• Tarihe göre sırala

Dijital Kütüphane’ye büyük ilgi

Yeni Şafak’ın hazırladığı 15 Temmuz darbe girişiminin dijital kütüphanesi büyük ilgi gördü. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “çok iyi bir proje” dediği dijital kütüphaneyi 3 günde 500 binden fazla okur ziyaret etti. Dijital kütüphaneyi inceleyen Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü projeyi çok beğendikleri söyledi.

15 Temmuz'da yaşananlar, dijital kütüphanede anlatılıyor

Yeni Şafak gazetesince hazırlanan "15 Temmuz Dijital Kütüphanesi"nde, darbe girişimi öncesi ve sonrasında yaşananların anlatıldığı metin, fotoğraf, video, harita ve infografikler yer alıyor.

Ağrı'daki FETÖ operasyonunda 30 gözaltı

Ağrı merkezli 26 ilde eş zamanlı operasyonlarda ByLock programını kullandıkları tespit edilen, aralarında 3. sınıf emniyet müdürü, komiser yardımcıları, polis memurları ve bir mühendisin bulunduğu 30 kişi gözaltına alındı.

Kapatılan Gediz Üniversitesi'ne arsa bağışı iddianamede

İzmir'deki kapatılan Gediz Üniversitesi'nin 'imamı' olduğu iddiasıyla tutuklanan Yaşar Narı ile üniversitenin eski müdürü Atilla Ediz hakkında hazırlanan iddianame, okulun faaliyetlerini deşifre etti.

Düzce merkezli 3 ilde 'ByLock' operasyonu

Düzce merkezli 3 ilde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na yönelik soruşturmada 10 kişi gözaltına alındı.

FETÖ elebaşından sanığa 'mesaj' şüphesi

FETÖ/PDY'nin 25 Aralık darbeye teşebbüs davasında tutuklu yargılanan eski emniyet müdürü Yakub Saygılı'ya duruşma salonunda avukatı tarafından verilmek istenen zarfın içindeki evrakta, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'e ait ifadeler bulunduğu ortaya çıktı. Mahkeme, Gülen'e ait ifadelerin yer alması nedeniyle evraka sanığa verilmeyerek, el konulmasına karar verdi. Gülen'e ait ifadelerin "örgütsel mesaj" olduğu değerlendiriliyor.

Hainler böyle şehit etmiş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kaldığı Marmaris’teki otele saldırı düzenleyen askerlere ilişkin yeni kamera görüntüleri ortaya çıktı. Görüntülerde darbeci hainlerin ateş açması ve şehit edilen polis memuru Nedip Cengiz Eker’in vurulma anı da yer alıyor.

Suikast timi kamerada!

Konya 3. Ana Jet Üs ve Garnizon Komutanlığından darbe girişimine katılan, aralarında MAK Tim Komutanı Başçavuş Yılmaz Bahar’ın da bulunduğu 3 tim ile 2 helikopterin üstten ayrılışı ve yapılan hazırlıkların fotoğrafları ortaya çıktı.

Yeni Şafak'ın 15 Temmuz Dijital Kütüphanesi'ne ilk gün 300 bin ziyaret

FETÖ’nün ihanetini Türkiye’ye ilk olarak duyuran Yeni Şafak, tarihi bir çalışmayla 15 Temmuz’un dijital kütüphanesini oluşturdu. Darbe girişiminin ilk 48 saati, 248 şehidin şanlı direnişi, söyleşiler, itiraflar, yüzlerce özel video, fotoğraf galerisi ve dosyadan oluşan dev çalışma okurlara açıldı. yenisafak.com/15temmuz adresinden yayın yapan sayfa ilk gün 300 bin okur tarafından ziyaret edildi.

İhraç edilen 10 asker FETÖ operasyonunda tutuklandı

Hatay merkezli 12 ilde FETÖ'ye yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 13 kişiden 10'u tutuklandı.

'VIP dinleme' davasında 7 kişi tutuklandı

FETÖ adına siyasetçi, sanatçı, gazeteci ve iş adamı birçok kişinin usulsüz dinlenildiği "VIP dinleme" davasında, tutuklu 45 sanıktan 9'unun tahliyesine, tutuksuz 7 sanığın ise tutuklanmasına karar verildi.​

4 öğretmen FETÖ'den tutuklandı

Kınık Cumhuriyet Savcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında, İzmir, Aydın ve Eskişehir'de düzenlenen operasyonda meslekten ihraç edilen 1 öğretmen ile kapatılan özel okullarda öğretmenlik yapan 3 öğretmen tutuklandı.

3 infaz koruma memuru FETÖ'den tutuklandı

Gaziantep'te FETÖ'ye ilişkin soruşturmada örgütün şifreli haberleşme programı "ByLock"u kullandığı belirlenen 3 infaz koruma memuru tutuklandı.

Marmaris saldırısına ait yeni görüntüler ortaya çıktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kaldığı Marmaris'teki otele saldırı düzenleyen askerlere ilişkin yeni kamera görüntüleri ortaya çıktı. Görüntülerde şehit edilen polis memuru Nedip Cengiz Eker'in vurulma anı da yer alıyor.

Konsolosluk araçlarıyla FETÖ’cü kaçıran çete çökertildi

Edirne'de polis ekipleri, Kapıkule Sınır Kapısı’nda konsolosluk aracı kullanarak FETÖ üyeleri ve ailelerini yurt dışına kaçışlarını sağlayan çeteyi çökertti. Çetenin, İstanbul'da yakalanan ve FETÖ'cü eski savcılar Sadrettin Sarıkaya ve Adnan Çimen ile eski hakim Dursun Ali Gündoğdu'yu kaçırmak için de plan yaptığı ortaya çıktı.

Darbeciler tarafından vurulan TEM Başkanı yaşama tutundu

Emniyet Terörle Mücadele Daire Başkanı Turgut Aslan, 15 Temmuz'da FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Jandarma Genel Komutanlığında darbeciler tarafından başından vurulmuştu. Yaklaşık 5 ay yoğun bakımda kalan Aslan, 5 beyin ameliyatı geçirerek yaşama tutundu. Aslan'ın gözünü açtığı anda ilk olarak dua ettiği ve daha sonra "Neler oldu?" diye sorduğunu öğrenildi.

FETÖ'nün emniyet yapılanmasına operasyon: 14 gözaltı

FETÖ/PDY'nin emniyet yapılanmasına yönelik İstanbul merkezli 4 ilde gerçekleştirilen operasyonda, aralarında eski 1. ve 3. sınıf emniyet müdürlerinin de bulunduğu 14 emniyet personeli yakalandı.

Kod adı kaptan

FETÖ’cülerin, teröristbaşı Gülen’den “Kaptan” kod adıyla bahsettiği ortaya çıktı. Gülen, 80'lerde yaptığı bir toplantıda da en az 20-30 yıl sonra harekete geçileceğini söylemiş!

İmamın dilini kesin getirin

15 Temmuz darbe girişimi sırasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Lojistik Destek Üssü ve Arıcılar Camii’nin işgal edilmesiyle ilgili soruşturma tamamlandı. Darbenin kilit isimlerinden Albay Müslüm Kaya’nın Arıcılar Camii’nden sela okunması üzerine emrindeki askerlere ‘Gidin şu hocanın dilini kesin getirin’ dediği ortaya çıktı.

Onun adını ağzına alma

Darbenin seyrini değiştiren Ömer Halisdemir’e son kurşunu sıkan Mihrali Atmaca, emri Fatih Şahin’den aldığını söyledi. Karşı çıkan Şahin ise “Rahmetli Ömer’i o pozisyonda hiç görmedim” dedi. Şehidin eşi Hatice Halisdemir de, “Onun adını ağzına alma” diyerek Şahin’e tepki gösterdi.

Hedef şaşırtıyorlar

FETÖ’nün darbe teşebbüsü sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik suikast girişimine ilişkin davanın sanıkları yalan ve çelişkili ifadeleriyle hedef şaşırtıyor. İfadeleriyle davayı uzatmaya çalışan bazı sanıklar “Kırmızı tişörtlü sivil yolu tarif etti. O olmasa bulamazdık” diyerek kafaları karıştırmaya çalıştı.

2 suikastçı yüzerek Yunanistan’a kaçtı

15 Temmuz'daki hain darbe girişiminden aranan 2 askerin daha Yunanistan'a kaçtığı öğrenildi.

FETÖ operasyonunda 4 müftülük personeli tutuklandı

Kayseri'de FETÖ'ye yönelik soruşturma kapsamında adliyeye sevk edilen imam ile Kur'an kursu öğretmenlerinden 4'ü tutuklandı.

5 kişi FETÖ operasyonunda tutuklandı

Aydın merkezli 4 ilde FETÖ'ye yönelik operasyon kapsamında adliyeye sevk edilen 7 kişiden 5'i tutuklandı.

3 kamu çalışanı FETÖ'den tutuklandı

Düzce'de FETÖ'ye yönelik soruşturma kapsamında kamu çalışanı 3 kişi tutuklandı.

Hakkari'de FETÖ operasyonu: 1 hakim tutuklandı

Şemdinli ilçesinde görevli kadın hakim "FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan tutuklandı.

Darbeci albaydan 'hocanın dilini kesin getirin' talimatı

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında, İBB Lojistik Destek Merkezi ve Arıcılar Camisi'nin işgal edilmesine ilişkin iddianamede, darbeci albay Kaya'nın, sela okuyan hocanın dilinin kesilmesi talimatı verdiği belirtildi.

'Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast girişimi' davası 28 Şubat'a ertelendi

FETÖ'nün darbe teşebbüsü sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve iki polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin dava 28 Şubat'a ertelendi.

Ömer Halisdemir davasında ara karar verildi

Cuntacı general Semih Terzi'yi vurarak, FETÖ'nün darbe girişiminin seyrini değiştiren Astsubay Ömer Halisdemir'i şehit eden darbecilerin yargılandığı davada ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, tüm sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Darbeci Terzi'ye Kelime-i Şehadet getirtmeye çalışmışlar

FETÖ'nün 15 Temmuz gecesi düzenlediği darbe girişimi sırasında darbeci general Semih Terzi'yi vurarak hain darbe girişiminin seyrini değiştiren şehit Astsubay Ömer Halisdemir'in şehit edilmesinden sorumlu 18 darbeci askerle ilgili dava görülmeye devam ediyor. Terzi'ye vurulduktan sonra ilk müdahaleyi yapan Başçavuş Hüseyin Oğuz, "Terzi’nin vurulmasının ardından etrafındakiler ağlayıp sızladı. Yüzbaşı Ali Kapucu’nun gözünden yaş aktı. Çevresindekilerin Terzi'ye Kelime-i Şahadet getirtmeye çalıştı...

Terzi'ye ağlamışlar

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında cuntacı Semih Terzi’yi vurarak darbenin seyrini değiştiren şehit Astsubay Ömer Halisdemir’in öldürülmesinden sorumlu 18 sanık hesap vermeye devam ediyor. Terzi’ye vurulduktan sonra ilk müdahaleyi yapan Başçavuş Hüseyin Oğuz, “Terzi’nin vurulmasının ardından etrafındakiler ağlayıp sızladı. Yüzbaşı Ali Kapucu’nun gözünden yaş aktı” dedi.

Yalanları bitmiyor

FETÖ’nün darbe teşebbüsü sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik suikast girişimine ilişkin davada ifade veren SAT ekibinden Ali Sarıbey, “Bugüne kadar ben ölüm makinesi olarak yetiştirildim” dedi. Göreve koşa koşa sevinerek gittiğini belirten Sarıbey, “Ben vali, kaymakam veya emniyet müdürünü almaya gideceğimizi düşündüm” diyerek kendini savunmaya çalıştı.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.