• Tarihe göre sırala

'Doğu'ya şehir hastanesi müjdesi

Sağlık Bakanı Akdağ, Erzurum'da yapımı süren şehir hastanesine değinerek, "Allah nasip ederse, bu yılın sonunda Erzurum'un bin 450 yataklı ve toplamda 450 bin metrekareyi aşan bir şehir hastanesi olacak" dedi. Akdağ, Erzurum'da da içlerinde psikolog, fizyoterapist, diyetisyen ile hastalıkları yönetmek üzere özel eğitim alan hemşirelerin olduğu sağlıklı yaşam merkezleri kurulacağını bildirdi.

Sağlıkta memnuniyet yüzde 75'e ulaştı

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türk halkının büyük bölümünün sağlık hizmetlerinden memnun olduğunu ifade ederek, Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) verilerine göre vatandaşların yüzde 75,5'inin sağlık hizmetlerini beğendiğini bildirdi. Bakan Akdağ, memnuniyet oranlarının yüzde 80' çıkarılmasını hedeflediklerini ifade etti.

Mersin Şehir Hastanesi'nin ilk bebeği doğdu

Kamu-özel sektör iş birliğiyle yaptırılan ve açılışı 3 Şubat'ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım'ın katılımıyla gerçekleştirilen Mersin Şehir Hastanesinde ilk bebek dünyaya geldi. 26 adet özel doğum odasından birinde yatan anne Özgül Nar, doğumu da aynı odada gerçekleştirdi.

Hedefi 90 kiloya inmek

Halim Şengül, 4 yıl önce 325 kiloyla başladığı ve 110 kilo verdiği obeziteyle mücadelesini "90 kiloya inebilme" hedefiyle sürdürüyor.

Canan Karatay ısrarcı: Bal yemeyin

TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen 2.Karadeniz Kitap Fuarı'na Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay da katıldı. Fuarda Karatay, "Bal ve pekmez benim gözümde sıvı şekerdir ve vücuda zararı vardır." diyerek bal tüketimi hakkındaki ısrarını sürdürdü.

Uyku kalitesini arttıran yiyecekler

Kula Devlet hastanesi Diyetisyeni Kübra Gündoğan, triptofan aminoasidi yönünden zengin gıdaların uyku kalitesini arttırdığını söyledi. Uyku için kalsiyumun önemine de değinen Gündoğan, "Uyumadan 1 - 2 saat önce ılık içilen sütün triptofan içeriği daha yüksek olacağından sizi hızla uykuya dalma pozisyonuna geçirebilecektir. Doğal melatonin kaynağı olan ceviz yine uyku için size yardımcı olabilir. Akşam yemeğinden sonra 2 tane ceviz yemek yeterlidir" dedi.

Anoreksiya hastalarına umut olacak

Bilim adamları, beynin derinlerine yerleştirilen elektrotlarla uygulanan uyarım terapisinin ileri derece anoreksiya hastalarında iyileşme sağladığını bildirdi. Tıp literatüründe "derin beyin uyarımı" olarak adlandırılan yöntemin daha geniş çaplı araştırmalarla desteklenmesi halinde henüz kesin tedavisi olmayan hastalığın tedavisinde umut olabileceği belirtildi.

Stresin şişmanlattığı kanıtlandı

Bilim insanları, aldıkları saç örnekleri üzerinden yaptıkları çalışmada uzun süre strese maruz kalan kişilerin obeziteye daha yatkın olduğunu belirledi. Araştırmanın lideri Dr. Sarah Jackson, "Bu sonuçlar, kronik stresin yüksek obezite seviyesiyle ilişkili olduğunu gösteren tutarlı bir kanıt sunuyor" ifadesini kullandı.

Örümceğin ısırdığı çocuk 12 şişe panzehirle kurtarıldı

Avustralya'nın Yeni Güney Galler eyaletinde "huni ağ örümceği"nin ısırdığı 10 yaşındaki çocuk, 12 şişe panzehir enjekte edilerek kurtarıldı. Ayakkabısının altına saklanan örümceği fak etmeyen çocuk ailesi tarafından hemen hastaneye kaldırıldı.

Diyabetlilere oruç gibi diyet tavsiyesi

Amerikalı bilim adamları, oruç tutar gibi diyet yapmanın, diyabet hastalarında pankreasın kendisini yenilemesine olanak sağlayabileceğini bildirdi. Tip-1 ve Tip-2 diyabetli fareler üzerinde yapılan araştırma, açlık çekerek yapılan diyetin, pankreasta beta hücresi olarak adlandırılan özel bir hücreyi yenilediğini ortaya koydu

Et yiyen bakteri bacaklarından etti

30 yaşındaki Donna Zavaglia isimli kadın bacağındaki büyük varisten çok utandığı için bıçak altına yatmaya karar verdi. Enfeksiyonla varisin kaybolmasını sağlayan doktorlar iki bacağına da müdahale etti. Aynı gece evinde dayanılmaz ağrılarla uyanan Zavaglia hemen hastaneye kaldırıldı. Genç kadının et yiyen bir bakteri kaptığı anlaşılınca bacaklarının büyük bir bölümü kesildi.

Migren hastalarına müjde: Aşı tamamlandı

Migren tedavisinde kullanılacak aşıya ilişkin aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 13 ülkede eş zamanlı yürütülen klinik çalışmalardan olumlu yanıt alındı. Migren aşısı, seyrek atak yaşayanlarda atak sırasında, tekrarlayan ve sık görülen ağrı ortaya çıkanlarda ise aylık olarak hastaya uygulanabilecek.

9 saatten fazla uyku hastalık belirtisi

Uzmanlar, yatakta belli bir saatten fazlasını geçirenlerin gelecek 10 yıl içerisinde bunama ve Alzheimer'a yakalanma risklerinin oldukça yüksek olduğunu söylüyor. Yapılan araştırmaya göre 9 saatten fazla uyumak Alzheimer belirtisi.

Sigara bıraktıran besinler

Uzmanlar doğru beslenmenin, vücuda birçok zararı bulunan sigarayı bırakma sürecinde önemli bir rol üstlendiğini belirtiyor. Doğadaki birçok besin hem sigarayı bırakmaya hem de bıraktıktan sonra kilo kontrolüne yardımcı oluyor.

Uzmanlar öneriyor: Her gün 800 gram tüketin!

Günde 200 gram meyve sebze tüketimi, kalp ve damar hastalıkları riskini yüzde 13, kanser riskini yüzde 4 ve erken ölüm riskini yüzde 15 düşürüyor. İngiliz uzmanlar tarafından yapılan araştırmada, meyve sebze tüketiminin günde 800 gramı bulması dahilinde kalp ve damar hastalıkları riskinin yüzde 28, kanser riskinin yüzde 13 azaldığı ortaya çıktı.

Omzunda tümörle öğretmeye devam ediyor

Üniversitede öğretmenlik yapan Kru Lek geçtiğimiz yıl omzunda beliren kanserli tümörü yok sayarak mesleğini yapmaya devam ediyor. Yaklaşık 10 kilo olan tümör Kru Lek'in hayatını engellemiyor. Öğrencilerini çok seven fedakar öğretmen, onların kendisine yaşama zevki ve destek verdiğini ifade etti.

Soğuk algınlığına bozuk parayla tedavi

Endonezyalılar bir asırdan uzun süredir uygulanan "Kerokan" tedavisinde hindistan cevizi yağı ile bozuk para kullanılıyor. Tedavi yönteminin, soğuk algınlığının yol açtığı kırgınlık, halsizlik, midede gaz birikimi ve eklem ağrısı gibi sorunlara derman olduğuna inanılıyor. Tedavi 2-5 dolar ücret karşılığında yapılıyor.

Doğru yumurta nasıl alınır?

Yumurta çoğumuzun buzdolabında olmazsa olmaz ürünlerden biridir. Ancak yumurta seçimine gelince kimimiz yumurtanın fiyatına kimimiz ise yumurtanın organik olup olmadığına bakarız. Rengine göre de tercih yapanlar var. Birçok çeşidi bulunan yumurtaların pişirme süreleri de birbirinden farklı. İşte doğru yumurta tüketiminin püf noktaları.

Bebeğin beyin gelişimi için balık

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ebru Ünal, hamilelik döneminde anne adaylarını bol bol balık tüketmeleri konusunda uyardı. Balığın içinde bulunan Omega-3'ün bebeğin beyin gelişimine katkıda bulunduğunu söyleyen Dr. Ünal, haftada 2 kere balık yenmesini önerdi.

İlk 24 saatte müdahale edilmeli!

Ağızdaki kaslar ve beyin fonksiyonlarını da olumsuz etkileyen yüz felci, birkaç saat veya gün içerisinde maksimum seviyeye ulaşıyor. Yüz felcinin kalıcı olmaması için ilk 24 saatte müdahale edilmesi büyük önem taşıyor.

Yeni uygulama hastanede yol gösterecek

Kamu hastaneleri arasında ilk kez Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hayata geçirilen, "Navigasyon Destekli Hasta Yönlendirme Sistemi" uygulaması, hastaların bina içerisindeki tüm bölüm ve alanlara kolaylıkla ulaşabilmesine imkan sağlıyor. Uygulama İngilizce, Arapça ve Türkçe olmak üzere 3 dilde kullanılacak.

Bebeğin bağışıklığı normal doğumla güçleniyor

Normal doğumla dünyaya gelen bebeklerin bağışıklık sisteminin daha güçlü olduğunu söyleyen Prof. Dr. Yakup Arslan, "Normal doğum sırasında bebek doğum kanalından geçerken ağız yolu ile annenin bağırsak florasını almaktadır. Bu sayede bebeğin bağışıklık sistemi güçlenmekte, ileri yaşlarda enfeksiyonlara, obezite ve kansere daha az yakalanmaktadırlar" dedi.

Suriyeli çocuklar aşılanıyor

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Hatay'ın Reyhanlı ve Hassa ilçelerine gelen Suriyeli ailelerin 0-59 aylık çocuklarına kızamık, kızamıkçık, kabakulak ve hepatit B aşısı yapılıyor. Geçen hafta başlatılan uygulamayla şu ana kadar 3 bin 604 Suriyeli çocuğa aşı yapıldığı bildirildi.

Bebek için 60 kilo verdi

Antalya'da yaşayan 110 kilo ağırlığındaki Seda Kaçan, kilolu kadınların hamile kalmakta sıkıntılar yaşaması üzerine zayıflamaya karar vererek 8 ayda 60 kilo verdi. Küçüklüğünden beri kilo problemi yaşayan Kaçan, yürümeye annesinin desteğiyle iki yaşından itibaren başlayan Kaçan, şimdi 2.5 aylık hamile olduğunu söyledi.

Balık gibi kokuyor

36 yaşındaki Kelly Fidoe-White, nadir görülen 'balık kokusu sendromu' ile çevresinden sürekli tepki aldı. Genç kadın kendi kokusunu balıksı ve soğansı olarak tanımladı. İş arkadaşlarının şikayet etmesi nedeniyle genç kadının işi gece vardiyasına alındı.

Ünlülerin terapisti Türkiye'ye geliyor

Kate Moss ve Hannover Prensi Ernst gibi isimlerin bazı psikolojik ve fiziksel sorunlarını QEPR yöntemi ile tedavi ettiğini söyleyen terapist Paul Emery, Türkiye'ye geliyor. Emery'e göre, öfke, fobi, depresyon, sigarayı bırakamama, kilo verememe, yeme bozuklukları gibi sorunları QEPR yöntemi ile kısa sürede çözüme ulaştırmak mümkün.

5 aylık bebeğin böbreğinde 56 taş

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezinde tedavi edilen 5 aylık Tolgahan bebeğin böbreklerinden farklı ebatlarda 56 taş çıkarıldı. Tolgahan bebek, sağlığına kavuşarak hastaneden taburcu edildi. Doç. Dr. Berkan Reşorlu, bebekte böbrek yetmezliği olduğunu söyledi.

Yedikleri gözünden gelen çocuk sağlığına kavuştu

Nadir görülen yüz anomalisi nedeniyle yediği yemekler gözüne ve burnuna kaçan 10 yaşındaki Iraklı Ali Adnan Abdülali el-Cabiri, Türk doktor tarafından gerçekleştirilen ameliyatta, kalçasından alınan kemiklerin yüzündeki problemli bölgelere nakledilmesiyle sağlığına kavuştu.

Eğilince başınız dönüyorsa dikkat

Kendisinin ya da eşyaların döndüğü hissine kapılanlar için uzmanlar, vertigo uyarısında bulundu. Baş dönmesi ve dönme yanılsaması anlamına gelen vertigonun 50 yaştan sonra daha fazla görüldüğünü söyleyen Dr. Aykut Bozan, "Yatakta yön değiştirirken, başınızı hareket ettirdiğinizde, yere eğildiğinizde, yukarıya baktığınızda başınız dönüyorsa, vertigo belirtisi olabilir" diyor.

D vitamini hastalıklara kalkan

Bağışıklık sistemi, D vitaminini mikroplara karşı hücreler yaşatmak için kullanarak bakteri ve virüslerle savaşıyor. D vitamini güneş ışınlarıyla alınıyor, ancak kışın bu pek mümkün olmuyor. İngiltere Tıp Dergisi'nde yayımlanan analiz, D vitamininin bağışıklık sistemi için oldukça önemli olduğunu gösteriyor.

Masum görünen tehlike

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tarkan Karakan, bitkisel ilaçların zararının yararını geçebileceğini söyledi. Başkalarından duyulan tedavi yöntemlerinin vücutta birçok tahribata yol açabildiği gibi toksik yani zehirli de olabileceğini ifade eden Prof. Dr. Karakan, uyarılarda bulundu.

Arıcıların Canan Karatay isyanı

Giresunlu arıcılar, Prof. Dr. Canan Karatay’ın bal ile ilgili sözlerine tepki gösterdi. Giresun Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kubilay Elevli, “Birileri artık Canan Karatay’a 'dur' demeli. Kesinlikle, 'bal eşittir şeker, eşittir zehir’ demesi yanlış. Canan Karatay bu söyleminden, kitabındaki bal ile alakalı yazdığı yazılardan vazgeçmeli" dedi.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.