• Tarihe göre sırala

Mide ağrısı kalp krizi habercisi olabilir

Önemsemediğiniz mide ağrısı kalp krizi habercisi olabilir. İç Hastalıkları, Gastroenteroloji ve Hepatoloji Uzmanı Prof. Dr. Yüksel Gümürdülü, mide ağrısına pek çok faktörün neden olduğunu, bunlar arasında kalp krizinin de yer aldığının asla unutulmaması gerektiğini söyledi.

Yeni işbirliğineimza attılar

Türk Telekom ile Dr. Siyami Ersek Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi arasında “önleyici hekim” konusunda teknolojik iş birliği anlaşması imzalandı.

Sadece İstanbul için tayin başvurusuna itiraz

Sağlık çalışanlarının sadece İstanbul için tayin başvurusu yapabilmesine itiraz edildi. Sağlık-Sen, Sağlık Bakanlığı’nın, iller arası tayin yerine sadece İstanbul için tayin başvurusu açmasına itiraz etti.

2 yıl sonra yeniden duymaya başladı

2 yıl boyunca yüzde 47 oranında işitme kaybı yaşayan 10 yaşındaki Ömer Efe, Kulak Burun, Boğaz, Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Çağrı Dalkılıç tarafından gerçekleştirilen başarılı operasyonun ardından seslere tepki vermeye başladı.

Göz alerjisine dikkat

Mevsim geçişlerinde sıklıkla görülen göz alerjisine ilişkin uyarılarda bulunan Göz Hastalıkları Uzmanı Orhan İlim, "Eğer gözlerdeki alerjiye neyin neden olduğunu bilmiyorsak ya da onlardan uzak durma şansımız yok ise ilaç tedavisine başvurulmalı" dedi.

Saman nezlesi kabusunuz olmasın

Bahar aylarını kabusa çeviren saman nezlesi olarak da bilinen alerjik rinit, kişinin yaşam kalitesini bozarak, iş gücü kayıplarına neden olabiliyor. Saman nezlesine karşı tozlu ve polenli ortamlarda bulunmayın. Tüylü ve yünlü battaniyeler yerine pamuklu ve sentetik olanları tercih edin.

Ramazan ayında böbreklere dikkat

Ramazan’da, özellikle sıcak havaların da etkisiyle susuz kalmanın kaçınılmaz olduğunu hatırlatan Üroloj Op.Dr. Egemen İşgören, böbreklerin susuz kalmasının riskli olduğunu ve böbrek hastalarının oruç tutarken daha dikkatli beslenmeleri gerektiğine dikkat çekti.

Ramazan'da burun kanamaları artıyor

Ramazan ayında burun kanamalarının normal zamana oranla artış gösterdiğini belirten Doç. Dr. Titiz, gün içerisinde sıvı alımının azalması nedeniyle şiddetli sümkürmelerden kaçınılması ve ilaç düzeninin muhakkak iftar ve sahura göre doktor kontrolünde ayarlanması gerektiğini söyledi.

Ayrık dişlere son

Bonding uygulamanın en büyük faydalarından birinin doğal dişe hiç bir şekilde zarar verilmemesi olduğunu kaydeden Yrd.Doç.Dr. Kışlaoğlu, “Yani kişinin dişlerinde aralık varsa malzemenin dişteki aralığa konularak diş korunmuş oluyor" dedi.

Sigaraya elveda demenin günü

O gün bugün... Vazgeçmek, bahanelere sığınmak, “bir gün bırakırım” demek yok. Ertelemek içinse hiç vaktiniz yok! Şimdi harekete geçmeniz gerekiyor. Unutmayın, bu son şansınız olabilir. Yapmanız gereken tek bir şey var. Sigaraya elveda diyeceksiniz...

Diyabetlilere Ramazan önerileri

Uzmanlar diyabetlilere, "Hekiminizle birlikte hazırladığınız beslenme programını uygulayın. İftar ve sahur arasında az ama sık yeme ilkesini edinin" diyor.

Migren 'geliyorum' diyor

Ağrı süresi, şiddeti ve kendine özel bazı belirtileriyle diğer baş ağrılarından ayırt edilen migren ağrısı; ses, koku, gıda gibi birçok uyarandan tetiklenerek başlayabiliyor.

Kulak tıkacı kullanımına dikkat

Uzmanlar, kulak tıkacını kulak zarı delik olan kişilerin kulağa su kaçmasını engellemek için kullanabileceklerini, aksi takdirde kulak tıkacının mantar gibi kulak enfeksiyonlarına sebep olabileceği konusunda uyardı.

Akciğer kanserinde cerrahi önemli

"Kanser bölgesine bıçak değmez" efsanesiyle cerrahi erteleniyor. Oysa ki pek çok kanser çeşidinde olduğu gibi akciğer kanserinde de erken dönemde teşhis ve operasyon çok önemli.

Diyabeti tanı gözünü koru

Türk Oftalmoloji Derneği, Türk Diyabet Cemiyeti, Türkiye Diyabet Vakfı işbirliği ile hayata geçirilen “Diyabeti Tanı, Gözünü Koru” sosyal sorumluluk projesi ile diyabet hastaları ve hasta yakınlarının diyabete bağlı görme kayıpları konusunda bilgilendirilmesi amaçlanıyor.

Canlıdan karaciğer naklinde dünyada ilk sıradayız

Dünya Karaciğer Nakli Kongresi'nde paylaşılan rakamlara göre canlıdan karaciğer naklinde dünyada ilk sırada yer alan Türkiye'de, geçen yıl bin 391 nakil gerçekleştirildi.

Sınav kaygınızı yenebilirsiniz

Sınav kaygısının üstesinden gelebilmek için zamanı etkin - doğru kullanmayı öğrenin ve programlı olun. Kendi kaynaklarınızı keşfedin ve kendinize özgüven aşılayın. Ayrıca yapılan gevşeme ve nefes egzersizleri kontrol algınızı güçlendirecektir unutmayın.

Çocuklarda çene problemine dikkat

Çene eklemi arasındaki uyumsuzluğun TME hastalığına sebep olduğunu söyleyen Dr. Aydan Coşkun Ateş, "Hastaların bir çoğu yüz ağrısı, kulak ağrısı, baş ağrısı şikayetiyle hekime başvururlar. Genelde de ilk başvurulan hekim grubu kulak-burun-boğaz hekimleridir. Bu yüzden alt çene eklem hastalıkları iyi bilinmelidir" dedi.

Öğretmenlere ve ailelere skolyoz uyarısı

Skolyoz hastalığının en çok 10-15 yaş arası çocuklarda karşılaşıldığını belirten Fizyoterapist Ebru Özdemir, hastalığın tedavisinde erken tanının önemine dikkat çekerek, "Okullarda diş taraması yapılırken skolyoz taraması da yapılabilir" dedi.

Öğretmenlere ve ailelere skolyoz uyarısı

Skolyoz hastalığının en çok 10-15 yaş arası çocuklarda karşılaşıldığını belirten Fizyoterapist Ebru Özdemir, hastalığın tedavisinde erken tanının önemine dikkat çekerek, "Okullarda diş taraması yapılırken skolyoz taraması da yapılabilir" dedi.

Akapunktur ve hacamata devlet güvencesi

Antalya'da halk arasında "hacamat" olarak bilinen kupa terapisi, "merdiven altı" olarak tabir edilen sağlıksız ortamlardan alınarak uzman hekimler eşliğinde vatandaşların hizmetine sunuldu.

Doğal şifa kaynağı tehlike altında

Kalp damarı açıcı özelliğinin yanı sıra birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılan karabaş otu, vatandaşlar tarafından yok ediliyor. Köylüler, karabaş otunun sadece çiçeğinin kopartılmasını, kökünden sökülmemesi gerektiğini söylüyor.

'Türkiye'nin Sağlıkta Dönüşüm Programı bir başarı öyküsü'

Cenevre'de devam eden 70. Dünya Sağlık Asamblesi kapsamında çeşitli panellere katılan Sağlık Bakanı Akdağ, Türkiye'nin Sağlıkta Dönüşüm Programı'nın uluslararası alanda alkışlanan büyük bir başarı öyküsü olduğunu belirtti.

İftardan sonra 30 dakika yürüyün

Ramazan ayında öğün sayısının azalmasıyla yavaşlayan metabolizmayı tekrar harekete geçirmek için; iftardan sonra hafif egzersizler ya da 30 dakikalık yürüyüşler yapılmalıdır.

Doğum ağrısını kontrol altına almanın en etkili yolu

Doğum ağrılarının giderilmesinde en etkili yolun epidural anastezi olduğunu dile getiren Dr. Aylin Özdemir, genel anesteziye göre çok daha az riskli olduğunu ve annenin bilinci açık olduğu için sezaryen sırasında doğuma katılabileceğini, ameliyat devam ederken bebeğini kucağına alabileceğini söyledi.

Ramazanda ağız kokusunu önleyin

Oruçluyken ağız kokusunu önlemek için dişlerle birlikte mutlaka dilin de fırçalanması gerekiyor. Yapılan araştırmalar, dişleri fırçalayarak ağız kokusunun yüzde 20'sinden, dil fırçalayarak ise ağız kokusunun yüzde 80'inden kurtulunacağını gösteriyor.

Çok sıcak çaya dikkat

Uzmanlar, kanama ve kansızlığa karşı uyarı yaparken, yiyecek ve içeceklerin aşırı sıcak tüketilmesinin mideye zarar verdiğini, aşırı tuz tüketiminin midede büyük hasarlara yol açtığını söyledi. Mide kanserinin en sık görülen kanserler içerisinde ikinci sırada olduğu belirtilirken, dünyada her yıl 900 bin kişiye bu hastalığın tanısının konulduğu açıklandı.

Uyku apnesini hafife almayın

Günlük aktiviteler sırasında harcanan enerjiyi geri kazanmak için uykunun önemli olduğunu belirten uzmanlar, konuşma, hafıza ve esnek düşünmeyle ilgili değerlerin normal ölçülerde seyretmesi için uykuya ihtiyaç olduğunu ifade ettiler.

Aşılama ile çocuğunuzu koruyun

Çocuklarda aşılamanın önemine dikkat çeken uzmanlar, aşıların bebekleri bulaşıcı hastalıklardan koruduğunu ve bebeklerin aşılarının zamanında ve eksiksiz yapılmasının önemli olduğunu vurguladılar.

Kalp hastasıysanız oruç tutmayın

Uzmanlar Ramazan ayında en fazla kalp krizinin iftardan sonraki saatlerde olduğunu belirterek, ciddi kalp hastalığı olan hastalara oruç tutmayı önermediler.

Sahte güneş gözlüklerine dikkat

Sahte güneş gözlüklerine dikkat çeken uzmanlar, seyyar satıcılarda veya kıyafet mağazalarında satılan sahte güneş gözlüklerinin cam kalitesi açısından zayıf olduğunu ifade ederek güneş gözlüklerinin UV ışınlarına karşı koruma yüzdesinin yüksek olması gerektiğini belirttiler.

Yaşlılıkla baş etmenin yolları

Yaşlılık psikolojisine dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, yaşlılıkla baş etmenin yollarını anlatarak, egzersiz yapmayı, gazete okumayı, seyahat etmeyi ve gençlerle sohbet etmeyi önerdi.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.