• Tarihe göre sırala

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan oldu

Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki görüşmenin ardından yeni Bakanlar Kurulu'nu açıkladı. Sağlık Bakanı Ahmet Demircan oldu.

Küçük Elif Nur ameliyat için yardım bekliyor

Doğuştan skolyoz hastası olan 9 yaşındaki Elif Nur'un sağlığına kavuşabilmesi için 120 bin TL gerekiyor. Yürümek ve okuluna rahat gitmek isteyen Elif Nur, ameliyat olabilmek için yardım bekliyor.

Anne ve bebek sağlığı için "dost" hastaneler

Yeni doğan ünitelerinde yaşanan sorunlara Sağlık Bakanlığı tarafından "Anne ve Bebek Dostu Hastaneler" ile çözüm sağlandı. Sağlıklı doğum, hasta mahremiyeti, emzirme eğitimi, prematüre bakımı gibi konularda kaliteli hizmet veren kurumlar, Türkiye'de 12 merkezde aktif. 9 hastane ise gerekli şartları sağladığında hizmete girmeyi bekliyor.

Tatil dönemini çocuğunuza göre planlayın

Uzmanlar, tatil döneminde ebeveynlerin çocuklarının sosyal ve ruhsal gelişimlerini destekleyici bir yaz dönemi programı hazırlamaları gerektiğini söyledi.Uzman Psikolog Fatma Işıl Yenikaynak, yaz tatili planlanırken çocuğun yaşının ve ilgi alanının da göz önünde bulundurulması gerektiğini söyledi.

Kanser genetik olabilir

Akrabaları arasında, üç veya daha fazla kişide meme, yumurtalık, pankreas ve prostat kanseri bulunanların kanser riski altında olduğunu belirten Cerrah Prof. Saydam, bu kişilerin genetik danışmanlık ve kontrol amaçlı doktora başvurması gerektiğini söyledi.

Kirpik iltihabı arpacığa neden olabilir

Gözümüzde bulunan meibomian bezleri beslenme, stres ve enfeksiyon gibi farklı etkenlerden etkilenerek Blefarit denilen kirpik dibi enfeksiyonu ve kirpik kepeklenmesi yapabilir. Bu iltihapta arpacığa neden olabilir.

Diz ağrılarınızı hafife almayın

Diz eklemi rahatsızlıklarında fazla kiloların belirleyici rol oynadığını belirten uzmanlar, en sık görülen sorunun ise menisküs, bağ yırtıkları, kıkırdak sorunları ve halk arasında kireçlenme olarak bilinen kıkırdak hasarları olduğunu söyledi.

Çocuklarda kafa travmalarına dikkat

Çocukluk çağındaki kafa travmalarının geçiştirilmesinin ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini belirten uzmanlar, düşmeye bağlı kafa çarpmalarında, aileleri mutlaka bir sağlık kuruluşuna gitmeleri konusunda uyarıyor.

Şok diyetlerle verilen kilolar kısa sürede geri geliyor

Hızlı diyetler sonrasında verilen kiloların çok daha hızlı bir şekilde geri alındığını belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Çisem Gündüz, sağlıklı kilo vermeye yardımcı olacak önerilerde bulundu.

SMA’da ilk ilaç Ece'ye umut oldu

Nadir görülen kas hastalığı SMA ile 1 yıldır mücadele eden 2.5 yaşındaki Ece Boyacıoğlu için başlatılan 1 milyon 800 bin TL’lik yardım kampanyası meyvesini verdi.

Antioksidan zengini vişne vücudu rahatlatıyor

Antioksidan zengini 'küçük kırmızı ikizler'in zamanı geldi. Kanser, şeker hastalığı, obezite ve kalp rahatsızlıklarına iyi gelen "küçük kırmızı ikizler", sıcak havalarda serinlik hissi oluşturarak vücudu rahatlatıyor.

Omuz ve kol ağrısını hafife almayın

En sinsi hastalık Akciğer kanseri, omuz ve kol ağrısı ile kendini gösteriyor. Kansere neden olan tümör, 2’inci kaburganın üst kısmına, boyuna ve omuza yakın bölgede yapılanıyor. Burada bulunan sinir ve damarlara bası veya yayılım gösterdiğinden şiddetli omuz ve kol ağrılarına neden oluyor.

Tatilde çocuğunuza dikkat edin

Yaz tatilinde çocukların enfeksiyon, ishal ve güneş çarpmasına daha fazla maruz kaldıklarını belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Çağlar, alınacak basit önlemlerle çocukların tatili sorunsuz atlatabileceğini söyledi.

Et tüketmeyen chia tüketsin

Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilan Tarhan, Chia tohumunun A, E ve D vitaminleri ile iyot ve magnezyum gibi çeşitli mineraller içerdiğini belirterek, et ve balık tüketmeyenlerin mutlaka bu tohumu tüketmeleri gerektiğini ifade etti.

Minik Ege hastalığa daha fazla direnemedi

Ağır kombine immün yetmezliği hastalığına yakalanan 14 aylık Emir Ege Alaydın’ın minik bedeni, hastalığa yenik düştü

Havuzdaki tehlikeye dikkat

Aşırı sıcaklarda akın edilen havuzların yeterince temizliği yapılmadığı takdirde mikrop yuvası haline dönüşebileceğini belirten uzmanlar, su sıcaklığı 27 dereceden yüksekse ve çok kalabalıksa o havuza girmeyin uyarısı yapıyor.

Uçakta panik atak belirtisine dikkat

Uçak yolculuğunun günümüzde, oldukça yaygın olarak kullanılmakta olduğunu belirten Yrd.Doç.Dr. Rıdvan Üney, bunun sonucu olarak; uçuş korkusunun, panik atak geçirme korkusunun daha yoğun bir şekilde gündeme geldiğini söyledi.

Kavurucu sıcaklarda serinleten sağlıklı içecekler

Kavurucu sıcaklarda sıvı ihtiyacınızı karşılamak ve ferahlamak için asitli, gazlı soğuk içeceklerin yerine mutfağınızda her zaman yer alan sağlıklı ve şifalı besinlerden yararlanabilirsiniz.

Düzensiz anne sütü alan çocuk yemek seçiyor

Diyetisyen Fatma Baysal, anne sütünün düzensiz alınması ve ek besinlerin karışım halinde verilmesinin çocukların yemek seçmesine neden olduğunu söyledi.

Kakao yağı hakkında bilinmeyenler

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzmanı Yeliz Yaman, yaz mevsiminde bronzluk için kullanılan kakao yağının güneşten gelen zararlı ışınlara karşı koruma sağlanabileceğini belirterek, "Ayrıca, saçların yumuşak ve doğal parlaklığa kavuşması için de önemli etkilere sahiptir" dedi.

Uyku alışkanlıkları atalardan yadigar

Dış etkenler ve yaşam alanı aynı kaldığı sürece, insanların atalarından kalma uyku alışkanlıklarını devam ettirebileceği belirtildi

Sıcak havalarda baş ağrısı ve kusmaya dikkat

Güneş altında çok vakit geçirmenin güneş çarpması kadar beyin kanamalarına da yol açabileceğine dikkat çeken Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Tatlı, beyin kanamasına zamanında müdahale edilmediği takdirde kalıcı sakatlık ve hayati tehlikeye neden olabileceğini söyledi.

Tavuk dönere dikkat

Gıda Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Şehmus Alparslan, tavuk döner ile açıkta satılan gıdaların tüketimine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Yaz aylarında bozulmaya müsait olan dönerlerin zehirlediğini belirten Alparslan, toz kapmayacak ortamlarda muhafaza edilmesini önerdi.

Dünyanın en hareketlileri Hong Konglular

Akıllı telefonlardan edinilen verileri inceleyen bilim adamları, günde en fazla adımı Hong Kongluların attığını, en az yürüyenlerin Endonezyalılar olduğunu tespit etti.

İshalle birlikte kusma varsa dikkat

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Kesikminare, özellikle yaz aylarında sıcakların artmasıyla birlikte çocuklarda en yaygın görülen ishale kusmanın da eşlik ettiği durumlarda vakit kaybetmeden mutlaka hekime başvurulması gerektiğini söyledi.

4 madde ile akne izlerine son

Op. Dr. Esra Çelik, 4 madde ile akne izlerine son verileceğini belirterek, TCA peeling yöntemiyle problemli bölgenin soyulması ve sonrasında da epitel dokunun daha düzgün bir şekilde oluşmasını sağladıklarını söyledi.

Canan Hoca şimdi de domatese taktı

Ekmek ve şeker tüketimine savaş açan Prof. Dr. Canan Karatay, bu kez domatesi mercek altına aldı. Domatesin bir sebze değil meyve olduğunu bu yüzden de içinde bol miktarda şeker barındırdığını kaydeden Karatay, "Şimdi bir bahçeniz varsa domateslerin kızarmadığını göreceksiniz halen yeşil. Benim gibi yapacaksınız. Eylül ayında doğal bir domates bulup kendi domatesinizi kış için hazırlayacaksınız." dedi.

Gözlerinizde kızarıklık varsa ihmal etmeyin

Gözde herhangi bir kızarıklık ortaya çıktığında acilen doktora başvurulması gerektiğini söyleyen Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Rana Altan Yaycıoğlu, kırmızı gözün en sık rastlanan sebeplerinden birinin göz yüzeyinin enfeksiyonuna bağlı olduğunu söyledi.

Avrupa'da kızamığa yakalanan 35 çocuk öldü

Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa'da kızamık hastalığına yakalanan 35 çocuğun hayatını kaybettiğini açıkladı.

Yaz estetiğinde sıcaklara dikkat

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahı Prof. Dr. Teoman Eskitaşçıoğlu, estetik ameliyatlarda yaz ve kış arasında fark bulunmadığını, ancak bazı estetik ameliyatlarda ameliyatlı bölgenin serin tutulması gerektiğini söyledi.

Yanlış beslenme öldürebiliyor

Dengeli ve sağlıklı beslenmenin ne derece hayati bir konu olduğuna dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Indrani Kalkan ve Merve Atınç, beslenme bozukluklarının ölüme varabilen sonuçlarının olabileceğini söyledi.

İşte vücuttan ödemi söktüren muhteşem besinler

Daha çok bacaklarda olmak üzere el ve ayaklarda da gelişebilen ödem vücut ağırlığında artış ve şişliklere yol açtığı için pek çok kişinin canını sıkıyor. İşte vücudunuzdaki bu ödemlerden kurtulmanız için size 10 muhteşem besin.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.