İtalya'daki geleneksel Türk Festivali sona erdi

İtalya'nın "Türk kasabası" olarak da anılan Moena'da 300 yılı aşkın süredir düzenlenen Türk Festivali'nin kapanışında, ebru sanatçıları, kasaba sakinlerine ebru yapmayı öğretti.

Zerzevan Kalesi'nde yeni keşif

Roma döneminde askeri yerleşim yeri olan Diyarbakır'daki Zerzevan Kalesi'nde yürütülen kazıda 4 yeni yerleşim yeri daha bulundu.

İki bin yıl öncesiniaydınlatacak

İzmir Metropolis Antik Kenti'ndeki 27 yıldır süren kazı ve restorasyon çalışmaları sonucunda kent merkezi, meclis binası ve halkın buluşma noktaları ayağa kaldırıldı. Kazı Başkanı Serdar Aybek, "Günümüzden 2 bin yıl önce bir kent nasıldı ve yaşam nasıl cereyan ediyordu sorularını somut arkeolojik verilerle canlandırıyoruz" dedi.

'Harry Potter Orkestrası' Türkiye'ye geliyor

Yazar J. K. Rowling’in fenomen eseri Harry Potter serisinin ilk kitabı ‘Harry Potter ve Felsefe Taşı’nın filmlerindeki müzikler orkestra eşliğinde İstanbul'da icra edilecek.

İngiliz aktör Lamb ve oğlu Türkiye'yi anlatacak

İngiliz aktör Larry Lamb ve oğlu tanınmış radyocu George Lamb, Türkiye'nin tarihi, arkeolojik ve kültürel değerlerini, seyahat odaklı tek kanal olma özelliğini taşıyan Travel Channel'da izleyenlere anlatacak.

Yeni Şafak 'Pazar Eki'nde bu hafta

Yeni Şafak 'Pazar Eki', sanattan koşuya, renklerden yemeklere, kısaca hayatımızı güzelleştiren farklı konulara tekrar göz atmamızı sağlıyor.

Kolombiya'da 42. Rüzgar ve Uçurtma Festivali başladı

Kolombiya'nın Villa de Leyva kentinde iki gün sürecek 42. Rüzgar ve Uçurtma Festivali için start verildi.

Naci el Ali sergisi ziyarete açıldı

Bağımsız Sanat Vakfı ile Kelimat Sanat Galerisi tarafından, Filistinli karikatürist Naci el Ali'nin vefatının 30. yıl dönümü dolayısıyla gerçekleştirilen "Naci el Ali" sergisi sanatseverlerle buluştu.

Bin yılllık parfüm dükkanı

Şanlıurfa'daki Harran Örenyeri'nde, bu yılki kazılarda yaklaşık bin yıl önceye ait olduğu tahmin edilen "miskçi dükkanı" ve çok sayıda süslü hoş koku kabı bulundu. Harran Örenyeri Kazı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Önal, bulunan misk dükkanının o dönemde temizliğe verilen önemi gözler önüne serdiğini söyledi.

Kıbrıs kahramanının hatıratı bitpazarından çıktı

Kıbrıs Barış Harekâtı’nı yürüten Türkiye’nin 16. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Semih Sancar’a ait madalya, madalyon, plaket ve rozetler Ankara’daki bitpazarında çıktı. Koleksiyonu satın alan Necati Doğan, yaşanan durumun çok üzücü olduğunu ve bir kahramanın hatıratının müzede sergilenmesi gerektiğini kaydetti.

Duyguların kaynağınıarıyorum

23. Saraybosna Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu. Dört çocuğun yaşamına odaklanan "Into the Blue" en iyi kısa film seçildi. Yönetmen Antoneta Alamat Kusijanovic, “Şiddet, kıskançlık gibi duygular miras mı kalır yoksa içimizde mi oluşur sorusuna cevap arıyorum” dedi.

Kurtulmuş Üsküdar Valide Sultan Gemisi Boğaz Turu'na katıldı

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Üsküdar Belediyesi'nce hizmete sunulan Üsküdar Valide Sultan Gemisi ile düzenlenen boğaz turuna katıldı.

Ortadoğu Kavşak’ta buluştu

Ortadoğu’dan dünyanın dört bir yanına dağılan 32 sanatçı, 100’ün üzerindeki eseriyle Kelimat Sanat Galerisi’nde buluştu. Galerinin sahibi Adnan Alahmad, İstanbul’un coğrafik ve kültürel anlamda bir kavşak noktası olduğunu hatırlatarak, “Ortadoğu’nun ruhunu burada yeniden canlandırmak istiyoruz” diyor.

Herakles lahdi Türkiye'ye getiriliyor

Kültür ve Turizm Bakanlığının girişimleri sonucunda İsviçre'den iadesi konusunda anlaşmaya varılan Herakles lahdi, 6 Eylül'de Türkiye'ye getirilecek. Tarihi eser, Türkiye'ye getirilişinin ardından Antalya Müzesi Müdürlüğüne teslim edilecek ve burada sergilenmeye başlanacak.

Antalya'da 700 yıllık anahtar bulundu

Antalya'da, Mevlevihane Müzesi kazılarında 700 yıllık olduğu tahmin edilen anahtara rastlandı. Oksitlenmiş halde bulunan anahtarın üzerinde figür ve bezemelerin yer aldığı belirlendi.

Sokağı edebiyata taşıyan yazar: Hüseyin Rahmi Gürpınar

Yaşamı boyunca çok sayıda esere imza atan gazeteci, yazar Hüseyin Rahmi Gürpınar, doğumunun 153. yıl dönümünde anılıyor. Hüseyin Rahmi Gürpınar edebiyat hayatına "İstanbul'da Bir Frenk" öyküsü ile adım atıyor.

Çöpten çıkan sanat

Sanatçı Halil İldeniz, adını "kelaynak" kuşundan alan tasarım atölyesinde düzenlenen workshoplarla, katılımcıların geri dönüşüm malzemelerinden yeni ürünler ortaya çıkarmasına katkı sunuyor. İldeniz yaptığı açıklamada, "bu belki bir sanat çalışması değil ama elimizdeki malzemelerle sanatsal ve tasarımsal dilde bir çalışma yapma düşüncesi" dedi.

Muğla'da 2 bin 600 yıllık Mısır mührü

Seydikemer ilçesindeki Letoon Antik Kenti'nde yapılan kazılarda 2 bin 600 yıllık olduğu tahmin edilen Mısır mührü bulundu.

Sinemanın kötü adamı 38. sanat yılını kutluyor

Türk sinemasında oynadığı 'kötü adam' rolleriyle tanınan Aydan Çakır, meslek hayatının 38. yıl dönümü nedeniyle, rol aldığı dizi, sinema filmi ve tiyatrolardan derlenen fotoğraf sergisi açtı. Sergi, yaklaşık 2 ay ziyarete açık olacak.

Korsanlar Hindistan'dan çıktı

Hindistan’da polis dünyanın en çok izlenen dizilerinden Game of Thrones’un bölümlerini sızdırdıkları şüphesiyle 4 kişiyi tutukladı.

Halit Akçatepe’nin kızı sergi açtı

Geçtiğimiz aylarda vefat eden Türk sinema ve tiyatro dünyasının usta ismi Halit Akçatepe'nin kızı Ebru Akçatepe, Bodrum'da resim sergisi açtı.Ebru Akçatepe "Kadın Olmadan" ismini verdiği sergisini babası Halit Akçatepe'ye ithaf etti.

Saraybosna filmleri kalbe dokunuyor

Bu yıl 23'üncüsü düzenlenen Saraybosna Film Festivali yerli ve yabancı sinemaseverlerin katılımıyla sürüyor. Kısa film dalında Türkiye adına yarışan "Hinterland"ın yapımcısı Yoel Meranda, "Festivalin Müslümanlar için sembolik bir değeri var. Gerçek bir halk festivali izliyoruz" diyor.

Külliyelere iade-i itibar

Türkiye’deki külliyeler için Cumhurbaşkanlığı himayesinde kapsamlı bir tanıtım atağı başlatıldı. Projenin külliyelerin ihya edilmesi ve tanıtılması amacıyla hazırlandığını söyleyen GELard Genel Başkanı Pamir ”63 külliyenin her biri için kitap çıkarılacak. Her kitapta külliyenin felsefesi ve mimarisi anlatılacak” dedi.

2 bin 700 yıllık mezarlara uluslararası inceleme

Manisa'daki Aigai Antik Kenti'nde iki yıldır sürdürülen "NekroPergEol Projesi" kapsamında bulunan 3 bin mezar, Türkiye, Fransa, İtalya ve Almanya’dan akademisyenler tarafından tescillendi.

Gladyatörlerin arenası üç ayda ayağa kaldırılacak

Antik çağda Anadolu'nun en büyük stadyumu olan, sportif yarışmaların ve gladyatör dövüşlerinin yapıldığı Laodikya Stadyumu gün yüzüne çıkarılacak.

Çocukların yeni hayali: Kayı armalı sünnet elbiseleri

Konya'da börk ustası Mehmet Dilekçi, "Diriliş Ertuğrul" dizisindeki oyuncuların kostümlerinden esinlenerek, sünnet elbiseleri hazırladı. Çocukların sünnetlerinde "alp kostümü" giyinmek istediğini anlatan Dilekçi, "Alp kıyafeti giyen çocuğun yürüyüşü bile değişiyor. Daha öz güvenli ve babayiğit duruşa bürünüyor" dedi.

‘Buğday’ filmiSaraybosna’da

Semih Kaplanoğlu'nun yeni filmi "Buğday"ın dünya prömiyeri, 23. Saraybosna Film Festivali'nde yapıldı. Kaplanoğlu ve senarist Leyla Ipekçi, "İnsana lazım olan her şeyin zaten doğada varolduğunu perdede göstermek istedik" dedi.

Numan Kurtulmuş Kitap Kokusu'nda

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş Tvnet 'Kitap Kokusu' programının konuğu oldu. Kütüphanesinin kapılarını Tvnet'e açan Prof Dr. Numan Kurtulmuş, kültür hayatına ait görüşlerini ve anılarını izleyiciyle paylaştı.

Her yıl yarım milyon ton karpuz çöpe gidiyor

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, kavun ve karpuz üretiminde Çin'in ardından dünya ikincisi olan Türkiye'nin, üretiminin önemli bir bölümünü israf ettiğini vurgulayarak, her yıl 4 milyon ton dolaylarında karpuz, 1,7-1,8 milyon ton civarında kavun üretildiğini ama karpuzda yarım milyon tona yakınının, kavunda 200 bin tondan fazlasının çöpe atıldığını bildirdi.

Hatay'da 3 bin yıllık kadın heykeli bulundu

Hatay'da kazı çalışmaları devam eden Tayinat Höyüğü'nde Kral Suppiluliuma'nın karısı olduğu tahmin edilen kadın heykeli bulundu.

Osmanlı karargahı Balkan Tarihi Müzesi olacak

Balkan Savaşlarındaki Edirne savunmasında karargah olarak kullanılan Hıdırlık Tabyası, "Edirne Balkan Tarihi Müzesi" olarak düzenlenecek.

300 yıllık el değirmeni gün yüzüne çıkartıldı

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Top başkanlığında tarihi Hoşap Kalesi’nde bu yıl başlatılan kazı ve restorasyon çalışmalarında, 300 yıllık olduğu değerlendirilen el değirmeni gün yüzüne çıkartıldı.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.