• Tarihe göre sırala

Bir santimetrekarede Klasik Türk hat sanatı

'Dünyadaki üç mikro heykeltıraştan biri' olarak tanınan mikro heykeltıraş ve hattat Necati Korkmaz, Klasik Türk hat sanatının en büyük eserlerinden 25'ini yarım mercimek tanelerinin üzerine işledikten sonra bir santimetrekare boyutunda katalog yaptı. Korkmaz, Gubari hat sanatında belirli kurallara bağlı kalarak gözle görülemeyecek kadar küçük ölçekte yazmak gerektiğini dile getirdi.

Kapadokya’nın gizemli yer altı şehirleri

Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesindeki tarihi yer altı şehirleri, her yıl yüz binlerce turisti gizemli bir yolculuğa çıkarıyor. Bazen insan boyunda, bazen daha yüksek, kimi yerde de daha daralan tünellerden aşağılara inildikçe karşılaşılan yaşam odaları, yer altı şehirlerini ziyaret eden turistleri büyülüyor.

100'den fazla ülkenin oyuncakları New York'ta tanıtılıyor

Uluslararası New York Oyuncak Fuarı kapılarını ziyaretçilerine açtı. Oyuncak fuarında 100'den fazla ülkeden bin 100'ün üzerinde firma stant açtı.

'Altın Ayı' sahibini buldu

Almanya'nın başkenti Berlin'de, 67. Uluslararası Berlin Film Festivali'nde (Berlinale) dağıtılan ödüller Berlinale Palast sinemasında düzenlenen törende sahiplerini buldu. Hollandalı yönetmen Paul Verhoeven jüri başkanlığını yaptığı festivalde “Altın Ayı" ödülüne “Beden ve Ruh” filmiyle Macar yönetmen Ildiko Enyedi layık görüldü.

2. Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri

Bu yıl Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi, İstanbul Sultanahmet Vakfı (İSVA) ve Haşimi Yayınevi tarafından 2'ncisi düzenlenen Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri fuarına konuşmacı olarak katılan Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bedri Gencer fuar özelinde değerlendirmelerde bulundu.

Herkes yaralı

6. His’in yönetmeni M. Night Shyamalan'ın imzasını taşıyan ‘Parçalanmış’, çoklu karakter bozukluğu yaşayan Kevin üzerinden modern insanın ruhsal çıkmazlarını tartışıyor. Kevin’ı canlandıran James McAvoy, etkileyici oyunculuğuyla dikkat çekiyor.

'Selvi Boylum Al Yazmalım' Roma'da

Türk sinemasında öne çıkan 8 filmin, Roma Yunus Emre Enstitüsü Türk Kültür Merkezinin organizasyonuyla İtalyan sinemaseverlerle buluşturulacağı etkinliğin galası yapıldı. Galada açılış filmi olarak 'Aşk Tesadüfleri Sever' isimli film gösterildi. Etkinlikteki filmleri İtalyanca alt yazıyla Floransalılar da izleyecek.

Sarıkamış Müzesi eksi 20 derecede gezilecek

Orman ve Su İşleri Bakanlığınca yürütülen çalışmayla inşa edilen ve bu yıl hizmete girmesi planlanan Sarıkamış Panorama Müzesi, sanal gerçeklik gözlüğüyle gezilebilecek, sıfırın altında 20 derece soğuk ortamda o anı yaşatacak.

Amak-ı Hayal'e sanal yorum

Filibeli Ahmed Hilmi'nin Amak-ı Hayal'i bu kez sanal gerçeklikle kısa film oldu. Yönetmen Ergin Şanal, “Fanilik kavramına odaklandık. Amak-ı Hayal gibi içsel tecrübeye dayanan hikayeleri anlatmak için teknoloji iyi bir mecra" dedi.

Sarıkamış'a zaman yolculuğu başlıyor

Sarıkamış Harekatı'nı tüm yönleriyle anlatacak Sarıkamış Panorama Müzesi bu yıl içinde ziyaretçileri ağırlamaya başlayacak.

Uluslararası İyilik Ödülleri fotoğraf yarışması neticelendi

Türkiye Diyanet Vakfı tarafından 12 Mart 2017 tarihinde üçüncüsü gerçekleştirilecek olan Uluslararası İyilik Ödülleri kapsamında düzenlenen “İyilik" temalı fotoğraf yarışması sonuçlandı.

BAE İslâm sanatını uluslararası ödülle destekliyor

Kültür ve Bilimi Geliştirme Bakanlığı, 14.sü gerçekleşen Uluslararası Burda Ödülleri'ni kazananlar için Birleşik Arap Emirliklerinin başkenti olan Abu Dabi’de bulunan Ulusal Tiyatro’da bu ayın 28’inde kutlama gerçekleştirecek. Uzmanlar ve Hattatlar, Birleşik Arap Emirliklerinin Kültür ve Bilimi Geliştirme Bakanlığı tarafından yürütülen Arap ve İslâmî Sanatlarına verilen destek ve çabalarını takdir ettiklerini ifade etti. Uluslararası camiada önemli bir yer kazanmış olan bu ödül, dünyanın her yer...

Yeşil Bakış Kısa Film Yarışması'nın jürisi belirlendi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca düzenlenen "Yeşil Bakış Kısa Film Yarışması"nın jürisinde Yeşilçam'ın ünlü yıldızlarından Ediz Hun, Diriliş Ertuğrul dizisinin başrol oyuncusu Engin Altan Düzyatan, Kadir Çöpdemir, Hasan Kaçan ve Esra Bilgiç yer alacak.

Adele'in bir gecede ne kadar kazandığı açıklandı

Geçtiğimiz hafta düzenlenen Grammy Ödülleri’nde beş ödül alarak bir rekora imza atan Adele’in, bir gecede kazandığı para dudak uçuklatıyor. İngiliz şarkıcı Adele’in, dünya turnesi boyunca bir gecede 600 bin dolardan fazla kazandığı, şarkıcının iş birliği yaptığı Remedy Touring şirketi tarafından açıklandı.

Arapça Kitap ve Kültür Günleri başladı: İlim yolunda hep birlikte yürüyelim

Bu yılı ikincisi düzenlenen “Arapça Kitap ve Kültür Günleri” Sultanahmet Vakfı’nda başladı. 22 ülkeden 50 yayınevini ağırlayan fuarın mimarlarından Haşimi Yayınevi Yayın Yönetmeni Ali Sözer “Bu kültür şöleninde ilim basamaklarını birlikte çıkacağız” dedi.

Türkiye’nin ilk çizgi film okulu: The Cartoon Mill

Antalya’da Kaş Kaymakamlığı proje ortaklığında Fatih Küçük tarafından kurulan ve Türkiye’nin ilk çizgi film okulu olma özelliğini taşıyan The Cartoon Mill (Çizgi Film Değirmeni), yediden yetmişe herkesin ilgisini çekiyor.

İzmit’ten çalındı Almanya’da çıktı

Kocaeli Arkeoloji Müzesi’nden 2009 yılında çalınan ve 2012 yılında eksikliği fark edilen eserlerden biri Almanya’da müzayedede ortaya çıktı. 32 bin Euro fiyat biçilen Roma dönemi renkli mermer kabartma pano için Kültür ve Turizm Bakanlığı Interpol’e başvurdu.

Avrupa şampiyonu takımın hayatı film olacak

Zeytinburnu Belediyesi Buz Hokeyi Takımı’nın başarı hikayesi filme konu oluyor. Vizontele ve G.O.R.A gibi başarılı filmleri yöneten Ömer Faruk Sorak ise filmin uygulayıcı yapımcılığını üstleniyor.

İranlı ressamdan '15 Temmuz' sergisi

İranlı ressam Hemmatirad'ın "Okçular Tepesi 15 Temmuz Kahramanları" isimli sergisi başkentte açıldı. Hemmatirad, sergiyi, 15 Temmuz şehitlerini hatırlamak ve gazilere teşekkür etmek amacıyla yaptığını söyledi.

2. Abdülhamid'in özel albümü Kudüs'te

Yunus Emre Enstitüsü Kudüs Türk Kültür Merkezi'nde, 2. Abdülhamid'in albümündeki eski Kudüs fotoğraflarını kapsayan "Tarihi Fotoğraflarda Kadim Kudüs" sergisi açıldı. Sergide açılış konuşması yapan Büyükelçi Türkoğlu, IRCICA’nın Kudüs’le ilgili çok özel çalışmaları olduğunu ifade Türkoğlu, IRCICA’nın bu sergiye verdiği destekten dolayı da memnuniyetlerini dile getirdi.

Yunus Emre'den ilham aldı, Berlin Akademisi'ne girdi

İnançları ve fikirlerinden dolayı sanat hayatında sürekli önünün kesildiğini belirten 1948 Artvin doğumlu Ressam İlhami Atalay, uzun yılların ardından ilk kez bir sergisini sanatseverlerle buluşturacak. Bu yıl içerisinde 3 farklı kitabı da sanatseverlerle buluşturmaya hazırlanan Atalay, Nisan'ın ilk haftasında, konferans ve sergiden oluşan bir etkinliğin davetlisi olarak İran'a gidecek.

Tatarlı'nın eşsiz mezar odası sergilenmeyi bekliyor

Afyonkarahisar'daki Tatarlı Tümülüsü'nde 48 yıl önce kaçak kazılarda bulunduktan sonra bir bölümü yurt dışına kaçırılan ve çabalar sonucu Türkiye'ye getirilen 2 bin 500 yıllık ahşap mezar odasının boyalı frizleri sergilenmeyi bekliyor. Milattan önce 525 yılına tarihlenen mezar odasının ahşap parçalarının Almanya'daki Münih Arkeoloji Müzesinde olduğunu belirleyen Prof. Dr. Latife Summerer, durumu Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerine bildirdi. Bakanlığın girişimleri sonucu müzedeki 38 küçük ah...

Derdimiz milli oyunlar

Şeyh Şamil, İmam-ı Mansur, Alparslan, Orhan Gazi gibi oyunları sahneye taşıyan İsmail Yeşilbağ, "Milli ve manevi duyguları aynı salonda seyirciyle buluşturmalıyız" diyor.

Gönlümüzün şehirlerine yolculuk

Zeynep Aslı Türkeli’nin “Kasdım Budur Şehre Varam, Feryâd ü Figan Koparam” adlı sergisi açıldı. Sergi, ziyaretçileri İstanbul, Mekke ve Medine'ye doğru zahiri bir yolculuğa çıkarıyor.

Osmanlı Hanedanı üyesi Bülent Osman son yolculuğuna uğurlandı

Paris'te tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden 87 yaşındaki Osmanlı Hanedanı üyesi Bülent Osman, Fatih Camii'nde düzenlenen cenaze töreni sonrası son yolculuğuna uğurlandı.

'Sevda Kuşun Kanadında'nın yayın günü değişti

Türkiye’nin yakın tarihine ışık tutan TRT 1’in dönem dizisi Sevda Kuşun Kanadında’nın yayın günü değişti. Yarın akşam tekrarı ile ekrana gelecek olan dizi, 21 Şubat'tan itibaren Salı günleri izleyicisi ile buluşacak.

Mescid-i Aksa'ya mektup

Kudüs ve Mescid-i Aksa üzerine faaliyetler yürüten Mirasımız Derneği, lise öğrencileri arasında mektup yarışması düzenledi. Yarışmada dereceye giren öğrencilere Kudüs ziyareti ve para ödülü verilecek.

Afrika'nın en uzun radyo yayını

Cezayir'de 51 saat aralıksız radyo yayını yapan Mıhriz Rabiye, Afrika rekorunun yeni sahibi oldu. Rabiye, bu rekoruyla, Faslı Imad el-Kutbi'nin 2007'de elde ettiği 50 saatlik Afrika rekorunu egale etti.

550 yıl sonra yeniden mancınık inşa edildi

Tarihçi Sefa Özkaya ve tarihi mekanik sanatçısı Yücel Aşıkoğlu, Türkiye Anıt Çevre Turizm Değerlerini Koruma Vakfı'nın desteğiyle ilkel silah aleti mancınığın aslına uygun minyatürünü yaptı. Özkaya, Türkiye'de 550 yıldır mancınık inşa edilmediğini ancak mancınık benzeri silah aletlerinin 21. yüzyılda da kullanıldığını dile getirdi.

Peygamber aşkına ödül

Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışması'nde kazananlar 19 Şubat'ta belli olacak.

'Türkiye okumuyor' diyenlere kızıyorum

'İyi ki kitaplar var' sloganıyla düzenlenen Üsküdar Kitap Fuarı, ilk iki günde 10 bin ziyaretçiyi ağırladı. Fuarın onur konuğu Rasim Özdenören, Türkiye'nin kitap okumada bir devrim yaşadığını, fuarlara olan ilginin de bunun kanıtı olduğunu söyledi.

Savaşın ortasında sanat

Suriye'de Doğu Guta bölgesindeki Duma ilçesine yıllardır düşen mermi çekirdeği, füze ve bombaların artık mühimmatlarını toplayan Ebu Ali lakaplı Mustafa Ramazan bunlarla süs eşyası yapıyor. İşe başlamadan önce projelerini çizen Ramazan, kendi atölyesinde topladığı kullanılmış askeri mühimmatı imkanı dahilinde sanata çeviriyor.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.