• Tarihe göre sırala

Erzurum'dan geçmişe yolculuk

Erzurumlu Fatih Akmehmetoğlu, Anadolu kültürü ve tarihinin unutulmaması amacıyla tarihi bir handa hem kendisinin topladığı hem de ailesinden kalan antika eşyaları sergileyerek "kültür elçiliği" yapıyor. Osmanlı döneminden beri kullanılan ahşap ürünler, ev gereçleri, değirmen taşları, at semerleri, tarım aletleri, terazi, mumluk, sandık, kapı tokmakları gibi antika eserleri gelecek kuşaklara aktarmaya çalışan Akmehmetoğlu'nun antika eşyası, ziyaretçilerin beğenisini topluyor.

Yüzyıldır kilitli olan türbe ziyarete açıldı

Niğde'de, Anadolu Selçuklu Hükümdarı 4. Rukneddin Kılıçarslan'ın kızı Hüdavent Hatun tarafından ölümünden önce yaptırılan, yaklaşık yüz yıllık aradan sonra restore edilerek ziyarete açıldı. Ömer Halisdemir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mehmet Ekiz ise Hüdavent Hatun Türbesi'nin, Türkiye ve Niğde'nin en önemli tarihi eserlerinden biri olduğunu vurguladı.

İç dünyamızın yansımasıminyatürde

Minyatür sanatçısı Cihangir Aşurov'un "İrem" sergisi Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi'nde açıldı. Aşurov, minyatürün tasavvufla ilgisi olduğunu ve iç dünyamızın bir yansıması olduğunu söylüyor.

Dünyanın en küçük şiir kitabı

İzmirli Yazar Şair Ümit Yaşar Işıkhan, 0,23 gram ağırlığında, 4 milimetre eninde ve 8 milimetre boyunda 96 sayfalık okunabilir şiir kitabı çıkardı. Işıkhan, "Kitap avucunuzdan düştüğünde göremiyorsunuz. Okunabilen en küçük kitap. Sayfa sayfa basıldı desem yalan değil ancak tek tek cımbızla yerleştirilebilir. Benim yapıtımı somutlaştıran yayınevine de teşekkür ediyorum" dedi.

Yaşlı kurtların son dansı

Hollywood’un Oscar ödüllü üç efsanesi Morgan Freeman, Michael Caine ve Alan Arkin’in başrollerini paylaştığı Son Macera, iddialı kadrosunun aksine gereksiz ayrıntılarla örülü sahneleri, yavan senaryosu ve klişelere dayalı anlatımıyla vasatın altında bir yapım.

Yılmayan ressamın duygulandıran hikayesi

6 yaşında yüksek gerilim direğine çıkması sonucu iki kolunu kaybeden Yusuf Akgün, Türk sinema tarihinin unutulmaz isimlerini çizimleriyle yaşatıyor. Kültürel bir miras oluşturmayı amaçlayan Akgün'ün başarısının ardındaki hayat hikayesi ise duygulandırıyor.

Tarihi baştan yazacak tabletler bulundu

Antik tarihe ve ilk yazının oluşumuna ilişkin bildiklerimiz kökünden itibaren değişmek üzere. Uzmanlar antik Avrupa medeniyetlerine ait tabletlerdeki yazının en eski yazısı olduğunu savunuyorlar.

Klasik otomobil tutkunlarını buluşturan müze

Sarıyer'deki Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi renkli dekoru, her biri zamanının kilometre taşı olan motorlu araçlarıyla ziyaretçilerini bekliyor. Müzede sergilenen koleksiyonun yaklaşık 35 yılda bir araya getirildiğini anlatan Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi Müdürü Selim Terzibali, otomobillerin 2000 yılından bu yana 4 bin metrekarelik alanda, iki farklı salonda sergilendiğini dile getirdi.

Paris’teki Türk Hat sergisi iptal edildi

21 Nisan-1 Mayıs arasında yapılması planlanan Türkiye’nin Fransa Büyük elçiliği, THY ve MÜSİAD’ın katkıları ile Kumbaracı4 Türk-İslam Eserleri Sanat Galerisi’nin Paris’te yapacağı ’Oku’ İsimli sergi önceki gün yaşanan terör saldırısı nedeniyle iptal edildi.

Herakles lahdiülkesine dönüyor

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Herakles heykelinin Türkiye’ye iadesi yönünde karar alındığını bellirterek “Tarihi eserlerimiz yerlerinden sökülerek metropoliter ülkelerde sergileniyor. Bu gerçekten utanç verici. Mahkeme süreci tamamlanan Herakles lahdinin iadesi kararını aldık. Önümüzdeki günlerde ülkemize getireceğiz” dedi.

Cemal Süreya’nın kaleminden dünya edebiyatı

Edebiyatımızın öncü kalemlerinden şair ve yazar Cemal Süreya’nın, 1968-1975 yılları arasında Türk Dili dergisinde yazdığı yazılar tek kitapta toplandı. Bahanur Garan Gökşen ve Erol Gökşen tarafından hazırlanan “Yabancı Yayınlar”da Cemal Süreya'nın İngiliz, Alman, İran, Japon edebiyatı hakkındaki yazıları ön plana çıkıyor.

Çanakkale Savaşı'nın mermi kovanları Türkiye'ye iade edildi

Gelibolu'dan münferit şekilde Avustralya'ya getirilen mermi kovanlarının Türkiye'ye iadesi için Türkiye'nin Canberra Büyükelçiliğinde devir teslim töreni düzenlendi. Avustralyalı yetkililer, Çanakkale Savaşı'nda kullanılan ve daha sonra ülkeye getirilen boş mermi kovanlarını Türkiye'nin Canberra Büyükelçiliğine teslim etti.

'Aksinin İddiası' portre sergisi açılıyor

Başkentte açılacak "Aksinin İddiası" isimli portre sergisinde birbiriyle eşleşen 13 sanatçının oluşturduğu 26 eser, sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Sergi, 5 Haziran Pazartesi gününe kadar gezilebilecek.

Çağdaş sanatözgün değil

Yurt içinde ve dışında birçok sergiye imza atan Gama Sanat Galeri'nin sahibi Şule Claire Altıntaş ile “resimde kopyacılık” üzerine konuştuk. Altıntaş çağdaş sanatçıların artık meşhur tabloları taklit ederek, özgün olmayan işler ürettiklerini söylüyor.

Kayıp parçalarıABD'den istendi

Gaziantep’in simgesi haline gelen “Çingene Kızı” mozaiğinin ABD’ye kaçırılan parçalarının Türkiye’ye getirilmesi için Dışişleri ile Kültür ve Turizm bakanlıkları nezdinde girişimlerde bulunuldu. Mozağin devamı ise şu anda ABD’deki bir üniversitenin sanat merkezinde sergileniyor.

Çanakkale'deki bu yüzüğün hikayesi duygulandırdı

Tarihin en kanlı savaşlarından birisi olan Çanakkale muharebelerinde, Türk askerleri, kendilerine yardım eden gönüllü kadınlara teşekkür mahiyetinde, İngiliz silahlarının namlularını keserek yüzük yaptı. Yüzükleri alan kadınlar, bunları takıp kullanmak yerine, satarak parasını yine orduya bağışladı. O yüzüklerin satışa sunulan replikaları, bu hüzünlü hikâyeyi öğrenenleri duygulandırıyor.

Okuduktan sonra ağaca dönüşen kitap

‘Bir Kitap da Sen Dik’ projesi kapsamında basımına yeni başlanan ‘Balıkçıl ile Yengeç’ adlı çocuk kitabı, okunduktan sonra ekilebiliyor ve bir süre sonra ağaca dönüşüyor. Proje ile öğrencilere kağıdın geri dönüştürülebilir bir materyal olduğu bilinci aşılanıyor.

Kültürel mirasımızgeleceğe taşınıyor

Bu yıl 'Geçmişe gelecek sağlamak' sloganıyla düzenlenecek Heritage İstanbul, arkeoloji, restorasyon ve müzecilik alanlarını tek çatı altında buluşturacak. Fuar, Türkiye'nin kültürel mirasını geleceğe taşımayı hedefliyor.

Türkçe'ye adanmış bir ömür

Yazar, şair ve edebiyat tarihçisi Nihad Sami Banarlı doğumunun 110. yılında özel bir etkinlikle anıldı.

Müzeler tasarım atölyelerine dönüşecek

İstanbul Üniversitesi Müzecilik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fethiye Erbay, müzecilik ve eğitim kurumlarının iç içe çalışacağı bir format üzerinde çalıştıklarını belirtti. Prof. Erbay, 'Müzecilik ve eğitim kurumları birbiri içinde çalışacak ve müzeler tasarım atölyelerine dönerek geçmişi gelecekle birleştiren kurumlar olacak' dedi.

İstanbul Tiyatro Festivali artık her yıl gerçekleştirilecek

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 1989 yılında düzenlemeye başlanan ve 2002 yılından bu yana iki yılda bir gerçekleştirilen İstanbul Tiyatro Festivali bu yıldan itibaren her yıl düzenleneceği açıklandı.

Çocuklar için sanat şöleni

Albayrak Medya'nın ana medya sponsorluğunda Eyüp Belediyesi tarafından düzenlenen Çocuk Kitap Fuarı başladı.

Artık Seferber olma vakti

“Zafer seferdedir” sloganıyla yayına başlayan Seferber dergisi, her sayıda Müslüman bir öncüyü ve İslam coğrafyasını tanıtmayı hedefliyor. Yayın yönetmeni Mustafa Nezihi Pesen, “Müslümanların eylem ve düşünce ufkunu bir çatı altında birleştirmek istiyoruz” diyor.

Kahraman Şehit Sekin'e ithafen besteledi

Doç. Dr. Mehmet Can Özer tarafından İzmir Adliyesi önünde gerçekleşen terör saldırısında şehit olan polis memuru Fethi Sekin için bir eser bestelendi. Yaşar Üniversitesi Oda Orkestrası tarafından ilk kez Rus Devlet Sanatçısı Alexander Rudin'in şef ve solist olarak katıldığı konserde seslendirildi.

Koronun görevlileri: Savcı, hakim, öğretmen

Muğla Valiliğinde görevli vali yardımcısı, hakim, öğretmen, avukat, hemşire, sosyolog ve kamu çalışanlarının oluşturduğu Türk Sanat Müziği korosu ikinci konserinde sanatseverlerin karşısına çıktı.

Mimar Sinan ışığım oldu

Finlandıyalı fotoğrafçı Ola Kolehmainen'ın, Mimar Sinan’ın başyapıtlarındaki ışığın kullanımından esinle hazırladığı sergisi “Sinan Project” Perili Köşk’te ziyarete açıldı.

İplikten kumaşa zarafetin adı: Kutnu

Gaziantep'te kullanım alanı genişletilerek yaygınlaştırılmaya çalışılan, bir dönem padişah kaftanı da dikilen kutnu kumaşı, tüketiciye ulaşıncaya kadar yedi aşamadan geçiriliyor. İpek ve pamuktan dokunan zarafetin simgesi kutnu, ipliğinin boyanmasından ütüsüne varıncaya kadar usta ellerde şekilleniyor. Kutnu ustalarından Tozluoğlu, "Çözgüsü yatay olarak gelir, ipektir. Atkısı da pamuk ipliği, bunun ikisinin birleşimine kutnu kumaşı diyoruz"diye anlatıyor.

Minnet borcumuSızı'yla ödedim

İBB Şehir Tiyatroları'nın yeni oyunu "Sızı- Acının Kız Kardeşi" izleyiciyle buluştu. Oyunun yazarı Salih Efiloğlu, "Sızı, asırlarca birlikte olduğumuz insanlara karşı bir minnet borcudur. Çünkü biz aynı medeniyetin çocuklarıyız" diyor.

Gişe yine komediye teslim

Bu yılın ilk üç ayına ait gişe verileri, sinemamızın seyirciyle olan sorunlu ilişkisini bir kez daha hatırlattı. Ödüllü filmler döküldü, kaba güldürüler yine liste başı. Yabancı yapım ve animasyon seyircisinde ciddi artış var.

Türk klasikleridünyaya açılıyor

İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Rusça, Almanca, Boşnakça ve Korece dillerine çevrilen Türkçe klasikler, Saraybosna Kitap Fuarı’nda okurlara hediye edilecek.

Dizinin çarpıttığıdönem aydınlanıyor

Muhteşem Yüzyıl dizisinde çarpıtılarak yansıtılan, bu yönüyle dizinin tarihçiler tarafından sert eleştirilmesiyle gündeme gelen Büyük Mareşal Lala Mustafa Paşa’nın hayatı kitap oldu.

Nöbetçi kütüphaneler iş başında

İstanbul’daki kütüphaneler artık birer yaşam alanına dönüşüyor. 7/24 açık olan Atatürk Kitaplığı’nın yanı sıra Beyazıt Devlet Kütüphanesi ve Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi artık 22.30’a dek hizmet verecek.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.