• Tarihe göre sırala

Sanat engel tanımıyor: Fırçanın Öyküsü

Eskişehir'de, ellerini kullanmakta zorluk çeken, kalça ve dizleri protez, iltihaplı romatizma hastası Gonca Erbinel, kurs arkadaşı Nursel Özkılıç'la ilk resim sergisini açtı. Erbinel, "Kalçam ve dizlerim protez. Ellerimi zaten çok güç kullanıyorum. Bu durumu aşmanın tek yolu sanat" dedi.

Zift ve tozu sanata dönüştürdü

İMKB Bingöl Anadolu Lisesinde Görsel Sanatlar Öğretmeni Hakan Saçma, yol yapımında kullanılan zift, mermer tozu ve tutkal ile tuval üzerine hat sanatını icra ederek, tablolarını etkileyici hale getiriyor.

Umudun peşindenkoşun!

Güncel edebiyatın önemli isimlerinden yazar Dimitris Sotakis'in yeni romanı "Bir Süpermarketin Hikayesi" Türkçe'de... Issız adaya düşen Roviros'un serüvenini anlatan yazar, "İnsanların umutlarının peşinden koştuklarını görmek istiyorum" diyor.

Cezbedici bir sergi "Cezbe"

Türk Ebru sanatının genç ustalarından Uğur Taşatan kişisel sergisi 'Cezbe' ile sanatseverlerin huzuruna çıktı. 21 Mayıs Pazar günü saat 16:00'da Dolmabahçe Sanat Galerisi'nde açılan sergide battal, gelgit, taraklı, şal, bülbülyuvası, hatip, çiçekli ve akkase teknikleri kullanılarak eski Ebru ustalarının izi sürülüyor.

Balfour Deklarasyonu üzerinden 100 yıl geçti

İngiliz hükümetinin kabul ettiği ve 'Filistin'de bir Yahudi devletinin kurulmasını amaçlayan 'Balfour Deklarasyonu'nun kabul edilmesi üzerinden tam bir asır geçti. Geçen yüzyıl içerisinde İsrail, işgal ettiği Filistin topraklarında yavaş yavaş yayıldı. Sömürgeci devletler tarafından işgalinin 100'üncü yılında Filistin'de gerçekleşen olaylar tarihi derinliği ile "Beytü'l Makdis'te Batı Sömürgeciliği: "Tampon Devlet" sempozyumunda geniş bir şekilde ele alınacak.

Yarım asrın romanı

Usta kalem Selim İleri'nin 50. yıl romanı Sona Ermek raflardaki yerini aldı.

İstanbul'unsaklı müzeleri

Müzeler Haftası kapsamında İstanbul'un dört bir yanındaki müzeler ziyaretçilerle doldu taştı... Şehrin saklı kalan müzeleri ise keşfedilmeyi bekliyor.

Feinstein’in mirası İstanbul'da

Dünyanın en önemli fotoğraf sanatçılarından biri olarak kabul edilen ve günlük yaşamı en doğal, yalın ve hümanistik şekilde fotoğraflayan isim olarak bilinen Harold Feinstein’ın eserleri, O'Art'ta sergileniyor.

Roma mezarlarının bulunduğu alan açık hava müzesi olacak

Kocaeli’nde İSU binasının kazısında çıkan Roma dönemine ait toplu mezarlık için temelin yeri değiştirildi. Mezarların yerinde görülebilmesi için açık hava müzesine dönüştürüleceği öğrenildi.

Gişede animasyon baharı

Geçen yıl seyirciden büyük ilgi gören animasyon filmlerin gişedeki yükselişi bu yılın ilk beş ayında da artarak devam etti. En çok seyredilen filmler listesindeki 12 animasyon 4 milyondan fazla seyirci topladı. Ailece tercih edilen animasyonlara ilgide küfür ve şiddet yokluğunun büyük etkisi var.

El Hamra’da asırlar sonra bir ilk

Endülüs Emevileri’nin insanlığa hatıra bıraktığı tarihi El Hamra Sarayı’nda asırlar sonra bir ilk yaşandı. İspanyol Müslüman sanatçı Hamza Castro, sarayın içerisinde ney dinletisi gerçekleştirdi. Dinleyicilerin bir kısmı gözyaşlarını tutamadı.

110 milyon dolarlık eser 10 dakikada satıldı

ABD’nin New York kentinde yapılan müzayedede 27 yaşında ölen Amerikalı ressam Jean-Michel Basquiat’ın bir eseri 10 dakikalık açık artırmada rekor fiyata alıcı buldu. Basquiat’ın 1982 tarihli “isimsiz” eseri 10 dakikada 57 milyon dolardan 110,5 milyon dolara ulaşarak rekor fiyattan satıldı.

Kalbiyle dünyaya meydan okudu

“Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak” filmiyle gönülleri fetheden, sekiz yıl önce kaybettiğimiz Ahmet Uluçay’ın tüm yazıları tek kitapta toplandı. “Kendi Rüyasında Uyuyan Derviş”i hazırlayan Güven Adıgüzel, “Uluçay, imkansızlar denizinde yüzerken bile vazgeçmedi. Kalbiyle dünyaya meydan okudu” diyor.

Kibrit çöpünden 'Bağdat minyatürleri'

Irak'ın başkenti Bağdat'ta yaşayan üniversite mezunu genç, kadim şehre ve mimarisine olan sevgisini kibrit çöpünden yaptığı "minyatürler" ile ifade ediyor.

'Ben Okudum Sen de Oku'

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 9'uncusu düzenlenen fuarda, "Ben Okudum Sen de Oku" Projesi ile katılımcılar okudukları 3 kitabı verip yerine 3 yeni kitap alabiliyor.

Anadolu'yasenfonikyolculuk

Klasik müzikte ülkemizde çığır açan Prof. Ersin Onay, Bilkent Senfoni Orkestrası'nın kuruluşunu, 6 yıl süren Anadolu turnelerini "Topraktan Sahneye"kitabında topladı. Onay, "Anadolu'nun unutulmuş yörelerine gittik. Konserlerimiz olgunlukla izlendi. Bu bir insanlık projesiydi" diyor.

Hayat kısabugünü yakala

Ressam Sevinç Çiftçi, Theo Angelopoulos'un "Sonsuzluk ve Bir Gün" filminden esinlendi ve 'Yarın Ne Kadar Sürer' sergisini açtı. Bu sorunun peşine düştüğünü belirten ressam, "Hayatlarımızı nasıl yaşayacağımıza biz karar vermiyoruz" diyor.

Ayasofya'da 'Müzeler Gecesi' kuyruğu

"Avrupa Müzeler Gecesi" dolayısıyla ücretsiz olarak gece 23.00'a kadar açık olan Ayasofya'ya ziyaretçiler yoğun ilgi gösterdi.

İbrahim Kalın'a 'yılın en iyi yazarı' ödülü

İstanbul Üniversitesi Öğrenci Konseyi tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen İÜ 1453 Ödülleri'nin sahipleri belli oldu. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Doç. Dr. İbrahim Kalın, internet üzerinden yapılan oylama neticesinde "yılın en iyi yazarı" kategorisinde ödüle layık görüldü.

İlk fragmanı Cannes'da gösterildi

Sony Pictures tarafından beyaz perdeye aktarılan filmin senaryosunu Eric Siegel ile Anthony Leondis kaleme aldı. Orijinal adı "The Emoji Movie" olan filmin ilk fragmanı 70. Cannes Film Festivali'nin açılışında yayınlandı.

Kazakistan'da Göktürk Yazısı Günü

Yıldız Teknik Üniversitesinde Prof. Dr. Ölmez, ''10 yıl önce Türkiye'de hiçbir Türk genci Göktürk yazısını bilmiyordu. Bunu sınırlı sayıda dil bilimci biliyordu. Şu an gittiğim birçok yerde Türk sözünün en eski imlasıyla yazılmış şeklini gördüm'' dedi.

36 müze ücretsiz gezilebilecek

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 18 Mayıs Müzeler Günü dolayısıyla düzenlenen, “Avrupa Müzeler Gecesi” etkinliği ile Bakanlığa bağlı 36 müzenin kapılarını ziyaretçilere ücretsiz açıyor.

36 müze ücretsiz gezilebilecek

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 18 Mayıs Müzeler Günü dolayısıyla düzenlenen, “Avrupa Müzeler Gecesi” etkinliği ile Bakanlığa bağlı 36 müzenin kapılarını ziyaretçilere ücretsiz açıyor.

Göçten birlik doğdu

TRT tarafından"Göç ve Ayrımcılık" temasıyla düzenlenen "Uluslararası TRT Belgesel Ödülleri" sahiplerini buldu. Uluslararası kategoride en iyi belgesel Polonya yapımı "Komünyon" seçildi.

Dostlukbeyazperdede

Azeri yönetmen Nadir Machanov, Bakü ve Yalova'da çekeceği ‘Aşk Kurbanları’ filmini anlattı. Machanov, iki devlet tek millet ilişkisini sinemaya taşımak istediğini söyledi.

Picasso tablosu 45 milyon dolara satıldı

Dünyaca ünlü ressam Pablo Picasso'nun 'mavi elbiseli oturan kadın' isimli portre tablosu New York'ta yapılan bir müzayedede 45 milyon dolara satıldı. Ünlü tablo 2. dünya savaşı sırasında Nazilerin elinden kurtarılmıştı.

'Fatih Kaymakam'a özel ödül

'İsimsizler’de Kaymakam Fatih Keskin’i canlandıran Uğur Güneş geçtiğimiz akşam düzenlenen ödül töreninde başarısını taçlandırdı. GTZ Akademi Ödül Töreni'nde Uğur Güneş'e "Jüri Özel Ödülü" verildi.

Kafe ve restoranlarda çalan müziklere telif hakkı yolda

Kültür ve Turizm Bakanlığınca, otel, kafe, restoran, bar, kuaför, mağaza gibi umuma açık tüm alanlarda yapılan müzik yayınlarındaki telif hakları izinlerine yönelik yaşanan sorunların çözümü için "tek muhatap" olacak Ortak Lisanslama Birlikleri (OLB) kurulacak. Sistem hayata geçtiğinde işletmeciler, bir kez OLB ile sözleşme imzaladıktan sonra bütün dünya repertuvarını kullanım yetkisine de sahip olacak

"Uyuyan Esin Perisi" rekor fiyata alıcı buldu

Christie's Müzayede Evi, "İzlenimci ve Modern Sanat Akşam Satışı"nda Rumen asıllı Fransız heykeltıraş Brancusi'nin 1913'te tamamladığı heykel rekor fiyata alıcı buldu.

Kanuni'nin topları Hollanda'da ortaya çıktı

Hollanda’nın Arnhem kasabasındaki Bronbeek Tarih Müzesi’ndeki topların Kanuni Sultan Süleyman tarafından bugünkü Endonezya’ya gönderilen toplar olduğu ortaya çıktı. Topların yardım için gönderildiği açıklanırken, 6 bin 800 kg’lık acı biber topunun da yer aldığı bildirildi.

Alimlerin mirası hep yanımızda

Merhum İslam alimleri Mehmed Zahid Kotku ve Mahmud Esad Coşan’ın eserleri Server Yayınları tarafından cep boy şeklinde yayınlandı.

MinyatürlerleMiraç yolculuğu

Peygamber Efendimiz’in Miraç yolculuğunu anlatan minyatürler "Miraç ve Yolculuk Durakları” adlı sergide buluşturuldu. Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde, 15 ve 18. yüzyıl arasında yapılmış 70 eser yer alıyor.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.