• Tarihe göre sırala

Ehl-i Beyt sevgimi sazımla gösterdim

Santuri Sadat Anar, büyük mutasavvıfların Ehl-i Beyt için yazmış oldukları şiirleri besteledi. Anar, içindeki Ehl-i Beyt sevgisini santuruyla ve besteleriyle anlatmak istediğini söylüyor.

6 film vizyona giriyor

Türkiye'deki sinema salonlarında bu hafta 3'ü yerli 6 film vizyona girecek. 'Olanlar Oldu', 'Pepee: Birlik Zamanı', 'Kötü Çocuk' yerli filmler olarak bu hafta sinema severler ile buluşacak.

Yıllarca Anadolu toprağını yoğurdum

Seramik sanatının usta ismi Serap Aksoy’un mini retrospektif niteliğindeki sergisi “Toprak, Su ve Ateş” sanatseverlerle buluştu. Anadolu medeniyetlerinden ilham aldığını belirten sanatçı “Veysel gibi 'Benim sadık yârim kara topraktır’ dedim, durmadan toprağı yoğurdum” diyor.

Yortan kabı yuvasında

Türkiye'nin Londra Büyükelçiliği​ Kültür, Turizm ve Tanıtma Müşavirliği, yaklaşık 60 yıl önce Türkiye'den İngiltere'ye getirilen, 4 bin 500 yıllık testinin Türkiye'ye iade edildiğini duyurdu.

Sezen Aksu'dan yllar sonra yeni albüm

Ağırlıklı olarak söz ve müziği kendisine ait şarkılardan oluşan Sezen Aksu’nun yeni albümü "Biraz Pop, Biraz Sezen", dün satışa çıkarıldı. 16 şarkıdan oluşan albüm bugün dağıtıma sunulacak.

Bu 'Haber’de bir hikmet var

Tiyatro Külliyen’in yeni oyunu “En Büyük Haber”, Kur’an’ı Kerim’in anlaşılması için farkındalık sağlamayı amaçlıyor. Genel Sanat Yönetmeni Osman Doğan, “Kur’an’ın bize vermek istediği mesajı, yaşadığımız olaylar üzerinden anlatmak istedik” diyor.

Ünlü flüt virtüözü İstanbul'da!

Virtüözitesiyle büyüleyen Fransız flüt sanatçısı Emmanuel Pahud, Almanya’nın seçkin oda müziği topluluklarından Kammerakademie Potsdam ile İş Sanat sahnesine bir kez daha konuk oluyor. Emmanuel Pahud, Kammerakademie Potsdam eşliğinde İstanbullu hayranları ile buluşacak.

Tiyatroculardan teröre tepki

Tiyatro sanatçıları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatrolarının öncülüğünde, son günlerde yaşanan terör olaylarına tepkilerini basın açıklamasıyla dile getirdi.

Şehit Muhammet Fatih Safitürk adına kütüphane

Türkiye Gençlik Vakfı Mardin İl Temsilciliği, şehit edilen Derik Kaymakamı Muhammet Fatih Safitürk için bir kütüphane oluşturdu. Derik Kız İmam Hatip Lisesinde oluşturulan kütüphane yarın açılacak.

Kudüs'ü anlamak için bir pencere

Ünlü İngiliz tarihçi Simon Sebag Montefiore'nin, tüm dünyada ses getiren “Kudüs: Bir Şehrin Biyografisi” adlı eseri, üç semavi din için kutsal kabul edilen şehrin oluşum sürecini ve üzerinde yapılan mücadeleleri ele alıyor.

Hocaların hocası Hakka yürüdü

Fuzulî’den Tanpınar’a kadar Türk edebiyatının önemli isimlerine dair eserlere imza atan “Hocaların Hocası” Prof. Dr. Orhan Okay 86 yaşında vefat etti.

Coen kardeşler dizi çekiyor

'Fargo', 'The Big Lebowski', 'No Country for Old Men' gibi fimlerle tanınan ve 13 kez Oscar'a aday gösterilen Coen kardeşler ilk kez bir dizi çekecek. Coen kardeşlerin üzerinde çalıştığı "The Ballad of Buster Scruggs" adlı dizinin Western içerikli olacağı açıklandı.

İki dünya arasında bir ressam

1914 Kuşağı’nın önde gelen temsilcilerinden ressam Feyhaman Duran’ın bin eseri Sabancı Müzesi'ndeki "İki Dünya Arasında" sergisinde ziyaretçiyle buluştu. Sanatçının restorasyona giren Süleymaniye'deki evinin büyük bir kısmı da müzeye taşındı.

Mustafa Ceceli'den rekor

YouTube adlı sitede iki klip çalışması aynı anda 100 milyon izlemeye ulaşıp geçen ilk ve Türk erkek sanatçı Mustafa Ceceli oldu. Ceceli'nin 3 sene önce ve geçen yıl çıkardığı albümlerde yer alan "Gül Rengi" ve "Sultanım" klipleri milyonlarca kez izlendi.

Çalgı Çengi sezonun en iyi açılışını yaptı

'Çalgı Çengi' serisinin devam filmi 'Çalgı Çengi İkimiz' bir rekora imza attı. Daha ilk hafta sonunda, birinci filmin toplam izlenme rakamını 10’a katladı. Film, izlenme sayısıyla sezonun en iyi açılış yapan filmi oldu.

Her hattatın rüyası: Hilye-i Şerif

Usta hattatların kaleminden çıkan 25 hilye-i şerif 'Resule Adanmış Kalem İzleri' sergisinde ziyaretçileriyle buluştu. Fuat Başar ve Hasan Çelebi, her hattatın rüyasının önce Kur'an-ı Kerim'i, ardından da Hilye-i Şerif'i yazmak olduğunu söyledi.

15 Temmuz darbe girişimi Bosna'da anlatılacak

Saraybosna Büyükelçiliği, Yunus Emre Enstitüsü ve Türkiye Maarif Vakfı, Saraybosna ve Mostar'da 15 Temmuz'u anlatan iki panel düzenleyecek. Darbe girişimini konu alan bir resim sergisi de açılacak.

"15 Temmuz Şanlı Direniş" albümü dinleyiciyle buluştu

Sanatçı Asaf Ekin'in 15 Temmuz kanlı darbe girişimine tepki amacıyla söylediği şarkıların yer aldığı "15 Temmuz Şanlı Direniş" albümü müzikseverlerle buluştu.

Şehir Tiyatroları'nda bu hafta!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, ocak ayının ikinci haftasında 18 oyunla seyirci karşısına çıkıyor. Hisse-i Şayia, Yangın Yerinde Orkideler ve çocuk oyunu Bisküvi Adam izleyici ile buluşacak.

Osmanlı Hanedan Reisi Osmanoğlu toprağa verildi

Osmanlı İmparatorluğunun 31'inci padişahı Sultan Abdülmecid Han'ın üçüncü kuşak torunu Osman Beyazid Osmanoğlu, New York'ta toprağa verildi.

Müzekartta yeni uygulama

Tarih, sanat ve kültür meraklılarına birçok avantaj sunan Müzekart uygulamasından artık akademisyenler de indirimli olarak faydalanabilecek.

Dünyaca ünlü filozof hayatını kaybetti

Modernizm, totalitarizm ve postmodernizm üzerine yaptığı çalışmalarla bilinen 91 yaşındaki Polonyalı sosyolog ve felsefeci Zygmunt Bauman yaşamını yitirdi.

Diriliş bu topraklardan doğacaktır

Kültür Bakanlığı Özel Ödülleri’nde şiir ve çeviri alanında ödüle değer görülen usta şair Cahit Koytak, “Temenni ediyorum ki bütün insanlık için yeni bir diriliş, yeni bir rönesans bizim topraklarımızdan doğacak” dedi. Koytak, sanat dünyasına da köklerini arayan bir "üretim arayışı" çağrısında bulundu.

Antalyalı tasarımcı 'Avatar 2' afişinde finale kaldı

Hollywood yapımı destansı bilim kurgu filmi Avatar'ın ikinci serisi 2018 yılında vizyona girecek. Antalyalı tasarımcı Gökşan Özman, Titanik, Yaratık, Terminatör filmlerinin yönetmeni James Cameron'un senaryosunu yazdığı ve yönettiği 237 milyon dolar bütçeli Avatar filminin ikincisinin afişi için, 10 proje arasında finale kalmayı başardı.

13 yaşındaki Aylin'den büyük başarı

Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuarı Klasik Gitar Bölümü öğrencisi 13 yaşındaki Aylin Çelik, Romanya'da düzenlenen Eduard Pamfil Uluslararası Genç Gitar Festivali'nde birinci oldu.

Çalgı Çengi'ye rekor bütçe!

İlk filmlerini sadece 30 bin TL bütçeyle çeken Ahmet Kural ve Murat Cemcir, yeni vizyona giren devam filmi Çalgı Çengi İkimiz'in 14 milyon TL bütçeye sahip olduğunu açıkladı.

74. Altın Küre Ödülleri sahiplerini buldu

Oscar'ın provası olarak değerlendirilen ve bu yıl 74'üncüsü düzenlenen Altın Küre Ödülleri sahiplerini buldu. Aday olduğu 7 dalda tüm ödülleri alan "La La Land" geceye damgasını vurdu.

Yeni “Yedi Güzel Adamlar” yetişiyor

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, şair ve yazarlarıyla meşhur Kahramanmaraş'ta “yeni güzel adamlar" yetiştirmek için Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesi projesini hayata geçiriyor.

Kırkyama'lar Amerika yolcusu

Ahmet Güneştekin'in kırkyama tekniğini kullanarak ürettiği eserler, "Doğu'dan Batı'ya Yolculuk"adıyla ilk kez New York'ta sergilenecek. Sanatçı, "Benim yolculuğum kendi kültürüme ait göstergeleri Batı'ya taşımak” diyor.

50 yılda okuduğu binlerce kitaptan 7 bin sayfa not tuttu

Kırıkkale'de yaşayan ve 50 yıldır okuduğu binlerce kitaptan yaklaşık 7 bin sayfa not tutan 70 yaşındaki ilkokul mezunu Ekrem Dağdelen, kitap sevgisiyle dikkati çekiyor. "Bakkaldan ekmek alır gibi her ay gider kitap alırdım. Kitapçıdaki hesabım hiç kapanmazdı. Kitap için her ay belirli bir para öderdim" diyen Dağdelen, okumanın uykudan daha tatlı olduğunu söylüyor.

Kişi başına 8 kitap düşüyor

2016'da Türkiye'de kişi başına düşen kitap sayısı 8.4 oldu. Bunların neredeyse yarısını ders kitapları oluşturdu. 2015 yılında kişi başına düşen kitap sayısının 8 olduğu Türkiye'de bir yılda artış yaşandı. Uzmanlar çocukların ders kitaplarının haricinde, boş zamanlarını geçirmek ve kültürlerini arttırmak için kitap okumaları gerektiğini söyledi.

Yoğun kar nedeniyle iptal edildi

İstanbul'da devam eden yoğun kar yağışı ve olumsuz hava koşulları nedeniyle bugün yapılması planlanan bazı etkinlikler iptal edildi.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.