• Tarihe göre sırala

Müzeler bayramda da açık olacak

Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzeler ve bağlı birimler, bayram boyunca ziyarete açık olacak. Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre müzeler saat 13.00'ten itibaren ziyaret edilebilecek.

15 Temmuz'un genç şehidi için klip

Kayseri'de, Türk Halk Müziği sanatçısı Namık Kemal Bilgin, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında şehit düşen Abdullah Tayyip Olçok için klip çekti.

Osmanlı’dan en güzel miras

Hırvatistan’da, nüfusunun tamamını Hristiyanların oluşturduğu ancak adında “İslam”kelimesi olan iki komşu köy bulunuyor. Komşu köyler, Avrupa’da İslam kelimesinin kullanıldığı örneği olmayan yerleşim birimleri olarak ilgi görüyor.

Tezhip sanatında modern esintiler

1988 yılından itibaren tezhip sanatı ile meşgul olan ve Klasik Türk Sanatları Vakfı'nda tezhip hocalığı yapan Fatma Özçay, Islamicarts dergisine konuştu. Tezhip çalışmaları hakkında bilgiler veren Özçay, yeni bir tarz oluşturma gayretinde olduğunu ve tezhibin çağdaş sanat kavramlarına uyarlanma temayülünün olduğunu belirtti.

Diyanet Vakfı'nın KKTC'de yaptırdığı cami son aşamada

Temeli 27 Eylül 2013’te atılan Hala Sultan Camii’nin mimarisinde Edirne Selimiye Camisi’nden esinlenildi. Kaba inşaatı büyük oranda tamamlanan Hala Sultan Camii ve Külliyesi’nde, sınıflar, çok amaçlı salonlar, yemekhane ve kafeterya gibi sosyal alanlar bulunuyor. Yüzde 80'e yakını tamamlanan Lefkoşa Hala Sultan Camii inşaatının, hayırseverlerin desteğiyle 2017 yılı içerisinde tamamlanması planlanıyor.

Çocuklarakültürümüzüöğreteceğiz

Türkiye'nin en eski çocuk dergilerinden olan, 1969–1980 yılları arasında okurla buluşan "Mavi Kırlangıç" Yeşilay tarafından yeniden yayımlanıyor. Genel Başkan Mücahit Öztürk, “İçeriği kültürel kodlarımızdan oluşturduk. Türk kültüründen izler taşıyan, çocukları pek çok konuda eğitip bilgilendiren bir dergi oldu. Amacımız her çocuğa ulaşmak” diyor.

Roma Müzik Festivali'nde Türk müziği esintisi

Türkiye'nin Roma Büyükelçiliği Kültür ve Turizm Müşavirliğinin katkısıyla 2017 Roma Müzik Festivali kapsamında "Bosphorus in Blue" adlı konser verildi.

Milletlerarası Türk Halk Kültürü Kongresi düzenleniyor

Kültür ve Turizm Bakanlığınca, kasım ayında gerçekleştirilecek kongreye 10 Temmuz-21 Ağustos tarihlerinde "aragem.kultur.gov.tr" adresinden başvuru yapılabilecek.

Filistinli sanatçılardan Diriliş Ertuğrul'lu marş

Filistinli sanatçılar tarafından yapılan ve Mısır'da yayın yapan özel bir kanalda gösterilen marşta Diriliş Ertuğrul müziği kullanıldı. Marşta, "Haine acıma topraklarında, senin efendilerin kahramanlar. Ümmetimiz yenik düşmemiştir" ifadelerine yer verildi.

Çeyrek asırlıkkeşif öyküsü

İngiliz arkeolog Ian Hodder öncülüğündeki Çatalhöyük kazılarının 25 yıllık serüveni sergi oldu. Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi'nde açılan "Bir Kazı Hikayesi" sergisi Çatalhöyük'ün arkeologlar tarafından gün yüzüne çıkarılma serüvenini ve elde edilen bulguları gözler önüne seriyor.

'Moskova'daki Türk festivali geleneksel hale getirilebilir'

Moskova’daki Krasnaya Presnya parkında üç günlük Türkiye festivali yapıldı. Bu etkinliğin, gelecek sene ve özellikle Rusya ve Türkiye’nin karşılıklı kültür ve turizm yılı olarak ilan edilen 2019 yılında, daha büyük ölçekte ve daha büyük bir katılımla düzenlenmesi planlanıyor.

"Ney insana benzer"

Üsküp Yazı Festivali kapsamında Üsküp Yunus Emre Enstitüsünün davetlisi olarak Makedonya'da bulunan Türk müzisyen, Ömer Faruk Tekbilek açıklamalarda bulundu. Usta sanatçı, hayatında her zaman Hazreti Muhammed'i örnek aldığını vurgulayarak, müzikteki en önemli önderinin ise bugün hayatta olmayan ilk hocası olduğunu söyledi.

"Ney insana benzer"

Üsküp Yazı Festivali kapsamında Üsküp Yunus Emre Enstitüsünün davetlisi olarak Makedonya'da bulunan Türk müzisyen, Ömer Faruk Tekbilek açıklamalarda bulundu. Usta sanatçı, hayatında her zaman Hazreti Muhammed'i örnek aldığını vurgulayarak, müzikteki en önemli önderinin ise bugün hayatta olmayan ilk hocası olduğunu söyledi.

Edvard Munch'ın “Çığlık” tablosu yeniden çizilecek

Dünyaca ünlü “Çığlık” tablosunun yaratıcısı Norveçli ressam Edvard Munch'ın 100 yıllık fırçaları dijital ortamda yeniden oluşturuldu. Bu fırçalar kullanılarak yeni bir “Çığlık” tablosu çizilmesi için yarışma düzenleniyor.

'Mark Andre'nin besteleri Bilkent'te seslendirildi

Genç besteciler için yaz döneminde düzenlenen uluslararası bir eğitim ve atölye çalışması olan "Bilkent Kompozisyon Akademisi"nin açılış konserinde, Hezarfen Topluluğu, besteci Mark Andre'nin eserlerini seslendirdi.

'Türkiye tarihi eser kaçakçılığında en mağdur ülke'

Kültür ve Turizm Bakanı Avcı, Türkiye'nin tarihi ve kültürel eser kaçakçılığı konusunda dünyanın en mağdur ülkelerinden biri olduğunu söyledi.

'Türkiye tarihi eser kaçakçılığında en mağdur ülke'

Anadolu kökenli Herakles Lahdi'nin ziyarete açılış törenindeKültür ve Turizm Bakanı Avcı, Türkiye'nin tarihi ve kültürel eser kaçakçılığı konusunda dünyanın en mağdur ülkelerinden biri olduğunu söyledi.

Şarkılar minikler için söylendi

Kimsesiz çocukların müzik eğitimleri için İstanbul'da Geleceğe Işık ve Geçmişe Saygı Resitali düzenlendi. Etkinlikte sahne alan sanatçı Erdem Eskimez, minikler için anlamlı olan etkinlikte yer almaktan mutluluk duyduğunu belirtti.

Geleneksel sanatların hamiliyiz

Klasik Türk Sanatları Vakfı ve Üsküdar Belediyesi’nin düzenlediği ‘7 Tepe 7 Sanat Uluslararası İstanbul Klasik Sanatlar Yarışması’nda kazananlar belli oldu. Dereceye giren cilt ustası Yasin Çakmak, “Geleneksel sanatların hamili olduğumuzu göstermek istiyoruz” diyor.

Herakles'in son sergisi Cenevre'de

Eylül’de kendi yurdu Antalya’ya dönecek olan Herakles Lahdi, yurt dışında son kez Cenevre’de sergilenmeye başladı.

Neşet Ertaş yüksek lisans tez konusu oldu

Büyük halk ozanı Neşet Ertaş’ın, eserleri ve Bozlak müziği gitarla nasıl icra edilebileceği işlenerek yüksek lisans tez konusu oldu.

Adıyaman'da 1600 yıllık mozaik bulundu

Adıyaman'da, milattan sonra 4. yüzyıldan kalma mozaik yapı bulundu. İncelemenin ardından mozaik yapı Adıyaman Müze Müdürlüğüne teslim edildi. Müze Müdürlüğüne bağlı arkeologlar tarafından yapının yaklaşık 1600 yıllık olduğu belirlendi.

Çaykovski'ninİstanbul anıları

Klasik müziğin büyük bestecilerinden Pyotr İlyiç Çaykovski’nin İstanbul ziyaretlerinde anı defterine aldığı notlar müzik tarihçisi Emre Aracı tarafından kitaplaştırıldı. "Çaykovski İstanbul'da" adlı çalışma, bestecinin pek bilinmeyen Galata, Beyoğlu ve Ayafosya ziyaretlerini gün yüzüne çıkarıyor.

Dan Brown’ın yeni romanı için çalışmalar başladı

Dan Brown’ın romanları kadar kitaplarının yayıma hazırlanma süreci de merak uyandırıyor. Aynı anda 13 ülkede yayımlanacak olan romanı ilk okuyan ülke ise ile Türkiye olacak!

Yeşilçam'ın efsane karakteri Şişko Nuri huzurevinde

Yeşilçam'da Adile Naşit ve Münir Özkul gibi pek çok sanatçıyla 300'den fazla filmde rol alan, "Öksüzler" adlı filmdeki "Benim olacak Fıstık, bineceğim üstüne, vuracağım kırbacı, vuracağım kırbacı" repliğiyle hafızalara kazınan "Şişko Nuri" lakaplı Sıtkı Sezgin, Samsun'da kaldığı huzurevinde eski günlerine özlem duyuyor.

Bir atölye onlarca sanatı ayakta tutuyor

Bursa'da, 7 yıl bir fabrikada çalıştıktan sonra baba mesleği marangozluğa başlayan 37 yaşındaki Özgür Ulus, kaybolmaya yüz tutan bazı meslek ve sanat dalları için ahşap malzeme sağlıyor.

Bu yaz hareketli geçecek

Büyük bütçeli çok sayıda aksiyon-macera filminin vizyona girdiği bu yılki sezonun son üç ayı da hareketli geçecek. Ünlü serilere ait yeni halkaların seyirci karşısına çıkacağı Haziran, Temmuz ve Ağustos vizyon takviminde Transformers 5: Son Şövalye, Örümcek Adam: Eve Dönüş, Maymunlar Cehennemi: Savaş ve Terminator 2: Mahşer Günü gibi iddialı yapımlar dikkat çekiyor.

Ahşap evler diyarında 'Gazozuna sinema' nostaljisi

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan ve "En iyi korunan 20 kent" arasında bulunan Karabük'ün tarihi evleriyle ünlü Safranbolu ilçesindeki eski sinema binasında sinemaseverler anılarını canlandırma imkanı bulacak.

'Türkiye Festivali' Moskova'da başladı

Kültür, spor ve sanat gibi alanlarda birçok etkinliğin düzenlendiği ve 3 gün sürecek festivale, yaklaşık 150 bin kişinin katılması bekleniyor.

"Afrika'yı sadece yoksullukla anlatmak utanç verici"

Hece edebiyat dergisinin Afrika özel sayısı yayımlandı. Özel sayıda, edebiyattan sinemaya, kültürden siyasete, ekonomiden dine kadar Afrika tüm yönleriyle ele alınıyor. Özel sayı hakkında bilgi veren Ahmet Sait Akçay "Bugün Afrika, sadece açlık ve yoksulluk üzerinden tanıtılıyor. Bu, tümüyle suya sabuna dokunmayan bir anlatı ve utanç verici" dedi.

Tiyatro mahkemede oynandı

Ülkemizin sayılı caz müzisyenlerinden Bozkurt İlham Gencer, 93 yaşında olmasına rağmen hâlâ piyanosunun başında ve konserlerde yer almaya devam ediyor. Gençer, geçmişten bugüne marşların sözleri değiştirilerek darbeler yapıldığını belirterek, Yassıada Mahkemeleri'nin ise tam bir tiyatro olduğunu dile getirdi.

İstanbul Kitap Fuarı'nın Onur Yazarı ve teması belirlendi

36. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı'nın teması 'Edebiyat, İyi ki Varsın' olarak belirlenirken, 'Onur Yazarı'nın da Ayla Kutlu olacağı duyuruldu.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.