• Tarihe göre sırala

Malatya Film Festivali'ne geri sayım

Ülkemizin köklü kültüründen ve sinemadan aldığı ilhamla çalışmalarına başlayan Malatya Uluslararası Film Festivali, bu yıl Türkiye sinemasının en güçlü çekim merkezi olarak yenilik ve sürprizleriyle 7. kez sinemaseverleri bir araya getirecek. Etkinlik ve seçkilerinde Türkiye'nin kadim değerlerinden ilhamla evrensel değerlere vurgu hedefleyen festivalin direktörlüğünü sinema yazarı Suat Köçer yapacak.

Görme engelliler orkestra kurup 6 ülkede konser verdi

Mısır'da müzik eğitimi alan görme engellilerden oluşan grup, diğer orkestralardan farklı olarak çaldıkları eseri maestro çubuğuyla değil kulaklarıyla takip ediyor. Orkestra Almanya, Macaristan, Avusturya, Slovakya, Avustralya ile Hindistan'da konser verdi ve her gittiği ülkede büyük beğeni topladı.

Avrupalılar Osmanlı'yı böyle görmüş

Antalya Kültür Sanat (AKS), 'İmparatorluktan Portreler' ve 'Eşsiz Bir Tanıklığı Keşfederken' adlı iki sergiye ev sahipliği yapıyor. 6 ay boyunca açık kalacak sergi, Avrupalı ressamların gözünden Osmanlı imparatorlarının portreleri ile tarihi Likya yolunda yapılan incelemelerde çekilen fotoğraflardan oluşuyor.

Chapman'lar yaraya tuz oluyor

İngiliz Jake ve Dinos Chapman kardeşlerin Türkiye'deki ilk sergisi "Anlamsızlık Aleminde" ARTER'de ziyaretçileri bekliyor. Goya'nın gravürlerinden esinle hazırlanan "Yaraya Tuz" serisi öne çıkanlar arasında.

15 Temmuz gelecek nesile mirasımız

Yeni Şafak muhabiri Yasemin Asan, 15 Temmuz’da Ankara’da şehit düşen 89 sivil şehidin hikayesini tek kitapta topladı. Asan, kitabının gelecek nesillere bir kaynak olacağını, gençlerin şehitlerini hayatını okuduça bu toprakların kıymetini daha iyi anlayacaklarını söyledi.

Herakles lahdi Türkiye'ye iade ediliyor

Kültür ve Turizm Bakanı Avcı, Herakles lahdin 2010'da Cenevre serbest limanında envanter kontrolü sırasında el konulduğunu belirterek, "Cenevre Başsavcılığı, 21 Eylül 2015'te lahdin iadesine kara verdi" dedi. Herakles Lahdi'nin İsviçre'nin Cenevre gümrüğünde ele geçirildiğini anımsatan Avcı, lahdin Türkiye'de bulunan Perge Antik Kenti kökenli ve Herkül'le ilgili olduğunu belirtti.

Gençlere 3 farklı destek programı

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Yurt dışındaki Türk vatandaşlarının kendi kültürlerinden kopmamaları için "Çift Dilli Eğitimi Destek Programı, Evliya Çelebi Gençlik Köprüleri Programı" ve "Haftasonu Okulları Programı" olmak üzere destek programlarının müjdesini verdi.

Kalpten konuşan bir kitap: Yaşamın Göremediğimiz Şifreleri

Binlerce kişiye yaşamlarında göremedikleri noktaları gösteren, onlara kendi gözlerinde büyüttükleri başarısızlıkların aslında insan hayatındaki gerçek yerlerini bir bir anlatan ve samimi bir dille yönlendiren Dr. Said Sözühikmet, "Yaşamın Göremediğimiz Şifreleri" adıyla çıkan kitabıyla her daim yanınızda olacak.

'Kibrit Çöpleri' edebiyat ve fotoğrafı bir araya getirdi

Yolları fotoğraf ile Murathan Mungan'ın Kibrit Çöpleri kitabında kesişen 14 katılımcı, Yalçın Savuran'ın proje yürütücülüğünde oluşturdukları Kibrit Çöpleri sergisini sanatseverlerin beğenisine sundu. Sergi, 7 Nisan Cuma gününe kadar sanatseverlerin izlenimine açık kalacak.

"Dün Alman komutanlara elpençelerdi, bugün Merkel’e"

Tarihçi Yazar Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, Abdülhamid Han dönemindeki darbeci zihniyet ile şimdiki darbeci zihniyet arasında bir fark bulunmadığını söyledi. Şimşirgil "Dün Osmanlı Padişahına saygı duymayıp Alman komutanlar karşısında el pençe duran zihniyet, bugün de Cumhurbaşkanımıza saygı duymayıp Alman Başbakanın karşısında el pençe duruyor” ifadelerini kullandı.

Batılılardan tarihi Attila itirafı

İngiltere'deki Cambridge Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir bilimsel araştırma sonucu, Hun İmparatoru Attila'nın Roma İmparatorluğu'nu işgali sırasında yerel halka büyük şiddet ve baskı uyguladığı yönündeki tarih bilgisinin yanlış olabileceği açıklandı.

YÖK'ten "Müzik Üniversitesi" için arama konferansı

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde kurulacak "Müzik Üniversitesi" için ilk adım olarak arama konferansı düzenlenecek. YÖK Konferans Salonu'nda düzenlenecek konferansta, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, açılış konuşması yapacak.

İngiltere'de kütüphaneler tehlike altında

1996 yılından bu yana Birleşik Krallık kütüphanelerine ait 25 milyon kitap kayıplara karıştı. Bu rakam Birleşik Krallık kütüphanelerindeki ödünç alınabilir kitap sayısının yarı yarıya düşmesi manasına geliyor. Ayrıca 2008'den bu yana İngiltere ve Galler Bölgesi'nde 240 kütüphane kapanırken 8000 kütüphane görevlisi de işten çıkarıldı.

Sosyal medya aktivistleri buraya

Oxford sözlükleri bünyesine yeni bir sözcük kattı: Clicktivism. Bu kelime, oturduğu yerden kalkmadan, sosyal medya üzerinden aktivistlik yapanlar için kullanılan aşağılayıcı bir sözcük. Üstüne üstlük yalnızca Amerika'da değil, birçok başka ülkede de karşılığını bulup yayılmaya başladı.

"Belki bundan sonra sinema yapmam"

Türkan Şoray, ikinci baskısı geçtiğimiz günlerde çıkan "Sinemam ve Ben" adlı kitabının basın tanıtımına katıldı. Etkinlikte yöneltilen soruları yanıtlayan sanatçı, sinemada yaşanan sıkıntılara değinerek, yönetmenliğini üstlendiği "Uzaklarda Arama" isimli filmde yaşadıklarına ilişkin, "Çok büyük haksızlıklar yaşanıyor sinema sektöründe. Bir tekelleşme var. Maalesef ki onun kurbanı olduk biz de" dedi.

Öykü şifadır

Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali, “Bu senin hikayen” temasıyla yerli ve yabancı 34 öykücüyü ağırlıyor. Festivalin konuklarından Çal Bahtiyar kitabının yazarı Arzu Kadumi, pek çok öykü yazarının dediği gibi “Öykü şifadır” diyor.

Monopoly oyunu sahneye taşınıyor

114 ülkede, 47 farklı dilde oynanan popüler kutu oyunu Monopoly, ‘Monopoly, the Musical’ adıyla Broadway müzikali olarak uyarlanacak. Üretici firma tarafından müzikalin komedi şeklinde olacağı, ana karakterlerden birinin de oyunun mucidi Charles Darrow olacağı belirtildi.

"İnsan-İnsanlık-Portre" sergisi açıldı

Budapeşte Yunus Emre Türk Kültür Merkezinde Fotoğraf Sanatçısı Murat Gür'ün, "İnsan/İnsanlık/Portre" konulu sergisi açıldı. Budapeşte'deki sergiye Macarlar büyük ilgi gösterdi. Murat Gür sergide yer alan fotoğrafların Türkiye'ye kültürel olarak yakın bölgelerde ve yaklaşık 30 yıllık bir çalışmanın eseri olduğuna dikkat çekti.​​

Osmanlı sancağı bulunan cami yıllara meydan okuyor

Antalya'nın Akseki ilçesinde, tek parça katran ağacından yapılan Sarıhacılar Camisi'nde en büyük ilgiyi Osmanlı Padişahı Mehmed Reşad'ın 1917'de hediye ettiği sancak görüyor. 600 yıllık Sarıhacılar Camisi'ni geçen yıl 40 bi kişi ziyaret etti.

Said Nursi'nin vefatının 57'nci yılı

Hayatı Kuran mücadelesiyle geçen Bediüzzaman Said Nursi tam 57 yıl önce 23 Mart 1960'ta vefat etti. Sürekli takip altında olan ve ömrünün neredeyse 30 yılını hapishanelerde ve sürgünlerde geçiren Bediüzzaman Said Nursi Risale-i Nur Külliyatı'nı talebelerine emanet ederek Şanlıurfa'da vefat etti. Bugün, eserleri 190 ülkede 50 farklı dilde yayımlanıyor.

'Sultan 2. Abdülhamid Han ve Dönemi' fotoğraf sergisi açıldı

Darülaceze'de "Doğumunun 174. Yılında Sultan 2. Abdülhamid Han ve Dönemi" isimli fotoğraf sergisi açıldı. TBMM Müzecilik ve Tanıtım Başkan Vekili Fahrettin Gün, açılışta yaptığı konuşmada, müze araştırmacılarıyla bir çalışma yaptıklarını, yakın bir süreçte Yıldız Şale'nin 1. katının Abdülhamid Han Müzesi olacağını söyledi.

Okuma sevgisini filmle aşılayacak

Dostluğun ve kitap okuma sevgisinin anlatıldığı “Beyaz Balina” filmi yarın vizyona giriyor. Filmin yönetmeni Abdurrahman Uygur Öztürk, “80’li yıllarda kitap okumanın ne kadar zor olduğunu göstermek istedim. Çocuklara da mesaj vermek istiyorum. Arkadaşlarına hep destek olsunlar, kitap okumaktan hiç vazgeçmesinler” dedi.

Tezhibi zirveye çıkaracağız

Zerenderzer isimli tezhip sergisi Dolmabahçe Sarayı Sanat Galerisi'nde açıldı. Sergide Müzehhibe Fatma Özçay'ın önderliğindeki Klasik Türk Sanatları Vakfı öğrencilerinin eserleri yer alıyor. Özçay, hedeflerinin tezhip sanatını zirveye çıkarmak ve 21. yüzyılın karakterini oluşturmak olduğunu söylüyor.

Bilecik bezinden "Kayı" logolu şal üretiyorlar

Bilecik'te "Kayı'nın Kadınları Geçmişini Okuyor, Geleceğini Dokuyor" projesi kapsamında açılan kursa katılanlar, unutulmaya yüz tutan Bilecik bezinden "Kayı" logolu şal üretiyor. "Kayı" logolu şal ve atkıların patentini almak için çalışma başlattıklarını da bildiren Fazilet Durmuş, patenti aldıktan sonra Bilecik'in ürünlerini ve tarihini uluslararası platforma taşıyabileceklerine inandığını dile getirdi.

Müzisyen ikizler yarışmaya katılmak için destek bekliyor

Çukurova Üniversitesi Konservatuvarı öğrencisi 13 yaşındaki ikiz kardeşlerin, Almanya'da 8-12 Nisan'da düzenlenecek "Musical Fireworks in Baden-Wuerttemberg" yarışmasına katılabilmesi için "sponsor" aranıyor. Bugüne kadar aldıkları derecelere yenilerini eklemek istediklerini ifade eden Yargı, "Almanya'daki yarışmaya kayıt gönderdik, elemeyi geçip finale davet edildik. İkizimle piyano ve kemanda ayrı olarak bireysel yarışacağız. Ancak desteğe ihtiyacımız var" dedi.

Irak'taki tarihi eserler tehlike altında

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından "Acil Kırmızı Liste: Irak'ın Tehlike Altındaki Kültür Varlıkları" broşürü Türkçeye çevrilerek, ilgili tüm paydaşlara dağıtıldı. Uluslararası Müzeler Konseyi tarafından daha önce hazırlanmış ilk "Acil Durum Kırmızı Liste" olan 2003 tarihli Irak'ın Tehlike Altındaki Kültür Varlıkları Acil Kırmızı Listesi sayesinde çok sayıda yağmalanmış kültür varlığı ele geçirildi.

Kitaba dikkat çekmek için müzayede yapacaklar

Kitaba olan ilgiyi artırmak amaçlı düzenlenen Manisa Kitap müzayedesinin bu yıl 3'üncüsü yapılacak. 30 Mart'ta yapılacak olan müzayedede anı, gezi, biyografi ve otobiyografi kitaplarından oluşan 150 eser satışa çıkacak. Müzayede, Manisa'nın Kitapsaray olarak bilinen İl Halk Kütüphanesi'nde gerçekleşecek.

Reklamı sanata çeviren adam: William Bernbach

Taklit reklamları dışarıda tutarsak, reklam çalışmalarının birbirinden ilginç şekillerde, zekice ve en beklenmedik yerlerde karşımıza çıktığı günümüz dünyasında birçok reklamcı gözümüzde sanatçılara eş değer bir konumda. Bu durum bize reklamların her zaman özgün olması gerektiği ve hep bu şekilde yapıldığı hissini uyandırsa da aslında reklam tarihi bunun tam tersini gösteriyor. Ta ki reklamın istatistikle boğuştuğu yıllarda bir adam ortaya çıkana kadar; William (Bill) Bernbach. William Bernbach,...

Karadağ'da Türkçe kurslarına yoğun ilgi

Karadağ'ın başkenti Podgorica'da 2014 yılından bu yana faaliyet gösteren Yunus Emre Enstitüsü, Türkçe kurslarının yanı sıra çeşitli kültürel ve sanatsal etkinliklerle Karadağlıların ilgisini çekmeye devam ediyor. En yoğun ilginin ise düzenledikleri Türkçe kurslarına olduğunu vurgulayan Podgorica Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Cihan Özdemir, "Bizim enstitü olarak iki misyonumuz var. Bunlardan biri kültür-sanat, diğeri ise eğitim yani Türkçenin öğretilmesi" dedi.

Tarihi su yolu şehirleri Esenler'de buluşacak

Medeniyet tarihinin, suyun tarihi ve hikâyesiyle bir olduğu düşüncesiyle harekete geçen Esenler Belediyesi ve Türkiye Su Enstitüsü 'Uluslararası Tarihi Su Yolu Şehirleri Buluşması'nı gerçekleştiriyor. 2 gün sürecek olan zirve, Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi'nde Güneş Yakartepe'nin Mini Su Resitali ile başlayacak. Tarihi Su Yolu Şehirleri Buluşması için Ebru Sanatçısı Hikmet Barutçugil, Fuzûli'nin Su Kasidesi'nin her bir dizesini ebru sanatıyla birleştirerek "Âb-Rû'larda Su Kasidesi Sergis...

"Kendi dilini anlayamayan bir nesil yetiştirdik"

Bursa Büyükşehir Belediyesi İncirli Kültür Merkezi, bu ay Hayati İnanç'ı okurlarıyla bir araya getirdi. Büyükşehir Belediyesi bünyesinde, eğitim hizmetlerinin yanı sıra kültürel ve sanatsal faaliyetlerine devam eden BUSMEK, İncirli Kültür Sohbetleri'nde bu ay avukat ve yazar Hayati İnanç'ı konuk etti.

Bir medeniyet yeniden keşfediliyor

Asurluların kültürel hazinesini gün yüzüne çıkaran Ziyaret Tepe kazılarında sona gelindi. 18 yıldır süren projede Asur medeniyetinin kültürel mirası hakkında önemli bulgulara rastlandı. Kazı direktörü John MacGinnis, bugüne dek hiç karşılaşmadıkları bir dile, konut ve kışlalara ulaştıklarını söyledi.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.