HayatMilleti hafife aldılar

Milleti hafife aldılar

Gazeteci Nedim Şener'e göre, Fetullah Gülen ve örgütünü 'Tayyip Erdoğan'dan kurtulma projesi' kapsamında kullananlar, milleti hafife alarak fena halde yanıldı. Ancak tehlike henüz geçmiş değil.

Haber MerkeziYeni Şafak
15 Temmuz gecesi ABD destekli haşhaşilerin darbe girişimiyle karşı karşıya kaldık. Bu hain kalkışma, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dik duruşu ve iradesine sahip çıkan milletin meydanlara inmesiyle boşa çıkarıldı. Paralel yapının bir terör örgütü olduğu 15 Temmuz'da artık kesinlik kazandı. Uzun yıllardır bu yapının tehlikesine, toplum için oluşturduğu risklere dikkat çeken isimlerden birisi, bu örgütün kumpasına uğramış, bedel ödemiş gazetecilerden Nedim Şener. FETÖ'ye ilişkin merak edilenleri Şener'le konuştum.

Bir süredir FETÖ'nün TSK içinde bir kalkışma içinde olacağı konuşuluyordu. Fakat çok da ihtimal verilmiyordu. Siz bekliyor muydunuz?

Bu potansiyele ve niyete sahip olduklarını biliyorduk. Ancak böyle ben bir olasılığın kim tarafından olursa olsun başarısız olacağını düşünerek uygulamaya geçirileceğini tahmin etmiyordum. Amerika ve Avrupa'nın tavrı çok açıktı zaten. Türkiye'de bir darbe olursa destekleyecekleri anlaşılıyordu. Cemaatçiler de bu işareti gördü. Siz darbeyi siyasi iktidara yapacaksınız ama en önemlisi bundan önceki darbelerde olduğu gibi kısmen de olsa halk desteğinin ve medya desteğinin yanınızda olması lazımdır. Halk nezdinde böyle bir şeyin karşılığının olmadığını ve buna karşı çok ciddi direnç olacağını da biliyordum. Bu tavır, 15-20 yıllık süreçte toplumun demokratik bilincinin ne kadar yüksek olduğu toplumun aslında vesayete tamamen karşı durduğunun en önemli göstergesi oldu. Onlar bunu hesaplayamadılar, bence toplumu hafife aldılar.

BUNLAR TAM HAŞHAŞİ

Bu yapıdan her şeyi bekliyordunuz o halde…

Evet cemaatçiler dünyada bir insana, topluma yapılabilecek tüm kötülükleri uygulayabilecek bir grup, çünkü tam tabiriyle 'haşhaşi' bunlar. Benim kanaatim her zaman böyleydi. Eğer bir insanın hayatını zindan edebiliyorsanız, bir toplumun hayatını da zindan edebilirsiniz. O sizin vicdansızlığınızı, ahlaksızlığınızı, namussuzluğunuzu gösterir. Bana 'Sen çok kinle hareket ediyorsun, özel hesaplaşma peşindesin' diyenler oluyordu. Oysa ben 2009'dan bu yana insanlara bu yapının toplum için ne büyük tehdit olduğunu anlatmaya çalıştım. Ben cezaevinden çıktıktan sonra onların tekliflerini kabul etseydim kendim son derece korunaklı olurdum.

GÜLEN'LE BULUŞTURMA TEKLİFİ

Teklifleri neydi, kim iletti bu teklifi?

Fetullah Gülen ile Pensilvanya'da buluşma mesela… Zaman Gazetesi Amerika temsilcisi Ali Aslan tarafından yapıldı. Ben ancak bir gazeteci olarak röportaj amacıyla görüşebileceğimi, başka bir amaçla asla yan yana gelmeyeceğimi söyledim. Bana böyle bir röportajı yazılı olarak yapabileceklerini söylediler. Ben de cevabının kimin tarafından hazırlandığını bilmeyeceğim bir röportaj yapmak istemediğimi söyledim. Ve o işi orada kestik.

Görüşseydiniz ne sorardınız?

Bugünkü sorular ile o günkü sorular farklı. Bugün artık Gülen'e soru sorma değil hesap sorma zamanı.

ERDOĞAN'DAN KURTULMA PROJESİ

Takiyyeyi bu kadar önemseyen bir örgüt nasıl bu kadar açıktan bir eyleme yöneldi?

Gülen, kendi çıkarlarıyla başkalarının amaçlarını birleştirebilen bir operasyon örgütü. Ben uzun zamandan beri, yazılarımda uluslararası güçlerin Tayyip Erdoğan'dan kurtulma projesi diye yazdım. Bunda da başı Amerika çekiyor. Gülen örgütü burada bir taşeron ve her taşeron gibi kendine verilecek konuma razı bir taşeron. Bu örgüt, ülkede yönetim erkine el koyabilecek, kendi belirlediği hükümeti uygulamaya sokacak ama esas itibariyle kendini çalıştıran ana işveren kimse onun çıkarları için Ortadoğu'da ve Türkiye'de faaliyette bulunacak bir taşeron yapı.

ABD desteği çok açık

ABD'nin bu süreçteki etkisinden söz ediliyor...
Eğer ABD bu darbecilerin yanında değilse bunu çok net ortaya koyması gerekir. Ama hayır öyle değil! Düşünce kuruluşlarıyla, yazarlarıyla, düşünce adamlarıyla, siyasetçilerin açıklamalarıyla (FETÖ ile) uzak bir ilişki olmadığı görülüyor zaten. Bütün bu iddialara rağmen Gülen'i orada tutuyor olması, en başa dönelim sadece ABD'nin istihbarat servisinin verdiği referans mektuplarıyla orada bir adamın tutuluyor olması başlı başına anlam taşıyor. Bu operasyonun içinde bu adamların olduğu çok açık. Bu ileriki günlerde kesinlikle ortaya çıkacak.

Amerika için Gülen'in çok değerli olduğunu ifade ediyorsunuz. Neden değerli?

Şimdi şöyle düşünün. Her devlet kendi güvenlik, istihbarat kuruluşlarını ve elemanlarını çalıştırarak ajan devşirirler. Şimdi Fetullah Gülen gibi Genelkurmay Başkanı'nın, Cumhurbaşkanı'nın ensesine adam yerleştirebilmiş bir örgütle çalışmayacaksanız da kiminle çalışacaksınız? Bunun ABD için çok mantıklı bir nedeni var. Burada alçaklık Gülen ve ekibinde. Vatanını, ülkesini satabilecek yapıda insanlar bunlar. Şimdi de halen devletin içinde elemanlarının olduğunu bildiği için onları kullanacaktır. O amaçla da Gülen'i vermemek için elinden geleni yapacak ve verecekse de bu süreci çok uzatarak engellemeye çalışacak.

40-50 bin kişi biliniyor

Sizce ne kadarı çözüldü bu örgütün?

FETÖ, uluslararası güçlerin yardımıyla teknolojiyi çok etkili kullanıyor. Haberleşmeyi bile bir başka boyuta taşımışlar, bunun tespiti çok zor. Zar zor MİT belli bir tespit yapabilmiş ancak tespit edildiği sızdırılınca o yöntemden vazgeçip başka bir yöntem kanalına geçmişler ve iletişimi onun üzerinden devam ettirmişler. O günkü bilgiler üzerinden 40-50 bin kişilik bir isim ve bazı belgeler ele geçirebilmiş durumda. Ama belli ki bu yapı halen burada var. Bunlarla teknolojinin bütün yardımıyla uğraşmak ve çok dikkatli olmak gerekiyor. Karşımızda gözünü kırpmadan kitleleri öldürebilecek, F16 ile bomba atabilecek bir örgüt var. Bu örgüt her an her yerden çıkabilir. Yapamayakları şey yok, çünkü öyle çalışıyorlar.

Paralel örgütün yargı içindeki haşhaşi üyelerince bir dönem hapse atılan Nedim Şener, 15 Temmuz darbe girişimini yorumladı.


Suikast riski var


Tayyip Erdoğan'dan kurtulmak isteyen üst akıl, bu yapıyı ilk kez kullanmıyor aslında. Başarısızlığa rağmen yeni denemeleri oldu. Peki risk bitti mi?

Bundan sonra bırakın FETÖ'cüleri başka bir grup da olsa darbe riski sıfır. Türkiye halkı çok büyük bir olgunluk gösterdi, ayrıca devlet tedbirler de alacak. Ama asıl tehlike şu; FETÖ'yü çalıştıran bu güç eminim bu yenilgiyi hazmetmeyecek ve mutlaka bir şeyler yapacak. Ve bunu da yine bu örgütün elemanlarına yaptıracaktır ama çok başka kimlikte yaptıracak. Sezar'ı vuran Brütüs'tü. Dolayısıyla onun en yakınındakine yaptırırlar. Dışarıdan birine artık bir şey yaptırmazlar.

Yeni oyunlara gebe bir süreç başladı o halde...

Devletin içinden bir risk vardır. Bir şey bildiğimi ya da kesin bir şeylerin olacağını söylemiyorum. Ben bir tahminimi, korkumu, endişemi söylüyorum. Canice katliam, suikast veya benzeri bir şey yapabilirler. Sadece Cumhurbaşkanı ve iktidar açısından söylemiyorum, bu olasılık muhalefet açısından da risk taşıyor. O yüzden başta devlet olmak üzere herkesin bu konuda çok dikkatli olması gerekiyor.

Aydınlar evdeyken teyzeler kurşun yedi

15 Temmuz sonrası toplumuyla, iktidarıyla, muhalefetiyle çok büyük bir dayanışmaya tanık olduk. Siz bu tablo için ne söylersiniz?
Bu siyasi birliktelik çok önemli ama daha önemlisi, aydın kesimlerin demokrasi mücadelesi konusunda muhafazakarlara hakkını vermemesi. Kıyafetiyle eleştirilen insanların, başörtülü kadınların, gencecik insanların, akademisyenlerin, doktorların, işsizlerin, işçilerin, memurların meydanlara çıktığı çok ilginç bir demokrasi savaşıydı. Bu tablo beni çok heyecanlandırdı. Ben de şu hissi uyandırdı: Atatürk Samsun'a çıktığı zaman, Atatürk'ü Samsun'da laik çağdaş insanlar değil, Anadolu insanları yurdunu seven insanlar karşıladı. Ben o insanlarda bunu gördüm. O gece büyük bir Tayyip Erdoğan sevgisi, AK Parti yakınlığı ama asıl önemlisi karşısına tankla çıkmış darbecilere karşı verdiği bir halk mücadelesi gördüm. Hatta bir teyze, “Bu darbe Tayyip Erdoğan'ı değil de Kılıçdaroğlu'nu hedef alsaydı ben yine aynı şeyi yapardım evladım" diyor. Bu çok büyük bir olgunluk. Şimdi orada burada bildiriler çıkıyor aydınım diye imzalar atıyorlar. Onlar evlerindeyken o teyze o gece orada kurşun yiyordu. Bu hareket o kadar değerli ki…Tiyatro diyenler peki?


Tiyatro diyenler her şeyi oturarak seyrettiği için her şey onlara tiyatro gibi geliyor. Çünkü onlar oturarak değerlendirme yapan bu toplumu anlamamış insanlar. Bu toplumu tanımadan analiz yapamazsınız.


ÖNERİLEN VİDEOLAR
Ali Tekintüre'yi kaybettik
Arabesk müziğin duayen ismi tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Hangimiz Sevmedik, Dilek Taşı, Sürünüyorum gibi popüler şarkıların söz yazarı Ali Tekintüre'yi Türk müziğine olan katkıları nedeniyle unutmayacağız.


Bilime Yön Veren Müslüman Alimler: El Biruni
Dünyanın 'Orta Asya'da yaşamış deha' olarak kabul ettiği, coğrafya ve tıpta henüz 11. yüzyılda yaptıkları ile çığır açan Biruni'yi Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.Futbolun renkli düşü: Zinedine Zidane
Fransa topraklarında Cezayir asıllı bir ailenin beşinci çocuğu olarak doğup, bugün bile birilerine ilham olmaya devam eden Zidane ya da namı-diğer Zizou'nun kariyerinin satır başları...
Down sendromlu taraftara sürpriz doğum günü
Lüleburgazspor'un iç sahadaki maçlarını tribünden takip eden ve takımının formasını hiç çıkarmayan down sendromlu Tarık Göntürk için Lüleburgaz taraftarları sürpriz doğum günü kutlaması yaptı.
İsrail bu çocuklardan korkuyor
Kudüs'ün sokaklarında üç Filistinli çocuğun hep bir ağızdan 'Allahu ekber' diye haykırdığı görüntüler sosyal medyada, 'Bu inanca kim engel olabilir ki?' notuyla paylaşıldı.
İsrail zulmünün boyutu: Ambulanstaki yaralıları tutukladılar!
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri, yaraladıkları iki Filistinli genç kızı ambulansta tutuklayarak gözaltına aldı.
Yahudilerin Filistin nefretini böyle görüntüledi
İnsan hakları aktivisti Robert Martin, Kudüs'teki Yahudilerle sordu: "Filistinliler hakkında ne düşünüyorsun?" İşte o nefret dolu cevaplar…
Otobüste çalışan belediye başkanı öğrencileri şaşırttı
Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'yi otobüste gören öğrenciler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çiftçi öncülüğünde başlatılan uygulama kapsamında, Belediye başkanı ve yöneticiler halk otobüsüne binip halkın sorunlarını yakından dinleyecek.
Eski Kudüs Müftüsü Sabri Erdoğan’a teşekkür etti
Eski Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kudüs zirvesini gerçekleştirdiği için teşekkür etti.
Yahudiler Mescid-i Aksa'ya girdi
Bugün Hanuka bayramının ikinci gününü kutlayan onlarca Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin yardımıyla Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
Ürdünlü pilotun ‘Kudüs’ anonsu ABD’yi panikletti!
Ürdün'den New York'a giden yolcu uçağının pilotu, Kudüs üzerinden geçerken, Şu anda Filistin topraklarının başkenti Kudüs üzerindeyiz” sözleri sebebiyle ABD John Keneddy Havalimanı'nda gözaltına alındı. Yousuf Da'aja adındaki Ürdünlü pilotun sefer sırasındaki anonsu sosyal medyada yayınlanmıştı.
Seyyar hikayeler: Simitçi
Seyyar Hikayeler'de bu hafta, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, ara öğünlerin kurtarıcısı simidin fırından tezgaha olan yolculuğu ele alınıyor.
Kudüs zirvesi sonrası Erdoğan'dan tarihi konuşma
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs Zirvesi'nin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında İslam dünyasına seslendi. Erdoğan, "Müslümanlar çaresiz değildir. İman varsa imkan da vardır. Rabbimizin inayetiyle bu mücadelemizi başarıya ulaştıracağız" dedi.
Jandarma'nın yüz tanıyan yeni gözlüğü 'takbul'
Türkiye'de bir firma tarafından güvenlik hizmetleri için üretilen ve "takbul" adı verilen gözlük, yüz tanıma teknolojisi ve daha bir çok özelliği ile şüphelileri tanımada yüksek oranda kolaylık sağlıyor.
Erdoğan'ı Patani'de canlı takip eden yaşlı adam
Tayland'ın güneydindeki Patani'de bir minibüste yolculuk yapan yaşlı adamın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı cep telefonundan izlediği anlar sosyal medyada büyük ilgi gördü. Tayland hükümetinin Müslümanlara yaptığı zulümle sık sık gündem olan Patani'deki yaşlı amcanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs için İstanbul'da acil toplanan İslam Konferansı Örgütü'ndeki konuşmasını izlediği anları kaydedip twitter hesabından paylaşan Fatih Öke şu yorumu yaptı: "Önümdeki amca Reis'i canlı takip ediyor. Dünya ile nasıl bütünleştiğimizin en canlı kanıtı."
Erdoğan'dan net mesaj: Kudüs Filistin'in başkentidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuştu. Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a tepki gösterdiği konuşmasında, "Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum" dedi.
Filistin bayrağını indirmek isteyen işgalci Yahudinin küstahlığı
Filistin'in El Halil şehrinde bir Yahudi yerleşimcinin küstahca Filistin bayrağını indirmeye çalışması kameraya böyle kaydedilmişti.
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.
6 yaşındaki Ryan, YouTube'dan yılda 11 milyon dolar kazanıyor
Oyuncak merakıyla bilinen Ryan ToysReview isimli çocuk, 4 yaşında çekmeye başladığı oyuncak yorumlarını Youtube üzerinde yayınlamaya başlayınca ünlü oldu. 10 milyon aboneye ulaşan Ryan, geçen yıl 11 milyon dolar gelir elde etti.