YeniSafak.com “ Türkiye'nin birikimi... ” Kültür

 
Ana Sayfa...
Gündem'den...
Politika'dan...
Ekonomiden...
Dünya'dan...
Kültür'den...
Yazarlar'dan
Spor'dan
Dizi...

  Arşivden Arama


Sanal alanda tufan!

Kusursuz Fırtına, hayatını balıkçılıkla kazanan insanların denizden gelen tehlikeye karşı verdikleri inanılmaz mücadelenin öyküsünü anlatıyor. Fırtınanın sahiciliği, dijital simülasyonlarla sağlanıyor.

Karakterlerin her biri ayrı ayrı kahraman olsa da, filmin asıl karakterinin "fırtına"nın kendisi olduğu "Kusursuz Fırtına", daha önce "Das Boot" filmi ile "En İyi Yönetmen" ve "En İyi Uyarlanmış Senaryo" dallarında Oscar'a aday gösterilen yönetmen Wolfgang Peterson'in imzasını taşıyor. Sebastian Junger'in aynı adlı romanından uyarlanan filmin yapımcıları, fırtınanın inandırıcı olması için teknolojik imkanlardan bol bol yararlanmışlar. Okyanustaki fırtına sahnesi için dijital simülasyonlar kullanılmış. Sanal ortamda tufan yani!

Kusursuz Fırtına, balıkçılıkla hayatını kazanan bir grup kadın ve erkeğin günlük yaşamlarında doğanın korkunç gücüne karşı verdikleri inanılmaz yaşam mücadelesinin gerçek öyküsünü içeriyor. Bu insanların en büyük kâbusu bir Ağustos günü denizden gelir. Kendilerini bir anda modern zamanların en büyük doğa afeti ile karşı karşıya bulurlar.

Ava giden avlanıyor

Oldukça başarılı bir avukat olan Bobby Shatford (Wahlberg), kız arkadaşı Christina "Chris" Cotter (Lane) ile birlikte yeni bir yaşama başlamanın hazırlıkları içindedir. Ona göre bu yaşamın masraflarını finanse etmenin tek yolu balık tutmaktır. Chris'in karşı gelmesine rağmen Billy ile birlikte sezonun son seferinde, son kez balığa çıkmaya karar verir. Onlarla birlikte seferde dört kişi daha vardır. Tyne, normal balıkçı teknelerinin gidemediği noktalara giderek şansını zorlamaya karar verir. Kıyıdan iyice uzaklaşınca yaklaşan korkunç fırtınanın sesini duymaya başlar.

Billy fırtınayı yenerek sahile dönebileceğinden emindir. Yerel TV hava durumu spikeri Todd Gross (Chris Mc Donald) Grace fırtınasının Atlantik'ten ana karaya doğru geldiğini haber verir. İki zıt hava kütlesi daha fırtınaya katılmak üzeredir. Eğer bu katılım gerçekleşirse ortaya modern zamanlarda hiç görülmeyen bir doğa afeti çıkacaktır.

Kusursuz Fırtına


Orjinal Adı: The Perfect Storm
Yönetmen: Wolfgang Petersen
Senaryo: Bill Wittliff
Oyuncular: George Clooney, Mark Wahlberg, Diane Lane, William Fichtner, Karen Allen, Bob Gunton, John Reilly

Kültür Servisi


Kağıda basmak için tıklayın.

Gönlümdeki köşk Afyon'da
Türkiye-Danimarka ortak yapımı "Gönlümdeki Köşk Olmasa" adlı filmin çekimlerine Afyon'da devam ediliyor. Afyon'un Çobanlar İlçesi'ne bağlı Akkoyunlu Köyü'nde devam edilen, "Gönlümdeki Köşk Olmasa" adlı filmin çekimleri Afyon'un eski mahallelerinde sürüyor.
Afyonlular'ın da rol aldığı filmin Afyon'daki çekimleri 23 Eylül'de tamamlandıktan sonra çekimlere Danimarka'da devam edilecek. Danimarkalı Elisabeth Rygard'ın senaryosunu yazıp yönettiği, Türk kültürünün Avrupa'ya tanıtımını amaçlayan film, 1970'li yıllardan kesitler sunuyor. O yıllarda Danimarka'ya giden bir işçinin hayat hikayesi geri dönüşlerle anlatılıyor. Filmin başrolü olan çocuğu Bora Akkaş, dedeyi ise Menderes Samancılar canlandırıyor.
"Gönlümdeki Köşk Olmasa"nın çekimlerine başlanmadan 3-4 yıl kadar süren bir ön hazırlığı yapılmış. Yapımcı Sadık Deveci, sette görev alanların yarısının Türkler'den, yarısının da Danimarkalılar'dan oluştuğunu belirtti. Deveci, "Sette 55 kişilik bir ekiple çalışıyoruz. Afyonlular'dan rol alan kişileri de eklersek bu rakam 80 kişiye ulaşıyor. Filmin Türkiye'deki çekimleri için 350 milyar liralık, Danimarka çekimleri için 2 milyon marklık bir bütçemiz var" dedi.
Topla ağlarını Spider Man!
Uzun süredir hazırlıkları süren "Örümcek Adam-Spider Man" adlı film, 2002'ye ertelendi. Columbia Pictures şirketi, daha önce 2 Kasım 2001'de başlaması öngörülen filmin çekimlerinin 3 Mayıs 2002 tarihine ertelendiğini duyurdu. Sam Raimi'nin yöneteceği, Tobey Maguire'ın örümcek adam olacağı filmin Hollywood'daki grevle bir ilgisi olmadığı açıklandı. Filmin efekt ve teknolojinin son imkanlarıyla donanmasını planladıklarını ifade eden yetkililer, hazırlıklar için zamana ihtiyaç duyduklarını açıkladılar.


Ana Sayfa | Gündem | Politika | Ekonomi | Dünya | Kültür | Yazarlar | Spor | Bilişim | Dizi
İnteraktif: Mesaj Formu | ABONE FORMU | İNTERNET TARAMA FORMU | KÜNYE | ARŞİV


Bu sitede yayınlanan tüm materyalin HER HAKKI MAHFUZDUR. Kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz.
© ALL RIGHTS RESERVED
Bu sitenin tasarım ve inşası, İNTERNET yayını ve tanıtımı, TALLANDTHIN Web tarafından yapılmaktadır. İçerik ve güncelleme Yeni Şafak Gazetesi İnternet Servisi tarafından gerçekleştirilmektir. Lütfen siteyle ilgili problemleri webmaster@tallandthin.com adresine bildiriniz...