YeniSafak.com “ Türkiye'nin birikimi... ” Dünya

 
Ana Sayfa...
Gündem'den...
Politika'dan...
Ekonomiden...
Dünya'dan...
Kültür'den...
Yazarlar'dan
Spor'dan
Dizi...

  Arşivden Arama

 


ÖNCE EGEMENLİK

Klerides'in toprak konusunu ele aldıkları yolundaki açıklamasına tepki gösteren Denktaş, "Egemenliğimiz tanınmadan toprak konusunu konuşmam" dedi.

Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides'in, önceki gün toprak konusunu ele aldıkları yolundaki açıklamasını cevaplandıran KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, "Egemenliğimiz tanınmadan toprak konusunu konuşmam" dedi.

Klerides'in tutumuna tepki gösteren Denktaş, dün BM'de yapılan toplantıya katılmadan önce, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın özel temsilcisi Alvaro de Soto ile görüştü. Toplantı için De Soto Denktaş'ın kaldığı UN Plaza Oteli'ne geldi ve doğruca Denktaş'ın odasına çıktı. Burada Denktaş ile De Soto bir süre başbaşa görüştüler. Görüşmeden sonra gazetecilerin sorularını kısaca cevaplandıran Denktaş, "De Soto'nun kendisini görmeyi arzu ettiğini, bu nedenle oteline geldiğini" ifade etti.

De Soto'nun başbaşa görüşme sırasında Denktaş'a, "Genel Sekreter Kofi Annan'ın 12 Eylül'de yaptığı yazılı açıklamaya aynen bağlı kaldığı ve bundan geri adım atmasının söz konusu olmadığı" hususunda güvence verdiğini ifade etti. Daha sonra BM binasına geçen Denktaş ve De Soto, heyetler halinde dolaylı görüşmeleri sürdürdüler.

Türk dünyasının jeopolitik davası

Denktaş, "Kıbrıs, Türk dünyasının jeopolitik davasının odağıdır" dedi. TADF (Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu) New York'ta bulunan Rauf Denktaş onuruna Türkevi'nde bir resepsiyon düzenledi. Resepsiyona, Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ümit Pamir, KKTC New York Temsilcisi Büyükelçi Aytuğ Plumer, TADF Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ata Erim ile çok sayıda davetli katıldı. Resepsiyonda, "Türkiye, Türk Kıbrıs'ın arkasında durmasaydı bu günlere gelemezdik" diye konuşan Denktaş, "Kıbrıs Türkü'nün şimdiye kadar çektiği sıkıntılara, anavatanına güvenerek dayandığını" ifade etti. "Rumlar'ın, 1974'ten bugüne kadar sürdürdükleri terörle bir yere varamayacaklarını anlayarak uzlaşmalarını bekliyoruz" diyen Denktaş, "Rumlar'ın emelinin tüm Kıbrıs'a sahip çıkmak olduğunu, ancak Türkiye'nin güvencesi sayesinde buna fırsat bulamadıklarını" vurguladı.

Dostluğun gereği yapılmalı

"Kendilerinin de Türk-Yunan dostluğuna inandıklarını ve Cem'in bu dostluğu gerçekleştirmek için çaba harcadığını" kaydeden Denktaş, "Dostluğun gereği, Rumlar'ın Türkler'e hak tanımasıdır" dedi. "Bizim hükümetimiz olmadıklarını kabul etsinler, sorun çözülür" diye konuşan Denktaş, konuşmasının sonunda, "Rum toprağında gözümüz yok" dedi ve Rumlar'a, "Siz de bizi yönetmek isteğinden vazgeçin" çağrısında bulundu.
Kağıda basmak için tıklayın.

Cangılda hesaplaşma
Filipin ordusu hava kuvvetleri desteğinde Ebu Seyyaf gerillalarına karşı büyük bir saldırı başlattı. Balta girmemiş ormanlarda süren kanlı savaşta iki taraf da ağır kayıplar veriyor.
ETA misillemesi
Ignacio Gracia'nın yakalanmasına ETA'nın misillemesi gecikmedi. Bask'a giden Schröder ve Aznar'ın ziyaret edeceği yerde 8 bomba bulundu.
Kimdi bu STASİ ajanı?
Berlin'de açıklanan bazı gizli dosyaların, Doğu Almanya'nın, Soğuk Savaş yılları boyunca İngiltere'nin kalbi sayılan "Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü" gibi bir kuruluşta ajan bulundurduğunu ortaya koyması, İngiltere'de kıyamet kopardı. Doğu Alman Gizli Servisi Stasi adına 1980'li yıllarda ajanlık yaptığı belirtilen Eckart adlı kişinin, enstitüdeki görevi sayesinde dönemin Başbakanı Margaret Thatcher ile ilişki içinde bulunmayı başardığı belirtiliyor. Yıllar boyunca Doğu Almanya'nın komünist idaresine aralarında hassas 27 dosyanın da bulunduğu son derece önemli bilgiler sızdırdığı belirtilen "Eckart"ın, Kraliyet Ulusalararsı İlişkiler Enstitüsü'ne bağlı olarak çalışan "Chatham House" adlı think-tank kuruluşundan çaldığı pekçok önemli bilgiyi de Doğu Almanya'daki merkezine ulaştırdığı düşünülüyor.Berlin'de açıklanan dosyalar, Eckart'ın Kraliyet Donanması'nın manevralarıyla çeşitli NATO tatbikatlarını bile önceden haber aldığını ortaya koyuyor. Dosyalarda kimliğine dair hiçbir açıklık bulunmayan Eckart'ın gerçek kimliğinin bulunabilmesi için ortada çok az ipucu olduğu belirtiliyor. Doğu Almanya'nın İngiltere'nin kalbine kadar ajan sokması, ülkede "onur kırıklığı" yarattı. İçişleri Bakanı Jack Straw, şu ana kadar 100 kişinin soruşturmaya uğradığını, ancak tutuklanan kimse bulunmadığını açıkladı. Enstitü de ajanın kimliğini tespit etmek için kendi çapında bir casus avı başlattı.

 


Ana Sayfa | Gündem | Politika | Ekonomi | Dünya | Kültür | Yazarlar | Spor | Bilişim | Dizi
İnteraktif: Mesaj Formu | ABONE FORMU | İNTERNET TARAMA FORMU | KÜNYE | ARŞİV


Bu sitede yayınlanan tüm materyalin HER HAKKI MAHFUZDUR. Kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz.
© ALL RIGHTS RESERVED
Bu sitenin tasarım ve inşası, İNTERNET yayını ve tanıtımı, TALLANDTHIN Web tarafından yapılmaktadır. İçerik ve güncelleme Yeni Şafak Gazetesi İnternet Servisi tarafından gerçekleştirilmektir. Lütfen siteyle ilgili problemleri webmaster@tallandthin.com adresine bildiriniz...