YeniSafak.com “ Türkiye'nin birikimi... ” Gündem

 
Ana Sayfa...
Gündem'den...
Politika'dan...
Ekonomiden...
Dünya'dan...
Kültür'den...
Yazarlar'dan
Spor'dan
Dizi...

  Arşivden Arama

 


Karanlık bağlantılar

Uşak katliamıyla ilişkilendirilen hayali ihracatçı Bahri Ergin'in ifadeleri ilginç bağlantıları ortaya çıkardı. 'Nuriş'lerin işadamı Ergin`den sık sık haraç istediği, Ergin`in de bunu reddettiği öğenildi.

İzmir Emniyet Müdürlüğü`nde 4 gündür sorgulanan ve adı Uşak Cezaevi olaylarında sıkça geçen Kasarteks şirketinin sahibi Bahri Ergin`in ifadelerinde ilginç bağlantıların ortaya çıktığı bildirildi. 18 Şubat`ta İzmir`in Bayraklı semtinde "Dost Petrol" şirketinin sahibi Mahmut Dostbey`in, 3 kişi tarafından 35 HDK 35 plakalı BMW otomobil ile kaçırılıp ayaklarından vurulması olayını soruşturan Organize Suçlar ve Silah Kaçakçılık Şube Müdürlüğü ekipleri, failin, hâlâ firarda olan Murat Bozkurt olduğunu belirledi.

Ergin'in tetikçisi imiş

Genişletilen soruşturmada, Bozkurt`un, Kasarteks şirketinin sahibi Bahri Ergin`in "tetikçisi" olduğu ortaya çıkarıldı. Bunun üzerine Ergin, ortağı Çetin Sert (29) ile şoförü-koruması Yücel Kocaman (28) İstanbul`da gözaltına alındı. Olayla ilgili olarak Ergin`in firmasının Denizli ana bayiliğini yapan Şenol Olgaç (31) ve kardeşi Hasan Ali Olgaç (33) da yakalandı. Sanıklarda 4 tabanca ele geçirildi.

Sorguya alınan Bahri Ergin`in (45) ifadelerinden, 2-3 ay önce Uşak`ta, son cezaevi olaylarında öldürülen, Ergin`ın satın aldığı Kasarteks`in eski sahibi Erol Neşet`in kardeşi Birol Neşet`i, halen aranan Necdet Yılmaz`a vurdurttuğu belirlendi. İzmir Çiğli`de İnteks isimli fabrikayı Metin Tezcan`dan alan Ergin`in, işten çıkarılması üzerine tazminatını almak için fabrikaya gelen işçi Savaş Kılıç`ı, Çetin Sert, Alaattin Çelebi ve Halim Yılmaz`a 1999`da öldürttüğü belirlendi. Ergin`in, Diyarbakır Cezaevi`nde tutuklu Mehmet Ergenç ile telefonla görüşerek, son cezaevi olaylarında öldürülen Kasarteks`in eski sahipleri Orhan Cemal Yeşilkaya ve Erol Neşet`i öldürmeleri için 3 tetikçi bulunmasını istediği anlaşıldı; ancak bu sırada firmaya baskın gerçekleştirildi ve cezaevi olayı yaşandı.

'Balina' bağlantısı

Bahri Ergin, Organize Suçlar ve Silah Kaçakçılık Şube Müdürlüğü`nün yanısıra Mali Şube Müdürlüğü`nce de sorgulandığı bildirildi. Ergin`in uzun süredir "Balina soruşturması" kapsamında aranan hayalici ortağı Gürcan Güngören ile 1995 yılından bu yana toplam 17 trilyon lira haksız KDV iadesi aldıkları belirlendi. Ergin`in, kurduğu paravan şirketlerden olan "İç Ege Tekstil Sanayii" şirketinin yaptığı hayali ihracat olayından 10 trilyon lira haksız KDV iadesi aldığı, ardından bu şirketin kapandığı ve yerine Bursa`da faaliyet gösteren "Alihan Tekstil"i kurduğu öğrenildi. Ergin`in, bu paravan şirketleri, yanında çalışanların üzerine yaptığı, KDV iadesi aldıktan sonra şirketlerdeki kendi hisselerini devrettiği kaydedildi.

Gözaltı sayısı 19'a çıktı

Bu arada İzmir DGM Başsavcılığı talimatıyla yürütülen hayali ihracat olayı ile ilgili soruşturma kapsamında gözaltına alınanların sayısı 19`a çıktı. Bunlardan 5`i Organize Suçlar ve Silah Kaçakçılık Şube Müdürlüğü`nde, 14`ü ise Mali Şube Müdürlüğü`nde sorgulanıyor. Ergin`in sahibi olduğu, merkezi İzmir`de bulunan Gördes Şirketler Grubu`na bağlı şirketler ile ilgili araştırmalar devam ederken, el konulan bir depo dolusu defter ve belgenin Maliye Müfettişleri, Hesap Uzmanları ve Mali Şube Müdürlüğü`nce koordineli ve titiz çalışmayla incelendiği bildirildi.

Yücesan: Açıklama yapılacak

İzmir Emniyet Müdürü Hasan Yücesan, soruşturmanın boyutlarının çok büyük olduğunu, haksız kazanç sağlayanlar ve her türlü çete organizasyonu ve benzeri yapılanmalar içinde olanlara karşı sürdürdükleri amansız mücadelenin hiç aksatılmadan devam edeceğini kaydetti. Yücesan, "Bu soruşturma ile ilgili geniş açıklama önümüzdeki günlerde yapılacak" dedi.

 


Kağıda basmak için tıklayın.

 

 

 


Ana Sayfa | Gündem | Politika | Ekonomi | Dünya | Kültür | Yazarlar | Spor | Bilişim | Dizi
İnteraktif: Mesaj Formu | ABONE FORMU | İNTERNET TARAMA FORMU | KÜNYE | ARŞİV


Bu sitede yayınlanan tüm materyalin HER HAKKI MAHFUZDUR. Kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz.
© ALL RIGHTS RESERVED

Bu sitenin tasarım ve inşası, İNTERNET yayını ve tanıtımı, TALLANDTHIN Web tarafından yapılmaktadır. İçerik ve güncelleme Yeni Şafak Gazetesi İnternet Servisi tarafından gerçekleştirilmektir. Lütfen siteyle ilgili problemleri webmaster@tallandthin.com adresine bildiriniz...