YeniSafak.com “ Türkiye'nin birikimi... ” Ekonomi

 
Ana Sayfa...
Gündem'den...
Politika'dan...
Ekonomiden...
Dünya'dan...
Kültür'den...
Yazarlar'dan
Spor'dan
Dizi...

  Arşivden Arama

 


Katmerli vergi dönemi

Batık bankaların 10 milyar doları aşan zararını üstlenen hükümet, bütçe açığını kapatmak için dargelirli vatandaşlara yöneldi. Ek vergi tasarısıyla, iğneden ipliğe ek vergi getiriliyor

Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan ek vergi tasarısı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda aynen kabul edildi. Tasarının, komisyonda görüşülmesi sırasında, vatandaşa getirilen vergilerin bilinenden daha fazla olduğu ortaya çıktı.

Tasarıda, yeni vergilerin yanında, yürürlükteki vergi oranlarının 20 katına kadar arttırılması konusunda Bakanlar Kurulu'na yetki veriliyor.

Batık bankaların 10 milyar doları aşan zararını üstlenen hükümet, bütçe açığını kapatmak için yine dargelirli vatandaşlara yöneldi. Bu çerçevede Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan ek vergi tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda öncelikli olarak ele alınarak görüşüldü. Tasarıda yer alan ek vergiler, komisyonda bulunan FP ve DYP'li üyelerin tüm tepkilerine rağmen aynen kabul edildi.

20 kat artırılabilecek

Tasarının, komisyonda görüşülmesi sırasında, ek vergi tasarısı ile vatandaşlara getirilen vergilerin bilinenden daha fazla olduğu görüldü. 8 yıllık eğitime katkı paylarının, özel işlem vergisinin ve özel iletişim vergisinin sürelerini 2 yıl daha uzatmak için hazırlanan tasarıda, Bakanlar Kurulu'na motorlu taşıtlar vergisini ve taşıt alım vergisini 20 katına kadar arttırma yetkisi veriliyor.

Ayrıca, Bakanlar Kurulu'na LPG kullanan araçlara, akaryakıt kullanan taşıtlardan daha fazla vergi getirme imkanı da sağlanıyor. Hazır kart olarak bilinen ön ödemeli kat satışlarına da özel iletişim vergisi konulurken, ek motorlu taşıtlar vergisinin de KDV'li fiyat üzerinden hesaplanması öngörülüyor.

Rantiye ve bankacılara vergi yok

Tasarıyla süresi iki yıl daha uzatılan, 8 yıllık eğitime katkı payları ile özel işlem vergisi, 14'er ayrı işlem üzerinden alınıyor. Her iki verginin içinde toplam, 28 ayrı vergi bulunuyor. Yani, hükümet sadece özel işlem vergisinin süresini uzatarak, bu kapsamda 14 ayrı işlemden tahsil edilen verginin devamını sağlamış oldu.

Ek vergi paketinde yer alan vergi düzenlemelerinin tamamı da dargelirli vatandaşları ilgilendiriyor. Tasarıda, rantiye olarak nitelendirilen finans kesimine yönelik vergiler ise bulunmuyor. Devlete, 1999 yılında yüzde 100'e varan oranlarda faizle borç veren sermaye kesimine yönelik hiç bir vergi düzenlemesi bulunmuyor. Hatta, dargelirli vatandaşlara bir çok yeni vergi getiren ek vergi tasarısı ile, bankalara vergi ayrıcalığı sağlıyor.
Kağıda basmak için tıklayın.

Memur Ankara'yı salladı
Onbinlerce memur, yurdun dört bir yanından gelerek başkentte büyük bir miting yaptı. Eyleme FP, ÖDP, HADEP, Türk Tabibler Birliği ve sendikalar destek verdi.
Cottarelli'ye kebap memura simit
Memur'a yüzde 10'luk sefalet zammı veren hükümet, IMF Türkiye Masası şefi Carlo Cottarelli'ye Ankara'nın en ünlü restoranlarında sevdiği Türk kebabı yediriyor.
Memur grevli sendika istiyor
Memur-Sen Konfederasyonu Genel Başkanı Fatih Uğurlu, "Hükümetten talep ettiğimiz grevli ve toplu sözleşmeli sendika yasamız, AB'ye girmeye çalışan Türkiye için bir basamağı temsil ediyor" dedi. Uğurlu, yaptığı yazılı açıklamada, Avrupa Birliği (AB) tarafından açıklanan Katılım Ortaklığı Belgesi'nde yer alan maddelerden birinin grevli ve toplu sözleşmeli sendika yasası olduğunu hatırlattı. Fatih Uğurlu, kamu çalışanlarına yönelik sendika yasa tasarısının,Türkiye tarafından imzalanan Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) sözleşmesine uygun olması gerektiğini ifade ederek, söz konusu tasarının, yasaklardan ve engellerden arındırılması gerektiğini savundu. Sendikal hakların garanti altına alınması ve sendikaların faaliyetlerini kısıtlayan engellerin kaldırılması maddesinin yerine getirilmesini isteyen Uğurlu, şunları kaydetti:"Böylece Türkiye, memuru, işçisi ve emeklisiyle tüm emekçinin yüzünü güldürecek, hem de AB'ye girişimizdeki bir engeli ortadan kaldıracaktır. Hükümetten, bu konuyu acele etmeden ve titizlikle ele almasını talep ediyoruz."

 


Ana Sayfa | Gündem | Politika | Ekonomi | Dünya | Kültür | Yazarlar | Spor | Bilişim | Dizi
İnteraktif: Mesaj Formu | ABONE FORMU | İNTERNET TARAMA FORMU | KÜNYE | ARŞİV


Bu sitede yayınlanan tüm materyalin HER HAKKI MAHFUZDUR. Kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz.
© ALL RIGHTS RESERVED
Bu sitenin tasarım ve inşası, İNTERNET yayını ve tanıtımı, TALLANDTHIN Web tarafından yapılmaktadır. İçerik ve güncelleme Yeni Şafak Gazetesi İnternet Servisi tarafından gerçekleştirilmektir. Lütfen siteyle ilgili problemleri webmaster@tallandthin.com adresine bildiriniz...