YeniSafak.com “ Türkiye'nin birikimi... ” Kültür

 
Ana Sayfa...
Gündem'den...
Politika'dan...
Ekonomiden...
Dünya'dan...
Kültür'den...
Yazarlar'dan
Spor'dan
Bilişim'den

  Arşivden Arama


Düş yokluğuna son


Hasanali Yıldırım'ın 10 hikayesini kapsayan ilk hikâye kitabı 'Ne ki Ababeth' Bîrun Yayınları'ndan çıktı. Kitap, Türk hikâyecilik anlayışı için dil, üslup ve anlatım bakımından yenilikler barındırıyor.


Uzunca bir süredir günümüz hikâyeciliğine musallat bir illet olarak düş yokluğundan bahsetmek, aslında bir diş yokluğu illetinden bahsetmektir. 'Düş' ile 'diş' sözcükleri arasında etimolojik bir yakınlık bulunmadığı ispat edilse bile bu durum, düşleme işleminin tıpkı dişleme işlemi gibi sert şeyleri koparan, kabuk kıran, parçalayan, öğüten ve dönüştüren bir işlem olduğu gerçeğini değiştirmez.

Gerçeklikten sert lokmalar koparmak ve bunları evire çevire parçalayıp dönüştürmek, dişleri dökülmüş bir ağzın, yani günümüz hikâyeciliğinin harcı değil. Çene kaslarının hâlâ çalışır olmasına aldanmamalı; kâğıt helvası çiğniyordur mutlaka, geviş getirmiyorsa eğer.

Günümüz hikâyesine ilişkin iddia tam tersi bir istikamette oysa. Düşle yoğrulmuş, düş zengini bir hikâye imiş modernist dönem sonrası hikâye. Fantezi ile düş arasındaki kalın farka kafasını çarpan alıkların yanılgısıdır oysa bu. Çarptıktan sonra görseler bari... ne gezer. Bilinmeli ki gerçekliğin dokusu taş gibi serttir. Keçi boynuzu bile çiğneyemeyecek kadar dişsiz olan fantezi, bu dokunun üzerinden ancak diliyle yalayarak geçebilir. Bir kadının boynunda, ölülerin uyluk kemiklerinde, kaldırım taşlarında, kılıçların çeliğinde, meleklerin kanadında veya zebanilerin demirden kırbacında, dünyanın kabuğunda veya hayatın çekirdeğinde bir hikâyenin diş izlerini görebiliyorsak, ancak o zaman bir düş gördüğümüzden söz edebiliriz.

Hasanali Yıldırım'ın hikâyeleri dişli hikâyelerdir işte bu yüzden. Lokmasını çiğnerken protez diş gıcırtıları çıkarmayan ve dilini hiç ısırmayan hikâyeler...
Kağıda basmak için tıklayın.

Akif İnan anıldı
6 Ocak 2000'inde hayata gözlerini yuman Şanlıurfalı şair, yazar, eğitimici ve sendikacı Mehmet Akif İnan ölümünün birinci yılında 12 yakın dostu ve Urfalı hemşehrileri tarafından mezarı başında dualarla yâdedildi. Şanlıurfa Belediyesi ve Türkiye Yazarlar Birliği'nin düzenlendiği programla anılan Akif İnan'ı anma töreninde şairin dostları Erdem Beyazıt, Zübeyr Yetik, Rasim Özdenören, Alaeddin Özdenören, Nazif Gürdoğan, Mehmet Adil Oymak, M.Atilla Maraş, Şükrü Karatepe, Çetin Baydar, Mehmet Doğan, Nazif Öztürk ve Ali Haydar Haksal hazır bulundu.
Mezarı başında Yasin-i Şerif okunmasının ardından bir konuşma yapan Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Bahçıvan Akif İnan'dan devraldıkları bayrağı burçlara dikmeye bütün Urfalılar'ın gayret gösterdiğini söyledi. Şair Erdem Beyazıt ise Akif İnan'ın bıraktığı boşluğu doldurmanın kolay olmadığını dile getirdi. Akif İnan'ı anlatan yakın dostları onun şiirlerinden ve hayatından kesitler sundu. İnan'ın hayat hikayesi slayt gösterisi ile anlatıldı. Akif İnan 1940 yılında Şanlıurfa'da doğdu. Türk Dili ve Edebiyatı eğitimi aldı.
Eğitimici ve sendikacı Mehmet Akif İnan Türk Ocakları Merkez Müdürlüğü, çeşitli okullarda öğretmenlik ve 1992'de kurulan Türk Eğitimciler Birliği Sendikası'nın (Eğitim-Bir) Genel Başkanlığı'nı yaptı. Edebiyat ve Mavera dergilerinin kurucuları arasında yer aldı. 'Hicret' ve 'Tenha Sözler' adlı şiir, 'Edebiyat ve Medeniyet Üzerine' ile 'Din ve Uygarlık' adlı deneme ve 'Yeni Türk Edebiyatı' adlı ders kitabını yayınladı. İslam toplumlarının şiir tarzını benimseyen şair, eğitim alanında verdiği mücadelelerle de bir örnek kişi olarak yaşadı.


Ana Sayfa | Gündem | Politika | Ekonomi | Dünya | Kültür | Yazarlar | Spor | Bilişim
İnteraktif: Mesaj Formu | ABONE FORMU | İNTERNET TARAMA FORMU | KÜNYE | ARŞİV


Bu sitede yayınlanan tüm materyalin HER HAKKI MAHFUZDUR. Kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz.
© ALL RIGHTS RESERVED
Bu sitenin tasarım ve inşası, İNTERNET yayını ve tanıtımı, TALLANDTHIN Web tarafından yapılmaktadır. İçerik ve güncelleme Yeni Şafak Gazetesi İnternet Servisi tarafından gerçekleştirilmektir. Lütfen siteyle ilgili problemleri webmaster@tallandthin.com adresine bildiriniz...