• Tarihe göre sırala

Yapay kanda seri üretime geçiliyor

Günümüzün şartlarında her geçen gün kan ihtiyacı artmakla beraber araştırmalar da aynı hızla sürüyor. Bu ihtiyaca yönelik İngiltere’de yapılan araştırma sonucunda, bilim insanları yaptıkları çalışmalar sonucunda yapay kan üretmeyi başardılar.

NASA'nın hatasını 17 yaşındaki çocuk düzeltti

Dünyanın en büyük uzay araştırmalarını yapan NASA'nın uzun yıllardır fark edemediği hatayı 17 yaşındaki bir genç keşfetti. Astronotların sağlığı için oldukça öneli olan radyasyon sensörlerinin hatalı çalıştığı Miles Soloman isimli genç sayesinde fark edildi.

Mars'ta tsunami sonucu oluşan krater bulundu

Mars'ta tsunami sonucu oluşan çarpma krateri keşfedildi. Keşif, Kızıl Gezegen'de bir zamanlar okyanus olduğunu da gösteriyor. Ayrıca daha önce tsunami meydana geldiğine dair kanıtlar bulunan gezegende dev dalgaların krater oluşumuna yol açtığını da ilk kez gözler önüne serdi.

Ispanaktan kalp dokusu üretildi

Amerikalı bilim insanları, kalp başta olmak üzere hasar görmüş organları tedavi etmek için ıspanak iskeletinin kullanılabileceğini kanıtlayan bir buluşa imza attılar. Bu buluş eğer hayata geçerse, kalp krizi geçiren ve organ nakli bekleyen hastalara yeni bir umut olacak.

Sinyal kesici ayakkabı

Şanlıurfa'da özel güvenlik görevlisi 38 yaşındaki İbrahim Halil Boz, kullanıcının yerini de belirleyen sinyal kesici özellikli 'Jammer 2023' adıyla ayakkabı ürettiğini söyledi. Tasarlanan ayakkabı aktif durumda iken, kullanıcının konumunu eşleştirilen bilgisayara aktarıyor ve bombalı saldırılara karşı da sinyal kesici görevi görüyor.

DNA onarımının kritik bileşeni bulundu

Bilim adamları, yaşlanmayla hücrede DNA onarımını engelleyen, dolayısıyla hücrenin kendini yenilemesine ve kanserle mücadelesine ket vuran bozulmayı önleyebilecek kritik bir moleküler bağlantı keşfetti.

Buzullarda rekor seviyede düşüş olduğu görüldü

Bilim adamları, kutup dairelerinde deniz buzu yüz ölçümünün mevsimsel olarak, ölçümlerin yapılmaya başlandığı 1979 yılından bu yana en düşük seviyelere gerilediğini bildirdi.

KTÜ’lü öğrenciler dünyada bir ilki başardı

Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde (KTÜ) bir grup öğrenci, platform üzerine kurulan oyuncak araba pistinde düşünce gücü ile araba yarışı oyunu geliştirdi. Bu teknolojiyi beyni sağlıklı olmak kaydı ile tüm felçli hastalar kolaylıkla kullanabilecek.

12 yeni bulut tipi keşfedildi

Dünya Meteoroloji Örgütü (DMÖ), bulut gözlemi ve teşhisi için referans yayını olan Uluslararası Bulut Atlası'na 12 yeni bulut tipi dahil etti. Yeni bulut tipleri arasında en dikkati çekeni, amatör bulut gözlemcilerinin atlasa dahil edilmesi için uzun süredir kampanya yürüttükleri "asperatus" adı verilen dalga biçimli bulutlar oldu.

Kanser için yeni teşhis molekülü keşfedildi

Türk bilim insanları, başta kanser tanı ve tarama testleri olmak üzere pek çok endüstride kritik sarf malzemesi olarak kullanılan ve 100 yıldır muadili geliştirilemeyen bir maddeye alternatif olabilecek yeni bir molekül keşfetti.

Kahve ikram edip, tespih çekiyor

Şanlıurfa'da atık malzemeler kullanarak güneş enerjisiyle çalışan, projeksiyon cihazı ya da şarj olarak da kullanılabilen robot tasarlayan 11. sınıf öğrencisi, imkan verilmesi halinde daha gelişmiş tasarımlar yapmayı hedefliyor.

Türk bilim insanları Pasifik'in dibine inecek

ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsünden bilim insanları, Pasifik Okyanusu'nun 2 bin 500 metre derinine yapacakları dalışla küresel ısınmanın etkilerini araştıracak. Yapılacak faliyetin ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü ve ABD'deki Delaware Üniversitesinin ortaklığında yürütüleceği belirtildi.

Tencereyle telefon şarj edilebilecek

Çağımızın sorunu şarj bitmesine bilim insanları yeni bir yöntem buldu. ABD’deki Utah Üniversitesi’nin yaptığı araştırmalar sonucu, ısı farkından elektrik enerjisi elde edildi ve bu yöntem sonucunda, yemek pişirilen tencere ile telefon şart etmek mümkün olduğu ortaya çıktı.

3D yazıcı için yerli step motoru üretecek

Karabük Üniversitesi Metalürji ve Malzeme Mühendisliği öğrencisi 23 yaşındaki Samet Ayyıldız, tasarladığı 3D yazıcıda ihtiyaç duyduğu ancak Türkiye'de bulamadığı step motorunun yerlisini üretmek için çalışıyor.

Çiftçiyi sevindirecek solüsyon

ERZİNCANda İmam Hatip Lisesi Öğrencisi Nazire Şeyma Özarslan, TÜBİTAK yarışması için bitkileri donmaya karşı koruyan madde üretti. Bu solüsyon sayede çiftçiler, 4 dönüm araziye ektikleri ekinleri 50 TL'ye don olaylarından koruyabilecekler.

Google'ın e-Dövmesi tanıtıldı

Amerikan merkezli ünlü arama motoru Google, Alman Saarland Üniversitesi ile işbirliği yaparak elektronik dövmeyle akıllı telefonu kontrol edebilen bir teknoloji geliştirdi. SkinMarks adı verilen proje, vücuttaki belirli hareket noktalarına geçici elektronik dövmeler yerleştirilerek akıllı telefonları kullanabilme imkanı sunuyor.

Kara delik tarafından yutulan yıldızın ölümü

Bilim adamları, ilk kez uzayda bir yıldızın kara delik içinde yok oluş sürecini tüm aşamalarıyla kayda geçirdi. Kara deliğin yıldızın büyük bölümünü yuttuğu, parçalanan kısımların ise kara delik dışında, yörüngede sürekli dönen bir disk içinde birbirlerine çarparak yok olduğu gözlendi.

Türkiye'de orijinal yazılım kullanma bilinci çok az

Microsoft Yazılım Geliştirme Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Yantaç, Türkiye'de orijinal yazılım kullanma konusundaki bilincin çok az olduğunu söyledi. Ayrıca korsan yazılım kullanım oranının çok yüksek olduğunu belirten Yantaç, bu yazılımların kullanımına ilişkin değerlendirmelerde bulundu

Türkiye'nin ilk çipleri ASELSAN'a

Teknolojinin ve teknolojiye dayalı sanayilerin gelişimi açısından önemli bir rol üstlenecek olan Türkiye'nin ticari anlamdaki ilk çip fabrikası, ilk üretimini ASELSAN için yapacak. Türkiye'nin ilk ticari çip fabrikası AB Mikro Nano, faaliyete geçmesinin ardından ilk sözleşmesini yaptı

Stephen Hawking uzaya çıkacak

Uzaya gitmeyi planlayan İngiliz fizikçi Hawking, ülkesinde yayın yapan bir televizyonun programına yaptığı açıklamada, kendisini kimsenin uzaya götürmesini düşünmediğini fakat Virgin Galactic'ten gelen koltuk teklifine "Evet" yanıtını verdiğini söyledi.

Kolesterol seviyesini yarıya düşürüyor

Bilim adamları türünün ilk örneği olan "gen susturucu" ilaç sayesinde risk altında bulunan bireylerdeki kolesterol seviyesini yüzde 50 oranında düşürmeyi başardı.

Gözyaşının kimyası duygusunda gizli

Prof. Dr. Canan ,"Mutluluk, acı, öfke, reddedilme, azim, kahkaha, esneme, soğan doğrama gibi farklı duygu ve durumlarda ortaya çıkan gözyaşı, farklı kimyalara sahip." dedi.

Shaquille O'Neal: Dünya yuvarlak değil, düz

ABD'de yayılan 'Dünya yuvarlak değil, düzdür' söylemi hızla yayılıyor. Ünlü NBA yıldızı Kyrie Irving'in başlattığı akıma son olarak Shaquille O'Neal da katıldı. O'Neal, söylemleriyle ve kendince bulduğu kanıtlarla hayranlarını şaşırttı.

4,2 milyar yıllık yer kabuğu örneği bulundu

Kanadalı bilim heyeti, Quebec eyaletinin kuzeyinde yaptıkları çalışmalarda, 4,2 milyar yıllık yer kabuğu örneği buldu. Bugüne dek bulunan en eski yerkabuğu örneğinin yaklaşık 2,7 milyar yıllık olduğu ve yinebu bölge keşfedildiği ifade edildi.

Bordan pas önleyici çözelti geliştirildi

Düzce Üniversitesinde çalışma yürüten akademisyenlerce bor madeninden geliştirilen ve patenti alınıp üretim aşamasına geçilen çözelti, Uluslararası Buluş Fuarı'nda gümüş madalyaya layık görüldü.

Havadaki tehlikeye yerli çözüm

Türk mühendisler, SSM’nin bilgisi dahilinde ve Ekonomi Bakanlığının yatırım teşviklerinden yararlanarak hava araçlarını çarpışmalara karşı koruyacak önleme sistemi üretecek.

Bubi tuzaklarına 'Örümcek Robotlu' çözüm

İki üniversite öğrencisi, hurdacılardan topladıkları malzemelerle ürettikleri 3D yazıcı yardımıyla sarp ve engebeli arazide kolaylıkla ilerleyip 'bubi tuzakları' ile kimyasal tehlike arz eden durumlara müdahale edebilecek 'Örümcek Robot' tasarladı.

Dünyanın en sağlıklı kalpleri Bolivya'da

Bilim insanları dünyanın en sağlıklı kalplerine, Bolivya'nın Amazon ormanlarında yaşayan avcılık ve balıkçılıkla uğraşan Tsimane yerlilerinin sahip olduğunu açıkladı.

TÜBİTAK'ın yazılım kapasitesi ABD'de tescillendi

TÜBİTAK BİLGEM YTE'nin yazılım geliştirme konusundaki başarısı, ABD Carnegie Mellon Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Enstitüsünce, CMMI 5 sertifikasıyla belgelendi.

TUSAŞ'ın yeni yönetim kurulu belli oldu

TUSAŞ'ın Yönetim Kurulu Başkanlığına Oğuz Borat seçildi. Açıklama, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ'nin sosyal medya hesabından yapıldı.

Türk bilim adamları Antartika’da

Bilimsel çalışmalar kapsamında üs kurmak için Antarktika'ya giden Türk bilim adamlarının fotoğrafları paylaşıldı.

Japonya keşif uydusu fırlattı

Japonya, Tanegashima Uzay Merkezi'nden H2A roketiyle uzaya keşif uydusu gönderdi. Fotoğraflama sıklığını artırmayı hedefleyen Japon hükümeti, uzay gönderdiği keşif uydusu sayısını 10'a çıkarmayı planlıyor.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.