• Tarihe göre sırala

Deniz suyundaki değerli metalleri arıtmanın yolu keşfedildi

Güney Koreli bilim adamları, deniz suyundaki değerli metallerin arıtılmasını sağlayan yeni bir yöntem keşfetti.

Bakteri DNA'sına hareketli görüntü kaydedildi

Bilim adamları, canlı DNA hücresine bir atın dört nala gidişini tasvir eden GIF formatında hareketli bir imaj kaydetti. Beyin araştırmalarında kullanması amaçlanan yöntemle, beynin gelişim sürecinde kayda alınmış moleküler tarihi çıkarılması hedefleniyor.

Satürn büyüklüğünde yıldız keşfedildi

Bilim insanları, Güneş Sistemi dışında neredeyse Satürn büyüklüğünde bir yıldız keşfetti. Yıldızın şimdiye kadar keşfedilen en küçük yıldız ve yaklaşık 58 bin kilometre çapında olduğu belirtildi.

NASA Jüpiter'in yüzyıllık sırrını çözecek

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) uzay aracı Juno, Jüpiter'de yüzyıllardır devam ettiği belirtilen antisiklonik fırtına "Büyük Kırmızı Leke"nin sırrını çözmek amacıyla gezegene yakın uçuş gerçekleştirdi.

‘Dünya daha büyük olsaydı uzaya çıkamazdık’

NASA astronotu Donald Pettit, roketlerin uzaya çıkması hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Tsiolkovsky deneyini kullanarak bazı araştırmalar yapan astronot, 'Dünya'nın mevcut yarıçapının mevcut halinden yüzde 50 daha büyük olması halinde roketlerin uzaya çıkamayacağı' sonucuna ulaştığını açıkladı.

Kars'ta nesli tükenmekte olan akbabaların yuvası bulundu

Dünyada nesli tehlikede olan ve kırmızı listede yer alan küçük akbabaların, Kars'ın Sarıkamış ilçesinde yuvası bulundu.

Galaxy S8 mini bekleyenlere kötü haber

Güney Koreli teknoloji devi Samsung’un küçük telefon severlere özel çıkartacağı söylenen S8 modeli için kötü haber geldi. Bir Twitter kullanıcısının Samsung mühendisinden aldığı bilgiye göre firmanın S8 mini modeli üzerinde herhangi bir çalışması bulunmuyor.

Yeni bir atom altı parçacık keşfedildi

Avrupa'daki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nda görevli fizikçiler, uzun süredir teoride var olduğu kabul edilen ancak daha önce hiç görülmeyen baryontürünün anlık keşfini duyurdu.

SpaceX 3. roketi fırlattı

Amerikan uzay aracı ve roket üreticisi Space X, fırlatılması daha önce iki kere durdurulan iletişim uydusunu 3 gün gecikmeli olarak fırlattı.

İlk canlı yayın uydusu yörüngede

Çin'in 18 gün önce fırlattığı Congşing-9A adlı iletişim uydusu yörüngesine oturdu. 10 kez yörünge ayarı yapılan uydu, 101,4 derece doğu boylamındaki yörüngesine başarıyla oturduğu kaydedildi.

Güneş fırını üretildi

Bayburt Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencileri, hafifliğiyle bilinen "Bayburt taşı"nı kullanarak kutu tipi güneş fırını geliştirdi

Mersin’deki orman yangını uzaydan görüntülendi

NASA'nın Aqua uydusu, Mersin'de Anamur'da 200 hektarlık alanın zarar gördüğü orman yangınını uzaydan görüntüledi. NASA'nın resmi sitesinden paylaşılan uydu görüntüsünde, yangının boyutu gözler önüne seriliyor.

NASA gök cisimlerini DART ile yok edecek

NASA, Dünya'yı her daim tehdit eden asteroidlerden (gök cismi) korumak için yepyeni bir yöntem geliştirdi. DART adı verilen sistem, gök cismine kinetik çarpma tekniğini uygulayarak asteroidin yönünü ve hızını değiştirecek.

Dev timsahların T-Rex benzeri dişleri varmış

Madagaskar'da 170 milyon yıl önce yaşayan ve nesli tükenen bir timsahın, tiranozorlarınkine (T-Rex) benzer dev ve kesici dişlere sahip olduğu keşfedildi.

Birbirinin yörüngesinde dönen kara delik çifti keşfedildi

Gökbilimciler, iki süper kütleli kara deliğin çarpışarak birleşmeden önce birbirinin yörüngesinde hareket ettiğini tespit etti. Bulguların, süper kütleli kara deliklerin hangi kozmik etkilerle birleştiğini açıklamaya yönelik daha ileri çalışmalara kapı açacağı belirtildi.

Birbirinin yörüngesinde dönen kara delik çifti keşfedildi

Gökbilimciler, iki süper kütleli kara deliğin çarpışarak birleşmeden önce birbirinin yörüngesinde hareket ettiğini tespit etti. Bulguların, süper kütleli kara deliklerin hangi kozmik etkilerle birleştiğini açıklamaya yönelik daha ileri çalışmalara kapı açacağı belirtildi.

Neandertal insanın izi bulundu

Uşak'ın Banaz ilçesinde tesadüfen bulunan fosillerin incelenmesi sonrası başlatılan Sürmecik kazılarında "yontma taş devri" olarak bilinen paleolitik döneme ait kalıntılara ulaşıldı.

11 yaşında dehaları geride bıraktı

İngiltere'de yaşayan 11 yaşındaki Hint asıllı Arnav Sharma, Mensa IQ testinde 162 puan alarak Einstein ve Hawking'i geride bırakarak ulaşılabilecek en yüksek skoru yaptı.

Yılın sıcaklık rekoru İran’da kırıldı

İran'ın Ahvaz şehrinde, meteoroloji verilerine göre hava sıcaklığı 53.7 derece olarak kayıtlara geçti. Hissedilen sıcaklık ise 61 derecenin üzerinde. Bu değerler doğrulanırsa, doğu yarımkürede tüm zamanların sıcaklık rekoru kırılmış olacak.

Cassini, Satürn'ün aydınlanma çizgisini görüntüledi

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) Satürn keşif uydusu Cassini, gezegenin aydınlanma çizgisini fotoğrafladı.

Biyometriködeme devri

Parmak izi tanıma gibi biyometrik yöntemlerin devri başlıyor. Tüketicilerin yüzde 93’ü klasik şifre tercih etse de üç yıl içinde üç kat artacak şifre kullanımı, şifre güncellemelerinde sorunları artıracak. Araştırmalara göre, finansal kuruluşların yüzde 92’si de biyometrik teknolojilerin artık daha yoğun kullanılması gerektiğini kabul ediyor.

3 günde 2 uzay uçuşu

Amerikan uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX’in Falcon 9 roketi, üç günde iki farklı uçuş gerçekleştirdi.

SpaceX ikinci kez kullanılmış roketi başarıyla Dünya'ya indirdi

SpaceX, ocak ayında uzaya fırlattığı Falcon 9 roketini tekrar uzaya fırlatarak Dünya'ya geri döndürmeyi başardı. SpaceX böylece ikinci kez bir Falcon 9 roketini yeniden kullanarak başarılı sonuç aldı.

Vagonlardaki yoğunluğa etkili çözüm geliştirildi

Bursa'da bir üniversite öğrencisi, raylı sistemler için hem yolcuları en az kişinin bulunduğu vagona yönlendiren hem de "yüz tanıma sistemi"yle aranan suçluların seyahat ederken yakalanmasını sağlayacak sistem tasarladı.

İdrardan elektrik üreten sistem geliştirildi

İngiltere'de idrardan elektrik üretmenin bir yöntemi geliştirildi. Bu teknoloji sayesinde cep telefonları şarj olabiliyor, akıllı ekranlar çalıştırılabiliyor ve seyyar tuvaletler aydınlatılabiliyor.

Islanmayı önleyen malzeme geliştirildi

Necmettin Erbakan Üniversitesi Fizik Eğitimi Bölümünde yürütülen çalışmada, silisyum ve titanyumdan üretilen hidrofobik malzemenin uygulandığı taş, ahşap, kağıt ve kumaş ıslanmıyor.

Tüm yönleriyle 21 Haziran Yaz Gündönümü

Dünyanın Güneşin etrafındaki dönüşü, yuvarlak yapısı ve eksen eğikliği nedeni ile ortaya çıkan gündüz gece farklarından bir tanesi bugün, yani 21 Haziran tarihinde gerçekleşiyor. Bu tarihte Dünya’nın kuzey yarım küresinde en uzun gündüzün yaşanırken güney yarım küresinde ise en kısa gündüz yaşanıyor. Bununla birlikte 21 Haziran tarihi Kuzey yarım kürede yazın başlangıcı kabul edilirken, gündüzlerde kısaldığı tarih olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca Kuzey kutup dairesinde yaz gündönümü tarihinde 24...

Yaşam ihtimali olan 10 yeni gezegen keşfedildi

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Kepler Uzay Teleskobu Güneş Sistemi'nin dışında yaşam ihtimali olan Dünya büyüklüğünde 10 yeni gezegen keşfetti.

Ceza yokteşvik var

BTK Başkanı Fatih Sayan, 4,5G teknolojisi konusunda yerlilik şartını yerine getirmeyen operatörlere ceza vermeyi düşünmediklerini söyledi. Yerli olarak elde avuçta ne varsa kullandırdıklarını belirten Sayan, “Potansiyelin yüksek olmadığını gördük. Onun için ceza konusunu ağırdan alıyoruz. Bunun yerine operatörleri teknolojik alt yapıya kaynak ayırmaya teşvik ediyoruz” dedi.

Bulunan yusufçuk fosili 200 milyon yaşında

Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde 2013 yılında yapılan arkeolojik kazılarda çıkarılan yusufçuk fosili üzerinde yapılan çalışmalarda böceğin 200 milyon yıl önce yaşadığı tespit edildi.

Kuzey yazını görüntüledi

NASA Satürn keşif aracı Cassini, gezegenin uydusu Titan'ın yaz mevsimini yaşayan kuzey yarım küresinin aydınlık yüzünü görüntüledi.

Türkiye'nin bu yasaya ihtiyacı var

Türk bilim adamları, uzay çalışması yapan birçok ülkedeki meteorlar ile ilgili düzenlemelerin Türkiye'de de hayata geçirilmesini talep ediyor.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.