• Tarihe göre sırala

X ışını algılayıcısı Dünya yörüngesine bırakıldı

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emrah Kalemci önderliğinde tasarlanan x ışını algılayıcısı XRD Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan 26 Mayıs 2017 tarihinde Türkiye saati ile 15:15’de Dünya yörüngesine bırakıldı.

Bitkileri yeniden canladıran damla geliştirildi

Sakarya Üniversitesi öncülüğünde yürütülen proje kapsamında, atık moleküle yeniden hayat verilerek, bitkiler için besin üretildi. Bitkilerdeki bazı zararlı yapıları öldürecek bir yapıda tasarlanan damla, birçok testten de başarıyla geçti.

Yerli yazılımla Silikon Vadisi’ne adım attılar

Bilgisayar mühendisi 2 girişimci, işletmeler için geliştirdikleri 7/24 çalışan sanal satış personeli çözümüyle bu alanda önde gelen San Francisco BoostVC hızlandırma programına kabul edildi. ABD’de şirket kuran girişimciler, yeni pazarlara açılıp, yurt dışında da iş ilişkileri kurmaya başladı.

Akıllı makarna üretildi

ABD’li araştırmacılar gıda sektörüyle çok ilginç bir teknoloji geliştirdiler. Geliştirilen teknolojiye göre, makarnalar artık şekil değiştirebilecek.

Satmaktan vazgeçti

Son dönemde elindeki düşük kar marjına sahip bölümlerini satışa çıkaran teknoloji devi Samsung, Samsung Group'un IT Çözümleri kolu Samsung SDS'nin ev ağı bölümünü satmaktan vaz geçtiğini açıkladı.

Bu proje görme engelliler için 'ilaç' olacak

Ordu'da öğrenim gören lise öğrencileri, geliştirdikleri proje sayesinde, görme engellilerin ilaç kullanımında hayatını kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Juno Jüpiter'in kutuplarındaki dev kasırgaları görüntüledi

NASA Jüpiter keşif uydusu Juno, gezegenin ilk kez yakından gözlenen kutup bölgelerinde dev kasırgaların oluştuğunu ortaya çıkardı.

İlk kez özel şirkete ait platformdan uzaya mekiği fırlatıldı

Yeni Zelanda'da dünyada ilk kez özel bir şirkete ait platformdan uzay mekiği fırlatıldı. Yapılan açıklamada mekiğin üç dakika içinde uzaya ulaştığı fakat yörüngeye oturmadığı belirtildi.

'BTÜ Robot Yarışları'nda 87 robot yarıştı

Bursa Teknik Üniversitesi Robot Teknolojileri ve Akıllı Sistemler Uygulama ve Araştırma Merkezince düzenlenen yarışlarda robotlar, üç kategoride dereceye girmek için yarıştı.

Dünyanın kara kutusu o buzullarda gizli

Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı ve Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ersan Başar, Antarktika'daki buzulların içinde çok önemli bilgilerin gizlendiğini belirterek, "Dünyanın kara kutusu o buzullarda gizli." dedi.

100 kat fazla yıldız üretiyor

Bilim adamları, Samanyolu Galaksisi'nden 100 kat fazla hızlı yıldız üretebilen yeni bir galaksi türü keşfetti. Söz konusu Galaksi, bir yılda yüzlerce Güneş kütlesi boyutunda yıldız ürettiği belirlendi.

3 boyutlu yazıcı ile insan derisi üretildi

Madrid'teki Carlos III Üniversitesi'ndeki bilim insanları, üç boyutlu yazıcıyla 35 dakikada 100 santimetrekarelik insan derisi üretmeyi başardı. Araştırmayı yürüten bilim insanları, ürettikleri insan derisinin, araştırmalarda ve deri naklinde kullanılabileceğini söylüyor.

İngiltere saklanan UFO belgelerini açıklayacak

İngiltere’nin geçtiğimiz mart ayında açıklaması beklenen gizli UFO belgeleri, haziran ayına ertelenmişti. Tarihinde yakınlaşması ile birlikte İngiliz yetkililer kamuoyundan saklanan belgeleri açıklayacaklarını yeniden dile getirdiler.

'Ay tozu' satışa çıkıyor

1969 yılında Ay’a gönderilerek bir devir başlatan Apollo 11 uzay aracının mürettebatı Neil Armstrong ve Buzz Aldrin tarafından Ay yüzeyinden toplanan açık arttırmayla satışa sunulacak.

4 bin 811 metreye daldı

Çin'in derin sularda inceleme yapabilen insanlı keşif ve araştırma denizaltısı Ciaolong (Mistik Deniz Ejderhası), Pasifik Okyanusu'nda deniz seviyesinin 4 bin 811 metre altına indirildi.

Uluslararası Uzay İstasyon'unda tamir başladı

Uzay yürüyüşündeki Amerikalı astronotlar, Uluslararası Uzay İstasyonunu (UUİ) tamir ediyor. İstasyona çalışmayan veri-röle kutusu sadece iki ay önce yerleştirilmişti.

Bursa'da robotlar yarışıyor

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Robot Teknolojileri ve Akıllı Sistemler Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından organize edilen "BTÜ Robot Yarışları roBTU2017" etkinliğinde 87 robot yarışıyor.

Yapay zeka Çinli şampiyonu yendi

Çin'de, arama motoru devi Google'a ait yapay zeka şirketi DeepMind'ın geliştirdiği AlphaGo yazılımı, Veyçi olarak da bilinen 2 bin 500 yıllık strateji oyunu Go'da Çinli şampiyon oyuncu Kı Cie'yi yendi.

NASA uzaya turist taşıyacak

NASA astronotlarını uzaya taşıyan Soyuz kapsülü, 2019 yılında bir uçuşta uluslararası uzay istasyonuna iki turist götürerek uzay turizmine başlamayı planlıyor.

Işık yayan bitki geliştirildi

Bilim insanları, tütün bitkisi familyasına ait Nicotiana Benthamiana bitkisine denizde bulunan bazı mikroorganizmaların genlerini transfer ederek ışık veren bitki geliştirdi.

California'da mucitler ürünlerini sergiliyor

ABD'nin California eyaletinin San Francisco körfezinde bulunan San Mateo kentinde "Mucit Hareketi" etkinliği düzenleniyor.

CERN'deki araştırmaları 'T3' ile Giresun'dan takip edecekler

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) ile yapılan iş birliği çerçevesinde bu yıl 'T3' adı verilen istasyonun kurulacağını belirtti.

Cüce gezegenin yörüngesinde uydu keşfedildi

Güneş Sistemi'nin dış kısmında Kuiper Kuşağı'nda yer alan 3. en büyük cüce gezegenin yörüngesinde bir uydu keşfedildi.

Beyin ufacık bir bölgeye bel bağlıyor

Amerikalı bilim adamları, tek bir hatırayı depolamak için beynin birbirinden uzak bölümlerinin harekete geçtiğini ortaya koydu.

Turnikelerden elektrik üretilecek

Bursa'da düzenlenen "THY Bilim Şenliği" kapsamındaki yarışmanın "çocuk" kategorisinde "Sen Üret Sen Kazan" adlı projeleriyle ikinci olan iki öğrenci, turnikelerden elektrik üretmeyi hedefliyor.

Liseli gençlerden maden kazalarına karşı büyük proje

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi 11. sınıf öğrencileri Muhammed Yusuf Alkuş ve Tuluğhan Çivioğlu'nun geliştirdiği "Madenciyi Arama Tespit ve Kurtarma Sistemi", Zonguldak'ta Türkiye Taş Kömürü Kurumunun eğitim madeninde test edilecek.

Dünyanın en ince hologramı üretildi

Bilim adamları, dünyanın en ince hologramını üretti. Hologramın saç telinden bin kat daha ince olduğu belirtildi. Çalışmanın, akıllı telefon, bilgisayar ve televizyon gibi elektronik cihazlarda üç boyutlu hologram teknolojisine kapı araladığı düşünülüyor.

Musluktan akan suyu elektriğe dönüştüren proje geliştirildi

Ankara Meliha-Hasan Ali Bostan Çubuk Fen Lisesi öğrencileri, şebeke suyundaki basıncı kullanılarak elektrik elde edilmesini sağlayan proje geliştirdi.

TÜBİTAK ile CERN güçlerini birleştirdi

TÜBİTAK ile CERN arasında, İsviçre'de "Çerçeve İşbirliği Anlaşması" imzalandı. Söz konusu anlaşmayla, Türk araştırma camiasının CERN imkanlarından daha fazla yararlanması hedefleniyor.

Yüzde 100 yerli uydu Türksat 6A geliyor

Türkiye'nin ilk yerli haberleşme uydusu Türksat 6A'da çalışmalar hızla devam ediyor. Uydunun 42 derece boylamı konumuna yerleştirilmesiyle beraber, 3 kıtada geniş bant internet, radyo ve televizyon yayını ile GSM hizmeti vermesi bekleniyor.

Hint öğrenci dünyanın en küçük uydusunu yaptı

18 yaşındaki Şaruk, 64 gramlık uydusu ile NASA'nın yarışmasını kazandı. KalamSat adı verilen dünyanın en küçük uydusunda, Dünya'nın hızı, dönüşü ve manyetosfer ile ilgili ölçümler yapmak için 8 dahili sensör bulunuyor.

Opportunity Mars'ta Perseverance Vadisi'ne ulaştı

NASA, Mars keşif aracı Opportunity'nin Kızıl Gezegen'deki Perseverance Vadisi'ne ulaştığını duyurdu. Opportunity'nin sağlayacağı veriler aracılığıyla vadinin milyarlarca yıl önce krater içinde meydana geliş şeklinin açıklanması bekleniyor.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.