• Tarihe göre sırala

Tarihin en sıcak yılı 2016 oldu

2016 karada ve denizde en sıcak yıl olarak kayda geçerken 2014'ten bu yana her yıl bir önceki yıla göre sıcaklık rekoru kırılıyor.

Galileo uydularının atom saatleri bozuldu

AB'nin kendi küresel konumlama sistemi olarak tasarladığı Galileo ağındaki 18 uydudan dokuzunda atom saati arızası yaşandı.

Kansere karşı yeni umut mu

Ukraynalı genç bilim insanı Olga Brovarets'in DNA'ların mutasyonu ile ilgili çalışmasının kanser tedavisinde çığır açabileceği belirtiliyor.

Ay'a son ayak basan astronot Eugene Cernan hayatını kaybetti

Amerikalı eski deniz ve hava subayı, elektrik mühendisi, havacılık mühendisi, savaş pilotu ve NASA astronotu Eugene Cernan 82 yaşında hayatını kaybetti. Cernan, Apollo 17 Ay programı ile Ay'a ayak basan 12. ve son insandı.

Gök bilimciler: Evrende en az 2 trilyon galaksi var

Gök bilimciler, kozmosun ışığını dünyaya ulaştırabilen nesnelerden oluşan bölümü olan gözlenebilir evrende en az 2 trilyon galaksi olduğunu ileri sürdü.

Dinozorları yok eden 'karanlık ve soğuk'

Almanya'da Potsdam İklim Etki Araştırmaları Enstitüsü araştırmacıları, dinozor neslinin tükenmesine yönelik çalışmalara yeni bir bakış açısı getirdi. Araştırmacılar, dev gök taşının dünyaya çarpması sonucu güneş ışığının gölgelendiğini, haliyle yeryüzünün soğuduğunu kaydetti.

Girişimci öğrenciler akıllı cihaz tasarlıyor

Ankara Kalkınma Ajansı tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen 'Girişimci Öğrenciler Akıllı Cihaz Tasarlıyor' yarışması 17-18 Ocak 2017 tarihlerinde Ankara CerModern Modern Sanatlar Merkezi'nde düzenlenecek.

İlk dondurulan insan 50 yaşında

Dünyanın ilk dondurulan insanı James Bedford’ın bedeni tam 50 yıldır cryo tüpü içinde donmuş halde beklemeye devam ediyor. Dr. James Bedford ölmeden önce donduruldu ve 50 yıldır cryo tüpünde.

Lise öğrencilerinden 'akıllı mont'

Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde lise öğrencileri Buğra Kağan Kayhan ve Ahmet Salih Topakkaya, "A-Mont" ismini verdikleri, güneş enerjisiyle kendi kendini ısıtabilen ve cep telefonunu şarj edebilen mont tasarladı.

Falcon 9 roketi yeniden fırlatıldı

Eylül 2016'ta test sırasında patlayan ve sonrasında 4 ay görevine ara verilen Falcon 9 roketi yeniden fırlatıldı. Kaliforniya'daki Vandenberg Hava Üssü'nden uzaya fırlatılan Falcon 9, Iridium uydusunu yerleştirdikten sonra başarılı bir şekilde yere iniş yaptı.

UUİ astronotlarından yeni uzay yürüyüşü

ABD'li astronot Shane Kimbrough ve Fransız astronot Thomas Pesquet, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki güç nakil şebekesine ait geçen hafta yenilenen pilleri devreye sokmak üzere yeni bir uzay yürüyüşüne çıktı.

İlkokul öğrencileri devlet okulunda robot yapmayı öğreniyor

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde, Kdz. Ereğli İlkokulu Şehit Fethi Sekin Robotik Kodlama Sınıfı öğrencileri kodlamayı öğrenerek, yaptıkları robotları tanıttı.

Yaşlanmayla ilgili protein keşfedildi

Bilim adamları, yaşlanmayla ilgili hücresel saate ince ayar yapan bir protein keşfetti.

Böcek zırhından zayıflama hapı geliştirildi ​

Aksaray Üniversitesinden (ASÜ) akademisyenler, böceğin zırh kısmındaki nanoliflerin kendi ağırlığının 40 katı yağ bağlayabildiğini ve bu yağların da sindirime girmeden dışarı atılabildiğini tespit etti.

Ay, sanılandan daha yaşlı çıktı

Dünya'nın uydusu Ay'ın sanılandan çok daha yaşlı olduğu ve yaklaşık 4,51 milyar yıl önce oluştuğu belirlendi.

Bilimi oyun ve sanatla buluşturana destek

TÜBİTAK, öğrencilerde ve toplumda bilimsel konulara ilişkin olumlu tutum geliştirilmesine yönelik her türlü etkileşimli uygulamayı teşvik edecek.

Kültürel farklar insan DNA'sına mührünü vuruyor

Bilim adamları belirli bir etnik gruba ait genetik özelliklerin şekillenmesinde kültür ve çevresel özelliklerin, kalıtımın yanında belirgin bir etkiye sahip olduğunu bildirdi.

İnsanoğlu yıldız tozu taşıyor

Bilim adamları, insan vücudunun kütlesinin yüzde 97'sini oluşturan atomların yıldız tozlarında da bulunduğunu bildirdi.

Genetik değişikliğe izin verilmeyecek

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, Etik kurallara ve genel ahlaka aykırı şekilde insan hayatına veya diğer canlılara zarar verecek nitelikteki genetik veya biyolojik işlemlerin patentlenemeyeceğini söyledi.

Okyanus seviyesindeki artış asırlarca sürecek

Sera etkisi oluşturan gazların emisyonu tamamen durdurulsa bile deniz suyu seviyelerindeki artışın yüzyıllar boyu devam edeceği bildirildi.

2. Türksat Model Uydu Yarışması

Türksat AŞ'den yapılan açıklamaya göre, geçen sene ilki düzenlenen yarışmayla uzay ve uydu teknolojilerine ilgi duyan üniversite ve yüksek lisans öğrencilerinin desteklenmesi amaçlanıyor.

Ay'ın oluşumuna dair yeni teori

Bilim adamları, Ay'ın büyük bir tek çarpışma sonucu oluştuğuna dair geleneksel açıklamaya karşı zaman içinde çoklu çarpışmalar sonucu oluştuğunu iddia ediyor.

Yer çekirdeğinin kayıp elementi bulundu

Japon bilim adamları, Dünya'nın çekirdeğini oluşturan "kayıp elementin" silikon olduğunu ileri sürdü.

Eğitim kartlarını teknolojiyle buluşturdu

Ankaralı bir girişimci, Pokemon GO oyununda da kullanılan artırılmış gerçeklik teknolojisi ile öğrenciler için yenilikçi eğitim materyalleri üretti

Şempanzeler su içmek için pipet yapıyor

Şempanzelerin çubukların ucunu çiğneyip su emici fırçalar haline getirerek yaptıkları pipetler, kuraklık zamanlarında hayatta kalmalarını sağlıyor.

Yakın galaksilerde "gizlenen" iki süper kütleli kara delik keşfedildi

Bilim adamları, yakın galaksilerde "gizlenen" iki süper kütleli kara delik keşfettiklerini açıkladı.

2016’da en çok patent IBM almış

AR-GE çalışmaları için her yıl milyarca dolar para harcayan teknoloji devleri, geliştirdikleri benzersiz teknolojilerin izinsiz kopyalanmaması için çeşitli patentler alıyor. 2016 yılının patent şampiyonu ise yüzlerce farklı alanda çalışma yapan IBM oldu.

GÖKTÜRK-1 buluşlara kapı araladı

Türk Silahlı Kuvvetlerinin hedef istihbaratına yönelik ihtiyacını karşılamak amacıyla fırlatılan GÖKTÜRK-1 Uydusu'na yönelik çalışmalarda görev alan Türk mühendisleri, uzay teknolojileri alanında bir dizi buluş gerçekleştirdi.

GÖKTÜRK-1 buluşlara kapı araladı

Türk Silahlı Kuvvetlerinin hedef istihbaratına yönelik ihtiyacını karşılamak amacıyla fırlatılan GÖKTÜRK-1 Uydusu'na yönelik çalışmalarda görev alan Türk mühendisleri, uzay teknolojileri alanında bir dizi buluş gerçekleştirdi.

Beynin yüz tanıma merkezi yetişkinlikte de büyüyor

Bilim adamları, beynin insan yüzlerini tanımayı sağlayan merkezinin, organ gelişiminin tamamlandığı ergenlik ve gençlik çağlarından sonra da doku büyümesi gösterdiğini keşfetti.

52 milyon yıllık meyve fosili keşfedildi

Pennsylvania Eyalet Üniversitesinden araştırmacılar, kıtanın güney ucunda Arjantin ve Şili arasında kalan Patagonya Doğa Koruma Alanı içinde yer alan fosilleşmiş ormanda 52 milyon yaşında olduğu tahmin edilen bir yer kirazı fosili keşfetti.

Laboratuvar ortamında insan midesine ait dokular geliştirildi

Amerikalı bilim adamları, laboratuvar ortamında, insan midesine ait asit ve sindirim enzimleri üreten dokular geliştirdi.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.