• Tarihe göre sırala

Türkiye Uzay Ajansı kanun tasarısı Meclis'te

Türkiye'nin uzay ve havacılık sektöründe ihtiyaç duyduğu kurumsal yapı için uzun zamandır gündemde olan Türkiye Uzay Ajansı'nın kurulmasına ilişkin kanun tasarısı TBMM'ye sunuldu.

Yeni keşfedilen gezegenlerin ipuçları Ulu Cami minberinde

NASA'da görevli bilim insanları, Trappist-1 isimli yıldızın yörüngesinde Dünya'ya benzerlik gösteren 7 yeni gezegen keşfettiklerini açıkladı. Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Recep Altepe, yüzyıllar öncesinden Ulu Cami minberine işlenmiş farklı cisimler bulunduğuna işaret ederek astronomi uzmanlarını inceleme yapmak üzere kente davet etti.

DHMİ ilk milli Simülatör’ü faaliyete geçirdi

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Türkiye'nin ilk Millî Hava Trafik Kontrolörü Eğitim Simülatörünü faaliyete geçirdi. Bundan sonra Hava Trafik Kontrolörlerinin temel eğitimleri yerli Simülatör'de verilecek.

Antarktika'da kurulacak üs için yola çıktılar

Bilim insanlarından oluşan İTÜ PolReC ekibi, kurulması planlanan "Türkiye Bilimsel Araştırma Üssü" için Antarktika'ya gitti. Yola çıkan bilim insanları 30 günlük sefer boyunca Antarktika'daki karasal bölgelere ayak basacaklar. 53 dünya ülkesinin bayrağı altında yönetilen kıta da Türkiye, gözlemci statüsünden danışman statüsüne geçmeyi hedefliyor.

Eğrelti otuyla suyu arıttı

Balıkesir'in Edremit ilçesinde özel bir Anadolu lisesinde okuyan öğrenci, eğrelti otuyla kirli suyu arıtmayı başardı. Projesiyle Aziz Sancar Uluslararası Bilim Olimpiyatları'na da katılan Çakar, projeye başlamadan önce bir literatür taraması yaptığını ifade etti.

SpaceX'in Dragon mekiği UUİ'ye ulaştı

Amerikalı uzay aracı ve mekik üreticisi SpaceX'in Uluslararası Uzay İstasyonuna (UUİ) ikmal kargosu taşıyan "Dragon" mekiğinin bir günlük gecikmenin ardından istasyona ulaştığı bildirildi.

Beynin gizemini çözmek için esnek sentetik lif üretildi

Bilim adamları, ilk kez görsel, elektriksel ve kimyasal sinyalleri bir arada beyne aktarabilecek saç kılı inceliğinde esnek sentetik lif üretmeyi başardı.

BASF ve NASA uzayda tarım yapacak

NASA ve BASF çelikleme yöntemi ile uzayda bitki çoğaltma deneyleri yapacaklarını açıkladı. Bitki tomurcuklarının sıfır yer çekiminde kök geliştirip geliştirmeyeceğini test etmeye yönelik deney Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderildi.

Türk firmadan yüz tanıma sistemi

Berlin Kongre Merkezi’nde (BCC) düzenlenen 20. Avrupa Polis Kongresi'nde Türk teknoloji şirket yüz tanıma sisteminin tanıtımını yaptı. Sınır güvenliğinin sağlanmasında etkin rol alması planlanan sistem, kayıtlı kişilerin yüzlerinin tanımlarken yeni yüz arşivi de oluşturabilecek.

Progress 66 UUİ'ye doğru yola çıktı

Rusya'nın Uluslararası Uzay İstasyonu'na ikmal kargosu taşıyan Progress 66 mekiği, yerel saatle 11.58'te Kazakistan'daki Baykonur Uzay Üssünden fırlatıldı. Dragon mekiğinin bugün TSİ 11.25'te UUİ'ye varması planlanıyordu.

NASA 7 yeni gezegen keşfetti

NASA'da görevli bilim insanları, Trappist-1 isimli yıldızın yörüngesinde Dünya'ya benzerlik gösteren 7 yeni gezegen keşfetti. Dünya'dan 40 ışık yılı uzaklıkta bulunan bu gezegenlerden üçünün su varlığını ve canlı yaşamını destekleyebilecek yapıda olduğu açıklandı. Yıldızın etki bölgesinde Dünya'ya benzeyen daha fazla gezegenin olabileceğini ileri sürülüyor.

TÜBA Akademi Ödülleri için başvurular başladı

TÜBA Başkanı Acar, "Bilim insanlarını takdir ve teşvik misyonu kapsamında verilen Uluslararası TÜBA Akademi 2017 Ödülleri için bugün başlayan başvuru süreci 29 Mayıs'a kadar sürecek" dedi.

Bu kelebek çift cinsiyetli

Avrupa'nın en büyük kelebek uçuş alanına sahip Konya Tropikal Kelebek Bahçesi'nde bulunan erkek ve dişi özelliklere sahip "papilio lowi" türü kelebek ziyaretçilerden ilgi görüyor.

Türk üssü için yola çıkacaklar

Türkiye'nin kutup bilimleri çalışmaları yapan ilk ve tek merkezi İTÜ PolReC Müdürü Doç. Dr. Özsoy'un da aralarında bulunduğu ön fizibilite ekibi, Antarktika'da kurulması planlanan Türk Üssü için çalışmalar yürütmek üzere yola çıkacak.

Çin'de kuş gribi aşısında gelişme

Çin'de aralık ayından bu yana 106 kişinin ölümüne neden olan kuş gribine karşı aşı üretildiği, klinik test aşamasına gelindiği açıklandı.

Çin'den yeni nesil süper bilgisayar

Çin, dünya süper bilgisayar rekorunu elinde bulunduran Sunway TaihuLight’tan daha hızlı bir bilgisayarın üretimine başladığını açıkladı. Prototipinin gelecek yıl başlarında tamamlanması planlanan Tienhı-3'ün saniyede bir kentilyon işlem yapma kapasitesine sahip olacağını belirtildi.

Falcon 9 roketi NASA'nın tarihi rampasından fırlatıldı

SpaceX'in Falcon 9 roketi, Kennedy Uzay Merkezi Kalkış Kompleksi 39'dan uzaya fırlatıldı. Kargo görevi gören roketin taşıdığı Dragon uzay aracının, Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) araştırma ekipmanları ve ikmal maddesi gibi yaklaşık 2,5 tonluk malzeme götürdüğü bildirildi.

Falcon 9 roketi, NASA'nın tarihi rampasından fırlatıldı

Uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX'in Falcon 9 roketi, Kennedy Uzay Merkezi Kalkış Kompleksi 39'dan uzaya fırlatıldı.

TÜBİTAK ve Tacikistan arasında işbirliği

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ile Tacikistan Cumhuriyeti Bi̇li̇mler Akademisi arasında işbirliği protokolü imzalandı.

WİFİ gibi kablosuz şarj geliyor

Yeni teknoloji aynı oda içindeki elektronik cihazların kablosuz olarak şarj edilebilmesini sağlıyor.

Dünyanın 8. kıtası sular altında gizleniyor

Bilim insanları Pasifik Okyanusu'nun altında dünyanın sekizinci kıtası olarak kabul edilebilecek bir kara parçası buldu. Zealandia ismi verilen kara parçası, yaklaşık 5 milyon kilometre karelik yüz ölçümüyle Avustralya kıtasının üçte birine denk düşüyor.

Cüce gezegen Ceres'te organik bileşkeler bulundu

NASA'ya ait Dawn keşif uydusu, Mars ile Jüpiter arasındaki asteroit kuşağının en büyük cismi olan cüce gezegen Ceres'te organik bileşke izleri tespit etti.

Bakterilerin antibiyotik siperleri'nin moleküler haritası çıkarıldı

Antibiyotiklere dirençli süper bakterilere, bunu başarabilmeleri için siper olan bir proteinin moleküler yapısının haritası çıkarıldı.

Taşı bulan üniversiteye koşuyor!

Bingöl Sarıçiçek köylülerinin bahçelerinde buldukları göktaşlarını satarak para kazanmalarının ardından zengin olma hayaliyle tarlalarında buldukları her taşı Ege Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’ne getiren vatandaşlar, bilim insanlarını isyan ettirdi.

7 yaşındaki kız Google'a iş başvurusu yaptı

İngiltere'de 7 yaşındaki bir kız el yazısıyla Google'a iş başvurusunda bulundu. Küçük kızın mektubuna ise, Google CEO'su yanıt verdi.

Deprem izlerini dahi takip edebiliyor

Eskişehir Sanayi Odası (ESO) tarafından bu yıl 14'üncüsü düzenlenen "Teknoloji Ödülleri" yarışmasında Anadolu Üniversitesi (AÜ) Fen Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yüksel Ergün, "Kızılötesi Algılayıcı Tasarımı" projesiyle jüri özel ödülüne layık görüldü.

Lise tarım robotu dünya ikincisi oldu

Lise öğrencisi Alara Güler 'TohumBot' adını verdiği tarım robotuyla katıldığı Uluslararası Bilim Fuarında dünya ikincisi oldu.

Canlı embriyoları kanında taşıyor

Çin'de keşfedilen 250 milyon yıllık bir omurgalı kertenkele fosili, türün üreme tarzına dair varsayımları altüst eden yeni kanıtlar ortaya koydu.

Bilim adamları genlerin tedavi amaçlı düzenlenmesini destekliyor

Amerikalı bilim adamları bebeklerde hastalıkları ya da özürleri önleme amaçlı olduğu müddetçe genlerin düzenlenmesine izin verilmesini desteklediklerini açıkladı.

Uzak bir yıldızın kalbi gezegeni için atıyor

Astronomlar, ilk kez bir yıldızın yörüngesindeki gezegene kalp çarpıntısı gibi düzenli aralıklarla parladığını keşfetti

Tek seferde uzaya 104 uydu göndererek rekor kırdı

Hindistan, aynı roketle uzaya gönderdiği 104 nano uyduyu yörüngeye yerleştirerek yeni bir rekora imza attı.

Ebola'yı süper dağıtıcılar yaydı

Batı Afrika'da 2014 yılında patlak veren Ebola salgınında virüsün, yüzde 3'lük bir kesim tarafından yayıldığı bildirildi.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.