Siber güvenliğin insan gücü ücretsiz kamplarda yetişiyor

Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Siber Güvenlik Merkezinde düzenlenen ücretsiz siber kamplarda siber güvenlik alanının insan gücü yetiştiriliyor.

Chrome 64 beta ile otomatik çalan videoları sessize alın

Teknoloji devi Google’ın internet tarayıcısı Chrome dünyanın en çok kullanılan tarayıcılarından birisi. Chrome geliştiricileri tarayıcının otomatik çalan videoları kapatabileceğimiz bir eklenti üzerinde çalıştıklarını açıklamıştı. Ocak ayında yayınlanacak olan özelliği dilerseniz şimdiden beta olarak deneyebilirsiniz.

Apple saniyede kaç dolar kazanıyor?

Teknoloji devi Apple’ın bir saniyelik kazancı dudak uçuklatıyor. Geçtiğimiz ay satışa sunduğu yeni amiral gemisi iPhone X ile beraber piyasa değeri yükselişe geçti. Apple ve diğer teknoloji devlerinin saniyelik kazançlarını hesapladık.

Facebook Kudüs anketi için özür diledi

Facebook, İKGF-Dİ'nin engellendiğini duyurduğu Kudüs'le ilgili anketin hata sonucu yayından kaldırıldığını bildirerek özür diledi.

Google, Filistin’in başkentini 'Doğu Kudüs' olarak güncelledi!

İstanbul'da dün gerçekleştirilen İslam İşbirliği Teşkilatı'nın Olağanüstü Zirvesi sonrası Google'da yapılan 'Filistin'in başkenti' aramasında sürpriz bir sonuç ortaya çıkıyor. Geçtiğimiz hafta İsrail'in başkentini Kudüs olarak 'ilan eden' Google, bu kez Filistin'in başkentini Doğu Kudüs olarak değiştirdi.

Türkiye 2017’de Google’da bunları aradı

Google, bu yıl Türkiye'de en çok aranan kelimelerin listesini açıkladı. 6 ayrı kategoride yayımlanan verilere göre Türkiye'de bu yıl en çok hangi konunun konuşulduğu anlaşılıyor.

İnternetsiz navigasyon dönemi başladı

İnternet paketinin bittiği ya da internet bağlantısının gerçekleşmediği anlarda rota oluşturmaya ve hedefe ulaşmaya imkan sağlayacak olan ‘Çevrimdışı navigasyon’ özelliği kullanıma sunuldu.

Google Çin'e yapay zeka merkezi açacak

Teknoloji devi Google, Çin’de bir yapay zeka araştırma tesisi açarak bu konuda büyük yatırımlar yapacağını açıkladı. Tesisin Asya’da türünün ilk örneği olacağı ve yerel istihdamın kullanılacağı belirtildi.

İşiniz 15 dakikada dijitalde

Google, Türkiye’deki KOBİ’lerin dijital ortamda varlıklarını etkin şekilde oluşturmalarına imkan tanıyacak “İşim için Google” programını tanıttı. İşletme sahipleri ücretsiz olan Google Benim İşletmem’le 15 dakikada dijitalleşirken, müşteriler de kendisine en yakın esnafa yönlendiriliyor.

Sosyal medya bunu konuşuyor: Çizgiler düz mü, dalgalı mı?

Basit bir kare gibi görünen ve internette gittikçe popülerleşen bu paylaşım bu aralar sosyal medyanın en çok konuşulanlarından biri.

Steve Jobs'u Donald Trump'a benzetti

Apple’ın kurucularından olan Steve Wozniak, katıldığı bir etkinlikte Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk ile gelen soruya verdiği cevap herkesi şaşırttı. Steve Jobs’un ABD Başkanı Donald Trump’a benzediğini söyledi.

App Store'da ön sipariş dönemi

Apple'ın uygulama marketi App Store'a yeni bir özellik geldi. Uygulama geliştiriciler 90 gün öncesinden uygulamalarını ön siparişe sunabilecek.

Hesaplarınızı korumak için 6 yöntem

Her internet kullanıcısının en korktuğu şeylerden birisi Facebook, Instagram, Twitter hesaplarının kötü niyetli kişilerin eline geçmesidir. Ancak bu konuyla ilgili birçoğumuz güvenlik önlemlerine dikkat etmiyoruz. Sizin için sosyal medya ve diğer hesaplarınızı koruma altına alabileceğiniz 6 basit önlemi sıraladık.

Ülkelere göre mobil internet kullanım rakamları

Akıllı telefonların yaygınlaşması ve 4.5G gibi yüksek hızlı internet altyapıları ile mobil internet kullanımı her geçen gün yükseliyor. Dünya çapında yapılan bir araştırmada Türkiye, mobil internet kullanımında üst sıralarda yer alıyor.

Vine’ın üreticisinden müjde

6 saniyelik video paylaşımları ile popüler hale gelen Vine, uzun süre önce kullanıma kapanmıştı. Sevenleri tarafından ilgi ile takip edilen platformun üreticisinden ise yeni bir sevindirici haber geldi.

Yüzde 80'i internetten alışveriş yapıyor

SOSMED Başkan Yardımcısı ve Wediacorp Üst Yöneticisi Funda Şen, "Günümüzde tüketicilerin yüzde 80'i bir ürünü satın almadan önce ilk iş olarak arama motorlarında ürünü aratıyor." dedi.

Fidyecilerinilk hedefişirketler

2017'ye fidye saldırıları damgasını vurdu. Korsanlar, verileri şifreleyip paza sızdırmak için özellikle şirketleri hedef aldı. WannaCry, ExPetr ve BadRabbit öne çıkan saldırılar olurken, 2018'de korsanların hız kesmesi beklenmiyor.

Artırılmış gerçeklikle Twitter deneyimi

Twitter’ı artırılmış gerçeklik ile kullanmanızı sağlayan bir uygulama iOS için geliştirildi. Özellikle eğlenceyle ilgili uygulamalarda karşımıza çıkan arttırılmış gerçeklik uygulamaları sosyal medyada ilginç bir deneyim sunacağa benziyor.

Google, Kudüs'ü 'İsrail'in başkenti' yaptı!

ABD Başkanı Trump'ın skandal Kudüs açıklamasından Google'da yapılan aramalar dikkat çekiyor. Google'da 'Kudüs' ve 'İsrail'in başkenti' aramasını yapanlar karşılığında İsrail'in başkenti olarak Kudüs'ü görüyor. Trump'ın açıklamasının ardından Google arama sonuçlarının değişmesi özellikle sosyal medyada büyük tepkiye neden oldu.

Yapay zeka Elon Musk'ın Bitcoin'in mucidi olmadığını kanıtladı

Geçtiğimiz günlerde Bitcoin’in mucidinin Elon Musk olduğu iddia edilmişti. Yazı tanımlama üzerine geliştirilen bir yapay zeka olan Emma ise, Elon Musk’ın Bitcoin’in mucidi olmadığını ortaya çıkardı.

YouTube uygunsuz videolar için 10 bin çalışan alıyor

YouTube, politikalarını ihlal eden uygunsuz videoların engellenmesi için mevcut kadrosuna 10 bin kişi ekleyecek.

YouTube uygunsuz videolarla mücadele için 10 bin kişi alacak

YouTube, uygunsuz videoların engellenmesi için mevcut kadrosuna 10 bin kişi katacak.

Çocuklara özel Messenger Kids yayınladı

Sosyal medya devi Facebook, çocuklarınızın arkadaşları ile güvenli bir şekilde görüşebileceği Messenger Kids adında bir uygulama yayınladı. Bu uygulama sayesinde çocuklarınız sizin kontrolünüzde arkadaşları ile eğlenceli vakit geçirebilecek.

Türkiye 'siber' ekip kurdu: Hakaret eden yakalanacak!

Sosyal medyada adeta bir suç haline gelen bazı paylaşımlar için Türkiye, Siber Suçlarla Mücadele kapsamında 11 yeni masa kurdu. Devlet büyüklerine ve dine hakaret gibi birçok siber suçu işleyenlerin peşinde olacak bu yeni birim, siber suç işleyenlere göz açtırmayacak.

İlk bitcoin milyarderleri Winklevoss kardeşler oldu

Facebook'un kendi fikirleri olduğunu iddia ederek Zuckerberg'e dava açan ve 65 milyon dolar tazminat alan Winklevoss kardeşler, doğru yatırımları sayesinde ilk bitcoin milyarderleri oldu.

Facebook yeni merkezinde 800 kişilik istihdam sağlayacak

Facebook, bugün açılacak olan yeni Londra merkezine gelecek yıl 800 yeni çalışan alacağını açıkladı ve Avrupa Birliği'nden ayrılmaya hazırlanan bu ülkede kalıcı olacağını vurguladı.

GoogleFETÖ hatasını düzeltti

Android işletim sistemine sahip yeni modellerin klavyelerinde yer alan otomatik düzelme özelliğindeki FETÖ detayı Google tarafından düzeltildi.

Evdeki hız10 kat arttı

Güçlü altyapısıyla evleri ışık hızında fiber internet ile tanıştıran Turkcell evlerdeki internet hızını yepyeni bir noktaya taşıyor. Türkiye’de evleri ilk kez 1 Gbps internetle buluşturan Turkcell yine bir ilke imza atarak bu hızın 10 katı 10 Gbps’yi evlere getiriyor.

Akıllı telefonlarda FETÖ izi: Klavye Gülen'i öneriyor

Android işletim sistemine sahip akıllı telefonların otomatik klavye tahmininde tespit edilen bir açık kullanıcıları çileden çıkarttı. Android'in yeni sürümüne sahip akıllı telefonlarda 'muhterem' kelimesi yazıldığında, Google'ın klavyesi otomatik olarak FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in ismini öneriyor. Söz konusu açık hakkında sosyal medyada da kampanya başlatıldı.Yeni Şafak tarafından dile getirilen kampanya ses getirdi ve Google hatasını düzeltti.

Zayıf parolapişmanlıktır

Nesnelerin İnterneti teknolojisiyle birçok cihaz artık internete bağlanıyor ve hayatımızı kolaylaştırıyor. Ancak cihazların çoğunun üretim sırasında belirlenen varsayılan ve nisbeten zayıf parolayla kullanılması, internet korsanlarının işini kolaylaştırıyor.

Trump'ın hesabını kapatan Twitter çalışanı Türk çıktı

Geçtiğimiz haftalarda ABD Başkanı Trump'ın kişisel Twitter hesabı 11 dakikalığına kapalı kalmıştı. Buna neden olan kişi olan Türk asıllı Alman vatandaşı Bahtiyar Duysak, konu ile ilgili ilk defa konuştu.

Firefox Quantum: Düşük RAM tüketimi yüksek performans

Mozilla, Firefox’un büyük değişiklikler ve iyileştirmelerle gelen 57. Sürümünü Firefox Quantum ismiyle yayınladı. Hızı ve düşük RAM tüketimiyle dikkatleri üzerine çeken tarayıcının öne çıkan özelliklerini paylaşacağız.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.