• Tarihe göre sırala

Dünyanın önde gelen markaları YouTube'u bırakıyor

Google'ın bünyesinde bulunan popüler video sitesi YouTube'un filtreleme sisteminde yaşadığı hata, pahalıya patlamış gibi görünüyor. Dünyanın önde gelen markalarının reklamlarını nefret söylemleriyle dolu içeriklerin öncesinde ve sonrasında yayınlayan video platformu, markaların bir bir kaçmalarına neden oldu.

Microsoft’ta güvenlik açığı ortaya çıktı

ABD’li yazılım şirketi Microsoft’un, kullanıcılarının Office programlarında üzerinde çalıştıkları belgeleri arama motorlarında herkesle paylaşılabildiği ve kendisine bağlı Docs.com’da bulunan arama özelliğiyle kullanıcıların özel bilgilerine ulaşılabildiği iddiası ortalığı karıştırdı.

E-postalardaki virüslerin tehlikesi arttı

ODTÜ Teknokent'de siber güvenlik ve ağ güvenliği alanında yazılım ve donanım üreterek destek hizmeti sağlayan Labris Networks şirketinin 2016 Siber Güvenlik Raporu'na göre, e-postalar içindeki spam virüslerin azalmasına karşın tehlikeleri artıyor.

Facebook'ta yeni dönem başlıyor

Sosyal ağ devi Facebook, yorum özelliğini geliştirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda yaptığı yenilikle yorumlara fotoğraf eklemenin önünü açan Facebook, yorumda GIF paylaşmanın hazırlıklarını yapıyor.

İnternette bir dakika bunlar oluyor

Dünyayı bir örümcek ağı gibi saran internetin tüm insanlara ulaşması ile birlikte yapılan işlem sayılarında büyük patlama yaşandı. Saniyede milyarlarca işlemin yapıldığı bu mecranın günümüz verileri ise görenleri hayrete düşürmeye yetiyor. İşte o verilere göre en popüler işlemler listesinin bazılarını gözler önüne seriyoruz.

Tweetdeck ücretli oluyor

Dünyaca ünlü sosyal medya platformu Twitter, kullanıcılarını üzecek bir sisteme geçiş yapmayı planlıyor. Şayet bu sisteme geçerse Twitter kullanıcıları aylık ücret ödemek zorunda kalacak.

Facebook'ta video arası reklam uygulaması başladı

İnternet kullanıcılarının eleştirdiği 'video arası reklam' uygulaması, artık Facebook'ta da kullanılmaya başlandı. Bundan böyle Facebook'ta video izleyen kişiler, kapatılamayan reklamlarla karşılaşacak. Video arası reklamların süresi şimdilik 10 saniye.

Instagram parasını katlıyor

Dünyada en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Instagram, popüler firmaların akınına uğradı. Geçtiğimiz yıl 200 bin firma ile anlaşması bulunan platform, bir yıl ilerisinde bu sayıyı 1 milyona taşıdı.

Twitter'da rahatsız edici sahte hesaplara engel

Popüler sosyal medya platformu Twitter, sahte hesaplara karşı açtığı savaşı sonuna kadar sürdürüyor. Platformunda bulunan sahte hesaplara yönelik yeni hayata geçirdiği özellik ile kullanıcılar, istedikleri tür sahte hesapları kolaylıkla engelleyebilecek.

iCloud kullanıcı şifreleri çalındı

ABD'li teknoloji devi Apple'a ait iCloud isimli bulut sisteminin, Turkish Crime Family isimli bir Türk hacker grubu tarafından hacklendiği iddia ediliyor. Birçok kullanıcının hesabını ele geçirdiğini iddia eden hacker grubu, Apple'dan hesaplar karşılığında 75.000 dolar para istedi ve ödemenin yapılması içinde 7 Nisan'a kadar süre verdi.

Twitter, 'şiddet ve terör' gerekçesiyle binlerce hesabı askıya aldı

Şirket, 2015'in ortasından 2016 sonuna kadar 636 bin 248 hesabı "şiddet ve teröre teşvik" iddiasıyla askıya aldı. Sadece 2016'nın ikinci yarısında bu gerekçeyle askıya alınan hesap sayısının 376 bin 890 olduğu belirtildi.

Aracımı kaybettim sorunu bitti

Google, birçok kullanıcının sorununa çözüm getirecek bir özelliği daha haritalar uygulamasına ekledi. Teknoloji devinin yayınladığı son güncelleme ile Android kullanıcıları artık, araçlarını park ettikleri yeri kolaylıkla bulabilecek.

Derhal açıklama istedi

İngiltere hükümeti tarafından finanse edilen reklamları YouTube, aşırıcılık içeren videoların hemen öncesinde yayınlandı. Söz konusu olaya büyük tepki gösteren İngiltere hükümeti, popüler video platformundan olaya ilişkin acil açıklama bekliyor.

Ahlaklı hackerlar yolda

Yurt dışında şirketlerin kendi sistemlerine sızması ve güvenliklerini test etmesi amacıyla anlaştıkları "Ahlaklı Hacker"ların Türkiye'de de zamanla yaygınlaşması bekleniyor.

Can sıkıcı bir özelliği daha kaldırıyor

Dünyanın en popüler video sitelerinden olan YouTube kullanıcıların canını sıkan bir özelliğini tarihe gömmeye karar verdi. YouTube kart özelliğini devreye alarak ek açıklamalar özelliğini kaldıracağının sinyalini veren YouTube, 2 Mayıs itibari ile ek açıklamaları son vereceğini açıkladı.

Messenger My Day özelliği Türkiye'de

Facebook'un anlık mesajlaşma platformu Messenger'a yepyeni bir özellik eklendi. Platforma eklenen My Day özelliği, yine Snapchat'te olduğu gibi kullanıcılara 24 saatte silinen fotoğraf, video ve GIF paylaşma olanağı sağlıyor. Yayınlanan son güncellemeyle ise özellik Türkiye'de kullanıma açıldı.

​Dolandırıcıların yeni hedefi Instagram

İnsanların emeklerini bir çırpıda çalan dolandırıcılar, sosyal medya hesaplarına dadandı. Birçok kullanıcının Facebook ve Twitter hesaplarını çalmayı başaran kötü niyetli insanlar, şimdi ise yeni bir yöntem olan SMS yoluyla Instagram kullanıcılarının hesaplarına göz dikmiş durumda.

'Siber saldırıların maliyeti yılda 500 milyar dolar'

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, dünyanın en büyük teknoloji firmalarından birinin yaptığı araştırmaya göre, siber saldırıların dünyaya maliyetinin yılda 500 milyar doların üzerinde olduğunu bildirdi.

Facebook'a hikayeler özelliği geliyor

Snapchat'in hemen hemen tüm özelliklerini kendi platformlarına entegre eden Mark Zuckerberg, hikayeler özelliğini Instagram ve WhatsApp'tan sonra Facebook'a da ekliyor. 24 saat içinde silinebilen hikayeler özelliğine Messenger üzerinden de yorum yapılabilecek.

Siber güvenlik için toplanacaklar

Kamu Bilişimcileri Derneği tarafından, ulusal ve uluslararası alanda yeni teknolojiler ve uygulamalara ilişkin ortak akıl oluşturularak proaktif davranışlar geliştirmek amacıyla, 6-7 Nisan'da Kamu Siber Güvenlik Zirvesi düzenlenecek.

ABD'den 2 Rus ajana 'Yahoo' suçlaması

ABD, Yahoo'nun en az 500 milyon kullanıcısına ait kişisel bilgilerin siber saldırıyla çalmasından ötürü ikisi Rus istihbarat ajanı olmak üzere dört kişiye toplamda 47 suçtan dava açtı.

Türk hacker Hollanda’yı hackledi!

Türk hacker grubu Cyber Warrior Akıncılar, Hollanda Hükümetine tepki olarak bu ülkeye ait pek çok devlet sitesine siber saldırı düzenledi. Saldırı sonrasında bazı siteler saatlerce erişime kapatıldı. Ayrıca Government.nl isimli hükümet sitesinden de binlerce data çekilerek bilgileri yayımlandı.

Haberleşmede yerli yazılıma yatırım

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, bilişim sektöründe yatırımın ve yatırımcının önünü açacak düzenlemeler yaptıklarını belirterek, "Bunun sonuçlarını da almaya başladık.” dedi.

Türk hackerlardan Hollanda çıkarması

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’ya engel çıkaran ve Hollanda’da yaşayan vatandaşlarımıza yapılan kötü muameleye karşı Türk hacker grubu Cyber Warrior Akıncılar, Hollanda Hükümetine tepki olarak bu ülkeye ait pek çok devlet sitesine siber saldırı düzenledi.

Türkiye'de internetin hızı belli oldu

Ortalama internet hızının 2016 son çeyrek raporu açıklandı. Bir önceki yıla oranla yüzde 26 artışla dünyanın internet hızı ortalaması 7.0 Mbps olarak kaydedildi. Türkiye'nin ise özellikle mobil internet alanında başarılı olduğu ve ABD, Japonya, Güney Kore ve Fransa gibi ülkeleri geride bıraktığı açıklandı.

Sahte habere savaş açtı

World Wide Web (www) olarak da tanımlanan internetin kurucusu Sör Tim Berners-Lee, kişisel bilginin kötüye kullanımına ve yalan haberlere savaş açtı. Sör Tim, kullanım şartlarının, bilgi paylaşımı konusunda ‘ya hep ya hiç’ politikasıyla kullanıcıları kısıtladığını ifade ediyor.

'Aslan Neferler Tim' Hollanda'yı hackledi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Bakan Fatma Betül Sayan Kaya'ya faşist uygulama yapan Hollanda'dan Türkiye'nin intikamını 'Aslan Neferler Tim' isimli hacker grubu aldı. Hackerlar Rotterdam Havayollarının sitesini hackledi. Siteye saatlerdir erişim sağlanamıyor.

Hollandalılar Google'da bunları aradı

Hollanda hükümetinin dün akşam Türk bakanlara ve Türk vatandaşlara uyguladığı faşist davranışlar sonrasında Hollanda'da yapılan Google aramaları dikkat çekti. Popüler Google aramaları arasında 'Erdoğan, Türk Bakan, Türk Konsolosluğu' ve Hollanda'nın uyguladığı 'Faşist' kelimesi yer alıyor.

Şikayet edilen özellik geri geldi

Ünlü mesajlaşma platformu WhasApp, Android cihazlar için yeni bir güncelleme yayınladı. Yayınlana güncelleme ile birlikte kullanıcıların şikayet ettiği durum özelliğine geri geldi, Ayrıca dosya ekleme ikonu olarak kullandığımız ataç sembolü de, sohbet penceresinin sağ üst köşesinden mesaj kutucuğunun içine taşındı.

Google'dan akıllı video arama teknolojisi

ABD'li teknoloji devi Google, video görüntülerindeki nesneleri otomatik olarak tanıyıp aranabilir hale getiren yeni bir makine öğrenme teknolojisini hizmete sokacağını açıkladı.

Facebook'a VR teknolojisi geliyor

Ünlü sosyal medya platformu Facebook'tan kullanıcılarına ilgi çekici bir özellik daha geliyor. VR teknolojisini Facebook platformuna taşıyan sosyal medya devi, tüm platformu kullanıcıların gözüne taşıyor.

Çin’de mobil internet artık ücretsiz

Çin'in üç servis sağlayıcısı, Çin Mobil İletişim, Çin Birleşik Şebeke İletişim Grubu ve Çin Telekomünikasyon Şirketi, Çin Halk Cumhuriyetinin 68. kuruluş yıl dönümü olan 1 Ekim 2017'den itibaren Çin'de uzun mesafe ve dolaşım ücretlerini almayacaklarını açıkladı.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.