• Tarihe göre sırala

Fenerium'dan 'hacklenme' açıklaması

Fenerium sisteminin hacklendiği ve 600 bin kullanıcının hesap bilgilerinin açığa çıktığı iddialarına cevap geldi. Fenerium'un resmi sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada, olayda bahsi geçen isimler karşısında yasal yollardan hak aranacağı ifade edildi.

Facebook'tan Danimarka atılımı

Sosyal paylaşım sitesi Facebook, ABD dışındaki üçüncü merkezini Danimarka'da inşa edecek.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının web sitesi yenilendi

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, web sitesi ana sayfasının tasarımı için ziyaretçilere ilişkin istatistikler incelendi ve sitenin genellikle genç nüfus tarafından ziyaret edildiği belirlendi. Bu sebeple web sayfası gençlere hitap eden, mobil cihazlarla uyumlu, etkili görsellerle yeniden tasarlandı.

LinkedIn Facebook benzeri tasarımını yayınladı

Microsoft tarafından satın alınan LinkedIn büyük bir tasarım değişikliğine gitti. LinkedIn’in yeni tasarımı sitede daha fazla vakit geçirmenizi sağlamaya çalışıyor.

RT paylaşımlarına Facebook engeli

Rusya’nın İngilizce yayın yapan haber sitesi Russia Today, Facebook tarafından geçici olarak engellendi.

Bakanlık noktayı koydu: 'Geliyoo'ya destek vermedik

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, 'Geliyoo' isimli arama motoru projesine, Bakanlık tarafından maddi ve manevi herhangi bir destek sağlanmadığını bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada,"Bakanımız Ahmet Arslan'ın, 'Yerli arama motoru ile ilgili çalışmalar yapıyoruz.' açıklamasının, Geliyoo isimli arama motoruyla hiçbir ilgisi bulunmamaktadır" denildi.

Yerli arama motoru 'Geliyoo' tepki gördü

Yerli ve milli arama motoru olarak piyasaya çıkan Geliyoo'nun test sürümü tepki gördü. 10 milyonluk yatırım yapıldığı açıklanan projede 15 dolara mal edilen Google altyapısı görenler 'Gidiyoo' ve 'Gelemiyoo' isimli tepki siteleri açtı.

Google arama sonuçlarını kişileştirebilirsiniz

Google üzerinde arama yapan kullanıcıların %96’sı arama sonuçlarını daha kişiselleştirip, doğru ve net sonuçlara ulaşabildiğini bilmiyor.

Hindistan'dan Amazon'a 'Gandi' resimli terlik tepkisi

Dünyaca ünlü e-ticaret sitesi Amazon'un başı, Hindistan bayraklı paspasın ardından 'Gandi' resimli terlik sattığı için dertte. Hindistan Maliye Bakanlığı Ekonomik İşler Müsteşarı, söz konusu duruma kızgınlığını ifade etti.

Bilişim altyapısı millileşiyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Facebook, Twitter ve Instagram kullanıcıları başta olmak üzere sosyal medya kullanıcılarının bilgilerinin Türkiye'de saklanacağını açıkladı.

Facebook sahte haber filtresini diğer ülkelere taşıyor

Son dönemde Facebook sahte haberlerle mücadele konusunda eleştiri yağmuruna tutuluyor. Bu konuyla ilgili yeni bir haber filtresi üzerinde çalışan teknoloji devi, ABD ve Almanya’dan sonra diğer ülkelerde de filtreyi kullanmak için çalışmalar yapıyor.

İkinci Blog Yazarları Çalıştayı sonuç bildirgesi yayınlandı

Türkçe içerikli blogların geleceğine yön verecek Blog Yazarları Çalıştayı'nın ikincisi 29 Aralık 2016 tarihinde yapılmıştı. Çalıştayla ilgili sonuç bildirgesi ise paylaşıldı.

Safari 4K YouTube videosu çalışmıyor

Safari tarayıcısı üzerinde artık 4K çözünürlükte video izlenemeyecek. Bunun sebebi YouTube’nin videolar konusunda yaptığı değişiklik.

Facebook'ta 'geçici profil resmi' çılgınlığı

Facebook'ta son günlerde dolaşan paylaşım binlerce kişiyi peşinden sürükledi. 'Geçici profil resmi' adı altında paylaşılan oyunda, zor soruyu bilemeyen kişi profil fotoğrafını bir günlüğüne değiştirmek zorunda kalıyor.

Hindistan'dan Amazon'a paspas tepkisi

Dünyaca ünlü e-ticaret sitesi Amazon'un başı, Hindistan bayraklı paspas sattığı için dertte. Hindistan Dışişleri Bakanı, Amazon'un bu ürünü derhal satıştan kaldırmasını ve özür dilemesini istedi. Amazon, geçtiğimiz aylarda İslam içerikli kapı önü paspası sattığı için de bir hayli eleştirilmişti.

Facebook yalan haberleri kaldırıyor

Sosyal paylaşım sitesi Facebook, doğruluğu kesin olmayan haberlerin platform üzerinde yayılmasını engellemek ve basın sektörüyle ilişkilerini güçlendirmek amacıyla habercilik projesi başlattı.

'Yarın teslim tarihi', 'Resmileşti dikkat' paylaşımlarına inanmayın

Uzmanlar, sosyal medyada daha önce "resmileşti dikkat" başlıklı paylaşımların yerini "Yarın teslim tarihi" gibi benzer metinlerin aldığına dikkat çekerek, bu paylaşımların hukuki bir anlamı olmadığını söyledi.

Yılın ilk haftası Google'da bunlar arandı

2017'nin ilk haftasında Türkiye'den, Google'da en çok aranan kelimeler belli oldu. Gündemin belirlenmesinde hain terör saldırıları ve İstanbul'u etkisi altına alan kar yağışı etkili oldu. İşte 1-8 Ocak tarihleri arasında Google'da en çok aranan o kelimeler.

İnternetten uçak bileti alımlarına 2016’da büyük ilgi

İnternet artık hayatımızın her köşesinde. Hızlı bir şekilde aradığımız bilgiye ulaşabiliyor ve kolayca elde edebiliyoruz. Özellikle son yıllarda internetin getirdiği kolaylıklardan faydalanan sektörlerin başında da seyahat ve taşımacılık geliyor.

Google SoundCloud’u bünyesine katmak istiyor

Google internet üzerinden şarkı paylaşımı konusunda akla gelen ilk sitelerden biri olan SoundCloud ile ilgilendiği iddia ediliyor.

Facebook İzmir için 'güvendeyim' butonunu devreye soktu

Facebook, İzmir Adliyesi’nde meydana gelen terör saldırısı sonrası İzmir’de bulunan kullanıcılara “Güvende misin?” bildirimi gönderdi. Facebook’un güvenlik durumu kontrolünde güvendeyim ve etkilenen bölgede değilim seçenekleri sunuldu. Kullanıcılar bildirimlerini bu şekilde yaparak herhangi bir acil durum olup olmadığını kaydetmiş oluyor.

Facebook fotoğraflarınızı gizlice etiketliyor

Dünyaca ünlü sosyal medya sitesi Facebook; bünyesine kattığı Instagram, WhatsApp ve popüler mesajlaşma uygulaması Messenger üzerinde kullanıcılar günde 2 milyardan fazla fotoğraf paylaşıyor. Facebook yönetimi bu görsellerin içeriğini doğru anlayabilmek için mecraya yüklenen tüm fotoğrafları gizlice etiketliyor. Fakat bu etiketleri sizde görüntüleyebilirsiniz.

BTK Tuzak siteleri kapattı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nda (BTK) kurulan Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) phishing (oltalama) amaçlı kullanılan 72 siteyle ilgili işlem yaptı. USOM'un bugüne kadar zararlı ve siber suç işleme amacıyla hazırlanmış IP, alan adı ve sitelere yönelik işlem sayısı 600'e ulaştı.

İnternet reklamlarına "hız" ayarı geliyor

Elektronik haberleşme hizmetlerine ilişkin reklamlarda, test veya laboratuvar koşullarında geçerli olan internet hızlarına, tüm tüketicilerin ulaşabileceği algısı oluşturulamayacak. Bu koşullarda elde edilen hızların, reklama konu edilmesi halinde, test veya laboratuvar koşullarında geçerli olduğu bilgisi dış ses veya durağan yazı olarak ana vaatte belirtilecek.

Facebook'a 2016'da uydurma siyaset haberleri damgasını vurdu

Obama'nın ABD'de okul andını yasakladığı iddiası, Papa Franciscus'un Trump'a başkanlık seçimlerinde verdiği sözde destek, Clinton'ın e-maillerini inceleyen FBI ajanının ölü bulunduğu dedikodusu, 2016'da Facebook'ta en fazla dolaşıma giren uydurma haberler arasında yer aldı.

Kairos Teknoloji hakkında suç duyurusu

Piramit satış sistemi özelliklerinin bulunduğu tespit edilen Kairos Technologies Limited Şirketi hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

HTTPS kullanımı tüm dünyada arttı

İnternet üzerinde güvenlik ve mahremiyet açısından gerekli temel teknolojilerden biri olan HTTPS teknolojisi, özellikle casusluk ve dolandırıcılığa karşı koruma sağlıyor. Google’ın arama sonuçlarında HTTPS teknolojisi olan siteleri ön plana çıkartma kararı sonrası 2016 yılında birçok site bu teknolojiye geçti.

Sosyal medyada terör propagandasına af yok

Sosyal medya platformlarında terör propagandası yapanlar için büyük bir temizlik operasyonu başlatıldı. Cumhuriyet Başsavcılıkları tarafından yürütülen soruşturma kapsamında onlarca kişi gözaltına alınıyor. Başbakan Binali Yıldırım, Facebook, Twitter ve Instagram üzerinden nefret içerikli paylaşımlarda bulunan, hain saldırıları destekleyen ve terör propagandası yapan kişilere cezai işlem uygulanacağını açıkladı.

Sosyal medyada güç artık kullanıcıda

Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü öğretim elemanları Yrd. Doç. Dr. Ayda Sabuncuoğlu ile Dr. Göker Gülay, vazgeçilmez denilen internet ve sosyal medya araçlarının unutulma nedenlerini, 2017'de bizi bekleyen sosyal medya trendlerini anlattı.

Dünyanın en hızlı internetini kullanan ülkeler

ABD'li bulut servisleri sağlayıcısı Akamai tarafından yapılan araştırmaya göre, 2016'nın 3. çeyreği boyunca dünyanın en hızlı internetini kimin kullandığını açıkladı.

Google korsan linklerle başa çıkamıyor

İnternet devi Google, korsan içeriğe sahip URL linkleri ile başa çıkamıyor. Sadece 2016 yılında 900 milyon URL'yi arama sonuçlarından çıkartan Google, yerine daha fazlası açıldığını belirtti.

Adil Kullanım Kotası kalkıyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türkiye'deki internet kullanıcılarını oldukça sevindirecek bir açıklamada bulundu. Bakan Arslan, Adil Kullanım Kotası uygulamasının iki yıl içinde tarihe karışacağının müjdesini verdi.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.