• Tarihe göre sırala

Google'ın uyarısına rağmen açığı kapatmadı

Google, dünyanın en çok kullanılan işletim sistemi Windows'un açığını yayınladı. Microsoft'un en güncel sürümlerinde söz konusu açığın bulunduğunu belirten Google, bildirilmesine rağmen 90 gündür açık kapatılmayınca internetten yayınlama kararı aldıklarını bildirdi.

YouTube reklamları kaldırma kararı aldı

Popüler video sitesi YouTube, kullanıcılarının aniden karşısına çıkan ve kapatılmasına müsaade edilmeyen 30 saniyelik reklamları kaldırma kararı aldı. Kullanıcılarının şikayetlerine kulak veren firma, YouTube üzerinden yaptığı açıklama ile 2018 yılında köklü bir değişikliğe giderek söz konusu reklamları da kaldıracağını belirtti.

Dünya siber savaşlara hazırlanıyor

Kaspersky Lab’ın Kurucusu ve Üst Yöneticisi Eugene Kaspersky, siber savaşların daha başlamadığını belirtti. Saldırıların dünya ekonomisine yıllık 500 milyar dolar zararı olduğunu belirten CEO, birçok ülkenin siber silahlar ile bu saldırıları önlemeye çalıştığını ifade etti.

Akıllı evlere BTK'da siber önlem paketi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, siber saldırı ihtimali karşı önlem paketi hazırladı. Özellikle evlerde kullanılan akıllı ev aletlerini hedef alan kötü niyetli hackerlar, savunmasız ev eşyalarını kolaylıkla ele geçirebiliyor.

Vikipedi ile konsere VIP girdi

İngiltere'de Adam Boyd isimli bir genç, akıllara durgunluk verecek bir hileyle istediği konsere bedava girmeyi başardı. Hayranı olduğu grubun konserini VIP salonda izlemek isteyen genç, Vikipedi üzerinde kendini grup vokalistinin kuzeni olarak göstererek içeri girmeyi başardı.

'İnternet 2020'de rekor seviyeye ulaşacak'

Dijital devrim olarak adlandırılan interneti kullanan kişi sayısı her geçen gün artıyor. 2016 verilerine göre dünya çapında yaklaşık 3,5 milyar insan internet kullanıyor. 2020 yılında ise internet kullananların dünya nüfusunun yüzde 60'ına ulaşması bekleniyor.

Altyazı desteği 1 milyar videoya ulaştı

Dünyanın en önemli video sitesi YouTube'un bünyesinde yayınlanan altyazı destekli video içeriği bugün itibari ile 1 milyarı aştı. Söz konusu sistemi geliştirmek için büyük çalışmalar yürüten platform, özellikle duymakta zorlanan ya da duyup anlamakta zorlanan kişilerde büyük destek sağlamayı hedefliyor.

Google'dan balonlu internet ağı için kritik adım

Google, ağ sinyali temin edecek balonların belirli bir bölgede uzun süre havada durmasını sağlayacak hava akımlarını tahmin etme sorununu makine öğrenme logaritmalarıyla çözdüğünü açıkladı.

Siber saldırılar en çok ABD ve Hollanda kaynaklı

Küresel siber tehdit raporu, 2016'nın son çeyreğinde yaşanan DDoS saldırılarının yüzde 28'inin ABD'den, yüzde 17'sinin ise Hollanda'dan kaynaklandığını ortaya koydu.

Türkiye'de 5G için 5 kat fiber gerekli

İnternet hizmetleri konusunda büyük çalışmalara imza atan Türkiye, 5G’ye geçmeye hazırlanıyor. Alt yapı alamın sıkıntılar olduğunu ifade eden TELKODER Başkanı, şuan ki altyapıya ek olarak 5 kat daha fiber altyapıya ihtiyaç olduğunu dile getirdi

YouTube fenomeninin başı belaya girdi

53 milyonu aşkın takipçisiyle dünyanın en popüler YouTube fenomeni olan PewDiePie, yayınladığı bir videoyla başını belaya soktu. Yahudilere hakaret içeren bir video yayınlayan fenomen isim, Disney ve YouTube'un aldığı kararlar karşısında şaşkına döndü.

Whatsapp'a hikayeler özelliği geliyor

Sosyal medya devi Facebook, tüm platformlarında bulunan hikayeler özelliğini mesajlaşma platformu Whatsapp'a getirmeyi planlıyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, oluşturdukları hikayeleri artık kişisel rehberi ile paylaşabilecek.

Hackerlara geçit vermeyecekler

HAVELSAN, siber güvenlik ve yazılım test mühendisliği konusunda düzenlediği yaz ve kış okulları ile sahip olduğu uzmanlık bilgisini gençlere aktaracak. Alanında uzmanlaşan gençler siber saldırılara karşı duvar olacak.

Facebook şifresinde 'hata payı' güzelliği

Sosyal medya devi Facebook, şifresini her daim karıştıran kullanıcılar için 'hata payı' özelliğini geliştirdi. Bu özellik sayesinde Facebook hesabına giriş yapılırken, şifrenin sonuna yanlışlıkla eklenen bir karakter görmezden geliniyor ve hesaba giriş sağlanıyor.

Türk hackerlar kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'i hackledi

Türk hackerlar, dünyanın önce gelen kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in Türkiye'ye yönelik tavrını eleştirerek, kuruluşun internet sitesini saatlerce erişime kapattı.

Merkel'le fotoğraf çektiren mülteciden Facebook'a 'terörist' davası

Almanya'da yaşayan Suriyeli bir mültecinin başına gelen olay dikkatleri çekti. Alman Başbakan Merkel'le fotoğraf çektiren ve bunu Facebook hesabından paylaşan Anas Modamani, yerel basının 'terörist' yaftalamasıyla karşı karşıya kaldı. Modamani, fotoğrafın alındığı Facebook'a dava açtı.

AKN’de mutlu son yaklaşıyor

İnternette Adil Kullanım Noktası (AKN) aşıldığında erişim hızının 3 Mbps’ye düşürülmesi uygulamasını kaldıracak ilk adım üç ay içinde atılacak. AKN’de mayıs itibarıyla kademeli geçiş olacağını söyleyen Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, “Özellikle gece kullanılan internet de kotadan düşülmeyecek” dedi.

Ulaştırma Bakanı'ndan internet müjdesi

7 Şubat Dünya İnternet Günü programında konuşma yapan Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, adil kullanım kotasının kaldırılmasına ilişkin detayları açıkladı. Bakan Arslan, bu uygulamanın mayıs ayından itibaren kademeli olarak kalkacağını açıkladı ve gece kullanılan internetin kotadan düşmeyeceği müjdesini verdi.

Divxplanet kepenkleri indirdi

Türkiye'de altyazı denince akla ilk gelen internet sitelerinden altyazi.org (eski adıyla divxplanet) kapatıldı. Yaklaşık 1 haftadır erişim sorununun yaşandığı site, ani bir kararla kepenk indirdiğini Twitter üzerinden duyurdu.

Snapchat'e Snapcode özelliği geliyor

Ünlü sosyal paylaşım platformu Snapchat hem kullanıcıların işini kolaylaştıracak hem de ünlü markaların ilgisini çekecek yeni bir sistem getirmeye hazırlanıyor. Uygulamaya geçireceği Snapcode sistemi sayesinde kullanıcılar birbirini kolayca ekleyebilirken, her mecrada paylaşılabilme özelliği sayesinde daha fazla kişiye kolayca ulaşabilecek.

Beşiktaş sosyal medyada devleri solladı

Spor kulüplerinin sosyal medyadaki rekabeti her geçen gün tırmanıyor. Twitter'da yapılan araştırmaya göre 2017'nin ilk ayında 3 büyükler en çok etkileşim alanlar listesinde ilk 10'a girmeyi başardı. 3 büyükler arasında ön plana çıkan kulüp ise Beşiktaş oldu.

Uzun süreli videoya Facebook teşviki

Ünlü sosyal paylaşım platformu Facebook, kısa süreli videoları geride bırakmayı planlıyor. Yayınlanan videolarda 20 saniyede bir reklam vermeyi hedefleyen platform, yayınlayacağı reklamlar için video meraklılarını uzun süreli video çekmeye teşvik edecek.

Hackerlar otelin kapılarını kilitledi

Son zamanlarda fidye virüsü ile güvenlik sistemlerine zarar veren hackerlar, saldırı mecralarını oldukça genişletti. Avusturya'da Romantik Seehotel Jäegerwirt otelin sistemini kilitleyen hackerlar, otel müşterilerini odalarında kilitli bıraktı.

Yaptığınız her arama için ağaç diken arama motoru

2009 yılından bu yana faaliyette bulunan Ecosia adlı arama motorunda yapılan her arama da dünyanın farklı bir yerinde bir ağaç dikiliyor.

ABD’nin Müslümanlara koyduğu yasaktan etkilenenlere ücretsiz ev

İnsanların seyahatlerinde konaklayacak yer bulmasını, mekân sahiplerinin kiralamasını sağlayan popüler web uygulaması Airbnb, ABD Başkanı Trump’ın Müslümanlara yönelik aldığı son yasak sonrası ücretsiz ev vereceğini duyurdu.

Trump'ın baskısından Google da nasibini aldı

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ın, bazı Müslüman ülke vatandaşlarının ABD'ye girmesini kısıtlayan kararnameyi imzalaması sonucu, teknoloji dünyası da büyük darbe gördü. JFK Havalimanı'nda Trump'a yönelik protestolara karışan taksiciler tepki göstermek için halk, Uber uygulamasını mobil cihazlarından sildi. Şimdi ise teknoloji devi Google, kararname sonucu sıkıntılar çektiğini dile getirdi.

Facebook'a USB'li güvenlik

1 milyarı aşkın kullanıcısı bulunan Facebook, şifreler koşununda sıkıntı çeken kullanıcılarına yeni bir yöntem getiriyor. Bu yöntem ile SMS, Mail gibi güvenlik şamalarıyla uğraşmak yerine anahtar haline getirdiğiniz bir USB sayesinde hesabınıza ulaşabilmek mümkün olacak.

DuckDuckGo kullanımı artıyor

Anonim arama motoru DuckDuckGo’nun kurucusu Gabriel Weinberg, geçtiğimiz hafta paylaştığı blog yazısında, şirketin 10 milyarıncı aramasını gerçekleştirdiğini ve 10 Ocak 2017 tarihinde ilk kez bir günde 14 milyondan fazla arama yapıldığını açıkladı.

Zuckerberg Arama motorunu satın aldı

Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg ve Eşi Priiscilla Chan bilimsel çalışmaları destekleyecek bir arama motoru satın aldı. Söz konusu arama motoru bilim alanın da önemli makalelerin araştırılmasında kullanılacak. Yapay zekaya sahip proje Facebook tarafından geliştirilecek ve ücretsiz kullanıcılara sunulacak.

Adaletin "Google"ı görücüye çıkıyor

Adalet Bakanlığınca kurulan, suç türleri, fail profilleri, hakim ve savcı performansları gibi bilgileri içerecek Adli Veri Bankası, suçun önlenmesine yönelik çalışmalara rehberlik yapacak. "Adli Google" olarak nitelendirilen Adli Veri Bankası, Adalet Bakanı Bozdağ'ın katılacağı törenle kamuoyuna tanıtılacak.

Çin’de VPN kullanımı yasaklanıyor

Çin’in internete yönelik uyguladığı sansür nedeniyle VPN kullanan turist ve aktivistlere kötü haber. Çin hükümeti önümüzdeki 14 ay boyunca ülkede izinsiz VPN kullananların önüne geçmek için çalışma yürüteceğini açıkladı.

Edward Snowden ile ünlenen Lavabit geri dönüyor

2013'te Edward Snowden'ın bilgilerine erişmek için FBI'ın incelemek istediği Lavabit adlı e-posta servisi bu isteği reddetmiş ve eylemlerine son vermişti. Ladar Levison tarafından kurulan şifreli e-posta servisi Lavabit tekrar geri dönmeye hazırlanıyor.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.