Varoluşsal sorgulamalar

İslam dünyası toplumları, siyasal bir model olarak ulus-devlet’in kendi icatları olmadığını hiç düşünmeksizin, kendi kendilerini bu model üzerinden kutsallaştırmaya devam ediyor. Toplumlarımızda geçmiş ve tarih, propaganda yoluyla politik pragmatizme hizmet edecek şekilde yeniden kurgulanıyor.

İran’dan korsan referanduma ret

Çukurova’nın Ayasofyasıhayata dönecek

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde yaklaşık bin 800 yıllık tarihinde manastır ve cami olarak hizmet veren, 1924’ten bu yana ibadete kapalı olan Ala Cami hayata döndürülecek.

Herakles Lahdikendi vatanında

1960’larda Perge’den yurt dışına kaçırılan Herakles Lahdi evine döndü. Antalya Müzesi’ne konulan lahit, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş tarafından ziyarete açıldı. Törende konuşan Kurtulmuş, Türkiye'den yasa dışı yollarla çıkarılan 15 ülkedeki 57'ye yakın eser için çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Filistinli gencin mektubu okuyanları duygulandırdı

Eskişehir’de öğrenimini sürdüren Filistinli genç, Eskişehir Valiliği’ne bir mektup yazarak Türkiye’de askerlik yapmak istediğini belirtti.

7,5 kiloluk kedi görenleri şaşırtıyor

Eskişehir'de yaşayan Semih ve Canan Yurdakul çiftinin "Şevki" adlı kedisi bir metre boyu ve 7,5 kilo ağırlığıyla dikkatleri üzerine topluyor.

'Koltuklar kirlenmesin' diye düşünen madenciler o anları anlattı

Zonguldak'ta çalıştıkları madenden çıkarken bindikleri boş otobüste 'koltuklar kirlenmesin' diye ayakta seyahat eden maden işçileri, Türkiye'yi duygulandıran görüntülerin ardından o anları anlattı.

Herakles Lahdi evine döndü!

Perge Antik Kenti'nden 60'lı yıllarda kaçırılan ve 2010'da İsviçre’de ele geçirildikten sonra 14 Eylül'de ait olduğu topraklara dönen Herakles Lahdi, Antalya Müzesi’nde düzenlenen törenle Kültür Bakanı Kurtulmuş tarafından ziyarete açıldı.

Bu sınıftaki öğrenciler en az iki enstrüman çalabiliyor

Kocaeli’de bulunan bir okulda 4. sınıfta okuyan öğrenciler, öğretmenlerinin yardımıyla öğrendikleri enstrümanları çalıyor. Her öğrenci en az iki enstrüman çalabiliyor.

Yeni Şafak Pazar Eki'nde bu hafta

Yeni Şafak 'Pazar Eki', sanattan koşuya, renklerden yemeklere, kısaca hayatımızı güzelleştiren farklı konulara tekrar göz atmamızı sağlıyor... Bu haftaki sayıda, hayatının büyük bir bölümünü İstanbul'da geçirmiş edebiyatçıların gözünden notlarından, hemen herkesin kullandığı 'emoji'lerin insan psikolojisindeki yansımasına kadar birbirinden özel dosyalar bulunuyor.

Almanya’nın seçimi ve göçmenlerin geleceği

12 yıllık Merkel dönemi sonrası yanlış Türkiye politikası sonucu bugün siyasete olan inanç ve güven sıfırlandı. Bu kopuş duygusal bir kopuştan ziyade akılcı argümanlar üzerine kurulu bir kopuş. Alman kamuoyunu takip eden ve anavatanına karşı hasmane duygular beslemeyen, siyasi yelpazede sağ, sol veya merkezde durmasından bağımsız olarak her Türk kökenli Alman vatandaşı kendisine aynı soruyu soruyor: Almanya nefret dolu ve saldırgan Türkiye politikası ile ne yapmaya çalışıyor?

Tarihi İshak Paşa Sarayı'na sonbaharda da yoğun ilgi

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesindeki tarihi saray, sonbaharda da ziyaretçilerin ilgi odağı oluyor.

Diriliş Ertuğrul'a veda edecekler

TRT 1 ekranlarının heyecan dolu dizisi Diriliş Ertuğrul, 4. yeni sezonu ile merakla bekleniyor. Önümüzdeki haftalarda başlaması beklenen diziye Hayme Ana, Sadettin Köpek, Alâeddin Keykubad, Komutan Ares gibi karakterlerin veda edeceği iddia edildi.

Keneye çözüm ilk kez Türkiye'de bulundu

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına karşı Sağlık Bakanlığının desteğiyle Erciyes Üniversitesinde yürütülen çalışma sonucu geliştirilen aşının, insanlar üzerindeki denemelerinde başarı sağlandı. Aşının yan etkisinin olmadığı belirtildi.

Kasırga Despacito'yu da vurdu

Tüm zamanların internet üzerinden dinlenme rekorunu kıran, sanatçı Luis Fonsi'nin "Despacito" şarkısının klibi ABD'ye bağlı Porto Riko'da çekilmişti. Klip mekanı geçtiğimiz günlerde yaşanan Maria kasırgası nedeniyle yer bir oldu.

Uzun duvak başına bela oldu: 10 yıl hapsi isteniyor

Sri Lankalı gelin ve damat 3.2 kilometrelik duvağı ve çiçeği taşımaları için bir okuldaki 350 öğrenciyi görevlendirince, haklarında 10 yıl hapis istemiyle dava açıldı. Ulusal Çocukları Koruma kurumu olay ile ilgili soruşturma açarak çift hakkında davacı oldu.

Elektronik sigarada fare zehri var

Sağlık Bakanlığı’nca ciddi rahatsızlıklara sebep olması ve bağımlılık riski nedeniyle 2008’de yasaklanan elektronik sigara, ağır metaller, fare zehiri ve kanserojen maddeler içeriyor. Türkiye’deki e-sigara kullanıcısının 300 bini aştığı belirtiliyor.

İslamiyet'i öğrenmek için Polonya'dan atıyla yola çıktı

Kudüs'e gitmek için 9 ay önce atlarıyla Polonya'dan yola çıkan Kristian Bergier, Adıyaman'a ulaştı. Mekke ve Medine'ye giderek İslamiyet'i tanımayı istediğini söyleyen Bergier, "En sonunda Kudüs'e gideceği" dedi.

Bakanlıktan 'slime' uyarısı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, çocukları cezbedici nitelikteki "slime" adlı ürünün tüketiciler tarafından evde hazırlanmasının bir takım riskler içerdiğini bildirdi. Bakanlık, slime yapımında kullanılan boraksın el ve göz ile temasının sağlığa zarar verdiğini açıkladı.

Yangınla kararan Adrasan 1 yılda yeşerdi

Antalya Kumluca ilçesi sınırları içinde bulunan ve önemli turizm destinasyonlarından olan Adrasan’da geçtiğimiz yıl 24 Haziran tarihinde çıkan yangında zarar gören 200 hektarlık alan yeniden ağaçlandırıldı. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Erdoğlu, Adrasan’ın yangın sonrası ve ağaçlandırılmış haldeki bugünkü durumunu paylaşıp 1 yıl içinde 250 bin fidan dikildiğini açıkladı.

Kışa kadar saçınıza dikkat

Mevsimsel geçişler sırasında saçlar da dönemsel dökülmelerin olabildiğini belirten Dr. Emrah Çinik, özellikle yaz mevsiminde saç dökülmesinin daha fazla olduğunu söyledi. Sonbahar ile hızlanan saç dökülmesi havaların iyice soğumasıyla sona eriyor.

İsimsizler'e tepki: Kaç hafta daha devam edeceksiniz?

İsimsizler dizisi yeni sezona iki hafta önce iddialı bir başlangıç yapmıştı. 16. bölüm fragmanı yayınlanan İsimsizler'in sosyal medya hesaplarına gelen yorumlarda, izleyiciler "Kaç hafta daha devam edeceksiniz?", "Kurtlar Vadisi'ne benziyor", "Yakında final yapar" gibi ifadelerle isyan etti.

Binlerce Kitapsever Sancaktepe Kitap Fuarı'nda buluşacak

Sancaktepe Belediyesi tarafından düzenlenen ve bu yıl da kitapseverleri, birçok yazar ve şairi ile buluşturacak olan Sancaktepe Kitap Fuarı bugün başladı. Fuar 1 Ekim Pazar gününe kadar 10.00-20.00 saatleri arası açık olacak.

Gülhane'de oksijenli şifa

Hastanın çelik bir kabin içinde, deniz seviyesinde atmosferik basınçtan daha fazla bir basınca maruz bırakılarak yüzde 100 oksijen solumasına dayanan "hiperbarik oksijen tedavisi", kapanmayan yaralar için adeta merhem oluyor. Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hastalara 8 saat hizmet veriliyor.

'Aşı ile her yıl 3 milyon ölüm önleniyor'

Birçok hastalıktan korunmak için uygulanan aşılarla her yıl 3 milyon ölümün önlendiği ve 750 bin çocuğun engelli olmaktan korunduğu bildirildi. Uzmanlar, ekonomik olanaksızlıkların yanı sıra aşılar konusunda dile getirilen birtakım olumsuzlukların da aşıya olan güveni sarstığını söyledi.

Kıraç'tan Barzani'ye türkülü tepki

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) 25 Eylül'de gerçekleşmesi planlanan referandum ile ilgili Kıraç'tan tepki geldi. 'Kerkük Zindanı' isimli türküyü söyleyen Kıraç, "Kerkük Türk değilse, bu türkü kimin" ifadelerini Twitter hesabından paylaştı.

Genç görünen ünlü yıldız pasaport kontrolünde polisi ikna edemedi

Ukrayna'daki Rock grubu Lama'nın solisti Natalia Dzenkiv, Türkiye'de ilginç bir olay yaşadı. Normalde 41 yaşında olan fakat çok genç görünen Dzenkiv, pasaport kontrolü sırasında polisler tarafından sorgu odasına götürüldü. Sanatçının sahte pasaport kullandığını düşünen polisler, hayranları Dzenkiv'den imza isteyince ikna oldu.

Cuma hutbesi son dakikada değişti

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Cuma namazında camilerde okutulacak hutbede değişiklik yapıldı. 'Besmele' olarak belirlenen bu haftaki hutbenin konusu Hicri yeni yıl dolayısıyla 'Hicret' olarak değiştirildi.

Türkiye'yi bekleyen tehlike: Antibiyotik direnci

Gereksiz antibiyotik kullanmanın sağlığa olduğu kadar bütçeye de zararı var. Bir araştırmaya göre, Türkiye’de antibiyotik direncinin artması herkesin cebinden yaklaşık 4 bin liranın çıkmasına neden olacak. Uzmanlar Türkiye'de her 100 kişiden 40'ında antibiyotik direnci olduğunu söylüyor.

Zara Down sendromlu gencin hayalini gerçekleştirdi

Zara’ya seslenen down sendromlu Emrah Kuru’nun istediğine ünlü sanatçı kayıtsız kalmadı. Üsküdar Belediyesi’nin desteği ile açılan down sendromlu insanların işlettiği Türkiye'nin en özel mekânlarından olan Tebessüm Kahvesi'nde Emrah Kuru ile bir araya gelen Zara, birlikte düet yaptı.

Arapça'nın kalbi bu fuarda atıyor

Arapça Kitap ve Kültür Fuarı, Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi’nde açıldı. "İslami Kültür ve Arap Edebiyatı Buluşması" temalı fuar 1 Ekim'e kadar açık kalacak. Din, kültürel, edebi ve insan gelişimi alanlarında 8 bin kitap okuyucu ile buluşacak.

Ferhat Göçer'in danışman olmadığı ortaya çıktı

Sağlık Bakanlığı, sanatçı Ferhat Göçer'in kuruma danışman olarak atandığına ilişkin haberlerler ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamada Göçer'in sanatçı kişiliğinden istifade edileceğine yer verilerek, "danışmanlık" iddiaları yalanlandı.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.