• Tarihe göre sırala

İftardan sonra 30 dakika yürüyün

Ramazan ayında öğün sayısının azalmasıyla yavaşlayan metabolizmayı tekrar harekete geçirmek için; iftardan sonra hafif egzersizler ya da 30 dakikalık yürüyüşler yapılmalıdır.

Doğum ağrısını kontrol altına almanın en etkili yolu

Doğum ağrılarının giderilmesinde en etkili yolun epidural anastezi olduğunu dile getiren Dr. Aylin Özdemir, genel anesteziye göre çok daha az riskli olduğunu ve annenin bilinci açık olduğu için sezaryen sırasında doğuma katılabileceğini, ameliyat devam ederken bebeğini kucağına alabileceğini söyledi.

Ramazanda ağız kokusunu önleyin

Oruçluyken ağız kokusunu önlemek için dişlerle birlikte mutlaka dilin de fırçalanması gerekiyor. Yapılan araştırmalar, dişleri fırçalayarak ağız kokusunun yüzde 20'sinden, dil fırçalayarak ise ağız kokusunun yüzde 80'inden kurtulunacağını gösteriyor.

Çok sıcak çaya dikkat

Uzmanlar, kanama ve kansızlığa karşı uyarı yaparken, yiyecek ve içeceklerin aşırı sıcak tüketilmesinin mideye zarar verdiğini, aşırı tuz tüketiminin midede büyük hasarlara yol açtığını söyledi. Mide kanserinin en sık görülen kanserler içerisinde ikinci sırada olduğu belirtilirken, dünyada her yıl 900 bin kişiye bu hastalığın tanısının konulduğu açıklandı.

Uyku apnesini hafife almayın

Günlük aktiviteler sırasında harcanan enerjiyi geri kazanmak için uykunun önemli olduğunu belirten uzmanlar, konuşma, hafıza ve esnek düşünmeyle ilgili değerlerin normal ölçülerde seyretmesi için uykuya ihtiyaç olduğunu ifade ettiler.

Aşılama ile çocuğunuzu koruyun

Çocuklarda aşılamanın önemine dikkat çeken uzmanlar, aşıların bebekleri bulaşıcı hastalıklardan koruduğunu ve bebeklerin aşılarının zamanında ve eksiksiz yapılmasının önemli olduğunu vurguladılar.

Kalp hastasıysanız oruç tutmayın

Uzmanlar Ramazan ayında en fazla kalp krizinin iftardan sonraki saatlerde olduğunu belirterek, ciddi kalp hastalığı olan hastalara oruç tutmayı önermediler.

Sahte güneş gözlüklerine dikkat

Sahte güneş gözlüklerine dikkat çeken uzmanlar, seyyar satıcılarda veya kıyafet mağazalarında satılan sahte güneş gözlüklerinin cam kalitesi açısından zayıf olduğunu ifade ederek güneş gözlüklerinin UV ışınlarına karşı koruma yüzdesinin yüksek olması gerektiğini belirttiler.

Yaşlılıkla baş etmenin yolları

Yaşlılık psikolojisine dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, yaşlılıkla baş etmenin yollarını anlatarak, egzersiz yapmayı, gazete okumayı, seyahat etmeyi ve gençlerle sohbet etmeyi önerdi.

Sağlık Bakanlığı SMA hastaları için devreye girdi

Sağlık Bakanlığı tarafından SMA hastalarının hastalarının ilaçlarının karşılanması için SGK'ya yazı yazıldı.

Sağlık siyasetten etkileniyor

Sağlık Bakan Akdağ, "Sağlık doğrudan ve güçlü bir şekilde siyasetten etkileniyor. Küresel sağlığın liderleri olarak bizler siyasi konuları göz ardı edemeyiz ve etmemeliyiz" dedi.

Mevsimsel depresyona dikkat

Mevsimsel depresyona karşı uyaran Psikiyatrist Dr. Baran, "Isınan havalara ve iyiden iyiye yüzünü gösteren güneşe rağmen sürekli yorgun, uykusuz ve mutsuz hissediyorsanız mevsimsel depresyona yakalanmış olabilirsiniz" dedi.

Danışmadan ilaç kullanmayın

TEİS Genel Başkanı Saydan, ilaçların eczacıların uzmanlık alanı olduğunu belirterek, eczacıya ve doktora danışmadan ilaç kullanımının sağlık açısından büyük risk taşıdığını vurguladı.

Bunu yapanlar daha kolay kilo veriyor

Televizyon, bilgisayar ve telefon gibi dikkat dağıtıcı cihazları takip etmeden yemek yiyenler daha kolay kilo veriyor

Türkiye'de ilk kez uygulandı

Sağ ve sol akciğerleri ile karaciğerinde yaklaşık 10 santimetre çapında 3 köpek kisti bulunan hasta, tüm kistlerin çıkarıldığı ardışık kapalı ameliyat yöntemiyle sağlığına kavuştu.

Öğrencilerden yeni nesil güneş kremi

Anadolu Üniversitesi öğrencileri daha az malzemeyle daha etkin koruyuculuk sağlayan, hassas cilde ve bebeklere zarar vermeyen tamamen güvenli yeni nesil güneş kremi geliştirdi

Sigara diş eti hastalığını 4 kat artırıyor

Sigarının diş sağlığı üzerindeki etkisini gösteren uluslararası bilimsel araştırmalar, sigaranın özellikle diş eti iltihaplarına neden olan mikropların sayısını 3 kat artırdığını ortaya koydu.

Kalbi delik bebek sağlığına kavuştu

Denizli’de, erken doğumla dünyaya gelen ve doğuştan kalbi delik olan bebek, yaşam mücadelesini kazanarak ailesini sevince boğdu.

Ekmeksiz diyet olmaz

Diyette yapılan en büyük yanlışların başında kişilerin günlük beslenmesinde ekmeği tamamen çıkarmaları oluyor. 'Ekmeksiz diyet olmaz' diyen Uzman Diyetisyen Tığlı, "Sağlıklı karbonhidrattan oluşan tam tahıllı ekmeklere beslenmede mutlaka yer verilmelidir” dedi.

Açlığınızın nedeni duygularınız olabilir

Duygulara yenik düşüldüğü zamanlarda vücud, ihtiyacı olmadığı halde tepki anlamında tüketime geçerek 'duygusal açlık’ olarak tanımlanan durumu ortaya çıkarıyor.

Bel fıtığı tarih oluyor

Bel ve sırt bölgesi fıtık rahatsızlığı bulunan hastalara tedavi amacıyla geliştirilen traksiyon cihazı, oturarak ağrısız ve kalıcı tedavi yapıyor. Cihaz, fizik tedavi ünitelerinde traksiyon amacıyla bel ağrısı olan hastalarda da kullanılıyor.

Anne adayları dikkat

Bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre, havaların sıcaklığı, hamileliğe bağlı şeker hastalığı tehlikesini direkt olarak etkiliyor.

'Sigaradan sonra ikinci ölüm nedeni obezite'

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Korkmaz, obezitenin günümüzde önlenebilir ölümler arasında sigaradan sonra ikinci ölüm nedeni olarak gösterildiğini söyledi.

Annesinin kıkırdağından kulak yapıldı

Doğuştan sol kulağı bulunmayan bir kişiye, annesinin kaburgasından alınan kıkırdakla kulak yapıldı. Dünyada ilk kez uygulanan bir yöntemle takılan kulak, geçici bir süre karına monte edilerek 1 yıl boyunca da bekletildikten sonra ameliyatla yerine dikildi.

Süt hafızayı güçlendiriyor, göbeği eritiyor

Uzman Dr. Pınar Müge Sarıkaya, sütün kemikleri güçlendirmek, hafızayı geliştirmek, cildi ve kalbi korumak, göbek yağlarının yakılmasına yardımcı olmak gibi birçok özelliği olduğunu söyledi.

Hamilelerde alerjik rinite ilaçsız tedavi

Hapşırma, burun akıntısı, kaşıntı ve burun tıkanıklığı belirtileriyle rahatsızlığın özellikle bahar aylarında görüldüğünü belirten Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Fırat Demirtaşoğlu, hamilelerde de uygulanabilen Rhinolight yöntemi sayesinde ilaç kullanmadan şikayetlerin azaltıldığını vurguladı.

Obezite yüzyılın en önemli sağlık sorunu

Diyetisyen Bengisu Eken, obezitenin 21.yüzyılın en önemli halk sağlığı sorunu olduğunu belirterek, obezitenin sağlığı bozacak ölçüde vücutta anormal veya aşırı yağ birikmesi olduğunu söyledi.

Omuz ağrısı kalp deliği çıktı

Omuz ağrısı şikayetiyle hastaneye başvuran 34 yaşındaki Ahmet İlhan'ın kalbinde doğuştan bir delik olduğu ortaya çıktı.

Pilates bebeğin zihnini geliştiriyor

Hamilelikte yapılan pilatesin bebeğin zihnini geliştirdiği ortaya çıktı. Yapılan araştırmalarda hamilelik döneminde yapılan egzersizin bebeğin zihin geliştirdiği gibi doğumun da daha ağrısız ve kolay geçmesini sağladığı ortaya çıktı.

Çocuklarda anne-baba kaybına dikkat

Psikoterapist Merve Demir, anne ya da babasını kaybeden çocuğun bir yas süreci içerisine girebileceğini belirterek, "Çocuk bu kaybı ne kadar küçük bir yaşta yaşadıysa, bunu anlaması da o kadar zor olacaktır" dedi.

Dişlerinizi beyazlatmak için bunu yapın

Uzmanlar, beyazlatıcı diş macunlarının yerine bol su ile ağzı çalkalamanın daha etkili ve daha sağlıklı bir yöntem olacağını söylüyor.

Yılda 30 bin kişi mide kanseri oluyor

Sağlık Bakanlığı verilerine göre ülkede yılda 30 bin kişi mide kanseri oluyor. En çok Orta ve Doğu Anadolu Bölgesi risk altında.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.