• Tarihe göre sırala

Tereyağı diyabet riskini azaltabiliyor

Tereyağını yemek ya da yememek. İşte bütün mesele bu. Beslenme ve kalp uzmanlarının son yıllarda en çok tartıştığı konulardan biri. Araştırmalar tereyağının insan vücudu için iyi bir besin olup olmadığını masaya yatırdı.

Görme engelli ama 2 bin numarayı ezbere biliyor

Ordu'nun Fatsa İlçe Devlet Hastanesi'nde santral görevlisi olarak çalışan görme engelli Osman Bayır, bin 500 ile 2 bin numarayı ezbere biliyor. Bayır'ı 2 kilometre uzaklıktaki işyerine yaya olarak eşi Hacile Bayır götürüyor.

23 yıl sonra yeniden görmeye başladı

Tavukkarası hastalığı nedeniyle görme kaybı yaşayan hastalara yönelik biyonik göz ameliyatı ilk kez bir kamu hastanesinde, Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yapıldı. 23 yıl önce görme duyusunu yitiren Recep Kaya, yeniden çevresini algılamaya başladı.

Patates yiyen zayıflar mı?

Özellikle batılı tarzda beslenmede önemli bir yeri olan patates ülkemizde de olduğu gibi nerdeyse tüm dünya toplumlarında sofralarda sıkça yer verilen bir besin haline geldi.

Düz bir karın hayal değil

"Göbeğim çıktı", "Karnımı biraz eritsem iyi olur", "Ne yaparsam yapayım göbeğimden kurtulamıyorum" diyenlere düz bir karına ulaşmanın sırları uzmanından geldi...

Dans et kalori yak

Kalori yakmanın eğlenceli ve kolay bir yolu var. Yaklaşık 65-70 kilogram ağırlığındaki bir kişi 1 saatte dans ederek 105 kalori harcayabiliyor.

Yakalandığı hastalık sonrası hayatı kabusa döndü

25 yaşındaki genç kadının hayatı, 2010 yılında yakalandığı hastalık nedeniyle kabusa döndü. Rachel Battersby, İsveç'te çıktığı bir gezi sırasında böceğin ısırması sonucu Lyme hastalığına yakalandı.​

Depresyon mideye kaygı cilde vuruyor

Araştırmacılar zihinsel ve fiziksel hastalıklar arasındaki ilişki ile ilgili yeni bir araştırmaya imza attı. Projede, çocuklarda ve gençlerde ruhsal ve fiziksel hastalıklar arasındaki ilişki incelendi. Mide ve sindirim sistemiyle ilgili rahatsızlıkların genellikle depresyon sonucunda, cilt hastalıklarının ise kaygılanma sonucunda görüldüğünü ortaya koydu.

Parkinson'un sebebi bulundu

Parkinson hastalığına, midede yaşayan bir bakterinin sebep olabileceği bildirildi. Genleri ile oynanarak Parkinson olan farelerin üzerinde yapılan araştırmalarda, farelerin bir kısmında mide bakterisi varken bir kısmında ise yoktu. Buna göre mide bakterisi olan farelerin motor sisteminin kötüleştiği gözlendi.

'Kilo vermenin havası mı olurmuş?' demeyin

Diyetisyen Mustafa Tilekli, soğuk havaların metabolizmayı hızlandırıcı özelliği sayesinde kilo vermek için bir fırsat olarak değerlendirilebileceğini söyledi. Kış aylarında vücudun yağ depolama eğiliminin arttığını söyleyen Tilekli, soğuk algınlığına da dikkat çekti. Bağışıklık sistemini güçlendirici gıdalar öneren Tilekli; soğan, sarımsak, zencefil, zerdeçal, kişniş gibi besinleri sıraladıç

400 kez kemiği kırıldı

Muğla'nın Bodrum ilçesinde 19 yaşındaki cam kemik hastası Niyazi Gök'ün vücudundaki kemikler, doğduğu günden bu yana yüzlerce kez kırıldı. Yaşama azmiyle çevresine örnek olan Niyazi Gök, haftada birkaç gün rehabilitasyon merkezine giderek eğitim görüyor. Yaşı ilerledikçe daha az kemiği kırıldığını fakat daha geç iyileştiğini söyleyen Gök, 'Kemiğim kırılsa da ağlamıyorum' dedi.

2 bebeğini kaybettiği hastalık onda da var

İki çocuğunu kelebek hastalığı nedeniyle 5 aylıkken kaybeden Diyarbakırlı anne, 15 günlük bebeğinin de kelebek hastalığı ile doğduğunu öğrenince dünyası başına yıkıldı. Anne Suzan Alçin, kendilerine uzatılacak yardım elini bekliyor.

Soğuk hava onları tehdit ediyor

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Bölümü Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayşen Ağaçdiken soğuk hava ile birlikte kalp damarlarının büzüştüğünü; yüksek tansiyon hastalarının tansiyonunda düzensizlik oluşmasıyla kalp yetersizliğinin ciddi duruma dönüştüğünü belirtti. Prof. Dr. Ağaçdiken kalp krizi riskinin azaltılması için kalın giyinilmesini, soğuk havada egzersiz yapılmamasını önerdi.

Meyve ve sebze yemesi yasak

45 yaşındaki Rachel Skelton, nadir görülen bir hastalıktan dolayı diyet yapanların tükettiği meyve ve sebzeleri tükettiğinde ölümcül anafilaktik şoklar geçirdi. Peynir, domates ve tuzlu kraker yiyen Rachel'in saniyeler içinde boğazı şişmeye başladı. Yemek yemekten korkan kadının meyve sebzelere alerjisi olduğu ortaya çıktı.

Ergenlik döneminde dikkat edilmesi gereken 8 şey

Ergenlik anne-baba ile tartışmaların en fazla olduğu dönemdir. Bu dönemde çoğu anne-baba, ergenlik çağındaki çocuğunun davranışlarından şikayetçi olur. Ergenlik dönemindeki değişimin fiziksel değişimle sınırlı olmadığını söyleyen Çocuk Ergen Terapisti Uzman Psikolog Merve Demir, ailelerin ergenlik dönemindeki çocuklarda dikkat etmeleri gereken hususları şöyle sıraladı.

Kabuğu kendisinden faydalı

İnsan sağlığına faydaları saymakla bitmeyen narın kabuğunun da değerli bileşikler içerdiği ve bu nedenle tüketilmesine önem verilmesi gerektiği bildirildi. Prof. Dr. İbrahim Uslu, birçok faydası olan nar kabuğunun başta damar tıkanıkları, tansiyon, diyabet, kolestrol, kanser gibi hastalıklara şifa olduğunu söyledi. Nar kabuklarının kurutularak demlenmesini öneren Uslu, salata ile birlikte de tüketilebileceğini kaydetti.

Günün enerji kaynağı

Sert kabuklu kuruyemişlerden fındığın obezite ile ilişkisinin incelendiği bir çalışmayla ilgili konuşan TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Gıda Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Cesarettin Alaşalvar, 1 ila 6 ay boyunca günde 30-40 gram düzeyinde sert kabuklu meyve tüketen bireylerin vücut kitle indeksi değerlerinde bir değişme olmadığını söyledi. Doç. Dr. Alaşalvar, günlük tüketilmesi gereken fındık miktarının Avrupa'da 30 gram, Amerika'da ise 42 gram olduğunu anlattı.

Aç karnına içilen su mucizesi

Uzmanlar, aç karnına su içme alışkanlığı edinme önerisinde bulundu. Vücutta gelişebilecek hastalıkların önüne geçmek için suyun faydasının göz ardı edilmemesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, her gün aç karnına 1 ve 4 bardak arası su içilmesini önerdi.

Türk profesörden Almanya'da canlı yayında ameliyat

Türkiye Metabolik Cerrahi Vakfı Başkanı Prof. Dr. Alper Çelik, Almanya'da düzenlenen "Obezite Günleri 2016" kapsamında canlı yayında metabolik cerrahi ameliyatı gerçekleştirdi.

Obeziteye karşı bir avuç fındık

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Gıda Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Cesarettin Alaşalvar, Fındığın obez olgulardaki yerinin ve mekanizmasının incelenmesi üzerine Türkiye ile Japonya'nın ortak bir çalışma yürüttüğünü söyledi.

Sağlık Bakanlığı Kader'e sahip çıktı

Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde, doğuştan iki eli olmayan ve bir ayağını da protezle kullanabilen ilkokul öğrencisi Kader Kalaycı'nın tedavi masraflarını Sağlık Bakanlığı üstlendi. Kader'in yarın Baltalimanı Kemik Hastalıkları Hastanesi'ne yatırılacağını ifade eden Baba Hüseyin Kalaycı, Kader'in ameliyattan sonra protezli ayağını daha rahat kullanabileceğini söyledi.

"Öfkeliyken yatağa gitmeyin" atasözünün doğruluğu ispatlandı

Bilim adamları, uyku sırasında beynin depoladığı kötü duygu ve anıları geri döndürmek ve unutmanın daha zor olduğunu bildirdi. Araştırmayı yürüten London College Üniversitesinden Yunzhe Liu, "öfkeliyken yatağa gitmeyin" atasözünün bilimsel olarak ispatlandığını vurgulayarak, "Bizim de tavsiyemiz, tartışmalarınızı yatağa gitmeden halledin ve öfkeliyken uyumaya gitmeyin." dedi.

Çalışmayan böbrek göbek deliğinden çıkarıldı

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden Doç. Dr. Mutlu Ateş, 26 yaşındaki Esra Şahin'in çalışmayan böbreğini göbek deliğinden çıkardı. Doç. Dr. Ateş, 'Hastanın içinde el bombası vardı ve zaman ayarlıydı. Alıp dışarı attık' diye konuştu. Doç. Dr. Ateş, hastanın 2-3 gün sonra taburcu olarak normal hayatına döneceğini söyledi.

Çocukları bu 8 şeyden koruyun

Çocuklu evlerde alçakta olan detejanların karıştırma, yataktan düşme gibi aklımıza gelmeyecek bir çok vaka ile karşılaşabiliyoruz.

Milyonlarca insan bu virüsü taşıdığını bilmiyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dünyada HIV virüsü taşıyan insanların yüzde 40'ının yani 14 milyon kişinin, test yaptıramadığı için virüs taşıdığından habersiz olduğunu bildirdi. Raporda, 2015 yılında 1.1 milyon insanın, HIV ile bağlantılı nedenlerle hayatını kaybettiği belirtildi.

60 yaşında bile olsa bırakın

Araştırmacılar, sigara tiryakilerinin 60'lı yaşlarında bile sigarayı bırakmasının yaşam sürelerini uzatabileceğini belirtti.Amerika'da yapılan bir araştırma süresince, sigarayı 30'lu, 40'lı, 50'li ve 60'lı yaşlarında bırakan eski tiryakilerin, sırasıyla yüzde 16,2, yüzde 19,7'si, yüzde 23,9'u ve yüzde 27,9'unun yaşamını yitirdiği ortaya çıktı.

Aktardan ıhlamur almayın

Fitoterapi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ekrem Sezik, Türkiye'de ıhlamur elde edilirken istenen şekilde kurutulmadığı, daha sonra uygun şartlarda saklanmadığı için kolaylıkla mikroorganizma üremesi yaşandığını bildirdi. Bu nedenle aktarlardan ıhlamur alınmamasını öneren Prof. Dr. Sezik, bitkisel ürünlerin eczanelerde satılana kadar bilindik markalardan temin edilmesini tavsiye etti.

Boyun ağrısıydı felç oldu

Sabah boyun ağrısıyla uyanan 21 yaşındaki Helen Fincham, gece ters bir pozisyonda yattığını zannetti. Eve gelen sağlık görevlileri ayakta durmasını isteyince yere yığıldı ve bir daha ayağa kalkamadı. O günden beri hareket edemeyen Helen'in nörolojik bir hastalıktan dolayı felç geçirdiği ortaya çıktı.

İran'da kuş gribi alarmı

Dünya çapında yayılan kuş gribi virüsü, İran'da 500 binden fazla tavuğun itlaf edilmesine yol açtı. 4 çiftlikte rastlanan H5N8 virüsü nedeniyle 513 binin üzerinde tavuk itlaf edildi.

Uyuya kalan kız 6 ay uyanamadı

17. doğum gününden önce koltukta uyuya kalan Beth Goodier, 6 ay boyunca neredeyse hiç uyanmadı. 5 yıldır nadir görülen hastalıkla mücadele eden kız, hastalığı olmasa şimdi üniversiteyi bitirmiş olacaktı. Sürekli koltukta veya yatak olan Beth Goodier, nadiren de olsa dışarı çıkıyor. Kendini halsiz hisseden Beth, tekerlekli sandalye kullanıyor.

'Hastalık hastası' deniyorsa dikkat

Yaygın ağrıya neden olan ve çok sık görülen bir romatizma olan fibromiyaljinin, kronik bir rahatsızlık olduğu ve kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkilediği belirtildi. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Coşkun Akalın, birçok ve değişken belirtisi olması nedeniyle yaşayanların 'hastalık hastası' sanıldığı fibromiyalji hakkında bilgi verdi.

Et ve yumurtayla güzelleşin

Saç Ekimi Koordinatörü Yasemin Gülgör, sağlıklı beslenmenin saç sağlığı açısından faydalarını anlattı. Özellikle yumurtanın saçı beslediğini söyleyen Gülgör, tavuk eti, hindi eti gibi besinlerin de saçın protein ihtiyacı için sağlıklı besinler olduğunu ifade etti. Gülgör, çay ve kahvenin fazla tüketilmesinden kaçınarak, bol bol su içilmesini önerdi.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.