• Tarihe göre sırala

Sol kolu sürekli büyüyor

Leah Hardcastle isimli genç kızın sol kolu sürekli büyüyor. Bugüne kadar 30 ameliyat geçiren genç kızın 'ayrık aşırı büyüme' diye bilinen bir hastalığının olduğu ve kolun büyüme gösterdiği zamanlarda çok hızlı irileştiği ifade edildi.

İstanbul'a 400 yataklı bir hastane daha

15 Temmuz Şehidi Prof. Dr. İlhan Varank'ın adını taşıyan Sancaktepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi açıldı. 400 yataklı hastanenin açılışına katılan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, "Bu sevda burada bitmez, bu şarkı burada bitmez" diyerek çıktıkları yolda hizmetlerine devam edeceklerini söyledi. Bakan Akdağ, Sancaktepe'ye 4 bin yataklı şehir hastanesi müjdesi de verdi.

Eşyaları tutamıyorsanız dikkat!

Yürüme, eğilip doğrulma ve cisimleri kavramada güçlüğe yol açan eklem rahatsızlıklarının, kişinin günlük yaşamda alabileceği basit tedbirlerle ilerlemesi engellenebiliyor. Uzmanlar, dik duruşla boyun, bel, kalça ve diz eklemlerinin korunabileceğini belirtirken, diz ve kalçaya fazla yük binmemesi için yüksek sandalyelerin tercih edilmesi gerektiği uyarısında bulunuyor.

Akrep zehrinden şifa

Osmangazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Figen Çalışkan, akrep zehirlerinde bulunan bazı maddelerin kanser hücrelerine doğrudan bağlandığını ve sağlıklı hücrelere zarar vermediğini gösteren çalışmalar bulunduğunu söyledi. Doç. Dr. Çalışkan, eğer çalışmalar başarılı olursa ileride akrep zehrinden kanser ilacı üretilebileceğini söyledi.

Muğla şivesi ile hastaneden randevu alma

Muğla Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği, hastanelerdeki yığılmaları önlemek için ‘Merkezi Hekim Randevu Sistemi’ (MHRS)’yi Muğla şivesi ile daha eğlenceli hale getirerek poliklinik kapılarındaki yoğunluğu azaltmak istiyor. Bu konuda yardım aldığı isim ise oyuncu Gülnihal Demir oldu.

Fazla tuz gece uyutmuyor

Japon doktorlar, gece tuvalete sık kalkmakla tuz tüketimi arasındaki ilişkiyi ortaya çıkardı. Tuzu normalden fazla tüketen 98 hastanın gece daha fazla tuvalet ihtiyacını gidermek istediği belirtilirken, günlük tuz miktarının yetişkinlerde 5 gramı, 7 yaşından küçük çocuklarda ise 2 gramı geçmemesi uyarısında bulunuldu.

Türk dernek Sudan'da 3 bin kişiyi tedavi etti

Sudan Türkiye Tıbbi Yardım Derneğinin yürüttüğü kampanya kapsamında 3 bini aşkın kişi tedavi edildi.Derneğin, Güney Kordofan'ın Kubi bölgesinde 23-26 Mart'ta düzenlenen ücretsiz tedavi kampanyasında dahiliye alanında 580, çocuk hastalıkları 230, genel sağlık 430, kadın hastalıkları ve doğum 370, göz 503, işitme sorunları alanında ise 180 kişiye müdahale edildi.

Şar Dağı'nın eteğinde son teknoloji devlet hastanesi

300 Yataklı Elbistan Devlet Hastanesinin açılışı, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın katılımı ile yapıldı. Bakan Akdağ, yaptığı konuşmada, hastanenin Elbistan'a yapılan birçok önemli yatırımın en önemli halkasından biri olduğunu söyledi. Hastanenin 300 yataklı olduğunu, 40 yoğun bakım yatağının bulunduğunu aktaran Akdağ, her Elbistanlının hastanede mükemmel şartlarda hizmet alacağını belirtti.

Avusturya’dan Türk hastanesine teşekkür mektubu

Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın 6 aydır üzerinde çalışıldığı ve önümüzdeki haftalarda açıklayacağı Türkiye Sağlıkta Dönüşüm Programının ikinci fazı beklenirken, Bursa'nın Karacabey Devlet Hastanesi'ne Avusturyalı bir vatandaştan teşekkür mektubu geldi. Karacabey Devlet Hastanesi'nde tedavi olan Aydemir Dedehayır mektubunda, "35 yıldır Viyana'da yaşıyorum. Buradaki devlet hastanelerinde rastlanılmayacak kadar çabuk ve nazik bir şekilde tedavim gerçekleşti. İlaçlarım bitti ve eski sağlığıma kavuştum....

'Önce öde, sonra parasını al' dönemi kapandı

Vatandaşlar 119 malzemeyi, önce cebinden ödeyip daha sonra SGK'ya giderek parasını istemek zorunda kalmadan, ücretsiz veya fiyat farkı ödeyerek alabilecek.

Reflüyü hafife almayın

Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Remzi Beştaş, çoğu zaman ihmal edilen, hastalar tarafından çok önemsenmeyen bir hastalık gibi görünen reflünün aslında çok dikkat edilmesi gereken ve ciddi sonuçlara yol açan bir hastalık olduğunu vurguladı.

Bahar ayları kabusunuz olmasın

Polen ve tozların gözde oluşturduğu kaşıntı, sulanma ve kızarıklıkların kısa sürede geçeceğini düşünmenin yanlış olduğunu belirten uzmanlar, sıradan gibi görünen bu rahatsızlığın görme bozukluğuna sebep olabileceğini söyledi.

Sağlığın başı organik doğum

Hastalıkların arttığı günümüzde doğal yaşamın önemi daha iyi anlaşılıyor. Bunun ilk basamağı ise normal, diğer bir deyişle “organik doğum”. Sezaryen şampiyonu Türkiye'de bu noktada acil planlama şart!

Kanser hücrelerini öldüren 3 yeni bileşik bulundu

İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Elif Apohan, uzun yıllar süren çalışmaları sonucu oluşturduğu TÜBİTAK destekli projesinde, kanser hücrelerinin bölünmesini durduran ve kanser hücrelerini öldüren 3 yeni bileşik buldu.

Yemek borusuna takılan metal hayatını kurtardı

Adana'da 53 yaşındaki Abdurrahman Bulut, kanser tanısı konulduktan sonra geçirdiği ameliyat ardından yemek borusuna takılan metal stentlerle yaşama tutundu. Prof.Dr. Yüksel Gümürdülü, "Hastanın herhangi bir ilaç almadan 7 yıldır yaşaması büyük bir mucize" diye konuştu.

Kendi meslektaşı Canan Karatay'ı yalanladı

Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Alper Ata, insanlar arasında şekerin kansere yol açtığı ve kanser hücrelerini beslediği yönünde bir inanç olduğunu belirterek, “Şeker tek başına kanserojen değildir. Kanser hastalarının da şeker kısıtlamasını doğru bulmuyorum" dedi.

Karnından 15 kilogramlık kitle çıktı

Balıkesir'de 20 yıl boyunca karnındaki 15 kilogram ağırlığındaki kitleyle yaşayan 75 yaşındaki hasta, geçirdiği operasyonun ardından sağlığına kavuştu. Bandırma Devlet Hastanesi Başhekimi Muzaffer Şenveli, "Tansiyonu yükselen ve bunun üzerine yoğun bakım ünitesinde tedaviye alınan hasta, daha sonra başarılı bir operasyondan geçirildi ve karnındaki kitle alındı" diye konuştu.

Şehir hastaneleri ile sağlıkta yeni dönem

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “14 yıllık hayalim” diye anlattığı şehir hastaneleri projesi kapsamında hizmete giren ilk hastaneler hasta kabulüne başladı. Toplamda 40 bini aşkın hasta yatağına sahip olacak 29 şehir hastanesi ile ülkemizde sağlıkta yeni bir dönem başlıyor.

Isparta Şehir Hastanesi açılıyor

Akfen Holding tarafından 1,1 milyar liralık yatırımla hayata geçirilen Isparta Şehir Hastanesinin resmi açılışı bugün yapılacak. 800 yatak kapasitesine sahip hastanede 324'ü tek, 150'si ise iki kişilik odalarda hizmet veriliyor. 221 bin 353 metrekare inşaat alanına sahip Isparta Şehir Hastanesi bünyesinde 20 ameliyathane, 131 yoğun bakım ünitesi ve 167 poliklinik bulunuyor.

Gelincik kansere şifa oluyor

Türk bilim adamları 100 yıldır muadili geliştirilemeyen bir maddeye alternatif olabilecek yeni bir molekülün keşfine imza attı. Doç. Dr. Gürer Budak ve Patolog/Ürolog Dr. Mehmet Budak öncülüğünde yürütülen bilimsel çalışmalar sonucunda keşfedilen Prextrolin adlı molekülün, kanser başta olmak üzere birçok hastalığı tanı, kontrol ve muayenesinde kullanıldığı ve gelincikten sentezlenebildiği ortaya çıktı.

Kolon kanserinden korunmanın 10 yolu

Onkoloji Diyetisyeni Dilşat Baş, kolon kanserinden korunmak için dikkat edilmesi gereken beslenme alışkanlıklarını anlatarak önerilerde bulundu.

Saçlarınızın arasındaki tehlike

Havalar ısındı, ağaçlar çiçek açtı. Bunlar psikolojimizi olumlu etkiliyor ancak alerjik reaksiyonları da artırıyor. Bahar alerjisi her 100 kişiden 10'unu etkiliyor. Polenlerin yoğun olduğu sabah 8-10 saatlerine dikkat edilmesi gerektiğini anlatan uzmanlar, saçların arasına polenin yerleştiğini söyleyerek her akşam duş alınmasını önerdi.

'Cesaretli' muhtar gençleri kurtardı

Altındağ Zübeyde Hanım Mahallesi Muhtarı Canan Erenözlü, çocukların uyuşturucu tuzağına düşmesini engellemek için mücadele ediyor. Aileler ve çocuklar ile bire bir görüşen Erenözlü, Narkotik Şube Müdürlüğü'nün desteğiyle 30 çocuğu tedavisi ettirdi. Kendiliğinden uyuşturucuyu bırakan çocukların da olduğunu anlatan Erenözlü,8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde "Çalışkan ve Cesaretli Kadın Ödülü"ne layık görüldü.

Tablet ve telefon nörolojik hastalıkları artırıyor

Ekran zamanı ya da 3T olarak isimlendirilebilen; televizyon, telefon ve tablet karşısında geçirilen günlük zamanın uzun olmasının çocuklarda beyin gelişimini olumsuz olarak etkilediğini açıklayan uzmanlar, ekrandaki ışık uyaranların bazı nörolojik hastalıkların ortaya çıkma riskini artırdığını söyledi.

20 günde 3 kere tüm kanı değiştirildi

29 yaşındaki Murat Arpaçay, makat bölgesinden yaşadığı ağır kanamalarla birden hastaneye kaldırıldı. 20 gün içerisinde sürekli kan nakli yapılan Arpaçay'a 50 ünite yani yaklaşık olarak 15 litre kan verildi. Arpaçay'ın iyileşmesinin tek yolunun karaciğer nakli olduğu ortaya çıktı ve ağabeyinden organ nakli gerçekleştirildi.

İlaçların yarısı açılmadan atılıyor

Eczacı Ayşem Jale Kıhtır, ilaç teknolojisi konulu bir fuarda bugüne kadar topladıkları 362 bin kilogramlık atık ilaç verilerini açıklayarak, atık ilaçların yüzde 29'unun son kullanma tarihinin geçmediğini, yüzde 45'inin ise hiç açılmadığını söyledi.

Bakanlıktan tuz uyarısı

Başkent Üniversitesi Nefroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sezer, "Sağlıksız kabul ettiğimiz Amerikan beslenme tarzında bile bizden daha az tuz tüketildiğini görüyoruz" diyerek tuz tüketimine karşı uyardı. Tuzu azaltarak kalp damar hastalıklarının önüne geçilebileceğini söyleyen Prof. Dr. Sezer, tuzun kan basıncını yükselttiğini anlattı.

’Online diyetle’ 7 ton zayıflattı

Aşırı kilolarından şikayetçi olan ve yaptığı diyetle 30 kilo zayıflayan Esma Özdemir, sosyal medya üzerinden bu durumunu paylaşınca aynı sorunu yaşayanların ilgi odağı oldu. Diyetisyen Özdemir, toplamda ise bin danışanını 7 ton zayıflattı.

Kanser ilaçlarından 10 kat daha etkili

Oncotarget dergisinde yayınlanan bir araştırmada, C vitaminin bazı kanser ilaçları ve deneysel ilaç 2-DG'den 10 kat daha etkili olduğu ortaya çıktı. Araştırma ekibinin başındaki doktor Michael Lisanti, Araştırmamız erken sonuçlarına göre özellikle portakalda bulunan C vitamini kansere karşı çok daha etkili” diye konuştu.

Komadan 140 gün sonra çıktı

Manisa'nın Salihli ilçesinde geçirdiği beyin kanaması sonrası bilincini kaybeden Emine Hanım Yakar, 140 gün sonra bitkisel hayattan çıkarak doktorlarını sevindirdi. Salihli Devlet Hastanesi Başhekimi Gökhan Gürsoy, yaptığı açıklamada, Yakar'ın, ilermiş yaşına rağmen komadan çıkmasının kendilerini çok sevindirdiğini söyledi.

Ekmekteki GDO bugün belli olacak

Adana Valisi Mahmut Demirtaş, ekmekte GDO kullanıldığı iddiasına ilişkin "Bugün tahlil sonuçları belli olduktan sonra hemen kamuoyuyla paylaşacağız. Bütün tedbirlerimizi alacağız. Gereğini yapacağız. Vatandaşın sağlığı bizim için çok önemli" dedi.

Doktorlar iki hastanede aynı anda çalışabilecek

Özel hastanede çalışan hekimler, mesai saatleri dışında başka bir özel hastanede daha çalışabilecek. Ayrıca özel hastaneler, Sağlık Bakanlığının izniyle planlama kapsamındaki ünite ve merkezlerini başka özel hastaneye devredebilecek ve hastaneler, kendi aralarında veya tıp merkezleri ile karşılıklı kadro değişimi yapabilecek.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.