• Tarihe göre sırala

Bir ilçeyi ihya edecek su bin metreden fışkırdı

Kocaeli'nin Başiskele ilçesinde yaklaşık 3 ay süren çalışmalarla bin metre derinlikten fışkıran 52, 8 derecelik termal su, ilçenin termal turizm alanında hızla büyümesini sağlayacak.

TUSAŞ, ilk Türk JSF/F-35 uçağının orta gövdesini teslim etti

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) üretimini tamamladığı, ilk Türk JSF/F-35 uçağının orta gövdesini Amerikalı Northrop Grumman ve Lockheed Martin firmalarına teslim etti.

Turquality Programı'na kimler başvurabilir?

Turquality Programı,Türk firmalarının üretimlerinden pazarlamalarına, satışlarından satış sonrası hizmetlerine kadar bütün süreçleri kapsıyor. Pazarda küresel bir oyuncu olmayı sağlayan program ile Türk malı imajının oluşturulması ve yerleştirilmesi amaçlanıyor.

Turquality Programı nedir?

Ekonomi Bakanlığının ihracat yapan firmalara sunduğu markalaşma desteği olan Turquality Destek Programı, dünyanın en kapsamlı marka geliştirme programı olarak dikkat çekiyor.

Milli Tren projesi için 30 mühendis alınacak

Resmi Gazete'de yayımlanan ilana göre, Genel Müdürlük, Milli Tren Projesi'nde istihdam edilmek üzere sözleşmeli statüde 20 makine, 10 elektrik-elektronik alanından olmak üzere 30 mühendis alımı için yazılı ve sözlü sınav yapacak. Adaylara, atama onayları hariç, tüm tebligatlar ve duyurular http://www.tulomsas.com.tr internet adresinden yapılacak.

Dar gelirliye kömür yerine doğalgaz yardımı başlıyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi, hava kalitesini yükseltmek için Türkiye'de örnek olacak bir projeye daha imza attı. Dar gelirli 1800 aileye kömür yardımı yerine bu yıl doğalgaz tesisat, güvence bedeli ve yakıt desteği sağlanacak. Başkan Recep Altepe, evlerinin önünde gaz olmasına rağmen tesisat kurduramayan dar gelirli ailelere yardım edeceklerini, 4 milyon liralık yatırımla dönüşümün destekleneceğini açıkladı.

Şeftalinin tadı kaçtı

Türkiye'nin en meşhur şeftali üreticisi Bursa ovasında şeftali hasadı başladı. 40 dereceyi bulan sıcak altında ürünleri toplayan çiftçiler, sofralık şeftalinin bir lira, meyve suyu için satılanın ise 30 kuruşa düşmesi sebebiyle kara kara düşünüyor.

Tablet yasağı kalkıyor

ABD ve İngiltere uçuşlarındaki elektronik cihaz yasağı yarın kalkıyor. Haberi twitter hesabından duyuran THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, “Amerika seferlerine uygulanan elektronik cihaz yasağının 5 Temmuz Çarşamba günü kalkmasını bekliyoruz" dedi. Yasağın kalkmasında Atatürk Havalimanı'na kurulan tomografi cihazı etkili oldu. Havalimanında inceleme yapan İngiltere'nin de yasağı kaldırması bekleniyor.

Kınalıada Korveti "4. Milgem" denize indirildi

Kınalıada Korveti (4. Milgem) denize indirme töreni Tuzla'daki İstanbul Tersanesi Komutanlığı'nda gerçekleştirildi.

ANKA'ya yeni tanıtım filmi

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. (TUSAŞ/TAI), silahlı versiyonunu IDEF ve Le Bourget'de sergilediği insansız hava aracı ANKA için yeni bir tanıtım filmi hazırladı.

Enflasyon geriledi

Enflasyon Haziran ayında geriledi. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, tüketici fiyat endeksi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,27 düşüş gösterdi. Yurt içi üretici fiyat endeksi ise Haziran'da yüzde 0,07 arttı.

Öğrenciler tarımda LED kullandı verimi artırdı

İzmir Ekonomi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği son sınıf öğrencileri Didem Çiftçi ve Mert Kalaycı, topraksız tarım olan akan su kültüründe LED teknolojisi ile bitki yetiştirme sistemi "smart garden" projesini hayata geçirdi.

Karpuzda fiyatlar düştü, üreticinin umudu sıcaklarda

Seyhan Ziraat Odası 2. Başkanı ve Hal Hakem Heyeti Başkan Vekili Cahit İncefikir, düşen karpuz fiyatlarının ve tüketiminin sıcak havayla birlikte tekrar artacağını ve fiyatların normal seviyeye geleceğini belirtti.

Dolarda son durum

İstanbul Kapalıçarşı'da 3,5140 liradan alınan dolar 3,5160 liradan, 3,9940 liradan alınan euro ise 3,9960 liradan satılıyor. Önceki kapanışta dolar 3,5080 liradan, euro ise 3,9210 liradan satıldı.

Konya, hava kargo taşımacılığına hazırlanıyor

Konya, hava kargo taşımacılığına hazırlanıyor. Konyalı sanayicilerin önemli taleplerinden biri olan hava kargo taşımacılığının Temmuz ayında başlaması bekleniyor.

Dünyaca ünlü Anzer Balı üretimine hava darbesi

İsmini Rize'nin İkizdere ilçesindeki Anzer Yaylası'ndan alan ve özelliğini de yöredeki bin bir çeşit çiçek florasına borçlu olan dünyaca ünlü Anzer Balı üretimi bu yıl hava şartlarından olumsuz etkilendi.

Türkiye'den Katar'a yeni gıda yolu

Türkiye, 5 Haziran'da Körfez'de başlatılan ve Katar'a yönelik ambargoların uygulandığı süreci ilk gününden beri yakından takip ediyor. Krizin ilk saatlerinden itibaren Katar'a havayoluyla gıda tedariği sağlayan Türkiye, 100'ü aşkın uçak gönderdi. Uçuşlar sürerken, deniz yoluyla da yeni bir rota oluşturuldu. Türkiye'den Katar'a yaklaşık 4 bin ton gıda malzemesi taşıyan ilk gemi bugün İzmir Limanı'ndan ayrıldı. Katarlılar 'Osmanlı selamı' ile karşıladıkları Türk ürünlerine yoğun ilgi gösteriyor.

Başbakan Yıldırım'dan bankalara faiz uyarısı

Başbakan Binali Yıldırım İstanbul Sanayi Odası'nın meclis toplantısında konuşma yaptı. Başbakan Yıldırım, "Tren kalkıyor, hareketten önce son çağrıyı yapıyorum. Ya adam gibi makul bir faiz oranını benimsersiniz yahut da biz bunun da tedbirini alırız. Bunu bankacılarımız bir tehdit olarak algılamasın. Elimizde araçlarımız var. Ellerinden parayı falan alacak değiliz, aracımız olduğunu bilsinler" şeklinde konuştu.

Altın fiyatları yükseliyor

Altın fiyatları dün beş haftanın en düşük seviyesini gördükten sonra hisse senedi piyasasındaki düşüş ve dolardaki hafif değer kaybına bağlı olarak yükseldi. Altının spot piyasadaki ons fiyatı dün 1,241 dolara kadar geriledikten sonra bugün yüzde 0.3 düşüşle 1,246.25 dolarda bulunuyor.

İnternetten yapılan kartlı ödemeler rekor kırdı

İnternetten yapılan kartlı ödemeler Mayıs ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 46 artarak 8,5 milyar lira ile rekor kırdı. En fazla ödeme ise 1 milyar 294 milyon lirayla kamu vergi ödemelerinde gerçekleşti.

Yeniden yapılandırma için son çağrı

Maliye Bakanı Ağbal, kamuya olan borçları yapılandıran 7020 sayılı kanun için başvuruların haziran sonunda bittiğini belirterek, vatandaşlara başvuruları son güne bırakmamaları çağrısında bulundu.

Türkiye'de sandalye üretiminin üs bölgesi

Bursa'nın İnegöl ilçesi, Türkiye'nin mobilya üretiminin yüzde 35'ini, sandalye üretiminin ise yüzde 85'ini gerçekleştiriyor. İnegöl'de aylık ortalama 100-120 bin adet sandalye üretiliyor. Bu da yıllık 1 milyon 300 bin ile 1 milyon 400 bin adet bandında sandalye üretimine tekabül ediyor.

Açık alanda böğürtlen hasadı başladı

Mersin'in Silifke ilçesinde açık alanda böğürtlen hasadı başladı.Silifke Böğürtlen Üreticileri Birliği Başkanı Fatih Güngör, hasadın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, açık alanda ilk böğürtlen hasadını yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.Fiyatların kalitesine göre 2,5 ile 3 lira arasında değiştiğini belirten Güngör, bu yıl 130 dönüm alanda üretimi yapılan böğürtlenden yaklaşık 350 ton rekolte elde edilmesinin beklendiğini aktardı.

"Dünya kayısı başkenti"nin cazibesi artıyor

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleriyle diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farklarını azaltma ve söz konusu bölgelerde yatırımı ve istihdamı artırma amacını taşıyan Cazibe Merkezleri Programı kapsamında 336 firma, Malatya'da yatırım yapmak için başvurdu.

Temizlik işçilerine sigorta

Ev hizmetlerinde çalışan kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) bildirimi ve ödemeleri kolaylaştırıldı. SGK'nın GSM operatörleriyle imzaladığı protokol sayesinde, ev hizmetlerinde ayda 10 günden az çalışanların sosyal güvenlik bildirim ve ödemeleri kısa mesaj yoluyla yapılabiliyor.

Evinde işçi çalışanlar dikkat

Ev hizmetlerinde çalışan kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) bildirimi ve ödemeleri kolaylaştırıldı. SGK'nın GSM operatörleriyle imzaladığı protokol sayesinde, ev hizmetlerinde ayda 10 günden az çalışanların sosyal güvenlik bildirim ve ödemeleri kısa mesaj yoluyla yapılabiliyor.

İMKB’nin yükselişi ve Eren Han binası

Borsa İstanbul'un 25.Yıl Belgeseli kapsamında İMKB'nin yükselişi ve Borsanın Eren Han binasına taşınması serüveni tüm detaylarıyla gün yüzüne çıkarıldı.

24 Ocak kararları ve İMKB’nin doğuşu

Borsa İstanbul'un 25.Yıl Belgeseli kapsamında, 24 Ocak 1980 kararları ve İMKB'nin doğuş süreci tüm detaylarıyla gün yüzüne çıkarıldı.

Osmanlı’da borsa ‘Galata Bankerleri’

Borsa İstanbul'un 25.Yıl Belgeseli kapsamında, Osmanlı'da borsacılık faaliyetlerinin başlaması ve Galata Bankerlerinin faaliyetleri tüm detaylarıyla gün yüzüne çıkarıldı.

Osmanlı’da borsa ‘Galata Bankerleri’

Borsa İstanbul'un 25.Yıl Belgeseli kapsamında, Osmanlı'da borsacılık faaliyetlerinin başlaması ve Galata Bankerlerinin faaliyetleri tüm detaylarıyla gün yüzüne çıkarıldı.

Fındıkta büyük umut

Karadeniz Bölgesi'nin önemli geçim kaynaklarından biri olan fındığa bu yıl büyük umutlar bağlandı. Geçtiğimiz yıllarda üreticilerin yüzünü güldüremeyen fındıkta küllenme hastalığına rağmen bu yıl Trabzon'un bir çok bahçesinde verim ve kalitenin yükseldiği gözlendi.

Güneydoğulu sanayiciler Katar için kolları sıvadı

Gaziantep'teki ihracatçılar, bazı ülkelerin ticari ve diplomatik ilişkilerini kestiği Katar'a gıda ihracatını artırmak için harekete geçti. Katar'ın ihtiyacı olan gıda ürünlerinin tümünü karşılayacak.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.