• Tarihe göre sırala

Karadeniz İşbirliği Konseyi’nin çeyrek asırlık gelişimi

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ), Karadeniz bölgesinin barış, istikrar ve refah bölgesi olması amacıyla 1992 yılında İstanbul'da kuruldu. Örgüt, üye ülkelerin ticari, ekonomik, bilimsel ve teknolojik işbirliğinin geliştirilmesinin yanında vatandaşlarına uzun dönemde serbest dolaşım hakkı ve aşamalı olarak da ülkeler arasında serbest ticaret bölgelerinin kurulmasını amaçlıyor.

Erdoğan'dan büyük teklif: Yerli otomobil yapalım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOBB Üniversitesi'nde gerçekleşen TOBB'un 73. Olağan Genel Kurulu'nda TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ile aralarında geçen yerli otomobil diyaloğunda, "TOBB yüzde 100 yerli otomobili 'Made in Turkey' olarak çıkarsın. Biz bu konuda yanınızdayız" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Hisarcıklıoğlu ise kendilerinin bu yönde çalışma yapacaklarının sözünü verdi.

'Avrupa'da satılan 3 beyaz eşyadan biri Türk markası'

Başbakan Binali Yıldırım TOBB Genel Kurulu'nda konuştu. Türkiye'nin Çin ile İtalya arasındaki en büyük sanayi ülkesi haline geldiğini dile getiren Başbakan Yıldırım "Bugün Avrupa'da satılan her 3 beyaz eşyadan biri Türkiye markasını taşıyor" dedi.

İşte ilk yerli TF-X muharip uçağı

TSK envanterine alınması planlanan TF-X'in taslak modelinin tanıtım videosu ilk kez yayınlandı.

İHA'lar artık emin ellerde

Türk savunma sanayisi, insansız hava araçlarının (İHA) otomatik olarak güvenle iniş ve kalkış yapabilmelerini sağlayan sistemi milli olarak geliştirdi.

Kuşak ve Yol projesi Türkiye için neden önemli?

Çin'in başkenti Pekin'de düzenlenen 'Kuşak ve Yol Forumu'na katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölge ülkeleri ile ekonomik ilişkileri ele aldı. 65 ülkeyi kapsayan projenin hayata geçmesi ile birlikte Türkiye'nin küresel ekonomideki konumu güçlenecek.

F-16'lara yerli elektronik harp podu

Milli Savunma Bakanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın iş birliğiyle yeni bir proje için düğmeye basan TÜBİTAK, F-16'ların olmazsa olmazı elektronik harp sistemlerinin milli olarak tasarlanması ve geliştirilmesi için hazırlanan projede son aşamaya geldi. Uçak başına maliyeti yaklaşık 2 milyon dolar olan “elektronik harp podu”, harekat esnasında savaş uçaklarının radarlar ve hava savunma sistemleri karşısında güvende olmasını sağlıyor.

Milli silaha milli işletim sistemi

ASELSAN ve TÜBİTAK'ın yerli savunma sanayisinin geliştirilmesine yönelik çabaları sonucunda önemli bir başarıya imza atıldı. İki kurumun iş birliğiyle milli olarak geliştirilen Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi, bir başka milli üründe başarıyla kullanılmaya başlandı.

İTÜ'lü öğrencilerin büyük başarısı

İstanbul Teknik Üniversitesi Pars Roket Grubu öğrencileri kendi çabalarıyla Ata ve Anadolu isimli roket yaptı. Öğrenciler, yaptıkları roketlerden Roket Mühendisliği Yarışması'nda derece bekliyor.

Üsteğmen Tuncay Topçu: Üretimi tamamen milli imkanlarla yapıldı

Bu sene 13'üncüsü düzenlenen Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı'nda sınırda düşmana göz açtırmayan Fırtına Obüsü'nde, Mühendis Üsteğmen Tuncay Topçu merak edilen detayları aktardı.

Canlı bombalara karşı dünyada benzeri olmayan yerli cihaz

TÜBİTAK'ın geliştirmiş olduğu canlı bombalara karşı kullanılacak olan Terahertz cihazı tanıtıldı. Bu sistem dünyada benzeri olmayan bir teknolojiye sahip.

Teröristlerin korkulu rüyası olacak ''MAM-15''

Teröristlerin korkulu rüyası olacak MAM-15 Keskin Nişancı tüfeği, MKE Baş Mühendisi Muammer Durmuş ve ekibi ile canlı yayınla tanıtıldı.

Milli helikoptere milli radar

Meteksan Savunma'nın "Hava Platformları için Milimetre Dalga Radarı Geliştirilmesi Projesi" kapsamında atış kontrol radarı olarak geliştirdiği Milimetre Dalga Radarı'nın (MİLDAR), ATAK helikopteri üzerindeki uçuş testlerinin haziranda tamamlaması bekleniyor.

TÜMOSAN’dan 4x4 zırhlı araç

TÜMOSAN mühendisleri tarafından geliştirilen, yüzde 100 yerli taktik tekerlekli zırhlı aracın ilk prototipinin üretimi gerçekleştirildi. Modüler yapısı, çok çeşitli silah sistemlerinin kullanılabildiği TÜMOSAN PUSAT, düşük işletme maliyeti ile de savunma sanayiinde kendinden söz ettirecek.

Karadeniz'de çilek hasadına başlandı

Ordu'da fındığın yanında ek gelir getirmesi amacıyla oluşturulan çilek bahçelerinde sezonun ilk hasadına başlandı. Altınordu ilçesine bağlı Kayabaşı Mahallesi'ndeki kurulan bahçelerde hasadına başlanılan çilek üreticilerinin de yüzünü güldürüyor.

THY yolcularına Hindistan yemekleri ikram edecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Hindistan gezisi sırasında, Hintli turistleri Türkiye'de düğün yapmaya çağırmasının ardından Türk Hava Yolları da dış hatlar terminalinde bulunan CIP salonunda yolculara Hint yemekleri ikram edecek.

Moody's'in kafası karışık

15 Temmuz darbe girişiminin püskürtülmesinin ardından ivme kaybı yaşamadan büyüme hızını arttıran Türk ekonomisi, ABD'li kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in kriz adımlarına tanıklık ediyor. Referanduma dek negatif puanlar veren, 16 Nisan'ın ardından ise çark eden kuruluş, bugün yeni bir manipülasyona daha imza attı. Üç ayda 13.5 milyar kar elde eden bankalar için 'negatif' not verdiğini açıkladı. Moody's'in karmaşık hamlelerinin Türk ekonomisi üzerinde 'kriz' algısı oluşturmaya yönelik oldu...

Martı'nın iskeleti ortaya çıkmaya başladı

Kabataş Transfer Merkezi Projesi'nde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Proje kapsamında kazık çakma işlemleri devam ederken çalışmalar havadan drone ile görüntülendi.

Çeşme'de dalış turizmi için gemi batırıldı

Sahil Güvenlik Gemisi olarak uzun yıllar hizmet veren TCSG 68 Botu filodan çıkarılmasının ardından ilçede dalış turizminin geliştirilmesi, yasa dışı trolcülüğün önlenmesi, yavru ve genç balıklar için habitat sahalarının oluşturulması için Eşek Adası yakınlarında batırıldı.

Dış ticaret rakamları açıklandı

İhracat 2017 yılı Mart ayında, 2016 yılının aynı ayına göre yüzde 13,6 artarak 14 milyar 496 milyon dolar, ithalat yüzde 6,9 artarak 18 milyar 988 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Bölünmüş yolda 2023 hedefi 36 bin 500 kilometre

Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM), 2023 yılı sonuna kadar 5 bin 610 kilometre bölünmüş yol ile yap-işlet-devret (YİD) modeliyle 5 bin 693 kilometre otoyolu daha hizmete sokarak, toplam bölünmüş yol ağını 36 bin 500 kilometreye ulaştırmayı hedefliyor.

TMO fındık alımına başladı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in açıkladığı takvim doğrultusunda hazırlıklarını tamamlayan Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), Ordu'da fındık alımına başladı. Altınordu ilçesine bağlı Uzunisa Mahallesi'nde depo kiralayan TMO, daha önceden randevu alan üreticilerden Giresun kalite fındığın kilogramını 10,5, levant kalite fındığın kilogramını ise 10 liradan alıyor.

Dünyanın dört bir yanından turist çekiyor

Medya takibi kuruluşu Ajans Press, Kültür ve Turizm Bakanlığının verilerini derledi. Kuruluşun derlediği verilere göre İstanbul'a gelen turist sayısı 2000 yılından itibaren kademeli olarak arttı.

Türk Hava Yolları'ndan 23 Nisan'a özel sürpriz

Uçak bakım alanına davet edilen çocuklar ilk kez uçak gördü ve uçağa bindiler. İstanbul'u yukarıdan izleyen çocuklar uçuş sonrasında çok sevindiler.

Balda "kimlik" ihracatı ikiye katlayacak

Türkiye genelinde 7 milyon arıyla yıllık ortalama 103 bin ton üretim yapan ve bunun yüzde 9'unu ihraç eden arıcılık sektörü, başta çam balı olmak üzere ayçiçeği, pamuk, narenciye, kestane ve geven balları için başlatılan "kimlik" çalışmasıyla ihracatını ikiye katlamayı hedefliyor.

İklimi değiştiren tünelde "ışık" göründü

Antalya'nın İbradı ilçesindeki Akdağ'da yapımı devam eden, Antalya-Konya arasındaki mesafeyi 45 kilometre kısaltacak 5 kilometrelik Demirkapı Tüneli'nde delme işlemi tamamlandı- İç Anadolu ile Akdeniz'i birbirine bağlayacak tünel, trafiğe açıldığında 4 dakikada karasal iklimden Akdeniz iklimine geçişi sağlayacak.

Seferler 2018’de başlayacak

Bandırma-Bursa-Ayazma-Osmaneli (Bursa-Bilecik) Yüksek Hızlı Tren projesinde çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Heyelan ıslahı nedeniyle çalışmaları revizyona uğrayan projenin 2018'de tamamlanması planlanıyor.

7 ülkede Türk Ticaret Merkezi açılacak

TİM Başkanı Büyükekşi, önümüzdeki günlerde Almanya, Fransa, İngiltere, Rusya, Çin, Endonezya ve Kenya'ya Türk Ticaret Merkezleri açmayı planladıklarını söyledi.

24 saati 8 TL'ye otopark

Ulaşımda alternatif sistemleri İstanbulların hizmetine sunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İSPARK vasıtasıyla bu alanlara yakın noktalarda otoparkları da devreye sokuyor. Sabiha Gökçen Havalimanı'ndaki otopark 24 saat boyunca 8 liraya hizmet veriyor.

THY'nin yolcularına veremediği tek hizmet

Uluslararası havacılık sektöründe elde ettiği ivme artışını her geçen gün sürdüren Türk Hava Yolları, ABD ve İngiltere'nin elektronik cihazlar için kabin yasağı uygulamasıyla karşı karşıya kaldı. Yolcuları için birçok hizmet sağlayan ve 'insani' yönüyle dikkati çeken THY, yardımseverliğiyle Avrupa'da da dikkati çekiyor. THY'nin yolcularına sağlayamadığı tek hizmet ise laptop kullanımı...

LNG küresel piyasalara damga vuruyor

Dünya Gaz Birliğinin “Dünya LNG Raporu'na" göre, küresel LNG ticareti geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 5 artarak 258 milyon tona ulaştı. Rapora göre, geçen yıl ulaşılan bu miktarla LNG ticaretinde dünya rekoru kırıldı.

KDV indirimi uzatıldı

Başbakan Binali Yıldırım, mobilya ve beyaz eşyada ay sonunda sona erecek vergi indiriminin Eylül ayı sonuna kadar uzatıldığını açıkladı.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.