• Tarihe göre sırala

"Türkiye havacılıkta dünyaya fark attı"

Türk Hava Kurumu (THK) Genel Başkanı Kürşat Atılgan, havacılık sektörünün yıllık büyüme hızının dünya genelinde yüzde 3 ile 5 arasında değiştiğini, Türkiye'de ise son 10 yılda minimum artışın yıllık yüzde 10 seviyesinde olduğunu belirterek, "Yani Türk havacılık sektörü olağanüstü bir gelişme göstermiştir." dedi.

İŞKUR'dan 1 milyon 500 işsize müjde

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mazhar Yıldırımhan, İŞKUR'un bu yıl 1,5 milyon insanın iş bulmasına yol açacak yeni bir teşvik paketi hazırladığını belirterek Türkiye'de işsizlikte en önemli sorunun iş beğenmemezlik olduğunu söyledi.

Boğaz'daki arabalı vapur iskelesi havadan görüntülendi

İstanbul trafiğinin yükünü azaltmak için yapın çalışmalara bir yenisi daha ekleniyor. İstinye ve Çubuklu arasında hizmet verecek arabalı vapur hattı çalışmalarında sona gelindi. Proje kapsamında İstinye ve Çubuklu'daki iskeleler tamamlandı. Gişelerin yerleştirildiği hatta çalışacak 2 arabalı vapur İstinye iskelesine getirildi. 3 arabalı vapurun çalışacağı hatta, 20 dakikada bir karşılıklı sefer yapılacağı, yolculuk süresinin 7-8 dakika olacağı öğrenildi. Proje kapsamında bu hatta yılda 1 milyon ...

Bakan Ağbal: İstihdam çağrısı tarihi bir fırsat

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "İstihdam" çağrısını "Bu bir tarihi fırsat" diye değerlendiren Ağbal, "İstihdam hamlesi de başlattık. Yasal düzenlemesi de yapıldı. 2016'nın sonunda çalışan kitlesinin üzerine ne kadar eleman alırsanız primini de biz karşılayacağız. İşveren için ciddi bir fırsat. Ne kadar çok çalışan alırsanız o kadar çok destek. Ekonomi de kazanacak. Yılsonuna kadar bu şekilde ilave istihdam olacak. Herkese bu teşviki veriyoruz. İşbaşı eğitimleri de var. O ayrı bir paket. G...

ÖTV indirimi gelin ve damatlara yaradı

Beyaz eşyada ÖTV indiriminin 30 Nisan 2017 gününe kadar devam etmesi gelin ve damat adaylarına yaradı. Sezonun açılacak olması sebebiyle hazırlığa başlayan gelin ve damat adayları ÖTV indiriminin kampanyalarla birleşmesiyle birlikte beyaz eşyalarını daha da ucuza alabilecek.

Malatya kayısısı AB yolunda

Dünya kuru kayısı ihtiyacının yüzde 85'inin karşılandığı, "dünya kayısı başkenti" olarak anılan Malatya'nın en önemli tarımsal ürünü kayısı için yapılan Avrupa Birliği (AB) coğrafi işaret tescili başvurusu, AB Resmi Gazetesi'nde ilana çıktı. Başvuruya 3 ay içerisinde itiraz olmaması halinde Malatya kayısısı, Aydın incirinden sonra AB tarafından tescillenen ikinci tarım ürünü olacak.

TANAP için 400 milyon dolarlık kredi anlaşması imzalandı

Dünya Bankası ile BOTAŞ Trans Anadolu doğalgaz Boru Hattı (TANAP) için 400 milyon dolarlık kredi anlaşması Dünya Bankası Avrupa ve Orta Asya'dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Cyril Muller ve BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan arasında, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığında Bakan Albayrak'ın himayesinde imzalandı.

Malatya kayısısı AB yolunda

Malatya'nın en önemli tarımsal ürünü kayısı için yapılan coğrafi işaret tescili başvurusu, AB Resmi Gazetesi'nde ilana çıktı.İlana ilişkin 3 ay içerisinde herhangi bir itiraz olmaması halinde Malatya kayısısı, Aydın incirinden sonra AB tarafından tescillenen ikinci tarım ürünü olacak.

"Torun bakan büyükannelere verilecek maaş tutarı 425 TL"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, torun bakan büyükannelere verilecek maaş tutarının 425 TL olduğunu açıkladı.

Suriyeli mühendis incir ihracatçısı oldu, 45 kişiye iş verdi

Suriye'deki iç savaştan dolayı 6 yıl önce Türkiye'ye gelen İnşaat Mühendisi Khaled Sanna (55), yerleştiği Aydın'da iki damadıyla yedi ay önce kiraladıkları bir tesisle yurt dışına kuru incir ve kayısı ihraç etmeye başladı.

Anadolu Üniversitesi yerli uçak çalışmalarına destek oluyor

Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde (SHAUM) bulunan Metal Dışı Malzemeler Laboratuvarı'nda yerli uçak yapım çalışmalarına destek olunurken, uçaklarda yolcuların ve personelin can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla yanmaz uçak koltuğu kumaşı çalışmaları sürdürülüyor.

Hollandalılar ’Bursa ayvası’ yiyecek

Bursa'da kırsal kalkınmanın sağlanması ve çiftçilerin gelir seviyesinin artırılması amacıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan Tarım A.Ş., Almanya'ya siyah incir, Hollanda'ya Yenişehir biberi ile deveci armudunun ardından yine Hollanda'ya ayva ihracatına başladı.

İhracatta rekor geldi

Ocak ayında ihracat, son 49 ayın rekorunu kırdı.Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre, 2017'nin ilk ayında ihracat, yüzde 15 yükselişle 10 milyar 528 milyon 47 bin dolar oldu.Sektör bazında aralık ayında en fazla ihracatı 2 milyar 69 milyon dolarla otomotiv sektörü gerçekleştirdi. Bu sektörü 1 milyar 253 milyon dolarla hazır giyim ve konfeksiyon ile 1 milyar 234 milyon dolarla kimyevi maddeler sektörleri takip etti. Sektörel bazda en fazla artışı yüzde 146 artışla zeytin ve zeytinyağı sek...

Avrasya Tüneli'nden 24 saat geçiş başladı

Avrasya Tüneli'nden bugünden itibaren 24 saat geçiş başladı. Tüneli kullanan sürücüler uygulamadan memnun olduklarını söyledi. Hizmete açıldığı günden itibaren akşam 21:00'a kadar geçişlerin yapıldığı Avrasya Tüneli'nde bugünden itibaren 24 saat geçiş başladı. Avrasya Tüneli'nin girişine "Avrasya Tüneli 7/24 saat hizmetinizdedir." yazısı asıldı. Tünelin bu akşam 21:00'dan sonra da açık olduğunu gören sürücüler Avrasya Tüneli'ni kullandı. Sürücüler, " Cumhurbaşkanımızdan Allah Razı olsun. Trafik ...

İstanbul’un en kalabalık ilçesi Esenyurt oldu

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi Sonuçlarına göre İstanbul'un en kalabalık ilçesi yaklaşık 53 bin kişilik artışla, 795 bin 10 kişi ile Esenyurt oldu. Esenyurt bu nüfus ile Türkiye'nin de en kalabalık 6'ncı ilçesi oldu.

Merkez enflasyon tahminini yükseltti

Merkez Bankası, 2017 enflasyon tahminini yüzde 6.5'ten yüzde 8'e çıkardı.

Antalya'da yaptığı tabutları dünyaya satıyor

Antalya'da yaşayan 43 yaşındaki 30 yıllık mobilya ustası Ayhan İnce, ürettiği tabutların yüzde 90'ını ihraç ediyor. Tabutların fiyatları 300 TL ile 3 bin TL arasında değişiyor.

3. Havalimanı çalışmaları kare kare görüntülendi

Berlin'de 2006 yılında yapımına başlanan Brandenburg Havalimanının bu yıl da açılmayacağı bildirilirken Türkiye'deki 3.Havalimanının çalışmaları hızla devam ediyor. 3. Havalimanının yapımına başlandığı günden bugüne gelinen nokta ise kare kare görüntülendi

Bakan Avcı'dan Fitch açıklaması

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Fitch'in, Türkiye'nin kredi notunun düşürmesine ilişkin yaptığı değerlendirmede “ Ellerindeki veriler ne kadar sağlıklı, o veriler arasındaki ilişkiler ne kadar doğru kuruluyor onlar ayrı bir teknik tartışma konusu olabilir. Bizdeki veriler öyle demiyor ama onların elindeki veriler farklı olabilir” dedi

Jeotermal su ısıtılan serada domates üretiyorlar

Hava sıcaklığının özellikle geceleri eksi 20 dereceleri bulduğu Afyonkarahisar'ın, Sandıklı ilçesinde jeotermal sıcak su kaynağı kullanılarak sıcaklığın 40 derecelere kadar yükseltildiği seralarda üretilen domatesler Türkiye ile birlikte dünyanın bir çok noktasına gönderiliyor.

Yerli turist turizmin can simidi oldu

Turizm sektöründe iç pazarın hareketlenmesi için çalışmalar yürütülmesi gerektiğini belirten Turizmci Mete Vardar, " İç Pazar özellikle geçen yıl can simidi oldu diyebilirim . Daha Türk nüfusunun yüzde 7'si 8'i seyahat ediyor" dedi.

‘Türk kartalı’ üretiminde sona gelindi

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Yenişehir Havaalanı'nda oluşturulan yeni bölüm ile yerli uçakların üretimine en kısa zamanda başlanacağını söyledi. Yunuseli Havalimanı'nın açılmasıyla birlikte Türk Kartalı'nın önemi bir kez daha ortaya çıktı.Geçtiğimiz aylarda yerli uçak için ilk adımı atan Bursalı Gökçen Grubu, Almanya'daki fabrikayı satın aldıktan sonra Bursa'da üretim ve havacılık okulu için de çalışmaları hızlandırdı.

Merakla beklenen faiz kararı açıklandı

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Kurul, politika faizine dokunmazken, faiz koridorunun üst bandında 75 baz puanlık artış yaptı. Üst bant böylece yüzde 9,25'e yükselmiş oldu.Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2017 yılı Ocak ayı 'Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı sonuçlarını açıkladı. Buna göre, gecelik faiz oranlarında marjinal fonlama oranı yüzde 8,5'ten yüzde 9,25'e yükseltildi. Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 7,25 düzeyinde sabit tuttu. Bir hafta vadeli repo ihale fa...

Türkiye dünyaya 79 bin ton kuru kayısı sattı

Dünya kuru kayısı ihtiyacının yüzde 85'ini karşıladığı için "dünya kayısı başkenti" olarak da anılan Malatya ile civar illerdeki 3 ilçeden geçen yıl 78 bin 859 ton kayısı ihraç edildi.İklimi ve toprak yapısı sayesinde farklı lezzet ve irilikte meyveler veren yaklaşık 7,5 milyon kayısı ağacına ev sahipliği yapan Malatya'nın yanı sıra Kahramanmaraş'ın Elbistan, Elazığ'ın Baskil ve Sivas'ın Gürün ilçelerinde de yetişen kayısı, bu yıl da dünya sofralarını süsledi. "Malatya kayısısı" olarak dünyada n...

Muğla mermeri dünya ülkelerini süslüyor

Türkiye mermer üretiminin yaklaşık yüzde 20'sinin gerçekleştirildiği Muğla'dan 60 ülkeye mermer ihraç edilirken, kentte "beyaz altın" olarak adlandırılan mermer, yaklaşık 10 bin kişiye iş imkanı sağlıyor.Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Karakuş yaptığı açıklamada, son yıllarda önemli ilerleme kaydeden mermercilik sektörünün Muğla'da turizmden sonra en önemli sektör haline geldiğini söyledi.Karakuş, Türkiye'deki mermer üretiminin yüzde 20'sinin Muğla'dan gerçekl...

Kafesten Avrupa pazarına

Türkiye genelinde geçtiğimiz yıl birçok alanda ihracatta düşüş yaşanırken su ürünleri sektöründe birçok ülkeye yapılan satışlarda artış kaydedildi. Sektör yaklaşık 800 milyon dolara ulaşan ihracatını, 2017'de artırmayı hedefliyor.

Erzurum'a 400 milyon liralık yatırım

Erzurum'da MNG tarafından yapımına başlanan, 400 milyon liralık alışveriş merkezinin inşaatında son aşamaya gelindi. Soğukların etkili olduğu kış mevsiminde çalışmaların devam ettiği merkezin bu yılın Eylül ayında hizmete girmesi planlanıyor. 160 bin metrekare kapalı alana sahip olan merkezde 175 işyeri ve 10 bin araçlık kapalı otopark bulunuyor. Doğu'nun en büyük AVM'si olan MNG Mall'da hem çocuklar hem de büyükler için 5 bin 500 metrekarelik bir yaşam alanı ayrıldı. AVM'nin Genel Müdürü Aydoğa...

Yaya tüneli için sondaj çalışmaları başladı

Asya ve Avrupa yakasını İstanbul Boğazı'nın altından yaya yolu ile birleştirecek "Kabataş-Üsküdar Yaya Tüneli Projesi" kapsamında sondaj çalışmalarına başlandı.Çalışmaları 2019 yılında tamamlanması planlanan tünel kullanıma açıldığında, Üsküdar'da Marmaray'dan inen yolcular, denizin altından yürüme bandı ile karşı yakaya geçerek Kabataş metrosuna ulaşabilecek.

Pamuk, Çukurova'nın yeniden "beyaz altını" olacak

Türkiye'nin önemli tarım merkezlerinden Adana'da 2011'de 308 bin 560 ton olan üretim miktarı 130 bin ton civarına gerileyen pamukta, Milli Tarım Projesi'yle üretim artışı hedefleniyor. Sağladığı katma değerle "beyaz altın" olarak adlandırılan pamuğun en önemli üretim alanlarından biri olan Adana'da üreticilerin farklı ürünleri yönelinmesi gibi nedenlerle düşen üretimin artmasına yönelik çalışmalar yapılıyor. Pamukta artan maliyetlere karşı çiftçi için en önemli dayanak unsuru olan destekleme fiy...

Ovit Tüneli turizmi de canlandıracak

Rize'nin İkizdere ilçesinde 2 bin 640 rakımlı Ovit Dağı'nda yapımı süren ve Türkiye'nin en uzun tüneli özelliğini taşıyan Ovit Tüneli'nde, ışığın görünmesinin ardından betonlama çalışması yüzde 88 tamamlandı.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başbakanlık yaptığı 13 Mayıs 2012 tarihinde temeli atılan ve "Işık Göründü" töreni 11 Kasım 2016'da Başbakan Binali Yıldırım'ın katılımıyla gerçekleştirilen Ovit Tüneli, bin 369 metresi çığ tüneli olmak üzere toplam 14,3 kilometre uzunluğu ile Tü...

Vergi borcunu ödeyemeyenlere müjde

Maliye Bakanı Naci Ağbal yeniden yapılandırma kanunu çerçevesinde borcunu ödeyemeyenlere müjde verdi Bakan Ağbal "Kasım ve Aralık ayında vergi ve SGK primini ödemeyen vatandaşlarımız Mayıs ve Haziran ayının sonuna kadar peşin veya ilk taksiti ödeme imkanı bulurlarsa yeniden yapılandırma kanunu hükümlerinden yararlanacaklar" diye konuştu. -

Sekiz şehir hastanesi bu yıl kapılarını açacak

Kamu-özel ortaklığı modeli ile yapılan, toplamda yaklaşık 41 bin yataklı şehir hastaneleri çalışması kapsamında, bu yıl 8 şehir hastanesi kapılarını açacak.AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Sağlık Bakanlığının öncelikli olarak yürüttüğü çalışmalar arasında yer alan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "kamu-özel sektör işbirliğinin en güzel örneklerinin sergilendiği proje" olarak tanımladığı şehir hastanelerinin tamamlanma süreci devam ediyor.Sözleşmesi imzalanmış, yapım süreci devam ede...

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.