• Tarihe göre sırala

Akrep zehrinden şifa

Osmangazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Figen Çalışkan, akrep zehirlerinde bulunan bazı maddelerin kanser hücrelerine doğrudan bağlandığını ve sağlıklı hücrelere zarar vermediğini gösteren çalışmalar bulunduğunu söyledi. Doç. Dr. Çalışkan, eğer çalışmalar başarılı olursa ileride akrep zehrinden kanser ilacı üretilebileceğini söyledi.

Kanser hücrelerini öldüren 3 yeni bileşik bulundu

İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Elif Apohan, uzun yıllar süren çalışmaları sonucu oluşturduğu TÜBİTAK destekli projesinde, kanser hücrelerinin bölünmesini durduran ve kanser hücrelerini öldüren 3 yeni bileşik buldu.

Yemek borusuna takılan metal hayatını kurtardı

Adana'da 53 yaşındaki Abdurrahman Bulut, kanser tanısı konulduktan sonra geçirdiği ameliyat ardından yemek borusuna takılan metal stentlerle yaşama tutundu. Prof.Dr. Yüksel Gümürdülü, "Hastanın herhangi bir ilaç almadan 7 yıldır yaşaması büyük bir mucize" diye konuştu.

Kendi meslektaşı Canan Karatay'ı yalanladı

Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Alper Ata, insanlar arasında şekerin kansere yol açtığı ve kanser hücrelerini beslediği yönünde bir inanç olduğunu belirterek, “Şeker tek başına kanserojen değildir. Kanser hastalarının da şeker kısıtlamasını doğru bulmuyorum" dedi.

Gelincik kansere şifa oluyor

Türk bilim adamları 100 yıldır muadili geliştirilemeyen bir maddeye alternatif olabilecek yeni bir molekülün keşfine imza attı. Doç. Dr. Gürer Budak ve Patolog/Ürolog Dr. Mehmet Budak öncülüğünde yürütülen bilimsel çalışmalar sonucunda keşfedilen Prextrolin adlı molekülün, kanser başta olmak üzere birçok hastalığı tanı, kontrol ve muayenesinde kullanıldığı ve gelincikten sentezlenebildiği ortaya çıktı.

Ses kısıklığı kanser habercisi olabilir

Uzmanlar, tiroid bezlerinde şişliğin büyüyerek ses tellerine baskı yapabileceğini belirterek, oluşacak ses kısıklığının tiroid kanserinin haberci olabileceğini kaydetti. Prof. Dr. Zeynel Beyhan, tiroid kanserinin nedeninin henüz tam olarak bilinemediğini kaydederek, kanser oluşumunda etkili olan sebepleri anlattı. Beyhan, özellikle çocukluk döneminde baş ve boyuna ışın tedavisi uygulanması ya da yaygın iyonize radyasyona maruz kalınması, genetik yatkınlık, özellikle anne, baba, kardeş gibi yakın...

Bağırsağınızı suyla yıkayın

Genel Cerrah Prof. Dr. Turgut İpek, su içmenin kalın bağırsakları yıkama görevi gördüğünü ve kalın bağırsak kanserinden korunmada önemli bir etken olduğunu belirtti. Aniden yaşanan halsizlik, karın ağrısı, karında ele gelen şişlik gibi belirtilere dikkat çeken Prof. Dr. İpek, doymuş hayvansal gıdalar, fazla pişen kırmızı et, sosis, salam gibi yiyeceklere karşı uyardı.

Kanser dünya genelinde artan bir sağlık problemi

Halk Sağlığı Müdürü Bekir Demirbaş, kanserin dünya genelinde artan en önemli sağlık problemi olduğunu söyledi. Dünya Kanser Günü nedeni ile açıklamada bulunan Demirbaş, “Her yıl ortalama 164 bin kişiye kanser tanısı konulmakta Türkiye'de ise Avrupa Birliği ülkelerine göre kanser olma riski düşük."dedi

Kanser hakkındaki bu söylentiler 'yalan'

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Ömer Fatih Ölmez, 4 Şubat Dünya Kanser Günü nedeniyle yaptığı açıklamadar, kanser ile ilgili doğru bilinen yanlışları anlattı. Kanserin bulaşıcı olması, genetikle ilgilisi, şekerin kanser ile bağlantısı hakkında düzeltme yapan Doç. Dr. Ölmez, hastalığın açıkça konuşulmasını tavsiye etti.

Sağlık Bakanı'ndan 'Palm yağı' açıklaması

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kanser yaptığı belirtilen Palm yağıyla ilgili açıklama yaptı.

İki kanser arasında bağlantı kesildi

İngiliz bilim adamları, laboratuvar ortamında cilt kanserinin akciğere yayılmasını yüzde 75 oranında engellemeyi başardı. DNA'nın kanserin yayılmasını kolaylaştıran ya da zorlaştıran 23 bölümü olduğunu keşfesen araştırmacılar, bağışıklık sistemini değiştirmenin cilt kanserinin akciğerlere yayılmasını yavaşlattığını belirledi.

Tahriş sandı kanser çıktı

21 yaşındaki Rhiannon Douglas, bacaklarında ortaya çıkan döküntüleri tahriş sandı ancak döküntüler yayılmaya başladı. Doktora giden genç kadın, konulan teşhisle şoke oldu. Kanser olduğunu öğrenen Douglas'ın göğsünde bir kitle ortaya çıktı. Kanserden sonra genç kadının damarları iltihaplandı ve bacakları şişti.

Doktorların umudu kestiği kadın kanseri yendi

Yürüyemez, konuşamaz ve hatta yemek bile yiyemez hale gelen kanser hastası Claire Cunningham, acı içinde kıvranırken doktorlar, ümidi kesip eve gönderdi. Arkadaşları tarafından İmmünoterapi tedavisine götürülen genç kadın 6 hafta sonra iyileşti. 38 kiloya kadar düşen ve ağrıları olan Claire'in omurgasindaki kanser yok oldu.

Kanser tehlikesine karşı evlere cihaz yerleştirildi

Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK), doğal kaynaklardan maruz kalınan radyasyonun büyük bölümünü oluşturan radon gazının ev içi ölçüm değerlerini belirlemek amacıyla bir proje başlattı. “Türkiye Ev İçerisinde Radon Gazı Seviyesi Haritalandırılması” projesi kapsamında ülke genelinde 62 bin eve radon sensörleri yerleştirilerek ölçümler yapılacak. Ölçüm cihazlarının 2 ay boyunca salon ve yatak odasında hiç oynatılmadan bekletilmesi gerekiyor.

Akciğer kanserinde ezber bozan teşhis

Başarılı bir akciğer kanseri tedavisi için erken teşhis çok önemli. Akciğer kanserini basit bir kan testi ile, yapılan taramalardan bile önce öğrenebilirsiniz. Bir araştırmaya göre akciğer kanserinin ilk evrelerinde bağışıklık sistemi tarafından antikorlar üretilir. Uzmanlar, antikorlar için yüksek riskli hastaların taranmasının birçok hayatı kurtarabileceğine inanıyor.

3 kadınsal kansere dikkat!

Ülkemizde her 8 kadından birinin kapısını çalan meme kanseri, dünyada da hızla yaygınlaşıyor. Artık genç kızlarda da görülebilen ancak erken teşhisle tam iyileşme sağlanabilen meme kanserine karşı toplumsal farkındalık da her geçen gün artıyor. Diğer kadınsal kanserlerden rahim ağzı kanseri ve yumurtalık kanseri konusunda ise uzmanlar uyarıyor.

Ücretsiz kanser ameliyatı geliyor

Sağlık Bakanı Müsteşarı Prof. Dr. Gümüş, “Kanser yüzünden varını yoğunu satan aileler var” dedi ve ekledi: “Artık devlet 'Özel hastanelere tüm harcamayı ben vereyim ama hastadan 5 kuruş para almayın' diyecek”

Akciğer kanseri durmuyor

Amerikalı araştırmacıların çalışmaları, akciğer kanserinin seyri hakkında fikir verdi. Bilim insanları, akciğer kanserinin yayılmasının, rüzgarda yıkılıp savrulan çadırlara benzediğini açıkladı. Bulgu, hastalığın yayılmasını engelleyecek tedavilerin geliştirilmesi açısından anlamlı.

Erkeklerde kanserin nedeni genler olabilir

Amerikalı bilim adamları, erkeklerin kadınlardan daha fazla kansere yakalanmasının nedeninin genlerle ilgili olabileceğini belirtti.

Doğum yapmayanlar risk altında

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Murat Gök, kadınlarda en çok görülen dördüncü kanser türü olan rahim kanserinin erken teşhis edilmesiyle olumlu sonuçlar alınabileceğini belirterek, hiç doğum yapmamış ve emzirmemiş olan kadınların risk altında olduğunu söyledi.

Ugandalı kadın şifayı burada buldu

Uganda’da ileri safhada meme kanseri teşhisi konulan iki çocuk annesi 39 yaşındaki Annei Nakıçudde, ülkesindeki sağlık koşullarının yetersizliği yüzünden ölümle burun buruna geldi. Türk doktorlarının desteği ile İstanbul'a getirilen genç kadın gördüğü tedavi sonrasında meme kanserini yendi. Sağlığına kavuşan Ugandalı Nakıçudde, Hastane odasından ailesiyle görüntülü konuşarak, 'iyiyim” dedi.

40 yaş altı kadınlar dikkat

Ülkemizde meme kanseri görülme sıklığı düşük ancak bizde 40 yaş altı genç meme kanserli hasta sayısı oldukça yüksek oranda. Türkiye'nin batısında yaşayanlarda daha sık meme kanseri gelişiyor...

Diyabet pankreas kanserine neden oluyor

Şeker hastalığından korunmak aynı zamanda pankreas kanserinden de korunmak anlamına geliyor. Dünya Pankreas Günü için açıklama yapan Türk Gastroenteroloji Derneği Üyesi Prof. Dr. Dilek Oğuz, "“Sağlıklı beslenmek, sigara içmemek, spor yaparak şişmanlıktan ve diyabet hastalığından korunmak sadece pankreas kanseri değil diğer kanserlerden de korunmamızı sağlayacaktır” diyor.

Kamu spotu gerçek oldu

Sağlık Bakanlığı'nın kanser farkındalığını arttırmak için hazırladığı kamu spotunda oynayan 48 yaşındaki Belma Tablı merak edip test yaptırdı. Tablı, testler sonucunda meme kanseri olduğunu öğrendi. Sol memesi alınan Tablı, aile hikayesinde rahim ve meme kanseri olduğunu bu nedenle de son yıllarda sürekli kontrollerini yaptırdığını söyledi. Korkmadığını anlatan Tablı, tedavisine devam ediyor.

Sigara içenleri kontrole çağırdı

Prof. Dr. Mete Kıroğlu, gırtlak kanserinde erken tanının hayat kurtardığını belirterek, özellikle sigara içen 40 yaşını geçmiş erkekleri düzenli doktor kontrolüne çağırdı. Erken tanının hayat kurtardığını ifade eden Prof. Dr. Kıroğlu, düzenli kontrol yapıldığı taktirde hiçbir sorun yaşanmayacağını ifade etti.

Akciğer kanseri sizin eseriniz

Türk Akciğer Kanseri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Rıza Çetingöz, akciğer kanserinin bir kader değil, kötü alışkanlıkların nedeni olduğunu söyledi. Akciğer kanserinin erken tanıdan önce, halkın bilinçlenmesinin çok önemli olduğunu ifade eden Prof. Dr. Çetingöz, hastaların yüzde 90'ının sigara içenler olduğunu kaydetti.

Kanserden 3 günde kurtuldu

Elazığ'da bir yıl önce bacaktaki yumuşak doku kanserinden ameliyat olan 58 yaşındaki Duriye Özdemir, bu kanserin akciğere sıçraması nedeniyle kapalı ameliyata alınarak 3 gün içerisinde sağlığına kavuştu. Ameliyattan sonra bir gün yoğun bakımda, iki günde odada yatan Özdemir, üçüncü gün taburcu oldu.

Meme kanseri olanların yarısı 50 yaşın altında

8 kadından biri hayatı boyu meme kanseri olma riskini taşıyor. Ülkemizdeki kadınların yaklaşık yüzde 50'si 50 yaşın altında meme kanseri tanısı alıyor.

Acısız kolonoskopi

Boğaziçi Üniversitesi Makina Mühendisliği ve Biyomedikal Mühendisliği, kolonoskopi işleminin süresini yarıya indirmeyi ve işlem sonrasında hastanın ağrılarını azaltmayı hedefleyen yeni bir medikal cihaz geliştirmek için TÜBİTAK destekli bir projeye başladı.

ABD ve Küba arasında kanser anlaşması

ABD ile Küba arasındaki yeni dönem sağlık alanına da yansıdı. İki ülke kanser araştırmalarında işbirliği anlaşması imzaladı.

Benleriniz kanserin habercisi olabilir

Uzmanlar, vücuttaki benlerin dikkatle takip edilmesi gerektiğini vurguladı. Uzmanlar, estetik kaygılar nedeniyle alınan benlerin uzman hekim tarafından doğru şekilde alınması olduğunu söylüyor.

Deodorantta kanser riski

Meme kanserinde baş şüphelinin alüminyum tuzu olduğunu söyleyen bilim insanları “Alüminyum tuzu içeren deodorantlardan kaçının” dedi

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.