• Tarihe göre sırala

Uludağ Üniversitesi'nden 4.4 milyon dolarlık 'Avrupa'da ilk' olacak sağlık atağı

Uludağ Üniversitesi, 4.4 milyon dolarlık yatırım ile siberknife adı verilen bütün vücut için çerçevesiz stereotaktik robotik radyocerrahi sistemi alıyor.

Rektal kanamadan değil geç kalmaktan kork

Uzmanlar uyardı: Rektal kanama kanser açısından önemli bir erken uyarı olabilir. Her rektal kanama dikkatle incelenmeli ve aksi kanıtlayıncaya kadar “kanser” gibi değerlendirilmeli...

Kanser hocalarını ikiye bölen tartışma

Tıp dünyasında “Tavuk mu kanserden çıkar”, “Kanser mi tavuktan çıkar” tartışması sürerken, uzmanlardan “Tavuk kanser yapar”, “Organik ürün tüketin”, “Ekmek zehirdir, kansere sebep olur”, “Sütçüden süt alıp yoğurt mayalayın” yorumları toplumda paniğe neden oluyor. Türkiye Kanser Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ahmet Özet, “Ülkemizde GDO ile ilgili sıkıntı yok. Tavuk etine güvenebilirsiniz. Ekmek tüketmekte sakınca yok” diyor.

Kanserli çocukların ailelerine destek

Yeterli maddi imkanları olmayan hasta çocuklara ve ailelerine tedavileri boyunca destekte bulunmak amacıyla "Aile Evi'nde" kanserli çocukların ailelerine ücretsiz barınma hizmeti veriliyor.

Yumurtalık kanserinde belirtilere dikkat

Kadınlarda en sık görülen kanserler arasında bulunan ve en sık ölüme sebep olan yumurtalık kanserinde önemsenmeyen belirtiler erken tanıyı zorlaştırıyor.

Kolon kanseri tedavisinde umut veren gelişme

UÜ Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümünde 2011'den bu yana yapılan çalışma sonucunda oluşturulan ve "barbipalladium" adı verilen bileşiğin, kolon kanserine karşı yüksek antikanser etki gösterebileceğine yönelik bulgular elde edildi.

Meme kanseri erkeklerde daha agresif

Meme kanserinin, erkeklerde daha agresif ve hızlı ilerlediğini ifade eden Op. Dr. Özsan, erken teşhis açısından erkeklerin de kadınlar gibi ayda bir kez elle meme kontrolü yapmasını önerdi.

Şah damarı tümörü kader değil

Şah damarı tümörünün kader olmadığını belirten Prof. Dr. Yusuf Kalko, çıkarılmayacak şah damarı tümörünün olmadığını söyledi.

'Bazı amino asitleri kesmek kanser tedavisine yardımcı olabilir'

İngiliz araştırmacılar, belirli amino asitleri sınırlandıran bir perhizin, bazı kanser hastaları için ek tedavi olarak kullanılabileceğini bildirdi.

4 kişilik ailede 3 kişi kanser

Muş'ta oturan 45 yaşındaki Mahmut Aksu'nun annesi 97 yaşındaki Hediye Aksu akciğer, eşi Yıldız Aksu bağırsak, 11 yaşındaki oğlu Muhammed Ali Aksu da kan kanseriyle mücadele ediyor. Mahmut Aksu, ailesine bakabilmek için işinden ayrıldığını söylüyor.

Her sene 75 bin çocuk bu nedenle ölüyor

Yeşilay Genel Başkan Yardımcısı Seylan, dünyada 6 milyon kişinin tütüne bağlı nedenlerden, 75 bin çocuğun ise pasif içicilik nedeniyle hayatını kaybettiğini söyledi. Sigarayla yapılan mücadeledeki başarıdan dolayı Dünya Sağlık Örgütü tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ödül verildiğini belirten Seylan, sigaranın akciğer kanseri riskini 22 kat artırdığını anlattı.

Ender Saraç: Kanseri öldürmek için oruç tutun

Sağlıklı beslenme konusunda önemli tespitleri bulunan Dr. Ender Saraç, kanserle mücadele etmenin yollarını anlattığı panelde oruç ve hacamatın ne kadar önemli olduğuna vurgu yaptı. Bel civarı erkekte 94, kadında 88 santimetrenin üzerindeyse kanserin vücuda davet edildiğini dile getiren Saraç, kanserin öldürülmesi için oruç tutulmasını tavsiye etti ve senede iki kere hacamat yaptırmanın da önemli olduğunu vurguladı.

Meme kanserinin 7 belirtisi

Uzmanlar Türkiye’de her 8 kadından birinin hayatının bir döneminde meme kanserine yakalandığını belirterek, hastalığın 7 belirtisi hakkında bilgi verdi.

Geçmeyen ağız yaralarına dikkat

Bir organ veya dokudaki hücrelerin düzensiz olarak bölünüp çoğalmasıyla beliren dünyada en fazla ölüme neden olan hastalıklar arasında yer alıyor. Erkeklerde daha fazla görülen ağız kanseri de özellikle 45 yaş üstü için riskli. Diş Hekimi Fulya Üçem, erken teşhisin ağız kanserinde hayat kurtardığını söyleyerek, 2 haftadan uzun süren ağız yaralarına dikkat çekiyor.

21. yüzyılın vebası: Kanser

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye'de her yıl 96 bini erkek, 67 bini kadın olmak üzere yaklaşık 163 bin kişiye kanser tanısı konuyor. En sık görülen kanser türü olarak erkeklerde akciğer, kadınlarda ise meme kanseri öne çıkıyor.

'Kanserde erken teşhis yaşam şansını üç kat artırıyor'

Türk Kanser Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Duruman, Türkiye'de kansere yakalanma oranının dünya ortalamasına göre daha düşük, kanserden ölüm oranlarının ise daha yüksek durumda bulunduğunu belirterek, bunun ana nedeninin de tanıda geç kalınması olduğunu, oysa erken tanının, kanser tedavisinde yaşama şansını üç kata kadar artırdığını bildirdi.

Benlerde kanser riski

Dermatoloji Uzmanı Dr. Adnan Öbek, birçok kişide görülen irili ufaklı benlerin çoğunun zararsız olduğunu, ancak bazılarının cilt kanseri riski taşıdığını söyledi. Dr. Öbek, benlerin çıkarılması işleminin çok basit olduğunu ifade ederek, muhakkak uzman yardımı alınması gerektiğini kaydetti.

'Bitkisel'de kanser riski

Balıkesir'in Edremit İlçesi'ndeki Altınoluk Meslek Yüksekokulu Müdürü Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölüm Başkanı Doç. Dr. Selami Selvi, şifalı kabul edilen bazı bitkilerin hatalı kullanımlarının kansere kadar çeşitli rahatsızlıklara neden olabildiğini söyledi. Doç. Dr. Selvi, ilaçların hekim kontrolünde kullanılması gerektiğini ifade etti.

Akrep zehrinden şifa

Osmangazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Figen Çalışkan, akrep zehirlerinde bulunan bazı maddelerin kanser hücrelerine doğrudan bağlandığını ve sağlıklı hücrelere zarar vermediğini gösteren çalışmalar bulunduğunu söyledi. Doç. Dr. Çalışkan, eğer çalışmalar başarılı olursa ileride akrep zehrinden kanser ilacı üretilebileceğini söyledi.

Kanser hücrelerini öldüren 3 yeni bileşik bulundu

İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Elif Apohan, uzun yıllar süren çalışmaları sonucu oluşturduğu TÜBİTAK destekli projesinde, kanser hücrelerinin bölünmesini durduran ve kanser hücrelerini öldüren 3 yeni bileşik buldu.

Yemek borusuna takılan metal hayatını kurtardı

Adana'da 53 yaşındaki Abdurrahman Bulut, kanser tanısı konulduktan sonra geçirdiği ameliyat ardından yemek borusuna takılan metal stentlerle yaşama tutundu. Prof.Dr. Yüksel Gümürdülü, "Hastanın herhangi bir ilaç almadan 7 yıldır yaşaması büyük bir mucize" diye konuştu.

Kendi meslektaşı Canan Karatay'ı yalanladı

Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Alper Ata, insanlar arasında şekerin kansere yol açtığı ve kanser hücrelerini beslediği yönünde bir inanç olduğunu belirterek, “Şeker tek başına kanserojen değildir. Kanser hastalarının da şeker kısıtlamasını doğru bulmuyorum" dedi.

Gelincik kansere şifa oluyor

Türk bilim adamları 100 yıldır muadili geliştirilemeyen bir maddeye alternatif olabilecek yeni bir molekülün keşfine imza attı. Doç. Dr. Gürer Budak ve Patolog/Ürolog Dr. Mehmet Budak öncülüğünde yürütülen bilimsel çalışmalar sonucunda keşfedilen Prextrolin adlı molekülün, kanser başta olmak üzere birçok hastalığı tanı, kontrol ve muayenesinde kullanıldığı ve gelincikten sentezlenebildiği ortaya çıktı.

Ses kısıklığı kanser habercisi olabilir

Uzmanlar, tiroid bezlerinde şişliğin büyüyerek ses tellerine baskı yapabileceğini belirterek, oluşacak ses kısıklığının tiroid kanserinin haberci olabileceğini kaydetti. Prof. Dr. Zeynel Beyhan, tiroid kanserinin nedeninin henüz tam olarak bilinemediğini kaydederek, kanser oluşumunda etkili olan sebepleri anlattı. Beyhan, özellikle çocukluk döneminde baş ve boyuna ışın tedavisi uygulanması ya da yaygın iyonize radyasyona maruz kalınması, genetik yatkınlık, özellikle anne, baba, kardeş gibi yakın...

Bağırsağınızı suyla yıkayın

Genel Cerrah Prof. Dr. Turgut İpek, su içmenin kalın bağırsakları yıkama görevi gördüğünü ve kalın bağırsak kanserinden korunmada önemli bir etken olduğunu belirtti. Aniden yaşanan halsizlik, karın ağrısı, karında ele gelen şişlik gibi belirtilere dikkat çeken Prof. Dr. İpek, doymuş hayvansal gıdalar, fazla pişen kırmızı et, sosis, salam gibi yiyeceklere karşı uyardı.

Kanser dünya genelinde artan bir sağlık problemi

Halk Sağlığı Müdürü Bekir Demirbaş, kanserin dünya genelinde artan en önemli sağlık problemi olduğunu söyledi. Dünya Kanser Günü nedeni ile açıklamada bulunan Demirbaş, “Her yıl ortalama 164 bin kişiye kanser tanısı konulmakta Türkiye'de ise Avrupa Birliği ülkelerine göre kanser olma riski düşük."dedi

Kanser hakkındaki bu söylentiler 'yalan'

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Ömer Fatih Ölmez, 4 Şubat Dünya Kanser Günü nedeniyle yaptığı açıklamadar, kanser ile ilgili doğru bilinen yanlışları anlattı. Kanserin bulaşıcı olması, genetikle ilgilisi, şekerin kanser ile bağlantısı hakkında düzeltme yapan Doç. Dr. Ölmez, hastalığın açıkça konuşulmasını tavsiye etti.

Sağlık Bakanı'ndan 'Palm yağı' açıklaması

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kanser yaptığı belirtilen Palm yağıyla ilgili açıklama yaptı.

İki kanser arasında bağlantı kesildi

İngiliz bilim adamları, laboratuvar ortamında cilt kanserinin akciğere yayılmasını yüzde 75 oranında engellemeyi başardı. DNA'nın kanserin yayılmasını kolaylaştıran ya da zorlaştıran 23 bölümü olduğunu keşfesen araştırmacılar, bağışıklık sistemini değiştirmenin cilt kanserinin akciğerlere yayılmasını yavaşlattığını belirledi.

Tahriş sandı kanser çıktı

21 yaşındaki Rhiannon Douglas, bacaklarında ortaya çıkan döküntüleri tahriş sandı ancak döküntüler yayılmaya başladı. Doktora giden genç kadın, konulan teşhisle şoke oldu. Kanser olduğunu öğrenen Douglas'ın göğsünde bir kitle ortaya çıktı. Kanserden sonra genç kadının damarları iltihaplandı ve bacakları şişti.

Doktorların umudu kestiği kadın kanseri yendi

Yürüyemez, konuşamaz ve hatta yemek bile yiyemez hale gelen kanser hastası Claire Cunningham, acı içinde kıvranırken doktorlar, ümidi kesip eve gönderdi. Arkadaşları tarafından İmmünoterapi tedavisine götürülen genç kadın 6 hafta sonra iyileşti. 38 kiloya kadar düşen ve ağrıları olan Claire'in omurgasindaki kanser yok oldu.

Kanser tehlikesine karşı evlere cihaz yerleştirildi

Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK), doğal kaynaklardan maruz kalınan radyasyonun büyük bölümünü oluşturan radon gazının ev içi ölçüm değerlerini belirlemek amacıyla bir proje başlattı. “Türkiye Ev İçerisinde Radon Gazı Seviyesi Haritalandırılması” projesi kapsamında ülke genelinde 62 bin eve radon sensörleri yerleştirilerek ölçümler yapılacak. Ölçüm cihazlarının 2 ay boyunca salon ve yatak odasında hiç oynatılmadan bekletilmesi gerekiyor.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.