• Tarihe göre sırala

Kanser dünya genelinde artan bir sağlık problemi

Halk Sağlığı Müdürü Bekir Demirbaş, kanserin dünya genelinde artan en önemli sağlık problemi olduğunu söyledi. Dünya Kanser Günü nedeni ile açıklamada bulunan Demirbaş, “Her yıl ortalama 164 bin kişiye kanser tanısı konulmakta Türkiye'de ise Avrupa Birliği ülkelerine göre kanser olma riski düşük."dedi

Kanser hakkındaki bu söylentiler 'yalan'

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Ömer Fatih Ölmez, 4 Şubat Dünya Kanser Günü nedeniyle yaptığı açıklamadar, kanser ile ilgili doğru bilinen yanlışları anlattı. Kanserin bulaşıcı olması, genetikle ilgilisi, şekerin kanser ile bağlantısı hakkında düzeltme yapan Doç. Dr. Ölmez, hastalığın açıkça konuşulmasını tavsiye etti.

Sağlık Bakanı'ndan 'Palm yağı' açıklaması

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kanser yaptığı belirtilen Palm yağıyla ilgili açıklama yaptı.

İki kanser arasında bağlantı kesildi

İngiliz bilim adamları, laboratuvar ortamında cilt kanserinin akciğere yayılmasını yüzde 75 oranında engellemeyi başardı. DNA'nın kanserin yayılmasını kolaylaştıran ya da zorlaştıran 23 bölümü olduğunu keşfesen araştırmacılar, bağışıklık sistemini değiştirmenin cilt kanserinin akciğerlere yayılmasını yavaşlattığını belirledi.

Tahriş sandı kanser çıktı

21 yaşındaki Rhiannon Douglas, bacaklarında ortaya çıkan döküntüleri tahriş sandı ancak döküntüler yayılmaya başladı. Doktora giden genç kadın, konulan teşhisle şoke oldu. Kanser olduğunu öğrenen Douglas'ın göğsünde bir kitle ortaya çıktı. Kanserden sonra genç kadının damarları iltihaplandı ve bacakları şişti.

Doktorların umudu kestiği kadın kanseri yendi

Yürüyemez, konuşamaz ve hatta yemek bile yiyemez hale gelen kanser hastası Claire Cunningham, acı içinde kıvranırken doktorlar, ümidi kesip eve gönderdi. Arkadaşları tarafından İmmünoterapi tedavisine götürülen genç kadın 6 hafta sonra iyileşti. 38 kiloya kadar düşen ve ağrıları olan Claire'in omurgasindaki kanser yok oldu.

Kanser tehlikesine karşı evlere cihaz yerleştirildi

Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK), doğal kaynaklardan maruz kalınan radyasyonun büyük bölümünü oluşturan radon gazının ev içi ölçüm değerlerini belirlemek amacıyla bir proje başlattı. “Türkiye Ev İçerisinde Radon Gazı Seviyesi Haritalandırılması” projesi kapsamında ülke genelinde 62 bin eve radon sensörleri yerleştirilerek ölçümler yapılacak. Ölçüm cihazlarının 2 ay boyunca salon ve yatak odasında hiç oynatılmadan bekletilmesi gerekiyor.

Akciğer kanserinde ezber bozan teşhis

Başarılı bir akciğer kanseri tedavisi için erken teşhis çok önemli. Akciğer kanserini basit bir kan testi ile, yapılan taramalardan bile önce öğrenebilirsiniz. Bir araştırmaya göre akciğer kanserinin ilk evrelerinde bağışıklık sistemi tarafından antikorlar üretilir. Uzmanlar, antikorlar için yüksek riskli hastaların taranmasının birçok hayatı kurtarabileceğine inanıyor.

3 kadınsal kansere dikkat!

Ülkemizde her 8 kadından birinin kapısını çalan meme kanseri, dünyada da hızla yaygınlaşıyor. Artık genç kızlarda da görülebilen ancak erken teşhisle tam iyileşme sağlanabilen meme kanserine karşı toplumsal farkındalık da her geçen gün artıyor. Diğer kadınsal kanserlerden rahim ağzı kanseri ve yumurtalık kanseri konusunda ise uzmanlar uyarıyor.

Ücretsiz kanser ameliyatı geliyor

Sağlık Bakanı Müsteşarı Prof. Dr. Gümüş, “Kanser yüzünden varını yoğunu satan aileler var” dedi ve ekledi: “Artık devlet 'Özel hastanelere tüm harcamayı ben vereyim ama hastadan 5 kuruş para almayın' diyecek”

Akciğer kanseri durmuyor

Amerikalı araştırmacıların çalışmaları, akciğer kanserinin seyri hakkında fikir verdi. Bilim insanları, akciğer kanserinin yayılmasının, rüzgarda yıkılıp savrulan çadırlara benzediğini açıkladı. Bulgu, hastalığın yayılmasını engelleyecek tedavilerin geliştirilmesi açısından anlamlı.

Erkeklerde kanserin nedeni genler olabilir

Amerikalı bilim adamları, erkeklerin kadınlardan daha fazla kansere yakalanmasının nedeninin genlerle ilgili olabileceğini belirtti.

Doğum yapmayanlar risk altında

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Murat Gök, kadınlarda en çok görülen dördüncü kanser türü olan rahim kanserinin erken teşhis edilmesiyle olumlu sonuçlar alınabileceğini belirterek, hiç doğum yapmamış ve emzirmemiş olan kadınların risk altında olduğunu söyledi.

Ugandalı kadın şifayı burada buldu

Uganda’da ileri safhada meme kanseri teşhisi konulan iki çocuk annesi 39 yaşındaki Annei Nakıçudde, ülkesindeki sağlık koşullarının yetersizliği yüzünden ölümle burun buruna geldi. Türk doktorlarının desteği ile İstanbul'a getirilen genç kadın gördüğü tedavi sonrasında meme kanserini yendi. Sağlığına kavuşan Ugandalı Nakıçudde, Hastane odasından ailesiyle görüntülü konuşarak, 'iyiyim” dedi.

40 yaş altı kadınlar dikkat

Ülkemizde meme kanseri görülme sıklığı düşük ancak bizde 40 yaş altı genç meme kanserli hasta sayısı oldukça yüksek oranda. Türkiye'nin batısında yaşayanlarda daha sık meme kanseri gelişiyor...

Diyabet pankreas kanserine neden oluyor

Şeker hastalığından korunmak aynı zamanda pankreas kanserinden de korunmak anlamına geliyor. Dünya Pankreas Günü için açıklama yapan Türk Gastroenteroloji Derneği Üyesi Prof. Dr. Dilek Oğuz, "“Sağlıklı beslenmek, sigara içmemek, spor yaparak şişmanlıktan ve diyabet hastalığından korunmak sadece pankreas kanseri değil diğer kanserlerden de korunmamızı sağlayacaktır” diyor.

Kamu spotu gerçek oldu

Sağlık Bakanlığı'nın kanser farkındalığını arttırmak için hazırladığı kamu spotunda oynayan 48 yaşındaki Belma Tablı merak edip test yaptırdı. Tablı, testler sonucunda meme kanseri olduğunu öğrendi. Sol memesi alınan Tablı, aile hikayesinde rahim ve meme kanseri olduğunu bu nedenle de son yıllarda sürekli kontrollerini yaptırdığını söyledi. Korkmadığını anlatan Tablı, tedavisine devam ediyor.

Sigara içenleri kontrole çağırdı

Prof. Dr. Mete Kıroğlu, gırtlak kanserinde erken tanının hayat kurtardığını belirterek, özellikle sigara içen 40 yaşını geçmiş erkekleri düzenli doktor kontrolüne çağırdı. Erken tanının hayat kurtardığını ifade eden Prof. Dr. Kıroğlu, düzenli kontrol yapıldığı taktirde hiçbir sorun yaşanmayacağını ifade etti.

Akciğer kanseri sizin eseriniz

Türk Akciğer Kanseri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Rıza Çetingöz, akciğer kanserinin bir kader değil, kötü alışkanlıkların nedeni olduğunu söyledi. Akciğer kanserinin erken tanıdan önce, halkın bilinçlenmesinin çok önemli olduğunu ifade eden Prof. Dr. Çetingöz, hastaların yüzde 90'ının sigara içenler olduğunu kaydetti.

Kanserden 3 günde kurtuldu

Elazığ'da bir yıl önce bacaktaki yumuşak doku kanserinden ameliyat olan 58 yaşındaki Duriye Özdemir, bu kanserin akciğere sıçraması nedeniyle kapalı ameliyata alınarak 3 gün içerisinde sağlığına kavuştu. Ameliyattan sonra bir gün yoğun bakımda, iki günde odada yatan Özdemir, üçüncü gün taburcu oldu.

Meme kanseri olanların yarısı 50 yaşın altında

8 kadından biri hayatı boyu meme kanseri olma riskini taşıyor. Ülkemizdeki kadınların yaklaşık yüzde 50'si 50 yaşın altında meme kanseri tanısı alıyor.

Acısız kolonoskopi

Boğaziçi Üniversitesi Makina Mühendisliği ve Biyomedikal Mühendisliği, kolonoskopi işleminin süresini yarıya indirmeyi ve işlem sonrasında hastanın ağrılarını azaltmayı hedefleyen yeni bir medikal cihaz geliştirmek için TÜBİTAK destekli bir projeye başladı.

ABD ve Küba arasında kanser anlaşması

ABD ile Küba arasındaki yeni dönem sağlık alanına da yansıdı. İki ülke kanser araştırmalarında işbirliği anlaşması imzaladı.

Benleriniz kanserin habercisi olabilir

Uzmanlar, vücuttaki benlerin dikkatle takip edilmesi gerektiğini vurguladı. Uzmanlar, estetik kaygılar nedeniyle alınan benlerin uzman hekim tarafından doğru şekilde alınması olduğunu söylüyor.

Deodorantta kanser riski

Meme kanserinde baş şüphelinin alüminyum tuzu olduğunu söyleyen bilim insanları “Alüminyum tuzu içeren deodorantlardan kaçının” dedi

Kansere karşı yürü

Uzmanlar, dünyada kansere karşı atılabilecek en önemli adımların başında egzersiz ve yürüyüşün geldiğini söylüyor...

Kanser düşmanı beyaz çay

Diyetisyen Şeyda Sular, beyaz çayın protein açısından çaylar arasında en zengin orana sahip olduğunu ifade etti. Beyaz çayın yağların parçalanmasını hızlandırdığını söyleyen Diyetisyen Sular, kanser hücrelerini engellediğini kaydetti. Sular beyaz çayın özellikle kolon kanserini durdurduğunu anlattı.

670 bin kanser vakası geliyor

Obezite nedeniyle önümüzdeki 20 yıl içinde 670 binden daha fazla kişinin kanser olacağı öngörüldü. Vücuttaki yağ fazlalığının sigara ile hemen hemen eşit oranda tehlikeli olduğunu söyleyen uzmanlar, önümüzdeki yılların kanser tedavisinin maliyetinin 2.5 milyar dolara tekabül edeceğini iddia ediyor.

Her sene 30 bin kadın ölüyor

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, Türkiye'de her yıl 30 bin kadının kanserden öldüğünü, tütünle mücadele kapsamında son yıllarda erkeklerde akciğer kanseri yüzde 10 azalırken, kadınlarda arttığını söyledi. Her sene 528 bin kadına rahim kanseri teşhisinin konduğunu ifade eden Prof. Dr. Gümüş, iki kadından birinin de obezite ile mücadele ettiğini anlattı.

Raflarda satılan çeşitli ürünler ve meşrubatlara dikkat

Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Özet, “Kanserojenik gelişimi azaltabilecek özellikle bizim toplumumuzda Akdeniz diyeti olarak tanımladığımız beslenme biçimi önem taşımaktadır. Etin pişirilme ve hazırlanma biçimi de bu noktada önem taşımaktadır. Diğer yandan zeytin, peynir ve turşulardaki tuz oranları oldukça yüksek. Bu oranların azaltılması gerekmektedir" dedi.

Tümör karnının içinde patladı

April Heath isimli 24 yaşındaki öğretmen grip virüsü kaptığını sanarak doktora gitti. Endişe bozukluğu ve kulak enfeksiyonu teşhisi konulan Heath'in yorgunluğu ve baş dönmesi geçmeyince tekrar doktora gitti. Genç öğretmenin karnında bir tümör olduğu ve bu tümörün patladığı tespit edildi.

Kanserin habercisi 'ses kısıklığı ve nefes darlığı'

Baş boyun kanserlerinin önemli bir bölümünü oluşturan gırtlak kanserinin ses kısıklığı ve nefes darlığı ile kendini gösterebildiğini dile getiren Dr. Sedat Çağlı, en önemli belirtilerinin iyileşmeyen yaralar, ağız kokusu, boğazdaki kitle hissi olduğunu belirtti. Tütün ürünlerinin ve alkolün kanserin oluşumunda baş tetikleyici olduğunu ifade eden Dr. Çağlı, tedavinin tümöre ve hastaya göre yapıldığını söyledi.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.