KYK'dan burs ve kredi alan öğrencilere 'taahhütname' uyarısı

Yükseköğrenim öğrencilerini maddi yönden desteklemek amacıyla ödenen burs ve kredilerin taahhütname onay işlemi, yarın sona erecek. Taahhütnamesini onaylamayan öğrencilere 2017-2018 eğitim öğretim yılı için ödeme yapılmayacak.

Etkili öğretmeni böyle anlayacaklar

ODTÜ koordinatörlüğünde, öğretmenlerin etkili ders anlatma becerilerinin "göz hareketlerini izleme" teknolojisi ile tespit edilmesini sağlayan proje başlatıldı. AB desteğiyle Türkiye, İtalya ve Litvanya'da yürütülecek projede, öğretmenlerin sınıf içinde öğrencileri ile kurdukları göz temasları, etkileşimli tahta kullanım oranları analiz edilecek ve etkili öğretmen modeli belirlenecek.

Mersin'de okullar tatil mi?

Mersin’de dolu yağışının hayatı olumsuz etkilemesinin ardından gündeme okulların tatil olup olmadığı sorusu geldi.

E-Okula nasıl giriş yapılır: E-Okul sınav sonuçları sorgula

Okulların açılmasıyla birlikte en çok kullanılan sistemlerin başında E-Okul geliyor. E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi, öğrencinin ders notlarından devamsızlık bilgisine, yıl sonu başarı puanından şube not ortalamasına kadar birçok bilgiye erişim imkanı sağlayan bir sistem. E-Okul veli Bilgilendirme Sistemi (VBS) nedir ve nasıl çalışır sorularının cevaplarını arayan arayan veliler için E-Okul ile ilgili tüm bilgileri derledik. İşte e-okul VBS giriş sayfası...

9 ülkeden 179 çocukhepsi aynı okulda

Yalova’da 627 öğrencisi bulunan Bahçelievler İlkokulunda, 9 ülkeden 179 çocuk eğitim görüyor. İran, Moldova, Ürdün gibi ülkelerden gelen ailelerin çocukları hem Türk kültürünü hem Türkçe’yi öğreniyor. Müdür Yardımcısı Mehmet Murat Marangoz, okulda bir mozaiğin oluştuğunu söylüyor.

2017 öğretmenler günü ne zaman

Milyonlarca öğrencinin merakla beklediği Öğretmenler günü 24 Kasım 2017 tarihinde kutlanacak. Millet Mekteplerinin açılışı ve Atatürk’ün Başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım günü, çeşitli etkinlikler düzenlenir öğretmenler gününe özel şiirler okunur.

2017 ALES sonbahara sonuçları ne zaman açıklanacak

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 19 Kasım'da yapılan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) sonuçları 22 Aralık 2017'de açıklanacak.

Bu okulda sadece üç öğrenci var

Türkiye’de 24 azınlık okulu ayakta kalmaya çalışıyor. En çarpıcı örneklerden biri Büyükada’daki Rum İlkokulu. Bir zamanlar onlarca öğrencinin bahçesinde koşuşturup oynadığı okulda bugün sadece üç öğrenci var.

Kimi bakan oldukimi milletvekili

Yurt dışından gelerek Türkiye bursları ile eğitim gören isimler, 25 Kasım’da İstanbul’da buluşacak. Şimdilerde ülkelerinde önemli görevler alan Türkiye mezunlarından, kimi başbakan yardımcısı kimi bakan kimi ise milletvekili oldu.

İş garantilimeslek liseleri

MEB, meslek liseleri ve sanayicileri bir araya getirecek bir çalışma başlatıyor. Yeni yapılacak olan meslek liseleri organize sanayi bölgelerinin yakınına kurulacak. Öğrencilerin bölümüne uygun sanayilerde staj yapabilmesi sağlanacak.

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz: Ders süresini biraz kısaltmak lazım

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Düzce'deki proje törenindeki konuşmasında, ders saatlerinin kısalması gerektiğini belirterek "Artık öğrenme süreleri hızlandı, öğrencilerimizi 40 dakika sınıfta tutmakta, dikkatlerini aynı noktaya toplamakta zorlanıyoruz" dedi.

ALES yarın yapılacak

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) yarın yapılacak. Adaylar yarın saat 10.00'dan sonra sınav binalarına alınmayacak. ALES sonuçları, açıklandığı tarihten itibaren 5 yıl geçerli olacak.

KPSS 4 yıl geçerli olacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, KPSS sonuçlarının geçerliliğinin 2 yıldan 4 yıla çıkarılması için çalışma başlattıklarını söyledi. Sarıeroğlu ayrıca gelecek yıl 5 bin engelli vatandaşın kamuya yerleştirileceğini açıkladı.

AÖF sınav yerleri açıklandı

Anadolu Üniversitesi tarafından düzenlenen (AÖF) Güz dönemi sınavları için giriş yerleri belli oldu. 25-26 Kasım’da gerçekleştirilecek olan AÖF sınavının giriş yerleri, öğrenci otomasyonu sisteminden öğrenilebilecek.

MEB FETÖ ile irtibatlı 5 okulu kapattı

Milli Eğitim Bakanlığınca, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında İstanbul'da 5 okul hakkında kapatma kararı verildi.

YÖK'ten Kılıçdaroğlu'na 'eczacılık fakültesi' yanıtı

YÖK tarafından CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun sözlerine ilişkin, "Yükseköğretim sistemimizde öğretim üyesi bulunmayan bir eczacılık fakültesi bulunmamaktadır" açıklaması yapıldı.

Okula 50 metre mesafede alkol satan tekel bayiileri kapatılamıyor

Başakşehir'de 3 okulun 50 metre mesafesinde bulunan 2 alkol bayii, ruhsatlı olduğunu öne sürerek satışına devam ediyor. Hukukçular ve veliler ise bu duruma tepkili. Belediye ise, tekel bayiilerinin ruhsatı 2012'de aldığını "okula 100 metre mesafede alkol satışını yasaklayan" yasanın 2013'te çıktığını belirterek bir işlem yapamayacaklarını kaydediyor.

KYK burs ve kredi sonuçları açıklandı: E-Devlet giriş ve KYK burs sonuçları öğrenme

KYK, 2017-2018 eğitim öğretim yılı burs ve kredi başvuru sonuçları açıklandı. Haftalardır merakla beklenen KYK burs sonuçları Yurtkur'un resmi sayfasından duyuruldu. KYK burs sonuçlarını KYK'nın resmi internet sitesi ya da E-Devlet üzerinden öğrenebilirsiniz. KYK burs sonuçları sorgulama bağlantısını haberimizde bulabilirsiniz.

'Suriyeli öğrencilere yönelik eğitim projesi sürüyor'

AB Türkiye Başkanı Berger, 14 ilde yapılacak 60 prefabrik okul hakkında "Sabah, Türk çocuklarına eğitim, öğleden sonra Suriyeli çocuklara eğitim başlatılacak. Türk hükümeti, şu anda entegrasyona yönelik çalışmalar yapmak istiyor" dedi.

Burs sonuçları açıklandı: KYK taahhütname onayı yapmak zorunlu

2017-2018 eğitim öğretim yılı burs ve kredi başvuru sonuçları açıklandı. KYK geçen yıl olduğu gibi bu yıl da öğrencilere ekim ayı dahil olmak üzere ödeme yapacak. KYK'dan burs ve kredi hakkı kazanan öğrencilere ödeme yapılabilmesi için taahhütnamelerin süresi içerisinde mutlaka onaylanması gerekiyor.

KYK burs sonuçları açıklandı

Binlerce üniversite öğrencisinin büyük heyecanla beklediği KYK burs sonuçları açıklandı. Peki KYK burs sonuçları nasıl öğrenilir? İşte KYK burs sonuçları ve detaylar...

Hazırlıkta başarısız olanların yerleştirme sonuçları açıklandı

ÖSYM tarafından, zorunlu yabancı dil hazırlık sınıflarında başarısız olan öğrencilerin, Türkçe öğretim yapan yükseköğretim programlarına yerleştirme sonuçları açıklandı.

Soruların yayımlanacağı tarih belli oldu

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, AK Parti milletvekillerine "liseye kayıt uygulaması"na ilişkin sunum yaptı. Sunuma göre; Örnek sorular aralık ayı içerisinde yayınlanacak, sınavla öğrenci alan beş okul tercihi yapılacak, 3 yanlış bir doğruyu götürecek.

Okulun çatısına öyle bir şey yaptı ki! Bakanlık ödül verecek

4 yıl önce İran sınırında bulunan Van’ın Çaldıran İlçesi Çubuklu Köyü Galatasaray Ortaokulu'na fen bilgisi öğretmeni olarak atanan Mahmut Çakır, sık sık elektriği kesilen okulun çatısına rüzgâr türbini kurarak okulu elektriğe kavuşturdu.

110 bin kelimelik yeni sözlük

Dünyada en çok konuşulan 5’inci dil olma özelliği taşıyan Türkçe’nin, en geniş kapsamlı sözlüğü yazıldı.

Eğitim bölgeleriyığılmayı önleyecek

MEB, liseye kayıt sisteminde nüfusun yoğun olduğu illerde yığılmanın önüne geçmek için ‘Eğitim Bölgeleri’ kuracak. Bu bölgelerde sadece adrese dayalı yerleştirmeler olacak. Sınavla yerleştirmeleri yine bakanlık yapacak. Ayrıca, sınava giren öğrencinin puanı 2 yıl geçerli olup, okullarda boşalan kontenjan olduğunda, puanına göre yedekte bekleyen ve okula en yakın adreste bulunan öğrenci yerleştirilecek.

'En fazla öğretmen ihtiyacımız İstanbul'da var'

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, öğretmenlerin en fazla Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde olduğunu belirterek "En fazla öğretmen ihtiyacımız ise İstanbul'da var" sözleriyle İstanbul'da öğretmen eksiği olduğunun vurgusunu yaptı.

'İkili eğitimi kaldırmak için 58 bin dersliğe ihtiyaç var'

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, ikili eğitimi kaldırmak için 58 bin dersliğe ihtiyaç olduğunu belirtti.

'Yeni müfredatta pratiklik kaygısı göz önüne alındı'

MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş, "Öğrencilerimizde gerekli yeterlilikleri pratik hayatla iç içe, değerlerimizle bir bütünlük ve ahenk sağlayacak şekilde görmek gerektiğinden hareket ettik. Yeni müfredatta pratiklik kaygısı göz önüne alındı" dedi.

Lisede nakil için 10. sınıf kriteri

Bakan İsmet Yılmaz’ın aktardığı bilgilere göre, liseye geçiş sınavıyla öğrenci alan okullarda boşalan kontenjan doğrultusunda sınav puanına göre, okul türleri arasında da 10. sınıfa kadar ikamet edilen eğitim bölgesine göre nakil işlemi yapılabilecek. Adrese dayalı yerleşecek öğrenciler her eğitim bölgesinde kendilerine sunulan farklı okul türlerinden 9 okul arasından 5 tercih yapacak. Yılmaz, 60 olarak açıklanan soru sayısının 80’e çıkarılabileceğini söyledi.

Özel okullar MEB sınavıyla öğrenci alacak

TÖZOK Yönetim Kurulu Başkanı Dal, "Kayıt süreci ve yerleştirmeye dair esaslar, Bakanlığımızın sınav sistemi ile ilgili açıklayacağı bilgiler çerçevesinde ayrıca kamuoyu ile paylaşılacaktır" dedi.

MEB'den öğrencilerin eğitimlerine 'oyun'lu destek

Milli Eğitim Bakanlığınca geliştirilen ve yabancı dilden ana dile, tarihten matematiğe, genel kültürden üniversite hazırlığa kadar içeriklerin yer aldığı 7 mobil oyun, sanal marketlerde öğrencilerin kullanımına sunulmaya başlandı.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.