Cumhurbaşkanı Erdoğan ayağının tozuyla MGK toplantısına geçti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ABD ziyaretini tamamlayarak yurda döndü. Cumhurbaşkanlığı Külliyesine geçen Erdoğan, 15.00'te yapılacak MGK'ya başkanlık yapacak. MGK'nın ardından ise Bakanlar Kurulu toplanacak.

Irak ve Suriye tezkeresi TBMM'de

Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon konusunda hükümete verilen yetkinin bir yıl uzatılmasına ilişkin tezkere, TBMM Başkanlığına sunuldu. Hazırlanan tezkere metninde, "Irak'ta PKK ve DEAŞ unsurlarının varlığını sürdürmesi, etnik temelli ayrılıkçılığa yönelik girişimler ülkemizin güvenliğine doğrudan tehdit oluşturmaktadır" ifadelerine yer verildi. Tezkere görüşmelerine Cumhurbaşkanı Erdoğan da katılacak.

Başbakan'dan Barzani'ye çağrı: Zaman varken bu sevdadan vazgeç

Başbakan Binali Yıldırım gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kuzey Irak'taki referandum kararına tepki gösteren Başbakan, "Barzani bu inattan vazgeçmeli" diye konuştu. Tezkerenin yarın TBMM'de görüşüleceğini de hatırlatan Başbakan, Türkiye'nin tehdit oluşturan gelişmelere karşı müdahale hakkı olduğunu vurguladı.

CHP, Irak ve Suriye tezkeresi için destek şartını açıkladı

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Irak ve Suriye tezkeresiyle ilgili olarak, "Terörle mücadelede TSK'nın elini güçlendirirse 'Evet' deriz" açıklamasında bulundu.

MGK ve Bakanlar kurulu toplanıyor: Tezkere ve yaptırımlar masada

Kuzey Irak’ta 25 Eylül’de yapılması planlanan bağımsızlık referandumunun engellenmesi için, Türkiye’nin diplomatik temasları sürerken, bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Milli Güvenlik Kurulu 15:00'te, Bakanlar Kurulu 18:00'de toplanacak. Milli Güvenlik Kurulunda bu konuda önemli kararlar alınması bekleniyor. MGK’nın hemen ardından toplanacak Bakanlar Kurulu’nda IKBY’ye yönelik uygulanabilecek yaptırımların masaya yatırılması bekleniyor. 23 Eylül Cumartesi günü ise TBMM Irak ve Suriye tez...

'Washington Portakalı'

Yeni Şafak yazarlarının gündeme ilişkin kritik analizlerini sizler için derledik.

MGK ve Bakanlar Kurulu'nun toplanacağı saat belli oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Milli Güvenlik Kurulu 15:00'te, Bakanlar Kurulu 18:00'de toplanacak.

Yolharitası MGK’dabelli olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York’ta ABD Başkanı Trump ile 1 saat görüştü. Erdoğan, bölgesel konuların ele alındığı görüşmenin olumlu geçtiğini söyledi.Trump ise “Daha önce hiç olmadığımız kadar yakınız” ifadelerini kullandı.

Barzani'ye tüm kapılar kapanacak

Türkiye, Barzani’nin Irak’ı parçalayıp Kerkük’ü savaşa sürükleyecek referandumuna karşı bugün MGK ve Bakanlar Kurulu’nda net mesajlar verecek. Tüm dikkatlerin çevrildiği toplantılarda Barzani’yi dünyadan izole etmek için sınır kapılarının kapatılması masada olacak. Meclis de yarın Irak tezkeresi için olağanüstü toplanıyor.

Yeni Şafak uyardı

Küresel güçlerin bölgemizdeki kirli planlarını deşifre eden Yeni Şafak, Kuzey Irak’ta Barzani’nin ‘bağımsız Kürdistan’ girişimi karşısında en net uyarıları yapan yayın organı oldu. ABD ve İsrail merkezli planın tüm bölgeyi ateşe vermeyi amaçladığını görmezden gelen IKBY yönetimi için vakit giderek daralıyor.

Sınırda mevziler hazır

Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) Şırnak’ın Silopi ilçesindeki Habur Sınır Kapısı yakınlarında 18 Eylül’de başlatılan tatbikat devam ediyor.

Barzani'ye tüm kapılar kapanacak

Türkiye, Barzani’nin Irak’ı parçalayıp Kerkük’ü savaşa sürükleyecek referandumuna karşı bugün MGK ve Bakanlar Kurulu’nda net mesajlar verecek. Tüm dikkatlerin çevrildiği toplantılarda Barzani’yi dünyadan izole etmek için sınır kapılarının kapatılması masada olacak. Meclis de yarın Irak tezkeresi için olağanüstü toplanıyor.

Irak tezkeresine ilk destek MHP'den geldi

Türkiye Büyük Millet Meclisi, IKBY yönetiminin aldığı referandum kararına ilişkin Cumartesi günü olağanüstü toplanacak. Tezkereye MHP destek vereceğini açıkladı.

TBMM Başkanvekili Aydın: Yolumuza emin adımlarla devam edeceğiz

TBMM Başkanvekili Aydın, fitne ve şer şebekelerinin Türkiye'yi yıkmak için birlikte hareket etmeye çalıştıklarını, birlik ve beraberlik içinde oyun ve tezgahlara gelmeden emin adımlarla yola devam edileceğini belirtti.

Şentop'tan IKBY'ye uyarı: Bu projeye müsaade etmeyiz!

IKBY'nin bağımsızlık referandumu için girişimlerine tepki gösteren TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Şentop, "İsrail'in tampon bölge oluşturma isteği var. Türkiye'nin karşı olduğu bir projenin bölgede hayata geçirilmesi mümkün değil. Müsaade etmeyiz" dedi.

Kılıçdaroğlu'ndan dikkati çeken 'CHP' yorumu

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, partisi için dikkatleri çeken bir tanımlamada bulundu. CHP'ye yönelik gelen eleştirilerin artık kesildiğini iddia eden Kılıçdaroğlu, "Şimdi tüm sorunların çözüm adresi CHP" iddiasında bulundu.

Tercüme hatasını İbrahim Kalın düzeltti

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Erdoğan'ın, PBS'te mülakatında yapılan tercüme için düzeltme yaptı. Kalın, "Erdoğan, Trump'ın özür dilemediğini ancak olanlardan dolayı üzgün olduğunu söylediğini aktardı" ifadelerini kullandı.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'a 'hayırlı olsun' ziyareti

Hükümet Sözcüsü Bozdağ, yeni Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'a 'hayırlı olsun' ziyaretinde bulundu.

"Küt diye bir yargı kararı çıkarsa"

Yeni Şafak yazarlarının Türkiye ve dünyadaki gündeme dair analizlerini sizler için özetledik... Mehmet Acet köşesinde "Yeni sistem yargı duvarına toslarsa ne olacak?" başlıklı yazı kaleme aldı. Zekeriya Kurşun, Merve Şebnem Oruç, Aydın Ünal, Faruk Aksoy'un gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Komutanlar peşpeşe Çankaya’da

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya’da önce Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Güler ardından da Deniz Kuvvetleri Komutanı Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanı Hasan Küçükakyüz ve Jandarma Genel Komutanı Arif Çetin’i kabul etti. Kuzey Irak’taki referandumun ele alınacağı 22 Eylül’deki MGK öncesi yapılan ziyaretler dikkat çekti.

Bu referandumyapılmamalı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 25 Eylül’deki bağımsızlık referandumu konusunda Barzani’yi bir kez daha uyardı: Biz en başından beri Irak’ın toprak bütünlüğünü savunduk. Kimse bunu yapmıyorken bile… Bu referandum yapılmamalıdır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan TÜRKEN Vakfı yemeğinde önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD temasları kapsamında TÜRKEN Vakfının düzenlediği yemekte katılımcılara hitap ediyor.

AK Partili il başkanının istifası istendi

Adalat ve Kalkınma Partisi Genel merkezi Batman il başkanı Diyadin Uçar'ın istifasını istedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin 'Suriye'yi görüşecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir araya geleceğini ve Suriye'ye görüşeceğini söyledi.

Türkiye'den 'son dakika' ABD uyarısı!

ABD'yi Irma'dan sonra sarsan Maria Kasırgası'na karşı Türkiye'den önemli bir uyarı yapıldı. Dışişleri Bakanlığı, Türk vatandaşları uyardı.

Erdoğan'ın ABD heyetinde MHP'li iki sürpriz isim

ABD'de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a MHP’li iki sürpriz isim eşlik ediyor.

Çankaya'da kritik görüşme

Başbakan Yıldırım, Çankaya'da yeni Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'ı kabul etti. Görüşme yaklaşık 30 dakika sürdü.

Cumhurbaşkanlığından Macron'a ince mesaj

Cumhurbaşkanlığı resmi Twitter hesabı, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'a yönelik ince bir mesaj yayımladı. Cumhurbaşkanlığından Fransızca yayınlanan mesajda, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Türkiye'nin Cumhurbaşkanı ile görüşmek bir değerdir" ifadesine yer verildi.

Kuvvet komutanları Çankaya'da

Başbakan Yıldırım, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Güler, Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Küçükakyüz ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Çetin'i kabul edecek

7 partinin il başkanları aynı davayı takip ediyor

AK Parti, CHP, MHP, BBP, DSP, Saadet Partisi ve DP Kocaeli il başkanları, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığı'ndaki eylemlere ilişkin 52'si tutuklu, 13'ü firari 92 sanığın yargılandığı davanın duruşmasını takip ediyor.

Çatışmaların fitilini ateşler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak’ı parçalayacak bağımsızlık referandumunda ısrar eden Barzani’yi sert biçimde uyardı: Türkiye’nin kararlı tavrını görmezden gelmek, Irak Bölgesel Kürt yönetimini elindeki imkanlardan da edecek bir sürecin önünü açabilir. Yeni çatışmaların fitilini ateşlemek yerine hep birlikte bölgede huzuru ve barışı tesis için çalışmalıyız.

Afrin kuşatması

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘taviz vermeyeceğiz’ dediği Afrin, Türkiye tarafından üç bölgeden kuşatılıyor. Reyhanlı’dan Kilis’e 100 kilometrelik bir askeri hat kuruldu. Amanos’taki birimler de sızmalara karşı teyakkuzda.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.