Komutanlar peşpeşe Çankaya’da

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya’da önce Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Güler ardından da Deniz Kuvvetleri Komutanı Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanı Hasan Küçükakyüz ve Jandarma Genel Komutanı Arif Çetin’i kabul etti. Kuzey Irak’taki referandumun ele alınacağı 22 Eylül’deki MGK öncesi yapılan ziyaretler dikkat çekti.

Bu referandumyapılmamalı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 25 Eylül’deki bağımsızlık referandumu konusunda Barzani’yi bir kez daha uyardı: Biz en başından beri Irak’ın toprak bütünlüğünü savunduk. Kimse bunu yapmıyorken bile… Bu referandum yapılmamalıdır.

AK Partili il başkanının istifası istendi

Adalat ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel merkezi Batman il başkanı Diyadin Uçar'ın istifasını istedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin 'Suriye'yi görüşecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir araya geleceğini ve Suriye'ye görüşeceğini söyledi.

Türkiye'den 'son dakika' ABD uyarısı!

ABD'yi Irma'dan sonra sarsan Maria Kasırgası'na karşı Türkiye'den önemli bir uyarı yapıldı. Dışişleri Bakanlığı, Türk vatandaşları uyardı.

Erdoğan'ın ABD heyetinde MHP'li iki sürpriz isim

ABD'de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a MHP’li iki sürpriz isim eşlik ediyor.

Çankaya'da kritik görüşme

Başbakan Yıldırım, Çankaya'da yeni Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'ı kabul etti. Görüşme yaklaşık 30 dakika sürdü.

Cumhurbaşkanlığından Macron'a ince mesaj

Cumhurbaşkanlığı resmi Twitter hesabı, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'a yönelik ince bir mesaj yayımladı. Cumhurbaşkanlığından Fransızca yayınlanan mesajda, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Türkiye'nin Cumhurbaşkanı ile görüşmek bir değerdir" ifadesine yer verildi.

Kuvvet komutanları Çankaya'da

Başbakan Yıldırım, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Güler, Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Küçükakyüz ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Çetin'i kabul edecek

7 partinin il başkanları aynı davayı takip ediyor

AK Parti, CHP, MHP, BBP, DSP, Saadet Partisi ve DP Kocaeli il başkanları, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığı'ndaki eylemlere ilişkin 52'si tutuklu, 13'ü firari 92 sanığın yargılandığı davanın duruşmasını takip ediyor.

Çatışmaların fitilini ateşler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak’ı parçalayacak bağımsızlık referandumunda ısrar eden Barzani’yi sert biçimde uyardı: Türkiye’nin kararlı tavrını görmezden gelmek, Irak Bölgesel Kürt yönetimini elindeki imkanlardan da edecek bir sürecin önünü açabilir. Yeni çatışmaların fitilini ateşlemek yerine hep birlikte bölgede huzuru ve barışı tesis için çalışmalıyız.

Afrin kuşatması

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘taviz vermeyeceğiz’ dediği Afrin, Türkiye tarafından üç bölgeden kuşatılıyor. Reyhanlı’dan Kilis’e 100 kilometrelik bir askeri hat kuruldu. Amanos’taki birimler de sızmalara karşı teyakkuzda.

Her türlü adımı atarız

Milli Savunma Bakanı Canikli, IKBY’nin referandum kararına sert tepki gösterdi. Canikli, “Gelişmeleri çok yakından takip ediyoruz. Eğer bir karar alınması, adım atılması gerekiyorsa o da kararlılıkla yerine getirilecektir” dedi. Canikli, bu adımın küresel bir savaşın fitilini ateşleyeceğini söyledi.

Vazgeçingarantörolalım

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, referanduma hazırlanan Erbil ile Bağdat yönetimi arasında arabuluculuk yapabileceklerini ve hatta Erbil’in haklarının korunması için de garantör olabileceklerini açıkladı.

Bu acıya gözlerinizi kapatamazsınız

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, CNN International'a Arakan'da yaşanan drama ilişkin bir makale yazdı. Erdoğan, makalede, "Türkiye'nin burada yaşanan krizi tek başına çözmesini beklemek makul bir yaklaşım değildir. Bu nedenle dünya liderleri, Türkiye'nin adımlarını takip ederek bölgede kalıcı çözümü sağlayacak kapsamlı ve uzun vadeli bir strateji geliştirmelidir" ifadelerini kullandı.

S-400’lerAkıncı’yageliyor

Rusya ile S-400 anlaşmasının tamamlanmasının ardından sevkiyat çalışmaları hız kazandı. Türkiye ile Rusya arasındaki görüşmelerde sistemin Ankara’daki Akıncı üssüne kurulması kararlaştırıldı. Buna göre üsse iki büyük hangar ve rampalar inşa edilecek. Sistemlerin bakım sevki de buradan yapılacak.

‘Sıradaki adımetnik temizlik’

Irak’ı parçalama planları yapan IKBY Başkanı Mesud Barzani referandum bahanesiyle Kerkük başta olmak üzere birçok bölgede etnik temizliğe gidecek.

Habur’a yürüyecek

Terör örgütü PKK’nın siyasi uzantısı HDP’den Mesud Barzani’ye ‘tüm gücümüzle yanınızdayız’ mesajı geldi.

FETÖ'nün medya yapılanmasında tahliye çıkmadı

FETÖ'nün medya yapılanması davasında Nazlı Ilıcak, Ahmet ve Mehmet Altan dahil tüm sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verildi.

Bakan Kaya'dan şehit yakınlarına istihdam hakkıyla ilgili açıklama

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayan Kaya, şehit yakınlarına istihdam hakkıyla ilgili müjdeyi verdi. Bakan Sayan Kaya, "Önümüzdeki günlerde, eğer şehit yakınımızın kardeşleri ya da anne-babasından istihdam hakkını kullanmayan olursa, iki hakkının da çocukları tarafından kullanabilmesi için bir düzenleme yapılacağının müjdecisi olayım" dedi.

Canikli'den 'örtülü ambargo' çıkışı: Parçaları vermiyorlar!

Türkiye'nin savunma sanayindeki atılımlarına karşı engelleme girişimlerine işaret eden Milli Savunma Bakanı Canikli, "Birçok ABD ve Alman firması, kullandığımız yedek parçalar için örtülü ambargo uyguluyor" dedi.

Barzani'ye uyarı: Savaşı ateşler

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Ankara'da önemli açıklamalarda bulundu. Canikli, Barzani'nin referandum ısrarına değinerek, "Bu referandum yeni bir savaşın fitilini ateşlemektir" dedi.

BBP Genel Başkanı Destici'den 'Türkmen bölge' uyarısı

IKBY'nin planladığı referandumdan 'evet' çıkması halinde Türkiye'nin atması gereken adımlara işaret eden BBP Genel Başkanı Destici, "Asla Irak'ın hiçbir bölgesinde referandum yapılmamalı. Türkmen bölgelerinde yapmaya kalkarlarsa buna fiili müdahale edilmeli" çağrısı yaptı.

Hükümet'ten S-400 açıklaması

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Türkiye’nin alacağı S-400 füzelerine karşı bazı ülkelerin karşı çıktığını hatırlatarak, “Allah’ın izniyle adımı attık. Anlaşma imzalandı, kaporalar verildi ve Türkiye S-400 füzesini alacak ve hava savunma sistemimiz bununla daha da güçlü hale getirecektir” dedi.

CHP'den Barzani açıklaması: Anladığı dilden konuşmak gerekir

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, Irak'ın kuzeyindeki referanduma ilişkin olarak, "Hükümetin Barzani'ye, 'Bu sevdadan vazgeç' deyip 24 saat süre vermesi lazım" dedi.

CHP Çukurova İlçe Başkanı Yüksel Erdoğan ve 9 yönetici istifa etti

Cumhuriyet Halk Partisi, Adana'nın Çukurova İlçesi Başkanı Yüksel Erdoğan, beraberinde 9 yönetici ile parti içi görevlerinden istifa ettiklerini açıkladı. Erdoğan, yaptığı açıklamada "Belediye imkanları ve etik dışı yöntemler ile, parti örgütleri üzerinde kurulmaya çalışılan tahakkümü reddediyoruz" dedi.

Meral Akşener'den yeni parti açıklaması

Meral Akşener, yeni parti adının henüz belirlenmediğini belirterek, partinin Ekim ayının 15'inde ilan edileceğini söyledi.

"Eşitleme vaadi"

Yeni Şafak yazarlarının Türkiye ve dünyadaki gündeme dair analizlerini sizler için özetledik... Hatice Karahan köşesinde "6. senaryo" başlıklı yazısını kaleme aldı. Abdullah Muradoğlu, Kemal Öztürk, Hasan Öztürk ve Ali Saydam gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Erdoğan kaleme aldığı mektubu temele yerleştirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM binasının karşısında bulunan yeni Türkevi'nin temel atma töreninde, kendisinin kaleme aldığı mektubu özel bir kapsülün içinde temele yerleştirdi.

AK Parti'de 7 ilin yeni il başkanları belli oldu

AK Parti, 12 il başkanının istifasını istedi. İstifa edenlerin yerine gelecek isimlerle son görüşmeyi Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptı. Görüşmeler sonucunda Hakkâri, Muş, Bayburt, Şırnak, Kırşehir, Aksaray ve Uşak il başkanları belirlendi.

Dünya değişti BM de değişmeli

BM Genel Kurulu için New York’ta bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM sistemini eleştirdi. Erdoğan, “BM eksiklerine rağmen dünyada herkesin sesini duyurabildiği yegane küresel çatı. Ancak dünya BM’nin kurulduğu dönemdeki dünya değildir. BM değişen şartlara ayak uydurmak için reforme edilmeli” diye konuştu.

Emanetidevraldı

Diyanet İşleri Başkanlığına atanan Prof. Dr. Ali Erbaş, görevi vekaleten yürüten Ekrem Keleş'ten devraldı. Devir töreninde konuşan Erbaş, "FETÖ'nün genç beyinleri sömürerek, gizemli ve bulanık din anlayışı ile oluşturduğu hasarı onarmak için çok çalışacağız" dedi.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.