15 Temmuz Darbe Girişimi Demet Sezen

Demet Sezen

15 Temmuz darbe girişimi gecesi FETÖ’cü hainlerin bombaladığı Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı’nda şehit olan polislerden biri de 31 yaşındaki Demet Sezen’di. Çağrılmayı beklemeden göreve giden Sezen, meslektaşı ve eşi Hakan Sezen’e 3 yaşındaki oğlunu emanet etmişti. Başkanlığa atılan ikinci bombada şehit düşen Demet Sezen, şehit aileleriyle özel olarak ilgileniyordu.

Darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz günü nöbetçi olan Demet Sezen, saat 22.30 sularında işinden çıkarak eşi ve oğluyla birlikte evine geldi. O ana kadar hiçbir şeyden haberi olmayan Sezen ailesi eve geldiklerinde bir grup hain tarafından darbe kalkışmasının yaşandığını öğrendi. Hemen hazırlık yapan Demet Sezen, eşine “sen gelme çocuğun yanında kal bir şey olursa haberleşiriz” diyerek evden çıktı.

Özel Harekât ikinci kez bombalandı
OYNAT 00:46
Özel Harekât ikinci kez bombalandı
Yeni Şafak
Darbeciler Gölbaşı Özel Harekât Daire Başkanlığı’nı ikinci defa hedef aldı. İlk bombalamadan sonra 17 polisin şehit düştüğü Gölbaşı’nda, ikinci bombalamanın ardından toplam 42 şehit verildi.

“Niyeti şehit olmaktı”

Özel Harekat’a giden ve şehit olmadan 5 dakika önce eşini arayan Demet Sezen, Genelkurmay Başkanlığı’na göreve gideceklerini haber verdi. Eşinin atılan ikinci bombada şehit düştüğünü söyleyen Hakan Sezen, “Sevdiği işi yapıyordu, niyeti de şehit olmaktı. Nasip oldu. Beraber çalıştığı arkadaşlarına da bunu sürekli söylerdi” diye konuştu.

Şehit aileleriyle görüşüyordu

Özel Harekat Daire Başkanlığı İnsan Kaynakları Şubesi Sosyal Hizmetler Bürosu'nda çalışan Demet Sezen, şehit ailelerine acı haberi vermekle görevliydi. Şehit haberlerinden çok etkilenen Sezen, şehit annelerine, eşlerine yalnızca haber vermekle kalmıyordu. Şehit çocuklarına hediyeler alarak onları sık sık ziyaret eden Sezen, bu işi gönüllü olarak yapıyordu.

31 yaşında şehit olan 1 çocuk annesi Demet Sezen’in ismi, Ankara Yenimahalle’de bulunan bir Anadolu imam hatip lisesine verildi.

Bir bakışta 15 Temmuz şehitleri
Bir bakışta 15 Temmuz şehitleri
Fetullahçı Terör Örgütü’ne bağlı askerlerin 15 Temmuz’da kalkıştığı darbe girişiminde 248 asker, polis ve sivil vatandaş şehit düştü. Şehit sayısının en yüksek olduğu il olarak Ankara ve İstanbul kayıtlara geçerken, büyük çoğunluğun evli ve sivil olması dikkat çekti
15 Temmuz Şehitleri Ankara
15 Temmuz Şehitleri Ankara