15 Temmuz Darbe Girişimi Tüm Medyalar

Tüm Medyalar

674
sn.
15

Videolar

Tümü
Akar'ın Yenikapı konuşması
OYNAT 00:07:30
Akar'ın Yenikapı konuşması
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, 15 Temmuz'da ülkenin tüm kurum ve kuruluşlarıyla birlikte TSK'ya sızmış bir grup illegal çete mensubu terörist hain Fetullahçı Terör Örgütü'nün tarihte görülmemiş şekilde vatana, millete, cumhuriyete bu zilleti ve rezaleti yaşattığını, TSK'nın şan ve şerefle dolu geçmişine kara bir leke sürdüğünü ifade etti.
Orgeneral Akar darbecilerden kurtarıldı
OYNAT 01:00
Orgeneral Akar darbecilerden kurtarıldı
Darbe girişiminin ilk dakikalarında rehin alınan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar Akıncı Üssü’ne götürülmüştü. Sabah saatlerine doğru Akıncı Üssü’ne operasyon yapılarak Hulusi Akar kurtarıldı. Sağlık durumu iyi olan Genelkurmay Başkanı daha sonra Çankaya Köşkü’ne geçti.
Kılıçdaroğlu: Artık yeni bir Türkiye var
OYNAT 00:23:57
Kılıçdaroğlu: Artık yeni bir Türkiye var
'Gülen ile iki kez görüştüm'
OYNAT 02:11
'Gülen ile iki kez görüştüm'
FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul'da, Ankara'da ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kaldığı Marmaris'teki suikast timinde rolü olan üst düzey rütbeli darbeci askerlerin, soruşturma sürecindeki ifadeleri, TVNET tarafından hazırlanan "Darbeciler hesap veriyor" belgeselinde bir araya getirildi. İşte A.K'nin ifadeleri..
Abdullah Gül Kısıklı’da halka seslendi
OYNAT 00:06:57
Abdullah Gül Kısıklı’da halka seslendi
11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Recep Tayyip Erdoğan’ın konutunun önünde demokrasi nöbeti tutan vatandaşlara seslendi. Konutun önüne kurulan sahnede konuşma yapan Gül, “Çok daha karanlık günlerin gelmesi ve çok daha büyük acıların yaşanması engellendiyse, bu aziz vatandaşlarımızın her şeyi unutup, vatan için, millet için, Türkiye için kendisini sokağa atıp tankların önüne geçmesi ile oldu” dedi.
Abdullah Gül’den darbeye sert tepki
OYNAT 00:04:35
Abdullah Gül’den darbeye sert tepki
11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz gecesi canlı olarak NTV yayınına bağlandı. Türkiye’nin Afrika yahut Latin Amerika ülkesi olmadığını vurgulayan Abdullah Gül, “Bu, emir-komuta zincirinde yapılan bir operasyon. Kimden emir alıyorsanız, dinlemeyin” diyerek darbeci askerlere seslendi. Darbeci askerlere seslendikten sonra ise halkı meydanlara çağırdı.
Erdoğan, Erol Olçok'un cenazesinde gözyaşlarını tutamadı
OYNAT 00:02:21
Erdoğan, Erol Olçok'un cenazesinde gözyaşlarını tutamadı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, darbe girişiminde hayatını kaybeden yakın arkadaşı Erol Olçak, oğlu Abdullah Olçak ve Yeni Şafak Gazetesi foto muhabiri Mustafa Cambaz'ın cenaze törenine katıldı. Erdoğan, törende yaptığı konuşma sırasında gözyaşlarına hakim olamadı, konuşmasını erken bitirdi.
Komuta kademesine düğün baskını
OYNAT 00:01:32
Komuta kademesine düğün baskını
Darbe girişiminin yaşandığı gece Orgeneral Mehmet Şanver’in kızının Moda Deniz Kulübü’nde düğünü vardı ve üst düzey generallerde düğündeydi. Bunu bilen darbeciler helikopterden ateş desteği alarak kulübün bahçesine girdi ve hızlı bir baskınla düğünde bulunan 17 generali rehin aldı. Komuta kademesini rehin alınışı kulüp kameralarına saniye saniye yansıdı.

Fotoğraf Galerisi

Tümü

Röportajlar

Tümü
Bizde iman var Türk’ü kimse yenemez
OYNAT 04:19
Akıncılar Hava Üssü
Bizde iman var Türk’ü kimse yenemez
R.Y.K. : Mustafa Zorova Röportaj Yapılan Kişi
04:19
FETÖ tarafından gerçekleştirilen 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda hainler hainlerin açtığı ateş sonucu yaralanan 70 yaşındaki Mustafa Zorova, "Türk'ü, bizi kimse yenemez, bize kurşun falan tesir etmez. Bizde bu iman oldukça bizi kimse yenemez." dedi.
Tanklara tek başına direnen kadın
OYNAT 04:26
15 Temmuz Şehitler Köprüsü
Tanklara tek başına direnen kadın
R.Y.K. : Safiye Bayat Röportaj Yapılan Kişi
04:26
FETÖ tarafından gerçekleştirilen 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Şehitler Köprüsü’nde hainlere karşı duran ancak açılan ateş sonucu yaralanan Safiye Bayat, “Erkekler gitse öldürebilirler ancak bir bayan olursa en fazla korkutabilirler’ diye düşündüm ancak hainlerin komutanı yüzüme silahı dayadı. Ancak onlara 'beni korkutamazsınız' dedim" ifadeleri ile o gece yaşadıklarını anlattı.
Besmelemi çekip yola çıktım
OYNAT 03:59
Kısıklı Cumhubaşkanlığı Konutu
Besmelemi çekip yola çıktım
R.Y.K. : Sabri Ünal Röportaj Yapılan Kişi
03:59
FETÖ tarafından gerçekleştirilen 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Üsküdar’da hainlerin tankları üstüne sürerek ezdiği Sabri Ünal, "Ben yola çıkarken besmelemi çektim, şehadetimi getirdim. Nasipte, kaderde ne varsa deyip yola çıktım" dedi.
Kamyonla darbe nöbetine
OYNAT 02:44
Taksim Meydanı
Kamyonla darbe nöbetine
R.Y.K. : Şerife Boz Röportaj Yapılan Kişi
02:44
FETÖ tarafından gerçekleştirilen 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde darbecilere karşı duran ve ertesi gün demokrasi nöbeti için kamyonu ile mahalleliyi Taksim'e taşıyan Şerife Boz, “Devletim, milletim ve çocuklarımın geleceği için canla başla mücadele ederek tankların olduğu yere kadar gittim” dedi.
5 dakikada tank kullanmayı öğrendi
OYNAT 01:41
E-5 Göztepe
5 dakikada tank kullanmayı öğrendi
R.Y.K. : Mehmet Köse Röportaj Yapılan Kişi
01:41
FETÖ tarafından gerçekleştirilen 15 Temmuz darbe girişimi sırasında hain askerlerin elinden vatandaşlar tarafından ele geçirilen ve Göztepe'de E-5 karayolu üzerinde kalan tankı kullanmayı 5 dakika da öğrenen İBB’de görevli şoför Mehmet Köse, “Daha önce tankı ancak dışarıdan gördüm. ancak hiç tereddüt etmedim. Normal bir araç gibi sürmeyi denedim ve başardım Allah'ın izni ile” dedi.
Bu kalkışma değil silahlı bir darbe girişimidir
OYNAT 00:04:36
Bu kalkışma değil silahlı bir darbe girişimidir
R.Y.K. : Recep Tayyip Erdoğan Röportaj Yapılan Kişi
00:04:36
FETÖ tarafından gerçekleştirilen 15 Temmuz darbe girişimin ardından İngiliz basın kuruluşu Reutres’e yaşanan süreci değerlendiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Buna artık kalkışma demiyorum. Bu bir silahlı darbe girişimidir. Bu 24 saatlik durum değildir. Bunun muhakkak gerisi var” dedi. Erdoğan Batılı basın mensuplarının soruları doğrultusunda hain darbe girişimi sonrasında alınan OHAL kararının da uzatılabileceğini vurguladı.
Baba Halisdemir: Vatana yetiştirdim vatana verdim
OYNAT 02:03
Özel Kuvvetler Komutanlığı
Baba Halisdemir: Vatana yetiştirdim vatana verdim
R.Y.K. : Hasan Hüseyin Halisdemir Röportaj Yapılan Kişi
02:03
FETÖ tarafından gerçekleştirilen 15 Temmuz darbe girişimin seyrini değiştiren isim Ömer Halisdemir’in babası Hasan Hüseyin Halisdemir, kahraman oğlu için “Vatana yetiştirdim, vatana verdim” dedi.
Cumhurbaşkanı alnından öptü 'Ayağa kalk' dedi
OYNAT 02:13
Atatürk Havalimanı
Cumhurbaşkanı alnından öptü 'Ayağa kalk' dedi
R.Y.K. : Ahmet Onay Röportaj Yapılan Kişi
02:13
FETÖ tarafından gerçekleştirilen 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Atatürk Havalimanı'nda hainler tarafından alçak uçuşlardan sığınacak yer arayan Ahmet Onay başına ceketini sararak VIP’ye girdiği anda yaralandı. Onay, “Yaşımız küçük, darbeyi bilmiyoruz" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisine ‘Bize eğilmek yakışmaz. Ayağa kalk’ dediğini söyledi.

İnfografikler

Tümü
Bir bakışta 15 Temmuz şehitleri
Bir bakışta 15 Temmuz şehitleri

Fetullahçı Terör Örgütü’ne bağlı askerlerin 15 Temmuz’da kalkıştığı darbe girişiminde 248 asker, polis ve sivil vatandaş şehit düştü. Şehit sayısının en yüksek olduğu il olarak Ankara ve İstanbul kayıtlara geçerken, büyük çoğunluğun evli ve sivil olması dikkat çekti

Darbeciler Twitter'da püskürtüldü
Darbeciler Twitter'da püskürtüldü

FETÖ’nün darbe girişiminin püskürtülmesinde sosyal medyanın da büyük katkısı oldu. Milyonlarca kişi kalkışmayı Twitter üzerinden öğrendi ve engellemek için sokaklara döküldü. 15 Temmuz gecesi atılan tweet sayısı, ortalamanın 35 kat üzerindeydi. Twitter’da 4 saat içinde toplam 495 bin paylaşım yapıldı

Dünya darbe girişimini Google'a sordu
Dünya darbe girişimini Google'a sordu

15 Temmuz gecesi sosyal medyanın yanı sıra arama motorları da etkin bir şekilde kullanıldı. O gece ‘darbe’ kelimesi dünya genelinde en çok aranan sözcükleri arasında yer aldı

TSK’daki darbecilerin 15 Temmuz Çizelgesi
TSK’daki darbecilerin 15 Temmuz Çizelgesi

Uçaklar, tanklar, helikopterler... Darbe girişiminde kullanılan tüm güçler.

DARBE GİRİŞİMİNE PİYASALARIN İLK TEPKİSİ
DARBE GİRİŞİMİNE PİYASALARIN İLK TEPKİSİ

15 Temmuz Cuma günü piyasaların kapanmasının ardından gerçekleşen darbe girişimini izleyen ilk iş günlerinde BIST 100 endeksi değer kaybetti, euro ve dolar da TL’ye karşı değer kazandı.

Darbeci General Semih Terzi’nin 15 Temmuz’da İzlediği Güzergâh
Darbeci General Semih Terzi’nin 15 Temmuz’da İzlediği Güzergâh

Darbe girişimine katılan ilk üst düzey rütbelilerden biri olan General Semih Terzi, Ankara’daki Özel Kuvvetler Komutanlığı’nı ele geçirmeye kalkışmış ve Astsubay Ömer Halisdemir tarafından vurularak öldürülmüştü. Darbe girişiminin seyrini değiştiren bu olay öncesinde Terzi’nin Ankara’ya geliş hikâyesi ise dikkatleri çekiyor.

Türk halkının direniş sembolleri
Türk halkının direniş sembolleri

Milyonlarca vatandaşın tek yürek olarak katıldığı demokrasi nöbetleri boyunca sayısız detay ve hafızalara kazınacak hatıralar yaşandı. Türkiye’nin dört bir yanında tutulan bu nöbetlerde direniş sembolleri ise hep aynıydı

28 gün kesintisiz nöbet
28 gün kesintisiz nöbet

Darbe girişiminin ardından 81 ilde başlatılan demokrasi nöbetleri günler boyunca kesintisiz devam etti. 7’den 70’e milyonlarca vatandaşın katıldığı nöbetlerdeki yoğunluk, günün farklı saatlerinde değişiklik gösterdi. Nöbetlerde en çok yoğunluğun iş çıkışı saatlerinde yaşandığı görülürken, sabahın ilk ışıklarında ise meydanların boş olmadığı görüldü

Haritalar

Tümü
15 Temmuz Gecesi İstanbul
15 Temmuz Gecesi İstanbul
15 Temmuz gecesi İstanbul'da Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprülerini trafiğe kapatan darbeciler sırayla, İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü, İstanbul Valiliği, Borsa İstanbul, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, AKOM, Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı, TRT Radyosu, Taksim Meydanı, CNN Türk Binası ve Çengelköy Polis Merkezi gibi yerlere baskın düzenledi.
15 Temmuz Gecesi Ankara
15 Temmuz Gecesi Ankara
Ankara, 15 Temmuz gecesi darbe girişiminin merkez üssü olarak kullanıldı. Akıncı 4. Ana Jet Üssü'nden darbe girişimini yöneten darbeciler, Genelkurmay Karargahını ele geçirerek komutanları derdest etti. TBMM, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, MİT Müsteşarlığı, Gölbaşı Özel Harekat Merkezi, TÜRKSAT ve Ankara Emniyet Müdürlüğü darbeciler tarafından bombalandı.
15 Temmuz Gecesi Türkiye
15 Temmuz Gecesi Türkiye
15 Temmuz günü FETÖ mensubu cuntacılar daha önce hazırladıkları sözde yeni 'görevlendirmeleri' 81 ildeki darbeci askerlere gönderdi. 'Yurtta Sulh Konseyi'nin talimatı sonrasında 25'in üzerindeki ilde askeri hareketlilik yaşanırken, kalkışma esnasında çok sayıda savaş uçağı, helikopter ve tank kullanıldı. Darbecilerin saldırısı sonucu çok sayıda sivil, polis ve asker şehit oldu veya yaralandı. Halkın şanslı direnişi ile hain darbe girişimi püskürtüldü.
15 Temmuz Şehitleri Ankara
15 Temmuz Şehitleri Ankara
15 Temmuz gecesi darbecilerin en yoğun saldırı gerçekleştirdiği şehirlerden biri Ankara oldu. Darbeciler başkentte birçok devlet kurumunu havadan bombaladı. Genelkurmay Başkanlığı’nın önü, Kazan, Kızılay, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin önü, Gölbaşı Özel Harekat Dairesi, TÜRKSAT, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü, Özel Kuvvetler Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve AK Parti Genel Merkez binasının önünde olmak üzere birçok noktada darbecilerin saldırısı sonucu 145 sivil, polis ve darbe karşıtı asker şehit oldu.
15 Temmuz Şehitleri İstanbul
15 Temmuz Şehitleri İstanbul
15 Temmuz gecesi darbeciler Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri, Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı, Çengelköy, Saraçhane ve İBB, Kadıköy Türk Telekom, Kurtköy Orhanlı Gişeleri, Borsa İstanbul, AKOM, Bayrampaşa ve İstanbul’un diğer bölgelerinde kontrolü ele geçirmeye çalıştı. Darbeye karşı direnen 94 sivil, polis ve asker şehit oldu.
15 Temmuz Şehitleri Türkiye
15 Temmuz Şehitleri Türkiye
15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı ile Türkiye’nin 81 ilinde meydanlara inen milyonlarca kişi darbe girişimine karşı mücadele etti. Cuntacıların doğrudan sivillere yönelik saldırıları sonucu 241 vatan kahramanı şehit olurken, 2 bin 194 kişi de darbecilerin saldırıları sonucu yaralandı.
FETÖ Yapılanması - Dünya
Dünya
FETÖ Yapılanması - Dünya
1989 yılında yurt dışına açılmaya başlayan FETÖ'nün Afrika, Avrupa, Asya, Avustralya ve Amerika'da çok sayıda okul, kolej, dernek, vakıf, medya merkezi ve üniversitesi bulunmaktadır. Dünyanın 170 ülkesinde örgütlenen FETÖ'nün toplamda 3 bine yakın kurum ve kuruluşu olduğu tahmin ediliyor. 
FETÖ Yapılanması - Kuzey Amerika
Kuzey Amerika
FETÖ Yapılanması - Kuzey Amerika
FETÖ’nün dünyada en etkin olduğu ülkelerin başında ABD ve Kanada gelmektedir. Amerika'da 140 civarında sözleşmeli okulu, çok sayıda üniversitesi, düşünce kuruluşu ve derneği bulunan FETÖ, bu okullar vasıtasıyla devletten yılda yaklaşık 500 milyon dolarlık gelir elde ediyor. Kanada ise FETÖ'nün lobi kurmaya çalıştığı ülkelerden biridir.