15 Temmuz Darbe Girişimi Tüm Medyalar

Tüm Medyalar

326
sn.
15

Videolar

Tümü
Akar'ın Yenikapı konuşması
OYNAT 00:07:30
Akar'ın Yenikapı konuşması
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, 15 Temmuz'da ülkenin tüm kurum ve kuruluşlarıyla birlikte TSK'ya sızmış bir grup illegal çete mensubu terörist hain Fetullahçı Terör Örgütü'nün tarihte görülmemiş şekilde vatana, millete, cumhuriyete bu zilleti ve rezaleti yaşattığını, TSK'nın şan ve şerefle dolu geçmişine kara bir leke sürdüğünü ifade etti.
Orgeneral Akar darbecilerden kurtarıldı
OYNAT 01:00
Orgeneral Akar darbecilerden kurtarıldı
Darbe girişiminin ilk dakikalarında rehin alınan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar Akıncı Üssü’ne götürülmüştü. Sabah saatlerine doğru Akıncı Üssü’ne operasyon yapılarak Hulusi Akar kurtarıldı. Sağlık durumu iyi olan Genelkurmay Başkanı daha sonra Çankaya Köşkü’ne geçti.
Kılıçdaroğlu: Artık yeni bir Türkiye var
OYNAT 00:23:57
Kılıçdaroğlu: Artık yeni bir Türkiye var
'Gülen ile iki kez görüştüm'
OYNAT 02:11
'Gülen ile iki kez görüştüm'
FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul'da, Ankara'da ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kaldığı Marmaris'teki suikast timinde rolü olan üst düzey rütbeli darbeci askerlerin, soruşturma sürecindeki ifadeleri, TVNET tarafından hazırlanan "Darbeciler hesap veriyor" belgeselinde bir araya getirildi. İşte A.K'nin ifadeleri..
Abdullah Gül Kısıklı’da halka seslendi
OYNAT 00:06:57
Abdullah Gül Kısıklı’da halka seslendi
11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Recep Tayyip Erdoğan’ın konutunun önünde demokrasi nöbeti tutan vatandaşlara seslendi. Konutun önüne kurulan sahnede konuşma yapan Gül, “Çok daha karanlık günlerin gelmesi ve çok daha büyük acıların yaşanması engellendiyse, bu aziz vatandaşlarımızın her şeyi unutup, vatan için, millet için, Türkiye için kendisini sokağa atıp tankların önüne geçmesi ile oldu” dedi.
Abdullah Gül’den darbeye sert tepki
OYNAT 00:04:35
Abdullah Gül’den darbeye sert tepki
11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz gecesi canlı olarak NTV yayınına bağlandı. Türkiye’nin Afrika yahut Latin Amerika ülkesi olmadığını vurgulayan Abdullah Gül, “Bu, emir-komuta zincirinde yapılan bir operasyon. Kimden emir alıyorsanız, dinlemeyin” diyerek darbeci askerlere seslendi. Darbeci askerlere seslendikten sonra ise halkı meydanlara çağırdı.
Erdoğan, Erol Olçok'un cenazesinde gözyaşlarını tutamadı
OYNAT 00:02:21
Erdoğan, Erol Olçok'un cenazesinde gözyaşlarını tutamadı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, darbe girişiminde hayatını kaybeden yakın arkadaşı Erol Olçak, oğlu Abdullah Olçak ve Yeni Şafak Gazetesi foto muhabiri Mustafa Cambaz'ın cenaze törenine katıldı. Erdoğan, törende yaptığı konuşma sırasında gözyaşlarına hakim olamadı, konuşmasını erken bitirdi.
Komuta kademesine düğün baskını
OYNAT 00:01:32
Komuta kademesine düğün baskını
Darbe girişiminin yaşandığı gece Orgeneral Mehmet Şanver’in kızının Moda Deniz Kulübü’nde düğünü vardı ve üst düzey generallerde düğündeydi. Bunu bilen darbeciler helikopterden ateş desteği alarak kulübün bahçesine girdi ve hızlı bir baskınla düğünde bulunan 17 generali rehin aldı. Komuta kademesini rehin alınışı kulüp kameralarına saniye saniye yansıdı.
Akıncı Üssü’ndeki darbeciler yakalandı
OYNAT 2:11
Akıncı Üssü’ndeki darbeciler yakalandı
Darbe girişiminin en kritik noktalarından biri Kazan’da bulunan Akıncı Üssü idi. Hem Genelkurmay Başkanı hem de bazı Kuvvet Komutanları rehin alınarak buraya getirilmişti. Darbe girişiminin püskürtülmesinin ardından Akıncı Üssü’ne operasyon yapıldı ve kaçmaya çalışan darbeciler yakalandı.
2. Ordu ve Meclis’i vur emri
OYNAT 00:04:43
2. Ordu ve Meclis’i vur emri
Adem Huduti yakın korumaları ve 7 araçla birlikte Malatya 2. Ordu Karargâhı’na geldi. Huduti’nin yakın korumaları makam odası önünde uzun namlulu silahlarla güvenlik önlemi aldı. Malatya 2. Ordu Karargâhı'nda yaşananlar güvenlik kameralarına yansıdı.
Malatya darbecilerden temizlendi
OYNAT 2:35
Malatya darbecilerden temizlendi
Darbe girişimi gecesi Malatya, halkıyla, iş makineleriyle, belediye araçlarıyla sabaha kadar hainlerle mücadele etti. 16 Temmuz sabahı darbenin püskürtülmesi üzerine, İnönü Kışlası’ndaki 100’e yakın asker teslim oldu.
Darbecilere yardım içeriden geldi
OYNAT 03:26
Darbecilere yardım içeriden geldi
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni ele geçirmek isteyen darbeciler, önce belediye önündeki caddeyi trafiğe kapattı. Daha sonra binaya baskın düzenleyen darbeciler güvenlikleri etkisiz hale getirince İBB Sivil Savunma Sekreteri Mehmet Tunç’a ulaşmaya çalıştı. Tunç’un gelmesiyle birlikte darbeciler kolayca içeri girerek binayı teslim aldı.
OYNAT 01:38
FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul'da, Ankara'da ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kaldığı Marmaris'teki suikast timinde rolü olan üst düzey rütbeli darbeci askerlerin, soruşturma sürecindeki ifadeleri, TVNET tarafından hazırlanan "Darbeciler hesap veriyor" belgeselinde bir araya getirildi. İşte Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ni bombalayan darbeci Ahmet Akalın'ın ifadesi...
Millet hainlere karşı iradesini sürekli kılmalı
OYNAT 00:27:46
Millet hainlere karşı iradesini sürekli kılmalı
TVNET ekranlarında Serhat Bayramoğlu’nun konuğu olan Ahmet Davutoğlu, 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrası hakkında değerlendirmelerde bulundu. Davutoğlu, “Milletimizden darbe girişimini başarısızlıkla sonuçlandıran iradeyi sürekli kılmasını diliyorum. Gün ve an geldiğinde anın gereğini yapmayanlar kendine karşı da tarihe karşı da sorumlu olurlar” dedi.
Bir millet ayağa kalktı
OYNAT 00:04:28
Bir millet ayağa kalktı
Ahmet Davutoğlu, 17 Temmuz akşamı İstanbul Kısıklı’da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile başladığı demokrasi nöbetine 22 Temmuz’da memleketi Konya’da devam etti. Hemşerilerine seslenen Davutoğlu, “15 Temmuz gecesi bir millet tekrar ayağa kalktı” dedi.
Bedeli ne olursa olsun demokrasimizi koruyacağız
OYNAT 00:02:27
Bedeli ne olursa olsun demokrasimizi koruyacağız
Al Jazeera aracılığıyla 15 Temmuz darbe girişimi hakkında dünyayı bilgilendiren Ahmet Davutoğlu, “Bu demokrasiye, vatana ve millete yönelik bir saldırı. Bedeli ne olursa olsun demokrasimizi koruyacağız” dedi.
Kimse canilere tepki gösterdiği için eleştirilemez
OYNAT 01:00
Kimse canilere tepki gösterdiği için eleştirilemez
Ahmet Davutoğlu, BBC başta olmak üzere birçok yabancı basın kuruluşu aracılığıyla dünyayı, 15 Temmuz darbe girişimi hakkında haberdar etti. Davutoğlu, "Fransa'da terör olayları yaşandığında ben Paris sokaklarında Fransız dostlarımın yaşam hakkını savundum. Şimdi tüm Avrupa’dan halkımızın yanında durmasını bekliyorum” dedi.
Davutoğlu: En büyük ihanet
OYNAT 00:07:08
Davutoğlu: En büyük ihanet
Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, FETÖ tarafından gerçekleştirilen darbe girişiminin ilk dakikalarında Habertürk'e bağlanarak; "Meşru yönetimler ancak seçimle ortaya konulabilir. Orduyu milletle karşı karşıya getirmek en büyük ihanettir" ifadelerini kullandı.
Esenler’de kanlı gece 
OYNAT 00:02:07
Esenler’de kanlı gece 
15 Temmuz gecesi Topkule Kışlası’ndan tanklarla çıkan darbeciler, Esenler civarında halkın onları durdurmak istemesi üzerine O-3 Karayolu’nu kan gölüne çevirdi. Yoldaki araçları ezerek ilerleyen darbeciler bir yandan yaylım ateşi açarken diğer yandan önlerine çıkan vatandaşları tanklarla ezmekten çekinmedi. O anlar çevredeki vatandaşların kameralarına yansıdı.
Özel Harekât ikinci kez bombalandı
OYNAT 00:46
Özel Harekât ikinci kez bombalandı
Darbeciler Gölbaşı Özel Harekât Daire Başkanlığı’nı ikinci defa hedef aldı. İlk bombalamadan sonra 17 polisin şehit düştüğü Gölbaşı’nda, ikinci bombalamanın ardından toplam 42 şehit verildi.
İkizi ile şehadete yürüdü
OYNAT 00:01:03
İkizi ile şehadete yürüdü
25 yaşındaki ikizler Ahmet ve Mehmet Oruç, 15 Temmuz gecesi FETÖ mensubu hainler tarafından Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı’nda şehit edildi.
TÜRKSAT’a kanlı baskın
OYNAT 00:03:25
TÜRKSAT’a kanlı baskın
Darbe girişiminde bulunan hainler yayınları kesmek için TÜRKSAT’a saldırdı. TÜRKSAT’ın Gölbaşı’nda bulunan tesislerine helikopterle indirme yapan darbeciler önce giriş ve çıkışları kapattı. Darbecilere engel olmak için tesise gelen TÜRKSAT Tesis Direktörü Ahmet Özsoy’un aracına kurşun yağdıran darbeciler, 4 kişinin bulunduğu araçta Ahmet Özsoy ve Ali Karslı’yı şehit etti.
TÜRKSAT hamlesini püskürttü
OYNAT 00:01:02
TÜRKSAT hamlesini püskürttü
39 yaşındaki TÜRKSAT Tesisler Müdürü Ahmet Özsoy, 15 Temmuz gecesi FETÖ mensubu hainler tarafından Ankara'daki TÜRKSAT Kampüsü'nde şehit edildi.
Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığında darbe girişimi gecesi yaşananlar
OYNAT 00:01:51
Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığında darbe girişimi gecesi yaşananlar
Darbecilerin hava saldırılarında kullandığı en önemli liman Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığıydı. Buradan kalkan uçakları engellemek amacıyla vatandaşlar direnişe geçti. Darbecilere direnen vatandaşların "Ne mutlu Türküm diyene" sloganlarını attıkları esnada darbeciler tarafından açılan ateş sonrası 8 kişi şehit oldu, 40 kişi yaralandı.
Darbeciler Boğaziçi Köprüsü’nde halkı taradı
OYNAT 03:21
Darbeciler Boğaziçi Köprüsü’nde halkı taradı
Darbeciler ilk olarak Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü kapattı. Vatandaşların köprüye gelmesiyle ise olaylar alevlendi. Tanklarla araçları ezerek gelen darbeciler köprüde halkı taradı. Hainler tarafından açılan ateşte ilk olarak Erol Olçok ve oğlu Abdullah Tayyip Olçok vuruldu. Darbecilerin kalabalığa rastgele ateş açmasıyla çok sayıda vatandaş şehit oldu.
Berat Gecesi şehadet için dua etti
OYNAT 00:01:04
Berat Gecesi şehadet için dua etti
54 yaşındaki Özel Harekat Polisi Akif Altay, 15 Temmuz gecesi FETÖ mensubu hainler tarafından Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı’nda şehit edildi.
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi bombalandı
OYNAT 01:36
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi bombalandı
15 Temmuz darbe girişimi gecesi hainlerin saldırdıkları noktalardan biri de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi idi. Gece boyunca Külliye’ye saldıran darbeciler, helikopterlerle Külliye ve çevresini taradı ve 2 kez bombaladı. Pilot Müslüm Macit’in Yarbay Hakan Karakuş’un talimatıyla bombaladığı Külliye ve Cumhurbaşkanlığı Köprülü Kavşağı’nda çok sayıda vatandaş şehit oldu. Külliye’nin bombalanma anları da saniye saniye görüntülendi.
Genelkurmay Başkanlığı işgal altında
OYNAT 07:18
Genelkurmay Başkanlığı işgal altında
Darbeci askerlerin Ankara’da ilk saldırdıkları yer Genelkurmay Başkanlığı’ydı. Tanklarla Genelkurmay’ın önüne gelen darbeciler vatandaşların direnişiyle karşılaşınca vatandaşları vurmaya başladılar. Polis ekiplerinin “Misliyle karşılık verilecek” talimatı üzerine operasyon başlatmasıyla darbecilerin kullandığı helikopterler de olay yerine gelerek saldırıya destek verdi. Çok sayıda vatandaşın şehit düştüğü Genelkurmay önünde, çatışmalar sabaha kadar sürdü.
Gülümseyerek şehit oldu
OYNAT 00:01:13
Gülümseyerek şehit oldu
32 yaşındaki Diyanet İşleri Başkanlığı’nda memur olan Ali Alıtkan, 15 Temmuz gecesi FETÖ mensubu hainler tarafından Genelkurmay Başkanlığı önünde şehit edildi.
Akıncı Üssü’nde 5 şehit
OYNAT 1:51
Akıncı Üssü’nde 5 şehit
Kazan’da bulunan Akıncı Üssü, darbe girişiminde rehin alma ve bombalama eylemlerinde bir nevi merkez olarak kullanıldı. Bunu öğrenen vatandaşlar Akıncı Üssü civarına gelerek saman balyalarını ateşe verdi ve uçakların görüş mesafesini daralttı. Ayrıca üs önünde toplanarak darbecilere karşı direndi. Vatandaşların gittikçe kalabalıklaşması üzerine üste bulunan darbeciler yaylım ateşi açtılar. 40 kişinin yaralandığı bölgede 5 kişi de şehit düştü.
Haydi sokağa
OYNAT 00:01:05
Haydi sokağa
34 yaşındaki muhtar Ali Anar, 15 Temmuz gecesi FETÖ mensubu hainler tarafından Kazan’da şehit edildi.
Son hamle hakkınızı helal edin
OYNAT 00:01:04
Son hamle hakkınızı helal edin
45 yaşındaki TÜRKSAT Hukuk Müşavirliği personeli Ali Karslı, 15 Temmuz gecesi FETÖ mensubu hainler tarafından Ankara'daki TÜRKSAT Kampüsü'nde şehit edildi.
Millet Meclisi bombalandı
OYNAT 00:03:27
Millet Meclisi bombalandı
Ankara’da Genelkurmay, Kızılay Meydanı ve Ankara Emniyet Müdürlüğü gibi yerlere saldırıda bulunan darbeciler Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni de bombaladı. 01.35’te TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın geldiği Başbakanlık Koordinasyon Merkezi’nde Meclis’i açık tutma kararı alınınca milletvekilleri TBMM’de toplandı. Bombalanma anı Meclis kameralarına saniye saniye yansıdı.
Reis çağırdı
OYNAT 00:01:04
Reis çağırdı
42 yaşındaki işçi Ali Mehmet Vurel, 15 Temmuz gecesi FETÖ mensubu hainler tarafından Genelkurmay Başkanlığı önünde şehit edildi.
Bombalama talimatı Albay Ahmet Tosun’dan geldi
OYNAT 00:02:47
Bombalama talimatı Albay Ahmet Tosun’dan geldi
Gölbaşı Özel Harekât Merkezi’ne saldıran darbecilere bombalama talimatını Albay Ahmet Tosun verdi. Pilot Yarbay Mustafa Azimetli ve Ekrem Aydoğdu’nun olduğu ilk uçak lazerle işaretleme yaparken, Mehmet Çetin Kaplan ve Ertan Koral’ın olduğu ikinci uçak bombaladı. İlk bombalamada 17 polis şehit düştü.
Suikast timine operasyon
OYNAT 03:52
Suikast timine operasyon
Darbeci hainlerin en büyük hedeflerinden biri Cumhurbaşkanı Erdoğan’dı. Erdoğan için bir suikast timi görevlendiren darbeciler, timi Erdoğan’ın bulunduğu Marmaris’teki otele gönderdi ancak Erdoğan onlar gelmeden otelden ayrılmıştı. Otele karadan ve havadan saldıran darbeciler başarısız olunca kaçmaya çalıştı. Darbecilerin ardından arama çalışmaları hemen başlatıldı ve 7’si suikast timinde görevli 14 darbeci gözaltına alındı.