15 Temmuz Darbe Girişimi Medyanın Durumu

Medyanın Durumu

sn.
'Son dakika'nın en uzun mesaisi
15 Temmuz akşamı yaşanan olağanüstü hareketlilik ilk saatlerde “güvenlik önlemi” olarak adlandırılmıştı. Saatler 22.37’yi gösterdiğinde yenisafak.com bu hareketliliğin “darbe girişimi” olduğunu duyurdu ve kafalardaki soru işaretleri yerini direnişe bıraktı. Türk medyasının ‘darbe mesaisi’ de başlamış oldu.

Darbeyi Yeni Şafak duyurdu

15 Temmuz akşamı, FETÖ mensubu askerlerin Ankara’da savaş uçaklarıyla alçak uçuş yapmaları ve İstanbul'daki köprülerin trafiğe kapatılması ile Türk medyası‘son dakika’ düğmesine bastı. 22.00’dan sonra sosyal medyaya düşmeye başlayan hareketlilik; eş zamanlı olarak internet siteleri ve televizyonlar tarafından “güvenlik önlemi” ve “hareketli saatler” ifadeleri ile haberleştirildi. Saatler 22.37’yi gösterdiğinde ise yenisafak.com Ankara ve İstanbul’da yaşanan askeri hareketliliğin darbe girişimi olduğunu 'son dakika' bilgisi olarak duyurdu ve bu andan itibaren Türk medyası da şanlı direnişin ortağı oldu.

Paralel subaylardan ihanet girişimi

22.46'da Twitter, 3 dakika sonra da Yeni Şafak'ın Facebook sayfalarında paylaşılan "darbe girişimi" haberi kısa sürede milyonlarca kişiye ulaştı. Yeni Şafak'ın Android ve iOS uygulamalarını kullanan 500 bine yakın okur da cep telefonlarına gelen bildirim ile darbe girişiminden haberdar oldu.

Tarihin akışını değiştiren 15 Temmuz gecesinin bilgi, belge ve kayıtları Türk medyasının arşivlerden geleceğe taşınacak ve
FETÖ'nün ihanet girişimi hafızalardan asla silinmeyecek. Darbecilere karşı verilen amansız mücadelenin öncülüğünü üstlenen medyanın 15 Temmuz direnişinin başlangıç saati 22.37 olarak kayıtlara geçti. İstanbul ve Ankara'da başlayan askeri hareketliliğin bir darbe girişimi olduğunu tüm dünyaya duyuran yeniafak.com'un son dakika haberinin başlığı "Paralel subaylardan ihanet girişimi" şeklindeydi. Haberin detayları ise şöyleydi:
"FETÖ üyesi askerler Genelkurmay Komuta Kademesini ele geçirmeye kalkıştı. Emniyet birimleri teyakkuzda, ihanet girişiminde bulunan askerlerin gözaltına alınması için operasyon başlatıldı. Genelkurmay Başkanlığı etrafında hareketli saatler yaşanıyor. Genelkurmay Başkanlığı önüne çok sayıda güvenlik ve sağlık ekibi sevk edilirken, savaş uçaklarının da uçuş yaptığı görüldü."


Üzerinden aylar geçmesine rağmen "son dakika" ikonlu fotoğrafı ve ilk paylaşıldığı anki haliyle yenisafak.com'un arşivinde yer alan Recep Yeter imzalı haberin diğer detayları ise şu şekilde:

FETÖ üyesi askerler Genelkurmay Komuta Kademesini ele geçirmeye kalkıştı. Emniyet birimleri teyakkuzda, ihanet girişiminde bulunan askerlerin gözaltına alınması için operasyon başlatıldı.

Fetullah Gülen Örgütü FETÖ mensubu paralel subaylar darbe girişiminde bulundu. Yeni Şafak Paralel Yapı mensubu askerlerin ihanet girişimine dair çarpıcı bilgiler elde etti.

Subaylar ABD destekli
ABD destekli oldukları ileri sürülen paralel subaylar Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni ele geçirmek için girişimde bulundu. Emniyet birimleri teyakkuzda, ihanet girişiminde bulunan askerlerin gözaltına alınması için operasyon başlatıldı.

Genelkurmay önünde hareketli anlar
Genelkurmay Başkanlığı etrafında hareketli saatler yaşanıyor. Genelkurmay Başkanlığı önüne çok sayıda güvenlik ve sağlık ekibi sevk edilirken, savaş uçaklarının da uçuş yaptığı görüldü.

Paralel medya şaşırdı

'Şemsettin Bey Yeni Şafak'ın haberini gördün mü?'
OYNAT 00:03:57
'Şemsettin Bey Yeni Şafak'ın haberini gördün mü?'
Yeni Şafak
15 Temmuz gecesi FETÖ'nün internet televizyonu STV'de askerin kalkışmasını destekleyen ve skandal tespitlerle analiz eden Kerim Balcı, Yeni Şafak'ın darbeyi Türkiye kamuoyuna duyuran son dakika haberini de eleştiriyor.

15 Temmuz gecesi FETÖ'nün internet televizyonu STV'de askerin kalkışmasını destekleyen ve skandal tespitlerle analiz eden Kerim Balcı, Yeni Şafak'ın darbeyi Türkiye kamuoyuna duyuran son dakika haberi karşısında şaşırdı.

Programın sunucusuna "Şemsettin Bey Yeni Şafak'ın haberini gördünüz mü" diye soran Balcı, ardından haberin içeriğini de okudu: "Diyor ki; vatan haini paralel subaylar çıldırdı komuta kademesini ele geçirmeye çalışıyorlar."

Meydanlara ilk davet Yeni Şafak'tan

Halk meydanlara inince darbe önlendi.

İstanbul ve Ankara'da yaşanan olağanüstü askeri hareketliliği 'darbe girişimi' olarak ilk tanımlayan medya kuruluşu olan Yeni Şafak, halkı meydanlara davet etme noktasında da öncülük etti.

İstanbul ve Ankara başta olmak üzere 81 ilin tamamını kapsayan çağrılarını gece boyunca sürdüren Yeni Şafak, ilk çağrısını sosyal medyanın tüm mecralarından milyonlara ulaştırdı.

4 saatte 55 milyonu aşkın erişim
4 saatte 55 milyonu aşkın erişim
15 Temmuz darbe girişimi sırasında ilk 4 saat içerisinde Yeni Şafak Facebook hesabına 55 milyon 789 bin 024 kişi erişti. Paylaşılan 55 haber toplam 699 bin 848 beğeni, 141 bin 694 paylaşım ve 39 bin 396 yoruma ulaştı.

Yeni Şafak'ı referans gösterdiler

Yeni Şafak’ın duyurduğu haber birçok yayın kuruluşu tarafından ‘son dakika’ olarak duyuruldu.

Başbakan Yıldırım'dan ilk açıklama

Başbakan Binali Yıldırım, asker içindeki bazı kişilerin kalkışmada bulunduğunu belirterek, “Bu kalkışmayı yapanlar, bu çılgınlığı yapanlar en ağır şekilde bedelini ödeyecektir” dedi.

Başbakan NTV’de
OYNAT 00:03:19
Başbakan NTV’de
Yeni Şafak
İstanbul ve Ankara’da olağanüstü durumların görülmeye başlanması üzerine Başbakan Binali Yıldırım, halkın kaosa sürüklenmemesi ve gerçeklerden haberdar olması için önce TRT’yi aradı. Ancak işgal altında olan TRT’nin yayınına bağlanamayan Yıldırım, NTV’ye bağlanarak yaşananların bir kalkışma olduğunu ve hükümetin iş başında olduğunu halka bildirdi.

Başbakan Yıldırım, NTV yayınına bağlanarak yaşananları değerlendirdi. Başbakan Yıldırım, “Doğrusu bir kalkışma ihtimali üzerinde duruyoruz. Belli ki emir komuta zinciri olmadan asker içerisindeki bazı kişilerin kanunsuz bir eylemi söz konusu. Vatandaşlar şunu bilsin ki demokrasiye zarar getirecek hiçbir faaliyete izin verilmeyecek. Türkiye Cumhuriyeti hükümeti, vatandaşın milletin seçtiği, milletin iradesi ile iş başındadır. Bunun işbaşından gitmesi ancak milletin kararı ile olur bu bilinmelidir. Bu kalkışmayı yapanlar, bu çılgınlığı yapanlar, en ağır şekilde bedelini ödeyecektir. Asla bu tip kalkışmalara pabuç bırakmayacağız. Asla bu ve buna benzer çılgınlıklara müsaade etmeyeceğimizi bilsinler” diye konuştu.

Başbakan Yıldırım, “Buna bir darbe girişimi diyebilir miyiz?” şeklindeki soruya ise şu yanıtı verdi:

“Bunun adına henüz bir darbe demek doğru olmaz. Bir kalkışmanın olduğu doğrudur. Belirli bölgelerde sorumsuzca devletin emaneti silahları alıp vatandaşların üzerine gidip onları yere yatırıp onları etkisiz hale getirmeye çalışan bir takım gruplar var. Bunların kim olduğunu, hangi amaçla hareket ettiğini kısa sürede anlayacağız ve gereğini yapacağız. Asla ve asla yasadışı, demokrasiyi kesintiye uğratacak faaliyetlere müsamaha göstermeyeceğiz.”

Başbakan Yıldırım, bu kalkışmaya karşı güvenlik güçlerinin harekete geçtiğini de vurguladı.

İlk duyuran televizyon: TVNET

TVNET, 22.32’de Boğaziçi ve FSM köprülerinin Anadolu’dan Avrupa’ya geçiş yönünde trafiğe kapatıldığını duyurdu. 22.36’da ise bu bilgiyi ‘son dakika’ gelişmesi olarak geçti. Sadece bir dakika sonraysa İstanbul’da ve Ankara’da bir hareketliliğin olduğunu aktardı. Köprünün trafiğe kapatmasının farklı soru işaretlerine neden olduğu aktarıldı. 22.38’de ise Ankara’da jetlerin havalandığı duyuruldu.

Olağanüstü gelişmelerin sebebini hiç kimse bilmiyordu.

Genelkurmay Başkanlığı’ndan silah seslerinin geldiği belirtildi. Hainler tankları yola çıkarmış, köprü ve havaalanı gibi stratejik noktalara yerleşmeye başlamışlardı.

Henüz hiçbir resmi açıklama yapılmamışken ve insanlar daha ne olduğunu anlayamamışken, darbe girişimi yaşandığını halka ilk haber veren TVNET oldu.

22:50’de Yeni Şafak Gazetesi’ne dayandırılarak verilen haberde, FETÖ üyesi askerlerin Genelkurmay Başkanlığı’nın komuta kademesini ele geçirmeye çalıştığı ve Emniyet birimlerinin operasyon başlattığı, Türkiye’de darbe girişiminin olduğu aktarıldı.

Halk darbeyi TVNET’ten öğrendi
OYNAT 03:04
Halk darbeyi TVNET’ten öğrendi
Yeni Şafak
15 Temmuz akşamı tüm Türk halkı İstanbul ve Ankara’da yaşananlara bir anlam veremezken, TV NET ilk resmi açıklamanın geldiği 23.01’den 10 dakika önce “Paralel subaylardan darbe girişimi” başlığını kullanarak yaşananları tüm açıklığıyla gözler önüne serdi.

TVNET, 22.51’de “Paralel subaylardan darbe girişimi” olarak yaşananları tüm açıklığıyla gözler önüne sererken, ilk resmi açıklama 23.01’de yapıldı.

İbrahim Karagül TVNET'te darbeye tepki gösterdi
OYNAT 00:08:13
İbrahim Karagül TVNET'te darbeye tepki gösterdi
Yeni Şafak
Yeni Şafak ve TVNET Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül, gece boyunca yaşananları yakından takip ederek, darbeye tepkisini “Bu yaşananlar iç savaş ve işgal girişimidir” şeklinde ifade etti.

İbrahim Karagül: Bu bir işgal girişimi

Yeni Şafak ve TVNET Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül, gece boyunca yaşananları ve sıcak gelişmeleri takip etti.Karagül, sık sık TVNET canlı yayınına katılarak darbeye tepkisini dile getirdi. Yaşananları Türkiye'ye yönelik bir işgal girişimi olarak tanımlayan Karagül, "Tam anlamıyla bir askeri müdahale söz konusu değildir. TSK'nın içerisine yuvalanmış terör örgütünün bir başka ülke adına yapmış olduğu iç savaş ve işgal girişimidir bu yaşananlar" dedi.

Haber kanalları Başbakan'ı servis etti

TVNET, İstanbul ve Ankara'daki olağanüstü hareketliliğin 'darbe girişimi' olduğunu ilk duyuran televizyon kanalı TVNET olurken, diğer haber kanalları ise Başbakan Yıldırım'ın açıklamasının ardından 'kalkışma' ifadesini kullandı. Haber kanallarına bağlanan Başbakan'ın yaşananları 'kalkışma' olarak tanımlamasının ardından birçok televizyon 'son dakika' kuşağıyla ifadeleri duyurdu.

Erdoğan Facetime'la bağlandı

FaceTime, 'görüntülü görüşme servisi' olarak 2010'dan beri Apple cihazlarda kullanılıyor.

CNN Türk ekranlarından canlı yayın yapan CNN Türk Ankara Temsilcisi Hande Fırat, darbe girişimi sırasında çok sayıda kritik ismi canlı yayına telefonla bağladı. Türkiye'de yaşanan olağanüstü hareketliliğe dair gelişmeleri duyuran Fırat'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'la 00.07'de yapmış olduğu görüşme ise medyanın sembolü oldu.

Darbe girişimi sırasında Marmaris'te bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, CNN Türk yayını katıldı. Görüntülü olarak programa bağlanan Cumhurbaşkanı Erdoğan için Facetime bağlantısı kuruldu.

Erdoğan'ın CNN Türk'teki açıklaması dünya basının da geniş yer buldu.

Halkı meydanlara çağırdı

Erdoğan, “Halkımıza çağrı yapıyorum: milletimizi illerimizin meydanlarına, havalimanlarına davet ediyorum, milletçe toplanalım. Bunların azınlık grubu, tanklarıyla, toplarıyla gelsinler” dedi.

Darbe girişiminin milli iradeye yönelik bir ayaklanma hareketi olduğunu söyleyen Erdoğan, hukuk kuralları çerçevesinde bu kişilerin gerekli cezaları alacağını vurguladı.

Başkomutan’dan halkına çağrı!
OYNAT 00:05:48
Başkomutan’dan halkına çağrı!
Yeni Şafak
İhanetin yaşandığı gece gazetecilere yaptığı açıklamanın yayınlanmadığını gören Cumhurbaşkanı Erdoğan, facetime üzerinden Hande Fırat’ın sunduğu CNN Türk programına katılarak halkı darbeye direnmeye çağırdı. Hainlerin cezalarının verileceğini söyleyen Erdoğan “Tüm halkımı meydanlara, havalimanlarına davet ediyorum” diyerek çağrıda bulundu.

Darbeciler medya kanallarını hedef aldı

15 Temmuz darbe girişiminin başlamasıyla birlikte FETÖ'cü askerlerin medya organlarını da hedef aldığı görüldü. Haber kanallarını işgal etmeye kalkışan ve çalışanlara müdahalede bulunan darbecilerin, darbe girişiminin başarılı olması halinde örgüt lehine yayın yapacağı daha sonra ortaya çıktı. Gece saatlerinde milyonların takip ettiği ve gelişmelerden haberdar olduğu medya kanalları aynı zamanda darbecilerce susturulmak istendi.

TRT World binasını işgal ettiler

FETÖ’cü askerler, darbe girişiminin ilk dakikalarından itibaren İstanbul ve Ankara’daki TRT binalarına yöneldi.

Darbeciler TRT World’ü ele geçirerek uluslararası yayın yapmak istedi.

TRT'nin İngilizce yayın yapan televizyon kanalı TRT World’un İstanbul'da bulunan binası, darbeci askerlerce ele geçirilmeye çalışılan ilk televizyon kanalı oldu.

Ulus'taki TRT binasında çalışan gazetecilere müdahale edilmeye çalışılırken, darbeci askerlerin sabah saatlerinden itibaren uluslararası yayın yapmaya hazırlandığı ortaya çıktı. İstanbul'daki TRT kanallarına düzenlenen işgal girişimiyle aynı anlarda Ankara’daki TRT binası da hedef alındı.

TRT’de korsan bildiri okuttular

TRT’nin Ankara'daki Genel Müdürlük binası, darbeci askerlerce hedef alındı.

TRT’nin Ankara’daki Oran Yerleşkesi'ne giriş ve çıkışları kontrol etmekle görevli polis ekibini aşan 300 darbeci asker, TRT binasını işgal etti.

TRT’nin televizyon ve internetteki yayınlarının durdurulmasından sonra Yarbay Ümit Gençer TRT ekranlarında ‘Yurtta Sulh Konseyi’nin’ hazırladığı bildiriyi okumak için kamuflajını çıkartıp tören kıyafetini giydi.

Stüdyoda kamuflajını çıkartıp tören elbisesini giyen Gençer, darbecilerden gelen emirden sonra bildiriyi okumaktan vazgeçti.

Başbakan Binali Yıldırım da aynı saatlerde TRT’de canlı yayına bağlanmak istedi. Ancak TRT’nin darbecilerin işgalinde olması nedeniyle bağlantı sağlanamayınca NTV ile temasa geçildi. NTV’nin yayınına bağlanan Başbakan Yıldırım, yaşananların bir ‘kalkışma’ olduğunu söyledi.

Tijen Karaş: "Meslek hayatımın en zor yayınını silah zoruyla yaptım"

Darbe girişimine kısa süreliğine kontrolü sağlayan darbeciler yayına ara verirken, daha sonra TRT spikeri Tijen Karaş’a korsan darbe bildirisini okuttu.

“Anayasa ve kanunların sistematik bir şekilde ihlal edildiği, laik ve demokratik hukuk düzeninin fiilen ortadan kaldırıldığı” suçlamalarının yapıldığı metinde, darbenin amacı olarak:

'-Cumhuriyetimizin kazanımlarının karşı karşıya kaldığı tehlikeleri bertaraf etmek.
– Hukuk devleti önündeki fiili engelleri ortadan kaldırmak.
– Laik, demokratik, sosyal ve hukuk devleti ilkesi üzerine oturan anayasal düzeni yeniden tesis etmek.' ifadeleri kullanıldı.

Yeni Şafak ve TVNET korsan bildiriyi tanımadı

15 Temmuz gecesi çok sayıda televizyon kanalı ve internet sitesi TRT ekranlarında okutulan ve korsan bir şekilde yayınlanan 'darbe bildirisini' yayınlarken yenisafak.com ve TVNET sorumlu yayınclığını göstererek bildiriyi hiçbir şekilde tanımadı. Birçok medya kuruluşunun 'TSK yönetime el koydu' ifadeleriyle yer verdiği ‘Yurtta Sulh Konseyi’nin korsan darbe bildirisi, Yeni Şafak sayfalarında ve TVNET ekranlarında yer almadı.

Akredite gazetecilere bildiri maili

Darbeci askerler, TSK’nın elektronik posta hesabı üzerinden akredite basın mensuplarına bir mesaj gönderdi.

  • Genelkurmay’ın bilgilendirme amaçlı kullandığı e-posta adresinden gönderilen korsan bilgi notunda 'ülke yönetimine bütünüyle el konuldu' ifadesi kullanıldı.

Süleyman Soylu ve vatandaşlar TRT'de

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu ile vatandaşlar, işgal girişiminin ardından Ankara'daki TRT Binası'na akın etti. Saatlerce TRT Binasını işgal eden ve vatandaşlara ateş eden darbeci askerlere karşı binlerce vatandaş birlikte hareket etti.

Darbecilerden geri alınan TRT'de ilk açıklamayı Süleyman Soylu ve Tijen Karaş yaptı.

Darbecilerce karartılan TRT binasına halkla birlikte giren Soylu, kontrolün darbeci askerlerden geri alınmasını sağladı.

  • Kampüsün farklı yerlerine dağılan FETÖ mensubu askerler gözaltına alındı.

Kollarının arkadan bağlandığını ve her hareketinin engellendiğini ifade eden Karaş, "TSK adına bu eylemi gerçekleştirdiklerini, bize zarar vermeyeceklerini ve milletin iyiliği için bunu yaptıklarını ifade eden bir grup tarafından alıkonulduk" dedi.

Bakan Soylu da demokrasiye sahip çıkan TRT binasına sahip çıkan vatandaşlara teşekkür ederek, 'bunların tek bir ferdi kalan kadar meydanları terk etmeyiniz' uyarısında bulundu.

Süleyman Soylu TRT binasında
OYNAT 00:04:58
Süleyman Soylu TRT binasında
Yeni Şafak
TRT’de korsan bildirinin okunmasının ardından halk, TRT Ulus binasının önünde toplanmaya başladı. Kendilerine ateş açan askerlere direnen vatandaşlar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu ve polis ekipleriyle birlikte TRT binasına girdi.

Doğan Medya binasına müdahale

İstanbul ve Ankara'daki TRT binalarına darbeci askerlerin düzenlediği işgal girişiminin bir benzeri de İstanbul Bağcılar'da bulunan Doğan Medya Center'da yaşandı. Hürriyet gazetesi, Kanal D ve CNN Türk kanallarının bulunduğu binaya saat 3.27'de giren bir grup darbeci asker, önce canlı yayında olan CNN Türk yayınını kesti.

Vatandaşlar, yayın organlarına sahip çıkmak için bölgeye akın etti.

Güvenlik görevlileri, çalışanlar ve darbeci askerler arasında arbede yaşandı. Canlı yayın stüdyo katına giren darbeci askerler, sunucu, reji ve kamera arkası görevlilerini de dışarı çıkardı.

Halkın binanın önünde toplanmasının ardından polisin de müdahalesiyle birlikte yayın tekrar normale döndü.

CNN Türk yayınına darbecilerden müdahale
OYNAT 00:03:29
CNN Türk yayınına darbecilerden müdahale
Yeni Şafak
CNN Türk’e baskın yapan darbeciler içeriye girerek yayınları kesti. Daha sonra olay yerine polis ekipleri ve çok sayıda vatandaş geldi. Vatandaşlarla birlikte içeriye giren polis ekipleri, darbecileri gözaltına aldı. CNN Türk yayınının normale dönmesinin ardından CNN Türk Haber Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Boratav, binada yaşananları anlattı.

Digiturk'e işgal girişimi

Darbeci askerler, 02.00 sıralarında Beşiktaş Vodafone Arena Stadı'na askeri helikopterle iniş yaptı. Ardından stattan çıkan askerler, silah zoruyla bir belediye otobüsüne el koydu ve 1'i albay 8’i rütbeli asker ile birlikte 35 Harp Okulu öğrencisi Beşiktaş’ta bulunan Digiturk binasını ele geçirdi.

Digitürk binasını ele geçirip yayınını kesmesi için de 3'ü sivil teknik personel olmak üzere 43 darbeci askerin görevlendirildi. Bu kişiler de helikopter pilotu Kerime Kumaş'ın kullandığı helikopterle Vodafone Arena Stadı'na 3 kez iniş yaparak bırakıldı.

Stadda Binbaşı Ali Akkaş'ın yönetiminde toplanan darbeciler stad kapılarına zarar vererek dışarıya çıktı ve kendilerini stattan Digiturk binasına götürmesi için bir İETT otobüsünü silah zoruyla el koydu.

  • Aynı sıralarda yoldan geçen cipi silah zoruyla ele geçiren bir üsteğmen, 3 sivil teknik personeli Digiturk binasına taşıdı.

Digiturk binasına giden darbeci askerler, binayı ele geçirmeye kalkıştı. Yayını durdurmaya çalışan ve binadaki personele yayını kesmesi yönünde baskı yapan darbeci askerler, yayının kesilmemesi üzerine içerideki cihazlara ateş açtı.

Şüphelilerin daha sonra gelen polis ekiplerinin yapmış olduğu yoğun müzakerelerden sonra teslim oldukları belirtildi.

NOT: Bilişimci teknik personel TRT ve Digiturk'e taşındı
  • TRT ve Digiturk binalarındaki yayını kesmek amacıyla darbeci askerlerin bu yerlere 6 bilişimci teknik personel de götürdükleri tespit edildi. Bu kişilerin Ümraniye'deki Casper Plaza'ya indirilen helikopterlerle alındıkları, önce Vodafone Arena'ya ardından da TRT ve Beşiktaş'taki Digiturk binalarına götürüldükleri iddianamede yer aldı. Hazırlanan iddianamede bu kişilerin FETÖ mensubu oldukları ifade edildi.

    Bilişim firmalarının üst düzey yöneticilerinden oluşan ekip darbecilerle ortak hareket etti. Supercom’un sahibi ve Sürat Teknoloji Genel Müdürü Harun Şahin, Supercom firmasının CEO’su Seyfullah Genç ve Sürat Teknoloji Bilişim Uzmanı Niyazi Akalın sabah saatlerine doğru TRT binasının arka bahçesinden çıkarak kaçtı.

    Yakalanan bilişimci Harun Şahin'in yıllarca müdürlüğünü yaptığı Sürat Teknoloji, İstanbul'da çok sayıda projeye imza attı. FETÖ şirketi Sürat Teknoloji, İstanbul'daki Komuta Kontrol Merkezi ve MOBESE sisteminin altyapı sağlayıcısı olarak hizmet verdi. Şirket ayrıca İGDAŞ'ın network altyapısını da kurdu. MOBESE'nin FETÖ tarafından kurulmuş olması, sistemin özelliklerini de gündeme getirdi.

Darbecilere yardım eden bilişimciler
OYNAT 1:55
Darbecilere yardım eden bilişimciler
Yeni Şafak
Supercom Firması sahibi ve Sürat Teknoloji Genel Müdürü Harun Şahin, Supercom Firması CEO'su Seyfullah Genç ve Sürat Teknoloji bilişim uzmanı Niyazi Şanlı’nın bir plazanın çatısından helikopterlerle alınıp, önce Vodafone Arena'ya, ardından da TRT ve Beşiktaş'taki Digiturk binalarına götürülerek yayınları kesmek için görevlendirildikleri ortaya çıktı.

Digiturk'ten çağrı

Darbeci askerlerin müdahalesi sırasında Digiturk, resmi Twitter hesabı üzerinden yaşananları duyurdu. Çalışanlarının silah zoruyla binanın dışına çıkartılmaya çalışıldığını duyuran Digiturk yetkilileri, vatandaşları medyaya sahip çıkmaya çağırdı.

TRT Radyosu ele geçirildi

TRT İstanbul Radyosu’ndaki darbecilerin teslim anı
OYNAT 00:54
TRT İstanbul Radyosu’ndaki darbecilerin teslim anı
Yeni Şafak
İstanbul Harbiye'de bulunan TRT Radyosu'nun bulunduğu binayı işgal etmeye kalkışan FETÖ mensubu askerler, sabah saatlerinde polis ekiplerinin operasyon düzenlemesiyle Harbiye Ordu evi ve TRT Radyo binasından çıkarıldı.

İstanbul Harbiye'de bulunan TRT Radyosu'nun olduğu binayı işgal etmeye kalkışan FETÖ mensubu askerler, yayına müdahale etti.

Binlerce vatandaş, radyo binası önünde gece boyunca nöbet tuttu.

Gece saatlerinde şiddetli çatışmaların yaşandığı Harbiye Ordu evi ve TRT Radyo binasına polis sabah 05.45'te operasyon gerçekleştirdi.

Düzenlenen operasyon kapsamında 13 asker gözaltına alındı. Ayrıca, radyo binası içinden darbecilerin yığmış olduğu öğrenilen çok sayıda hücum yeleği ve uzun namlulu silah ele geçirildi.

Darbeciler Ankara Radyosu'na giremedi

TRT İstanbul binasına giren darbeciler, Ankara Radyosu'na da zırhlı personel taşıyıcı gönderdi. Radyoevi'nin kapılarının dıştan kapalı olması ve önünde çok sayıda vatandaşın bulunması nedeniyle darbeciler radyo binasına ulaşamadı.

16 Temmuz gazete manşetleri
13 FOTOĞRAF

16 Temmuz gazete manşetleri
FETÖ’nün 15 Temmuz’daki darbe girişimini ilk duyuran Yeni Şafak oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısıyla sokağa çıkan halkın vatanına sahip çıktığı başarısız darbe girişiminin ertesi günü birçok gazete son dakika baskısına yetişerek unutulmaz geceyi manşetine taşıdı.

Dünya basınında geniş yer buldu

Fetullahçı Terör Örgütü’nü darbe girişiminin başladığı anlarda itibaren konuyu ‘flaş’ olarak duyurmaya başlayan dünya basını, gece boyunca gelişmeleri canlı takip etmeyi sürdürdü.

Almanya'nın Bild gazetesi birinci sayfadan "Türkiye'de Erdoğan'a karşı askeri darbe" başlığını kullandı. Gelişmelere iç sayfalarında yer verilen haberde, darbe girişiminin Türk muhalefeti için de sürpriz bir gelişme olduğu belirtildi. Haberde, Alman güvenlik makamlarının da darbe girişimine ilişkin ön uyarı ve ipucu almadığı iddia edildi.

İngiltere basınında, Türkiye'deki darbe girişimi geniş yer buldu. Birçok yayın organı, gelişmeleri anbean takip ederken, gazeteler manşetlerini Türkiye'ye ayırdı. İngiliz yayın kuruşu BBC, “Erdoğan darbe girişimini geçersiz kıldı” başlığıyla duyduğu haberinde, gece boyunca çatışmalarda çoğu sivil 63 kişinin hayatını kaybettiğini, 366 kişinin ise tutuklandığını yazdı. Tüm gelişmeleri ayrıntılı olarak dünyaya duyuran BBC, Başbakan Binali Yıldırım’ın “durum genel olarak kontrol altına alındı” ifadesine haberinde yer verdi. Gelişmeleri birinci sayfasından okurlarına duyuran Sunday Times ellerinde Türk bayraklarıyla bir tankın üzerine tırmananları gösteren fotoğrafın üzerine “Türkler darbeyi ezdi” manşetini attı.

Katar merkezli uluslararası yayın kuruluşu Al Jazeera; Türkiye’de darbe kalkışması: ‘Bir ihanet hareketi’ başlığıyla verdiği haberde, “Münferit çatışma haberleri arasında, hükümet darbe girişiminin başarısız olduğunu söylüyor” ifadesini kullanıldı.

İsviçre basını Türkiye’de yaşanan olaylara geniş yer ayırırken, Le Matin gazetesi, “Güvenlik güçleri Boğaz Köprüsü’nü kapattı” başlığı ile verdiği haberde ordu içindeki bir grup darbeye teşebbüs etti. Ankara’da ve İstanbul’da heyecanlı dakikalar yaşanıyor. Ankara’da askeri jetler ve helikopterler alçaktan uçarak Ankara’da tedirginlik yarattı. Bu arada Başbakan Binali Yıldırım, olayı ordunun içinde bulunan bir grubun hükümete karşı ayaklanması olarak değerlendiriliyor” diye yazdı. Gazete sabah saatlerindeki internet sitesi manşetine “en az 60 kişinin öldüğü, 754 kişinin ise tutuklandığı” bilgisini taşıdı.

Yalan haber servis ettiler

Darbe girişiminin düzenlendiği anlarda çok sayıda uluslararası medya kuruluşu Türkiye'de yaşananlara geniş yer verirken, bazı kuruluşların provokatif biçimde dezenformasyona imza attığı görüldü.

Amerikan NBC kanalı başta olmak üzere benzer birçok kanalın, darbeden taraf yayıncılık üstlendiği dikkati çekti. Darbe girişimine ilişkin olarak İstanbul ve Ankara'da yaşananların yanı sıra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Marmaris'te yaşadıklarına dair gerçeği yansıtmayan haberler paylaşan NBC, ABD Savunma Bakanlığı yetkilisine dayandırdığı haberinde Erdoğan'ın Almanya'dan sığınma talebinde bulunduğunu iddia etti.

Cumhurbaşkanı'nın uçağını takip ettiler

Amerika'da CIA'ye yakınlığı ile bilinen Stratfor isimli düşünce kuruluşu Stratfor, darbe girişiminin yaşandığı saatlerde yoğun bir şekilde Türkiye'deki gelişmeleri aktardı.

Darbecilerin Marmaris'te bulunan Erdoğan'a yönelik suikast girişiminde bulunduğu esnada uçağın rotasını ve gökyüzünde hangi semalarda uçtuğunu çok kısa süre içinde tespit eden Stratfor, konum bilgilerinin yer aldığı tweet attı.

Marmaris’te bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, helikopterle Dalaman’a doğru hareket etti. Erdoğan, uçağına yapılan müdahaleden kısa bir süre sonra ailesi ve yanında bulunanlarla birlikte Dalaman’a geldi. Uçağa geçen Erdoğan’ın nereye gideceği ise gizli tutuldu. Gulfstream G450 tipi TC-ATA uçağı havalandıktan sonra Erdoğan, Atatürk Havalimanı’na hareket edilmesi talimatını verdi.

17 Temmuz gazete manşetleri
14 FOTOĞRAF

17 Temmuz gazete manşetleri
15 Temmuz akşam İstanbul ve Ankara'daki olağanüstü hareketlilikle başlayan darbe girişimine karşı milyonların mücadelesi sabahın ilk saatlerine dek sürerken, başarıyla püskürtülen hainlere karşı elde edilen zafer 17 Temmuz'un gazete manşetlerine yansıdı.

Sosyal medyada Yeni Şafak

Milyonlar darbe girişimini yenisafak.com adresinden ve sosyal medya hesapları üzerinden takip etti. Sadece 22.00-01.00 saatlerinde yayınlanan haberler, 30 milyonu aşkın vatandaşa ulaştı.

Facebook ve Twitter hesapları üzerinden kullanıcılar darbe girişimini anbean Yeni Şafak'ın adreslerinde izledi.

İki saat boyunca 2 milyonu aşkın okuyucuyu ağırlayan yenisafak.com, ihanetin perde arkasına dair detayları duyurdu.

Facebook

Yeni Şafak, 8 milyon takipçisi olan Facebook sayfası ile darbe girişimine dair tüm gelişmeleri anbean duyurdu. Milyonlarca vatandaşın merak ettiği gelişmeleri aktaran, canlı yayınlar aracılığıyla yaşananları değerlendiren Yeni Şafak, darbe girişiminin başarıyla püskürtültüğü anların ardından da gelişmeleri Facebook aracılığıyla okuyucularına ulaştırdı.

Barış Binbaşının videosu 216 bin beğeni aldı
Barış Binbaşının videosu 216 bin beğeni aldı
15 Temmuz darbe girişimi sırasında ilk 48 saat içerisinde Yeni Şafak Facebook hesabından paylaşılan içeriklerden “Ankara'da 200 tankı sokağa çıkarmak isteyen FETÖ'cü general ve askerlerini tutuklayan binbaşı, darbecileri böyle rezil etti” ifadeleri ile yayınlanan video toplamda 216 bin 765 beğeni ve 11 bin 304 yorum aldı.
Facebook’ta 204 milyon erişim
Facebook’ta 204 milyon erişim
15 Temmuz darbe girişimi sırasında ilk 48 saat içerisinde, Yeni Şafak Facebook’tan yapılan paylaşımlar toplamda 203 milyon 916 bin 875 erişime ulaştı. Paylaşılan 376 haber, toplamda 2 milyon 472 bin 578 beğeni, 621 bin 528 paylaşım ve 132 bin 582 yorum aldı.
Tek video 9.5 milyon kez izlendi
Tek video 9.5 milyon kez izlendi
15 Temmuz darbe girişimi sırasında ilk 48 saat içerisinde Yeni Şafak Facebook hesabından paylaşılan içeriklerden erişim alan ve paylaşım yapılan ‘Kardeşim sen özgürsün’ videosuna 9 milyon 516 bin kişi izledi ve 116 bin 588 kez paylaşıldı.

Twitter

Yeni Şafak, 650 bini aşkın takipçisinin bulunduğu Twitter sayfası üzerinden milyonları haberdar etti. İstanbul ve Ankara'daki olağanüstü hareketliliğin 'darbe girişimi' olduğunu Twitter'dan ilk olarak paylaşan Yeni Şafak, ilk 48 saatte rekor paylaşımlara tanıklık etti.

İlk 4 saatte 2 milyona yakın erişim
İlk 4 saatte 2 milyona yakın erişim
15 Temmuz darbe girişimi sırasında ilk 4 saat içerisinde Yeni Şafak Twitter hesabına 1 milyon 617 bin kişi erişti. Paylaşılan 59 haber toplam 9 bin 265 retweet, 6 bin 924 beğeni ve 18 bin 625 tıklanmaya ulaştı.
Twitter’dan 48 saatte 27 milyon erişim
Twitter’dan 48 saatte 27 milyon erişim
15 Temmuz darbe girişimi sırasında ilk 48 saat içerisinde 27 milyon 630 bin kişi Yeni Şafak Twitter hesabına erişti. Paylaşılan 550 haber toplam 106 bin 881 beğeni, 98 bin 522 retweet ve 377 bin 985 tıklanmaya ulaştı.
5 bin RT aldı
5 bin RT aldı
15 Temmuz darbe girişimi sırasında ilk 48 saat içerisinde Yeni Şafak Twitter hesabında en çok etkileşim alan içerik 5 bin 471 beğeni ve 4 bin 074 paylaşım ile ‘Kabe imamının Türkiye duasına milyonlar âmin dedi’ videosu oldu.

Diğer uygulamalar

Facebook ve Twitter ile tüm haberleri milyonlara ulaştıran Yeni Şafak, diğer sosyal medya mecralarını da gece boyunca aktif tercih etti. Periscope ve Instgram sayfaları üzerinden 'son dakika' olarak gelişmeleri duyuran Yeni Şafak'ı birçok medya kuruluşu da takip etti.

Sosyal medya kapatıldı

Sosyal medya kısa süre kapatıldı Darbe girişiminin medyaya yansımasının ardından sosyal medya üzerinden büyük bir dezenformasyon yaşanmaya başladı. Provokasyon yaşanma ihtimalinin artması nedeniyle Twitter, Facebook, Youtube ve benzeri sosyal medya mecraları kısa süreliğine kapatıldı.

Çok kısa süre sonra yeniden açılan sosyal medya mecraları iletişimin sağlanmasında ve darbe girişiminin püskürtülmesinde önemli bir araç oldu. Yeni Şafak da gece boyunca tüm sosyal medya mecraları üzerinden kesintisiz olarak bilgi paylaşımında bulundu.

Yeni Şafak darbeyi adım adım duyurdu

Yeni Şafak, İstanbul ve Ankara'daki FETÖ'cü darbe girişimini bir ay öncesinden günbegün duyurdu. Gazete manşetleri üzerinden FETÖ'cülerin içinde bulunduğu planlar ve darbe girişimine doğru attığı adımlar vatandaşlarla tüm detaylarıyla paylaşıldı.