15 Temmuz Darbe Girişimi 15 Temmuz Haberler

15 Temmuz Haberleri

Son Güncelleme28 Temmuz 2021, Çarşamba
Areda Survey'den  ‘15 Temmuz Algı Araştırması’: Darbe olsa yine sokağa çıkarız
Areda Survey'den ‘15 Temmuz Algı Araştırması’: Darbe olsa yine sokağa çıkarız
Araştırma şirketi Areda Survey, hain darbe girişiminin 5’inci yılında ‘15 Temmuz Algı Araştırması' gerçekleştirdi. Buna göre; vatandaşların yüzde 51,5’i Türkiye’de darbe tehdidinin bulunmadığını düşünürken, yüzde 71,9’u ise yeni bir darbe girişimi olsa sokağa çıkacağını ifade etti.
İçişleri Bakanı Soylu: Yemin olsun bir tane bile FETÖ'cü çer çöp bırakmayacağız
İçişleri Bakanı Soylu: Yemin olsun bir tane bile FETÖ'cü çer çöp bırakmayacağız
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında FETÖ'cü pilotlar tarafından vurulan Özel Harekat Başkanlığı ile Havacılık Daire Başkanlığının bulunduğu Gölbaşı yerleşkesindeki anma törenine sel felaketinin yaşandığı Rize'den yaptığı video bağlantı ile katıldı. Burada yaptığı konuşmada, 15 Temmuz'dan bugüne kadar İçişleri Bakanlığı olarak 135 bin 916 FETÖ operasyonu, 312 bin 121 tane gözaltı yaptıklarını vurgulayan Bakan Soylu, "Yemin olsun ki bu devletin içinde bu ülkenin içinde bir tane bile FETÖ'cü çer çöp bırakmayacağız" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Dün ve bugün başaramadılar yarın da başaramayacaklar
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Dün ve bugün başaramadılar yarın da başaramayacaklar
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla millete sesleniş konuşması yaptı. Erdoğan konuşmasında, FETÖ'cülerin ülkeye yaptığı ihaneti asla unutmayacaklarını vurgulayarak, "Bu alçaklığın hesabını, yakaladığımız, tespit ettiğimiz tüm hainlerden sorduk, sormaya da devam edeceğiz.Dün başaramadılar, bugün başaramadılar, yarın da inşallah başaramayacak, büyük ve güçlü Türkiye’nin inşasına engel olamayacaklar." dedi. Cumhurbaşkanı ayrıca, "Kendi güvenlikleri için ülkemizi kalkan olarak kullandıklarını sananlar aslında bizim tarihe sahip çıktığımızı anlamıyor. Biz kendimiz için ne istiyorsak tüm coğrafyamız ve tüm insanlık için de aynısını istiyoruz." şeklinde konuştu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Darbeciler karşımıza dikilseydi şehadete yürümek için bir an tereddüt etmeyecektim
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Darbeciler karşımıza dikilseydi şehadete yürümek için bir an tereddüt etmeyecektim
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Programı'nda konuştu. Erdoğan burada yaptığı açıklamada, "Eğer o gece darbeciler Marmaris'te ya da İstanbul'da karşımıza dikilselerdi, şehadete yürümek için bir an bile tereddüt etmeyecektim." dedi. Cumhurbaşkanı, "Bu milletin affetmeyeceği bir şey varsa o da kendi içinden çıkan hainlerdir" ifadelerini kullandı.
FETÖ'nün kara parasına geçit verilmiyor: 270 bin kişi hakkında rapor hazırlandı
FETÖ'nün kara parasına geçit verilmiyor: 270 bin kişi hakkında rapor hazırlandı
Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı (MASAK) 2020 sonuna kadar FETÖ/PDY hakkında 57 bin 672 analiz dosyasını tamamlarken, bu dosyalar kapsamında 270 bin 614 gerçek ve tüzel kişi hakkında düzenlediği analiz raporlarını adli makamlara sundu. Başkanlık, FETÖ'nün finansman kaynaklarının engellenmesi amacıyla geçen yıl sonuna kadar 450 gerçek ve tüzel kişi ile ilgili olarak yurt dışı muadil mali istihbarat birimleriyle bilgi paylaşımı veya onlardan bilgi talebinde bulundu.
15 Temmuz'da 580 askeri durduran Elif Dağdelen: Bize o gece kurşun bile işlemezdi
15 Temmuz'da 580 askeri durduran Elif Dağdelen: Bize o gece kurşun bile işlemezdi
Denizli'de, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Çardak Havalimanı'nda askeri aracın direksiyonuna geçip, anahtarını alarak, 580 komandonun Ankara'ya sevk edilmesini engelleyen Elif Dağdelen, ''Darbe girişiminin yaşandığı gece bu millet, tüm dünyaya demokrasi dersi verdi. Bunu o gece ispatladık. O gün içimde hiç korku yoktu. Silahların üzerine koşarak gittik. Bize o gece kurşun bile işlemezdi.'' dedi.
Şehit Ömer Halisdemir'in kabrine ziyaretçi akını
Şehit Ömer Halisdemir'in kabrine ziyaretçi akını
FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında, Ankara'da Özel Kuvvetler Komutanlığında darbeci generali vurduktan sonra şehit olan Piyade Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir'in Niğde'deki kabri ziyaret ediliyor.
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: FETÖ, terör şebekesidir
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: FETÖ, terör şebekesidir
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Bugün bütün açıklığıyla ortaya çıkmıştır ki FETÖ, referansını dinden aldığını iddia eden bir terör şebekesidir. İslam'ın bütün değerlerini tahrif ve tahrip ederek karanlık ve süfli amaçları için kullanmıştır" dedi.
15 Temmuz gazisi komiser: Karnımda mermi parçasıyla yaşıyorum
15 Temmuz gazisi komiser: Karnımda mermi parçasıyla yaşıyorum
Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminde ağır yaralanarak gazi olan komiser Murat Ellibeş, “Benim şu an nefes almamın sebebi şanlı Türk milletinin bu çağrıya uyup sokağa çıkmasından geçiyor. 15 Temmuz, şanlı Türk milletinin verdiği mücadelenin sonucunda kazandığı zaferdir” dedi.
Vurulup tertemiz alnından uzanmış yatıyor
Vurulup tertemiz alnından uzanmış yatıyor
Başçavuş Ömer Halisdemir… “Sana, vatanımız adına tarihi bir görev veriyorum. Tuğgeneral Terzi vatan hainidir. Onu, karargâha girmeden öldür! Bunun sonunda şahadet var” emrini alır almaz harekete geçti. Şahadet pahasına görevini yaptı, vücudunda 30 kurşunla Hakk’a yürüdü.
O gece tarihin akışı değişti
O gece tarihin akışı değişti
15 Temmuz darbe ve işgal girişimi üzerinden tam 5 yıl geçti. Beş yıldır bu ihaneti ve arkasındaki hainleri konuşuyoruz. Daha da konuşacağız. Aradan geçen 5 yıla rağmen, bu ihanet şebekesinin ne olduğunu, nasıl örgütlendiğini, arkasında tam olarak hangi güçlerin olduğunu bütün çıplaklığı ile ortaya koyabilmiş değiliz.
“Cumhurbaşkanını öldüreceklerdi” diyen Hüseyin Aydın: Yarım kalan Sevr hayata geçirilecekti
“Cumhurbaşkanını öldüreceklerdi” diyen Hüseyin Aydın: Yarım kalan Sevr hayata geçirilecekti
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın avukatı Hüseyin Aydın, 15 Temmuz gecesi darbecilerin Cumhurbaşkanını öldürme niyetiyle hareket ettiğini belirtirken, “Darbe başarılı olsaydı, Suriye ve Irak’ta yaşananlara benzer felâketler yaşayacak, Sevr’de yarım kalan planlar hayata geçirilmiş olacaktı” dedi. Aydın, saat 02.19 itibarıyla NATO’nun hava trafiği ile ilgili görüntü alma yetkisinin askıya alındığını belirtirken, sivil imamlar Adil Öksüz ve Kemal Batmaz’ın, 14 Temmuz’da tüm kameraları kapatılan Hava Harp Okulu’nda düzenlenen “lider brifingi” isimli gizli toplantıya katılmış olabileceklerini söyledi. Aydın, Zekai Aksakallı’nın o gece Semih Terzi’nin yanı sıra darbeci generaller Mehmet Partigöç ve Ahmet Bircan Kırker’in öldürülmesi talimatını verdiğini ancak bu talimatın yerine getirilmediğini söyledi.
"Şehadet getirip tankın altına yattım"
15 Temmuz darbe girişimi gecesi tankın önüne yatarak büyük bir kahramanlık örneği gösteren Metin Doğan yaşadıklarını anlattı.
Darbenin sivil yöneticileri
Darbenin sivil yöneticileri
FETÖ’nün sivil imamları, 15 Temmuz 2016’da Akıncı Üssü’nden terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen’in direktifleri doğrultusunda darbe girişimini yönetti. Darbe girişiminin kilit ismi firari Adil Öksüz dışındaki 4 FETÖ imamı, Akıncı Üssü davasında 79’ar kez ağırlaştırılmış müebbet ve 3 bin 901 yıl 6’şar ay hapis cezasına çarptırıldı.
Salalar dinmesin diye ölümü göze aldı
Salalar dinmesin diye ölümü göze aldı
Hain kalkışmanın merkez üssü Akıncı’ya en yakın noktalardan TAİ’de bulunan TUSAS Camisi’nden yükselen salaların dinmemesi için FETÖ’cü darbecilerle 15 Temmuz gecesi yaşadığı köşe kapmacayı cami imamı Mustafa Şeker, Yeni Şafak’a anlattı.
Sufle Pensilvanya’dan
Sufle Pensilvanya’dan
15 Temmuz darbe girişiminden sonra “kontrollü darbe” ve “Adil Öksüz MİT ajanı” gibi iddiaları gündeme getirerek FETÖ’yü aklamaya çalışan Kılıçdaroğlu’nun sufleyi nereden aldığı elebaşı Fetullah Gülen’in yeğeni Selahaddin Gülen’in itiraflarında bir kez daha açığa çıktı. Gülen’in verdiği bilgiler, CHP’lilerin “kontrollü darbe” söyleminin, Pensilvanya’da üretildiğini gösteriyor. Kılıçdaroğlu o tarihlerde, “Önemli bir bilgi geldi. Öksüz’ün, MİT ajanı olduğuna dair bir istihbarattı” demişti.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.