15 Temmuz Darbe Girişimi Binali Yıldırım

Binali Yıldırım

KART NO 1

Dolmabahçe Ofisi’ndeki çalışmalarını tamamlayan Başbakan Yıldırım, Tuzla'daki konutuna doğru hareket etti.

AÇIKLAMA
NOT:Darbecilerle burun buruna
 • Başbakan Binali Yıldırım, Anadolu yakasına geçtikten sadece 10 dakika sonra köprünün darbeci askerlerce trafiğe kapatıldığı haberini aldı. Danışmanları İstanbul’da bulunan her iki köprünün de asker tarafından kapatıldığını bildirdi.


KART NO 2

FOTOĞRAF: Başbakanlık Müsteşarı Fuat Oktay

Başbakanlık Müsteşarı Fuat Oktay'ın talimatıyla, Başbakan Binali Yıldırım'ın televizyon yayınına bağlanması için temaslar kuruldu.

İlk olarak TRT ile temas kuruldu ancak TRT yayına bağlanamadı. 

AÇIKLAMA
NOT:Darbeciler TRT'deydi
 • 15 Temmuz gecesi darbeciler, TRT'yi işgal etmeye kalkıştı. Çalışanları durduran darbeci askerler, canlı yayında sözde darbe bildirisini okuttu. Bildirinin okutulması üzerine aynı saatlerde TRT binasına en yakın noktada bulunan polis birimi istihbarat daire başkanlığı ekipleri harekete geçti. 

  Ankara Terörden Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Tolga Yılmaz'dan destek talep edildi. Çok sayıdaki terör ve istihbarat polisleriyle darbeciler arasında çatışma yaşandı. Açılan ateş sonucu 1 polis ve 2 vatandaş yaralandı. 

  Dışarıda çatışma yaşanırken, TRT'nin güvenlik görevlileriyle irtibat kuran istihbarat daire elemanları binadan içeri sızmayı başardı. 

  Vatandaşın da içeri girmesiyle polislere direnemeyen 59 darbeci saat 02.30 da teslim olmak zorunda kaldı. 

  Operasyon sonucu 59 darbeci silahları ile birlikte gözaltına alınarak İstihbarat Daire Başkanlığı'na götürüldü.

KART NO 3

Başbakan Yıldırım, eşi Semiha Yıldırım’la birlikte İstanbul’dan Ankara’ya doğru yola çıktı. Taşıdığı güvenlik riski nedeniyle havayolu yerine karayolu tercih edildi. Yanında sadece her zamanki korumaları ve şoförü vardı. Başbakan’ın aracı, hava saldırılarına karşı önlem olarak Bolu’ya değil, Kastamonu yoluna yöneldi.

Güzergahta bulunan Ilgaz Dağı yerine de henüz yapımı devam eden ve açılmayan Ilgaz Tüneli’ne gelindi. Darbecilerin F-16 saldırısına ve konumunu belli edecek sinyallere engel amaçlı olarak Ilgaz Tüneli’nin içindeki şantiye binasına girildi. 1 buçuk saat burada kalındı. Bu süre içinde Ankara ile temas kesintisiz devam etti.

AÇIKLAMA
NOT:ILGAZ 15 TEMMUZ İSTİKLAL TÜNELİ
 • Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli

  Ilgaz Dağı Tüneli, Çankırı-Kastamonu arasındaki Ilgaz karayolu üzerinde bulunan Ilgaz Dağları'nın karayolu tüneli ile geçilmesini hedefleyen bir ulaşım projesi. 11 bin metre uzunluğundaki yapı, tamamlanmasıyla birlikte Türkiye'nin en uzun tüneli oldu. ‘Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli’ adını alan tünel, 26 Aralık’ta açıldı.

KART NO 4

Ilgaz Tüneli’nin içindeki şantiye binasından ayrılan Başbakan Yıldırım, konvoyunun arkalarında bulunan bir araca jandarma tarafından ateş açılması üzerine ani bir kararla Kastamonu yerine ters istikamette yer alan ve Ankara’ya daha yakın bulunan Çankırı’nın Ilgaz ilçesine doğru yöneldi.

Ilgaz Kaymakamı Muhammed Gürbüz'ün evine geçen Başbakan Yıldırım geceyi burada geçirdi.

AÇIKLAMA
 • Muhammed Gürbüz kimdir?

  2015’in Temmuz ayında Kars’ın Sarıkamış ilçesinden Çankırı’nın Ilgaz ilçesine atanan Kaymakam Muhammed Gürbüz,1974 Elazığ-Palu doğumlu. Muhammed Gürbüz, evli ve iki çocuk babası.

Binali Yıldırım, 21 Aralık 1955 tarihinde Erzincan Refahiye’de dünyaya geldi. İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesi’nden mezun oldu ve aynı bölümde yüksek lisans yaptı. İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesi’nde asistan ve araştırma görevlisi olarak çalıştı. Dünya Denizcilik Üniversitesi’nde (WMU) master öğrenimini tamamladı.

Türkiye’nin en eski tersanelerinden Camialtı Tersanesi’nde mühendislik ve yöneticilik görevlerini yürüttü. İstanbul Deniz Otobüsü İşletmeleri (İDO) Genel Müdürlüğü görevini yaptı.

Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucular Kurulu üyesi oldu. 58, 59 ve 60, 61, 64. Hükümetlerde Ulaştırma Bakanlığı görevlerini yürüttü. 24 Mayıs 2016 tarihinde 65. Hükümet’i kurarak Türkiye Cumhuriyeti’nin 27. Başbakan’ı oldu.

Çok iyi derecede İngilizce, orta derecede Fransızca bilen Binali Yıldırım, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Kariyer ve Siyaset

 • 1978 – 1993 yılları arasında Türkiye Gemi Sanayi Genel Müdürlüğü ve Camialtı Tersanesi’nde çeşitli kademelerde yöneticilik yaptı.
 • 1994 – 2000 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Deniz Otobüsleri İşletmeleri’nde (İDO) Genel Müdürlük görevi yaptı.
 • 3 Kasım 2002 genel seçiminde AK Parti İstanbul Milletvekili olarak parlamentoya girerek, 58. ve 59. AK Parti hükümetlerinde Ulaştırma Bakanı olarak görev aldı.
 • 22 Temmuz 2007 genel seçiminde AK Parti Erzincan milletvekili seçildi ve 60. AK Parti hükümetinde Ulaştırma Bakanı olarak kabinedeki görevine devam etti.
 • 12 Haziran 2011 genel seçiminde AK Parti İzmir milletvekili seçildi ve 61. AK Parti hükümetinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olarak kabinedeki görevine devam etti.
 • 11 yıl üst üste görev olarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin en uzun süreli görev yapan Ulaştırma Bakanı oldu.
 • 5 Mayıs 2016 tarihinde Ahmet Davutoğlu'nun istifasının ardından, 19 Mayıs 2016 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisi Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) tarafından Genel Başkan adayı olarak açıklandı. 22 Mayıs 2016 tarihinde gerçekleştirilen 2. Adalet ve Kalkınma Partisi Olağanüstü Kongresi'nde Binali Yıldırım 1,411 delegeden 1,405'ini alarak (6 oy geçersiz sayıldı) AK Parti'nin yeni Genel Başkanı seçildi.
 • 65. Türkiye Hükümeti'ni 24 Mayıs 2016 tarihinde kurarak Türkiye Cumhuriyeti’nin 27. Başbakan’ı oldu.

15 Temmuz Süreci

FETÖ Darbe Girişimi

15 Temmuz darbe girişimi gecesi köprüler kapatılıp, zırhlı araçlar yollarda görülmeye başladığında herkes neler olduğunu merak ediyordu. O gece canlı yayında NTV yayınına bağlanan Başbakan Binali Yıldırım, yaşananları “kalkışma” olarak değerlendirdi. Başbakan Yıldırım, “Doğrusu bir kalkışma ihtimali üzerinde duruyoruz. Belli ki emir komuta zinciri olmadan asker içerisindeki bazı kişilerin kanunsuz bir eylemi söz konusu. Vatandaşlar şunu bilsin ki, demokrasiye zarar getirecek hiçbir faaliyete izin verilmeyecek. Türkiye Cumhuriyeti hükümeti, vatandaşın milletin seçtiği, milletin iradesi ile iş başındadır. Bunun işbaşından gitmesi ancak milletin kararı ile olur, bu bilinmelidir. Bu kalkışmayı yapanlar, bu çılgınlığı yapanlar, en ağır şekilde bedelini ödeyecektir. Asla bu tip kalkışmalara pabuç bırakmayacağız. Asla bu ve buna benzer çılgınlıklara müsaade etmeyeceğimizi bilsinler” diye konuştu.

Başbakan NTV’de
OYNAT 00:03:19
Başbakan NTV’de
Yeni Şafak
İstanbul ve Ankara’da olağanüstü hallerin görülmeye başlanması üzerine Başbakan Binali Yıldırım halkın kaosa sürüklenmemesi ve durumdan tüm açıklığıyla haberdar olması için önce TRT’yi aradı. Ancak işgal altında olan TRT’nin yayınına bağlanamayan Yıldırım NTV’ye bağlanarak yalananların bir kalkışma olduğunu ve hükümetin iş başında olduğunu halka bildirdi.

15 Temmuz gecesi Başbakan neler yaşadı?

15 Temmuz gecesi saat 21 sularında İstanbul Dolmabahçe’deki çalışma ofisinden ayrılan Binali Yıldırım, kara yolu ile Ankara’ya doğru hareket etti. Suikast girişimi atlatan ve Ankara’ya ulaşması 12 süren Başbakan, geceyi Kastamonu Vali’sinin evinde geçirdi.

23 Temmuz akşamı, darbe girişimi gecesi yaşadıkları ile ilgili detayları ATV- A Haber ortak canlı yayınında anlatan Başbakan Binali Yıldırım, şu açıklamada bulundu: "Dolmabahçe ofisinde saat 21:00 gibi çalışmalarımız tamamlandı ve Tuzla'ya hareket ettim. Köprüyü geçtikten 10 dakika sonra köprünün tutulduğunu öğrendim. Benim yakın korumama bu haber iletildi ve eşten dosttan duydum. Vatandaşlarımıza hemen bir TV kanalı ile bağlantı kuruldu ve aktardık. Ben insiyatif alarak bunun emir komuta dışında bir olay olduğu kararını aldım. Tuzla'dan Sabiha Gökçen'e geçecektik ama orası güvenli değil dedik. Tanklar yolda bizi durdurmaya çalıştı. Süratle uzaklaştık. Atlattık. Gerede'den ayrıldık Samsun istikametine Ilgaz Tüneline gittik, tünelde kaldık. Yaptığımız, temelini attığımız tünel bize sığınak oldu. Artık gün ağarmış vaziyette. Karşıda bir jandarma aracı var. Biz yaklaşınca ateş etmeye başladılar. Karşılık verildi. Şoförümüz hemen geri vitese taktı. Atış menzilinden çıktık. Tali yoldan Ilgaz merkeze geldik ve Kaymakama konuk olduk.” Geceyi Kastamonu'da bir kaymakamın evinde geçiren ve gelişmeleri buradan takip eden Yıldırım'ın Ankara'ya varması 12 saati buldu.

İlk Açıklama: Paralel örgüt kalkışması

16 Temmuz Cumartesi günü, Orgeneral Hulusi Akar, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve İçişleri Bakanı Efkan Ala ile birlikte basın mensuplarının karşısına geçen Başbakan Binali Yıldırım, Büyük Millet Meclisi önünde bir açıklama yaptı. "Milletimin bütün fertlerinin, bayraklarıyla meydanlara koşan, bu paralel terör örgütü çetesine karşı dimdik ayakta duran bütün vatandaşlarımın alnından öpüyorum" diyen Yıldırım, bu girişimin "Silahlı Kuvvetler içerisindeki paralel terör yapılanmasının bir kalkışması" olduğunu belirtti.

Başbakan yeniden NTV’de
OYNAT 00:07:55
Başbakan yeniden NTV’de
Yeni Şafak
Başbakan Binali Yıldırım ilk açıklamasından sonra halkı bilgilendirmek ve vaziyeti bildirmek amacıyla ikinci kez NTV yayınına bağlandı. Türk demokrasisinin bir imtihanda olduğunu belirten Yıldırım, darbe girişiminde bulunanları asker olarak görmemek gerektiğini ve onların terörist olduğunu söyledi.

18 Temmuz: Hayat normale dönmüştür

18 Temmuz Pazartesi günü Bakanlar Kurulu toplantısının ardından gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Başbakan Binali Yıldırım, “Hayat normale dönmüştür” ifadesini kullandı. Başbakan Yıldırım konuşmasında, "Pazartesi günü, ekonominin alt üst olacağı şeklinde propaganda yaptılar. Bugün itibariyle finansman sistemimiz tıkır tıkır çalışıyor. Merkez Bankası her türlü tedbiri almak için hazırda bekliyor. Hayat normale dönmüştür, piyasanın verdiği mesaj budur. Gün beraber olma, hep birlikte olma günü. Demokrasiye sahip çıkma günü. Türkiye'nin geleceğinde, herkes söz sahibidir. Ak Parti, CHP, MHP, HDP. Bütün vatandaşlarımız söz sahibidir" dedi.

Başbakan Yıldırım, 15 Temmuz darbe girişiminin olduğu gece, 11 saat boyunca 600 civarında telefon görüşmesi yaptığını açıkladı.

Başbakan Yıldırım, Çankaya Köşkü’nde açıklama yaptı
OYNAT 00:04:25
Başbakan Yıldırım, Çankaya Köşkü’nde açıklama yaptı
Yeni Şafak
Darbe girişiminin püskürtülmesinin ardından Başbakan Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve 3 bakanla Çankaya Köşkü’nde kameraların karşısına geçti. Yaşanan hadiselerdeki güncel şehit ve yaralı sayısını, tutuklanan darbeci sayısını bildiren Yıldırım, Fetullah Gülen hakkında da, “Bu teröristbaşının bu saatten sonra arkasında duracak ülke Türkiye’ye düşmandır” dedi.

Demokrasi nöbetlerine videokonferansla seslendi

Başbakan Binali Yıldırım, 1 Ağustos gecesi konutundan yurt genelindeki demokrasi meydanlarına teşekkür mesajları verdi. Videokonferas yöntemiyle milyonlarca vatandaşa hitap eden Başbakan Yıldırım, "Türkiye bir hukuk devleti, hukuk işliyor. Hukuk düzenine kastedenler hak ettikleri cevabı mutlaka alacak. Bu hainlere müsamaha asla göstermeyeceğiz. İntikam duygusuyla değil, merhamet duygusuyla değil, adalet duygusuyla bu hesabı soracağız. Ordumuz bizim göz bebeğimizdir, Mehmetçik bizim canımızdır, kışlalar peygamber ocağıdır. Hainlerle ordumuzu ve emniyetti, şanlı kurumlarımızı birbirinden ayırt edelim. Bu darbe girişimini başlatanlar subay elbisesi içine girmiş katillerdir, canilerdir, FETÖ’nün elemanlarıdır. Onlarla ülkesini, bayrağını seven subaylarımızı, askerlerimizi asla karıştırmayalım. Ordu ve emniyet yaptığımız reformlarla daha güzlü hale gelecek. Şehitlerimizi, demokrasi kahramanlarımızı, gazilerimizi bir kez deha rahmetle anıyorum. Şehitlerimizin emanetine sonuna kadar sahip çıkacağız. Çıkardığımız kanunlarla şehit ailelerini ve gazilerimizi devletin himayesine aldık” ifadelerini kullandı" ifadelerini kullandı.

Başbakan'dan 81 ile 'videokonferanslı mesaj'
OYNAT 00:05:11
Başbakan'dan 81 ile 'videokonferanslı mesaj'
Yeni Şafak
Başbakan Binali Yıldırım, demokrasi nöbetindeki vatandaşlara hitap etti. Videokonferas yöntemiyle Türkiye’nin birçok şehrindeki meydanları dolduran vatandaşlara seslenen Yıldırım, “AK Partililer, CHP’liler, MHP’liler, HDP’liler hepimiz alanlardaydık. Gece demeden, gündüz demeden, kadınıyla erkeğiyle, genciyle yaşlısıyla meydanlara koştunuz. Her birinizi sevgiyle, muhabbetle yürekten selamlıyorum" dedi.