15 Temmuz Darbe Girişimi ​Hulusi Akar

​Hulusi Akar

Orgeneral 66 yaşında
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, 15 Temmuz gecesi İstanbul ve Ankara'da Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) başlattığı darbe girişimi esnasında Ankara’daydı. Darbeci askerlerce Genelkurmay Karargahı’nda rehin alınan ve Akıncı 4. Ana Jet Üssü’ne götürüldükten sonra düzenlenen operasyonla kurtarılan Akar’ın 24 saatlik tarihi zaman çizelgesini derledik.
KART NO 1

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, makamında çalışırken Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler geldi. Güler, MİT tarafından saat 15 sularında verilen ‘askeri kalkışma planlanıyor’ bilgisini Akar ile paylaştı.

KART NO 2

Verilen istihbaratı Genelkurmay Karargahı’nda Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Genelkurmay 2’nci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler' ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın katılımıyla değerlendirdi.

AÇIKLAMA
NOT:Üç maddelik tedbir emri
 • Genelkurmay Başkanı Akar, bu değerlendirmeye bağlı olarak üç maddelik tedbir emirleri verdi:

  • -Silahlı Kuvvetler Komuta Harekat Merkezi Amiri Tuğgeneral İlhan Kırtıl aranarak, Türk hava sahasında ikinci bir emre kadar hiçbir askeri hava aracının (uçak, helikopter vs.) havalanmaması, havada bulunanların derhal üslerine dönmesi,
  • -Kara Havacılık Komutanlığı'na gidilerek orada bulunan personel konuları ve hava araçlarının uçmaması dahil gereken her türlü tedbirin alınması,
  • -Etimesgut'taki Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı'na gidilerek tank ve zırhlı araçlar başta olmak üzere tüm araçların hareketlerinin durdurulması ve hiçbir şekilde dışarı çıkmamaları yönünde gereken tedbirlerin alınması emirlerini vermiştir.
KART NO 3

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın çalışma yaptığı esnada Tümgeneral Mehmet Dişli odaya girerek, Akar’ın oturduğu masadaki sandalyelerden birine geçti.

AÇIKLAMA
NOT:Akar'ın ifadesi
 • “'Komutanım operasyon başlıyor, herkesi alacağız, taburlar, tugaylar yola çıktı. Biraz sonra göreceksiniz' gibi şeyler söyledi. Ben ilk önce anlamlandıramadım. Cümle içinde belki 'uçaklar' demiş olabilir. Ancak bunun bir kalkışma olarak ifade edebileceğim bir operasyon olduğunu anladım ve hiddetle 'Ne diyorsun ulan sen, ne operasyonu, sen manyak mısın, sakın ha' şeklinde bağırdım. Arkam kapıya dönük olduğu için kapının açık olup olmadığını fark etmedim."

KART NO 4

FOTOĞRAF: Karargah'taki güvenlik kameraları, darbeci askerlerin işgal ve gözaltıları girişimlerini kaydetti.

Özel Kuvvetler Komutanlığı’ndan 20 FETÖ’cü asker, tam teçhizatlı bir şekilde Genelkurmay Karargahı’na izinsiz giriş yaptı.

VİDEO
Genelkurmay’a etten duvar örüldü
OYNAT 03:16

Genelkurmay’a etten duvar örüldü

Kurgu: Abdullah Ercan Yeni Şafak
03:16
Genelkurmay’ı ele geçirmek isteyen darbeciler yerleşkeye baskın düzenledi. Alçak uçuş yapan jetlerle ve helikopterlerle Genelkurmay’ı ele geçirmek isteyen darbeciler görevli asker ve polislerle çatışmaya girince halk sokağa çıktı. Darbeyi engellemek için sokağa çıkan halkı püskürtmek isteyen darbeciler helikopterle halkı taradı. Çatışmaların en uzun ve yoğun yaşandı Genelkurmay Yerleşkesi’nde çok sayıda vatandaş şehit oldu.
KART NO 5

Akar’ın yaveri Yarbay Levent Türkkan, Emir Subay Yardımcısı Yüzbaşı Serdar ve Özel Kuvvetler’de görevli silahlı askerler Org. Akar’ın bulunduğu odaya girdi. Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve Genelkurmay 2. Başkanı Yaşar Güler çalıştıkları odalarda darbeciler tarafından rehin alındı.

AÇIKLAMA
NOT:Akar'ın ifadesi
 • "Odanın içerisine hızla ve aniden girmeye kalkıştıklarını fark edince ayağa kalktım ve o esnada Levent Türkkan, 'Komutanım otur, kalkma, sakin olun, zorluk çıkartmayın' şeklinde bağırdı. 

  Beni birisi iterek sandalyeye oturmamı sağladı ve o esnada arkadan bir başkası, elinde el havlusu tarzında bir şeyle hem ağzımı hem burnumu kapatarak, nefes almamı engelledi. Bu esnada kolunu boğazıma doladı, sıktı, askeri kıyafete ait ip türü bir cismin boğazıma sürtünmesiyle o anda nefes almakta güçlük çektiğim için debelenirken ve ellerimle burnumu açmaya çalışırken, bir başkası plastik kelepçeyi bileklerime taktı. 

  Benim bu şekilde direnmem üzerine burnumu açacak şekilde ağzımı kapattılar. Bağırmamı engellemek istedikleri açıktı. Nefes alma düzenim yerine gelince birazcık sakinleştiğimi gördüler ve ağzımı kapattıkları havlu benzeri kumaşı çektiler. Bu mücadele sırasında kelepçenin bileklerime verdiği acı nedeniyle yeniden bağırmaya başladım. Çıkartmalarını söyledim ve hatta ayağa kalktım. 

  O esnada Levent Türkkan'ın elinde tabanca ile 'Komutanım sakin olun, vururum, sıkarım' gibi şeyler söylediğini işittim. Hatta ben bir iki adım daha atıp, kendisine 'Sık ulan' diye bağırdım. Gözlerinde sıkmakla sıkmamak arasındaki robotik tereddüdü gördüm. Bu arada elimi sıkan kelepçeleri açmalarını istedim ve tahminen Mehmet Dişli'nin onayıyla bir komando bıçağı çıkarttılar. Kör bir bıçaktı ve askerlerden biri kelepçeyi kesmeye çalıştı. Fakat bir süre daha açamadılar. Hatta ben yine hiddetlendim, bağırdım. 

  Tekrar ikinci kez uğraşıp, kelepçeyi kestiler. Bu şekilde beni, arkamda biri olacak şekilde oturtarak, etkisiz hale getirdiler."

KART NO 6

FOTOĞRAF: Ankara'nın kuzey batısında bulunan Akıncı 4. Ana Jet Üssü, Kazan ilçesi yakınlarında yer alıyor. Darbeci askerler bu üssü merkez olarak kullanıyordu.

Genelkurmay Karargahı’nda darbeci askerlerce rehin tutulan Genelkurmay Başkanı Akar, helikopterle Akıncı 4. Ana Jet Üssü’ne getirildi.

AÇIKLAMA
NOT:Akar'ın ifadesi
 • "Onlara 'Kendinizi ne zannediyorsunuz? Siz kimsiniz? Topladığınızı söylediğiniz 2. Başkan, kuvvet komutanları nerede? Bakanlar nerede? Elinizde kim varsa getirin. Sizin başınız, kıçınız kim?' diye bağırdım. Bunun üzerine Hakan Evrim, 'Dilerseniz sizi kanaat önderimiz Fetullah Gülen ile görüştürürüz.' gibi bir şey söyledi. 'Ben kimseyle görüşmem' diyerek tersledim. 

  Ardından Akın Öztürk dışındakiler odayı terk etti. Üs komutanının odasına takriben saat 00.00'a doğru girdiğimizi düşünüyorum. Akın Öztürk paşaya da aynı şeyleri söylüyordum. Bana kendisini dinlemedikleri gibi şeyler söylüyordu. Abdullah Astsubay bir müddet daha oturduğum odada durdu. Hatırladığım kadarıyla orada üs komutanının emir subayı olduğunu değerlendirdiğim bir şahıs vardı.”

KART NO 7

Başbakan Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanlığı’na vekaleten 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar’ın atandığını açıkladı.

KART NO 8

FOTOĞRAF: Akıncı'ya düzenlenen operasyon sonucu gözaltına alınan darbeci askerler.

Sabah saatlerinde Akıncı 4. Ana Jet Üssü’ne düzenlenen operasyon kapsamında darbecilerin rehin tuttuğu Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar kurtarıldı. İlk bilgiler ışığında Akar'ın sağlık durumunun iyi olduğu ve güvenli bir noktada tutulduğu bildirildi.

VİDEO
Akıncı Üssü’ndeki operasyon sona erdi
OYNAT 01:35

Akıncı Üssü’ndeki operasyon sona erdi

Kurgu: Recep Çelik Yeni Şafak
01:35
Darbe girişiminin merkezlerinden biri ve Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın rehin tutulduğu yer olan Akıncı 4. Ana Jet Üssü’ne operasyon düzenlendi. Düzenlenen operasyonla Hulusi Akar kurtarılırken 67 FETÖ mensubu da gözaltına alındı.
KART NO 9

FOTOĞRAF: Akar'ın helikopterle indirildiği esnada Çankaya'da çekilen bir kare.

Ankara Akıncılar Ana Jet Üs Komutanlığı’na düzenlenen operasyon sonucu kurtarılan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, helikopter ile Çankaya Köşkü’ne geldi. Akar, burada makam aracına alınarak Başbakanlık binasının D kapısına getirildi. Akar'ın binaya girişi sırasında yanında, daha sonra darbe girişiminde bulunmakla suçlanarak tutuklanan Tümgeneral Mehmet Dişli de yer aldı.

VİDEO
Orgeneral Akar darbecilerden kurtarıldı
OYNAT 01:00

Orgeneral Akar darbecilerden kurtarıldı

Kurgu: Celal Can Vatandaş Yeni Şafak
01:00
Darbe girişiminin ilk dakikalarında rehin alınan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar Akıncı Üssü’ne götürülmüştü. Sabah saatlerine doğru Akıncı Üssü’ne operasyon yapılarak Hulusi Akar kurtarıldı. Sağlık durumu iyi olan Genelkurmay Başkanı daha sonra Çankaya Köşkü’ne geçti.
AÇIKLAMA
NOT:Mehmet Dişli tutuklandı
 • Genelkurmay Başkanlığı Stratejik Dönüşüm Dairesi Başkanı Tümgeneral Mehmet Dişli, Fetullahçı Terör Örgütü'nün darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında tutuklandı.

AÇIKLAMA
NOT:Tuğrul Türkeş odaya almadı
 • Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, "Ben ihtilallere alışkın olduğum için ofisimi açtım, herkesi topladım. Sabah Genelkurmay Başkanı direkt benim odama geldi. Arkasında Mehmet Dişli vardı. Onu odaya almadım. Birkaç kez içeri girmeye çalıştı. İlk gördüğümde şüphelendim. Birkaç kez odaya girmeye teşebbüs etti içeri almadım" dedi.

KART NO 11

FOTOĞRAF: Darbeci askerlerce rehin tutulan Akar'ın boynundaki iz, açıklama sırasında dikkati çekti.

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Efkan Ala’yla birlikte Başbakan Yıldırım’ın Çankaya Köşkü’nde kameraların karşısına geçtiği anlarda hazır bulundu.

VİDEO
Başbakan Yıldırım, Çankaya Köşkü’nde açıklama yaptı
OYNAT 4:25

Başbakan Yıldırım, Çankaya Köşkü’nde açıklama yaptı

Kurgu: Celal Can Vatandaş Yeni Şafak
4:25
Darbe girişiminin püskürtülmesinin ardından Başbakan Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve 3 bakanla Çankaya Köşkü’nde kameraların karşısına geçti. Yaşanan hadiselerdeki güncel şehit ve yaralı sayısını, tutuklanan darbeci sayısını bildiren Yıldırım, Fetullah Gülen hakkında da, “Bu teröristbaşının bu saatten sonra arkasında duracak ülke Türkiye’ye düşmandır” dedi.
KART NO 12

FOTOĞRAF: Meclis'e gelen Akar'ın boynundaki izi kapattığı ve alkışlarla karşılandığı görüldü.

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Olağanüstü Meclis Toplantısı’na katılmak üzere TBMM’ye geldi. 

Meclis Başkanı İsmail Kahraman,  Akar'ı anons ettiği sırada Meclis'ten alkışlar yükseldi. Akar da kendisini alkışlayan vekilleri ayakta selamladı.

HARITALAR
Genelkurmay Başkanı Akar'ın Rotası
Genelkurmay Başkanı Akar'ın Rotası

Darbe girişiminin başlatıldığı esnada Genelkurmay Karargahı’nda olan ve darbeci askerlerce rehin alınan Akar, Akıncı 4. Ana Jet Üssü’ne götürüldükten sonra düzenlenen operasyonla kurtarılarak Çankaya'ya getirildi.

Orgeneral Hulusi Akar, 1972 yılında Kara Harp Okulundan ve 1973 yılında Piyade Okulundan mezun oldu. 1973-1980 yıllarında çeşitli birliklerde ve Kara Harp Okulunda Takım Bölük Komutanlığı ve Bilgi İşlem Subaylığı görevlerinde bulundu. 1982 yılında Kara Harp Akademisinden, 1985 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisinden, 1987 yılında Amerika Birleşik Devletleri Silahlı Kuvvetler Kurmay Kolejinden mezun oldu.

Genelkurmay Başkanlığı da dâhil olmak üzere çeşitli karargâh ve birliklerde Harekât ve Eğitim Kısım Amirliği, İcra Subaylığı ve Şube Müdürlüğü görevlerini icra etti. Ayrıca, Kara Harp Akademisinde Öğretim Elemanlığı ve 1990-1993 yılları arasında Napoli / İtalya’daki Müttefik Kuvvetler Güney Bölge Komutanlığı Karargâhında İstihbarat Subaylığı görevlerinde bulundu. Orgeneral AKAR, 1993-1994 yıllarında K.K.K Özel Kalem ve Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlükleri, 1994-1997 yılları arasında Genelkurmay Başkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü görevlerini yerine getirdi. 1997-1998 yıllarında Bosna-Hersek Türk Görev Kuvvet Komutanlığı görevinde bulundu.

1998 yılında Tuğgeneralliğe terfi etti ve bu rütbede 1998-2000 yılları arasında Tunceli/Hozat’ta İç Güvenlik Tugay Komutanlığı, 2000-2002 yılları arasında Napoli / İtalya’daki Müttefik Kuvvetler Güney Bölge Komutanlığı Karargâhı Plan ve Prensipler Başkanlığı görevlerini yürüttü. 2002 tarihinde Tümgeneralliğe terfi etti. Tümgeneral rütbesiyle; 2002-2005 yılları arasında Kara Harp Okulu Komutanlığı, 2005-2007 yılları arasında Kara Harp Akademisi Komutanlığı görevlerini yaptı. 2007 yılında Korgeneralliğe terfi etti.

Korgeneral rütbesiyle; 2007-2009 yılları arasında Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı, 2009-2011 yılları arasında 3’üncü Kolordu Komutanlığı görevlerinde bulundu. 2011 yılında Orgeneralliğe terfi etti. 2011-2013 yılları arasında Genelkurmay 2. Başkanlığı görevini yürüten olan Orgeneral AKAR, 03 Ağustos 2013 tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanlığına atandı.

Genelkurmay Başkanlığınca İç Güvenlik Harekâtındaki başarılarından dolayı Üstün Cesaret ve Feragat Madalyasıyla ödüllendirilmiş olan Orgeneral AKAR, ayrıca TSK Üstün Hizmet Madalyası ve TSK Şeref Madalyasıyla ile taltif edilmiştir. Orgeneral AKAR aynı zamanda Bosna-Hersek’te SFOR harekâtındaki görevinden dolayı ABD Liyakat Madalyası ve Kore Cumhuriyeti Milli Güvenlik Liyakat Madalyası sahibidir.

Orgeneral Hulusi AKAR, Şule AKAR ile evli ve iki çocuk babasıdır. İngilizce bilmektedir.

Genelkurmay Başkanlığı dönemi

Orgeneral Hulusi AKAR, 2015 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı olarak atandı. Kasım 2015'te ABD - Türkiye ilişkilerinin dönüm noktası niteliğindeki Çuval Olayı'ndan sonra uzun süredir bir Türk Genelkurmay Başkanı'nın İncirlik Üssü'ne yaptığı ilk ziyareti gerçekleştirdi. Aynı yıl NATO Askeri Komite Toplantısı'nda Suriye'de IŞİD'e karşı koalisyon güçleriyle işbirliği yapan PYD'nin terör örgütü olduğunu, PKK'nın Suriye ve Irak'taki iç savaştan faydalanarak uluslararası kamuoyunda meşruiyet kazanmaya çalıştığını söyledi. Hendek operasyonlarının devam ettiği sırada Diyarbakır Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal ile birlikte yerinde incelemelerde bulunmak üzere bölgeye ziyaretler gerçekleştirdi. 1 Mayıs 2016 tarihinde çatışmaların sürdüğü Mardin, Nusaybin'e de giderek operasyonları yerinde takip etti.

15 Temmuz Süreci

15 Temmuz 2016 tarihinde askerî darbe girişimi sonrası Akıncı Hava Üssü'nde darbe girişiminde bulunan askerlerce rehin tutulan Orgeneral Hulusi AKAR, 16 Temmuz Cumartesi günü düzenlenen operasyonla kurtarıldı. Rehin tutulduğu sürede yerine vekaleten 1. Ordu Komutanı Ümit Dündar atandı.

15 Temmuz gecesi, FETÖ’cü hainlerin darbe girişimi sırasında ilk harekete geçtikleri yerlerden biri Genelkurmay Başkanlığı oldu. Orgeneral Hulusi Akar'ın komuta katındaki özel kalem ve özel sekreterlik personelinin de destek verdiği darbeci hainler, Orgeneral Hulisi Akar’a darbe bildirisi imzalatmak için kendisini zorla rehin aldı. Başına silah dayanan Orgeneral Akar’ın boğazı da kemerle sıkıldı. Hulusi Akar’a “Bildiyi imzalarsanız hayati tehlikeniz olmaz” denildi. Bildiriyi imzalamayı reddeden Orgeneral Akar ve yanındaki komutanlar, helikopterle Akıncı Üssü’ne getirildi.

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, 16 Temmuz Cumartesi sabahı Ankara'daki Akıncı Hava Üssü'ne düzenlenen operasyonla kurtarılmasının ardından ilk kez Çankaya'da görüntülendi. Başbakan Binali Yıldırım'la birlikte gazetecilerin karşısına çıkan Orgeneral Akar, öğleden sonra Meclis'teki özel oturuma katılıp; toplantı sonrasında TBMM Başkanı, muhalefet liderleri, yüksek yargı organlarının başkanlarıyla kameralara birliktelik pozu verdi.

Orgeneral Akar darbecilerden kurtarıldı
OYNAT 01:00
Orgeneral Akar darbecilerden kurtarıldı
Yeni Şafak
Darbe girişiminin ilk dakikalarında rehin alınan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar Akıncı Üssü’ne götürülmüştü. Sabah saatlerine doğru Akıncı Üssü’ne operasyon yapılarak Hulusi Akar kurtarıldı. Sağlık durumu iyi olan Genelkurmay Başkanı daha sonra Çankaya Köşkü’ne geçti.

“Kara bir leke”

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişiminin ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına verdiği ifadede, "Özellikle Güneydoğu'da bölücü terör örgütüne yönelik emniyet, valilikler, siyaset kurumu, adalet teşkilatı, istihbarat ve silahlı kuvvetler hepsi mükemmel bir koordinasyonla büyük bir titizlikle başarılı sonuçlar elde etmekteyken Türkiye Cumhuriyeti hükümetine yönelik tertiplenen bu alçak darbe teşebbüsüyle tarihimize kara bir leke sürülmüştür." ifadesini kullandı.

Yenikapı Mitingine katıldı

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, İstanbul Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi tarafından Yenikapı'da düzenlenen "Demokrasi ve Şehitler Mitingi"nde yaptığı konuşmada, böyle anlamlı bir mitingde, Türk Silahlı Kuvvetleri komuta kademesiyle birlikte bulanmanın onur ve heyecanını yaşadığını söyledi.

Orgeneral Akar, 15 Temmuz'da ülkenin tüm kurum ve kuruluşlarıyla birlikte TSK'ya sızmış bir grup illegal çete mensubu terörist hain Fetullahçı Terör Örgütü'nün tarihte görülmemiş şekilde vatana, millete, cumhuriyete bu zilleti ve rezaleti yaşattığını, TSK'nın şan ve şerefle dolu geçmişine kara bir leke sürdüğünü ifade etti.

Akar'ın Yenikapı konuşması
OYNAT 00:07:30
Akar'ın Yenikapı konuşması
Yeni Şafak
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, 15 Temmuz'da ülkenin tüm kurum ve kuruluşlarıyla birlikte TSK'ya sızmış bir grup illegal çete mensubu terörist hain Fetullahçı Terör Örgütü'nün tarihte görülmemiş şekilde vatana, millete, cumhuriyete bu zilleti ve rezaleti yaşattığını, TSK'nın şan ve şerefle dolu geçmişine kara bir leke sürdüğünü ifade etti.

Cumhuriyet Bayramı mesajında 15 Temmuz vurgusu

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Cumhuriyet Bayramı mesajında, "Ordumuz, her türlü dış etkiden uzak 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.' ilkesine ve yasalara sımsıkı sarılarak, hain emellerin karşına aşılmaz bir kale olup dikilmiştir. Bu dik duruşun en canlı örneği, 15 Temmuz'da görülmüştür. Milletine ihanet etmekle kalmayıp bir takım odaklara uşaklık etmeyi planlayan hainler; tarihte görülmemiş bir alçaklıkla tüm kutsallarımıza saldırmaya kalkışmışlar ancak TSK'nın kahir ekseriyeti ile milletimizin fedakâr ve onurlu duruşu karşısında hüsrana uğratılmışlardır" dedi.