15 Temmuz Darbe Girişimi İsmail Kahraman

İsmail Kahraman

KART NO 1

Meclis Başkanı İsmail Kahraman, Kılıçdaroğlu ve Bahçeli’yi bilgilendirmek üzere telefon açtı.

AÇIKLAMA
NOT:Kahraman telefon açtı
  • Kahraman, "CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüştüm. Türkiye demokrasi yolundan dönmeyecek. Türkiyemiz sistemine sahiptir, durmak yok. Genel Kurul’u olağanüstü toplantıya çağırıyorum" dedi.

KART NO 2

Kahraman, 16 Temmuz saat 14.00 için TBMM'yi olağanüstü toplantıya çağırdı.

AÇIKLAMA
NOT:Saati değişti
  • 14.00 olarak belirlenen toplantı saati, daha sonra Kılıçdroğlu'nun, hava sahası kapalı olduğu için İstanbul'dan Ankara'ya kara yoluyla gitmesi sebebiyle 15.00'e ertelendi. Son düzenlemenin ardından toplantı, 17.00'de başladı.

KART NO 3

Meclis binası darbeci askerlerin kullandığı uçaklar tarafından aralıklarla gece boyunca 7 kez ağır şekilde bombalandı. Helikopterlerle de TBMM’yi koruyan vatandaşlara ateş açıldı.

Video
Meclis ikinci kez bombalandı
OYNAT 00:01:39

Meclis ikinci kez bombalandı

Kurgu: Celal Can Vatandaş Yeni Şafak
00:01:39
Darbe girişiminin yaşandığı gece meclisi bombalayan hainler ikinci bir bombalama eyleminde bulundular. Bombalamada Başbakan Binali Yıldırım’ın odası dâhil pek çok yer büyük zarar gördü. Bombalamanın, Kazan 4. Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan kalkan uçaklar tarafından yapıldığı öğrenilince Ankara Kazan halkı komutanlığa akın etti. Meclisin bombalanma anı güvenlik kameralarına yansırken, asıl hasarın boyutu gün ağarınca ortaya çıktı.
FOTO GALERİ
12 FOTOĞRAF
Türkiye Büyük Millet Meclisi 15 Temmuz gecesi FETÖ'cü pilotlar tarafından kullanılan F-16 savaş uçakları ile 3 defa bombalandı.
Meclis kapısında bulunan polisler ve güvenlik görevlilerinden yaralananlar oldu.
TBMM binasında büyük bir zarar meydana geldi.
TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Meclis'e atılan bombaların ardından milletvekilleriyle birlikte gittiği TBMM sığınağında açıklamalarda bulundu.
Meclis binasının bahçesine düşen bir bombanın oluşturduğu krater.
Meclisin çatısına atılan bombanın verdiği hasar.
Meclis binasına atılan bombaların verdiği hasar gün ağarınca ortaya çıktı.
Meclis binasına atılan bombaların verdiği hasar gün ağarınca ortaya çıktı.
Meclis binasına atılan bombaların verdiği hasar gün ağarınca ortaya çıktı.
Meclis binasına atılan bombaların verdiği hasar gün ağarınca ortaya çıktı.
Meclis binasına atılan bombaların verdiği hasar gün ağarınca ortaya çıktı.
Meclis binasının bahçesine düşen bir bombanın oluşturduğu krater.

KART NO 4

FOTOĞRAF: 90'lı yıllar Rusya'sında gerçekleştirilemeyen darbeye karşı direniş Boris Yeltsin önderliğinde gerçekleşmiş ve binlerce vatandaş sokaklara dökülmüştü.

TBMM Genel Kurulu’nda konuşan Kahraman, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın halkı sokaklara çağırdığını hatırlatarak, Rusya Başkanı Boris Yeltsin’i örnek gösterdi. Kahraman açıklamasında darbenin diskalifiye, bertaraf edildiğini de bildirdi.

AÇIKLAMA
NOT:Boris Yeltsin kimdir?
  • Rusya Federasyonu Eski Cumhurbaşkanı Boris Yeltsin, 1991 Sovyet darbe girişimi sırasında halkı darbecilere karşı direnişe çağırdı.

KART NO 5

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanı İsmail Kahraman başkanlığında olağanüstü toplandı. Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın İstiklal Marşı'nın 10 kıtasını okuması ayakta alkışlandı.

Video
İsmail Kahraman'dan birlik ve beraberlik mesajı
OYNAT 00:09:46

İsmail Kahraman'dan birlik ve beraberlik mesajı

Kurgu: İsmail Altunkaya Yeni Şafak
00:09:46
Darbe girişiminin önlenmesinin ardından olağanüstü kurulan TBMM Genel Kurulunun açılış konuşmasını yapan TBMM Başkanı İsmail Kahraman, birlik ve beraberlik mesajı verdi.
AÇIKLAMA
NOT:Kimler katıldı?
  • Olağanüstü toplanan Genel Kurul'da; dinleyici olarak katılanlar arasında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Yargıtay Başkanı İsmail Hakkı Cirit, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Danıştay Başsavcısı Halil Yılmaz, Askeri yargı mensupları, YÖK Başkanvekili Prof. Dr. Sefa Kapıcıoğlu, bazı üniversitelerin rektörleri ile TOBB, Memur-Sen ve TESK başkanları, yabancı misyon şefleri de bulundu.

KART NO 6

FOTOĞRAF: Ortak bildirinin kararlaştırıldığı anlarda, Meclis Kurulu'nu yargı üyelerinin cüppeleriyle takip ettiği görülüyor.

Meclis, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, AK Parti Grup Başkanı Binali Yıldırım, CHP Grup Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Grup Başkanı Devlet Bahçeli ve HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken'in imzasını taşıyan ‘TBMM ortak bildirisi’ yayımladı.

AÇIKLAMA
NOT:Birleşimi kapattı
  • Kahraman, görüşmelerin tamamlanmasının ardından 19 Temmuz Salı günü saat 15.00'te toplanmak üzere birleşimi kapattı. Toplantı daha sonra da 17.00'ye ertelendi.

KART NO 7

FOTOĞRAF: HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, TBMM Başkanı İsmail Kahraman ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini açıkladı. Kahraman, HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar’la da konuştu.

AÇIKLAMA
NOT:Görüşmenin detayını açıkladı
  • İsmail Kahraman, "Üç grup da koşup geldiler. İdris Baluken de beni aradılar ve gelmek istiyoruz ama provokasyon olmasın diye gelmedik dediler" dedi.

7 Aralık 1940'ta Rize'de doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Talebe Cemiyetinde Başkanlık ve Milli Türk Talebe Birliğinde 48. Dönemde Genel Başkanlık yaptı. Birlik Vakfında Mütevelli Heyeti Başkanı oldu. Halen Birlik Vakfı Kurucular Kurulu Başkanıdır. Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfının Kurucu Üyesi olup halen Kurucular Kurulu Başkanıdır. Yalova Üniversitesi ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi tarafından "Fahri Doktor" unvanı verildi. İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyeliğinde bulundu. İlim Yayma Vakfında Kurucu, İlim Yayma Cemiyetinde ve İş Dünyası Vakfında Yüksek İstişare Kurulu Üyesidir. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı Kurucular Kurulu Başkanıdır. Sanayi ve ticaret şirketlerinde icra kurulu ve idare meclisi başkanlıklarında bulundu. Çalışma Bakanlığında Bakan Müşaviri olarak görev yaptı.

20 ve 21. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi. Refah Partisi ve Fazilet Partisinde Grup Başkanvekilliği yaptı. Anayasa Komisyonu ve Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu üyeliklerinde bulundu. 54. Hükümette Kültür Bakanı olarak görev aldı. AK PARTİ Merkez Disiplin Kurulu Başkanlığı görevinde bulundu.

İstanbul Milletvekili olarak 26. Dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına seçildi.

İngilizce bilen Kahraman, evli ve 4 çocuk babasıdır.

15 Temmuz süreci

Darbe girişiminin duyulmasının ardından, başta TBMM Başkanı İsmail Kahraman olmak üzere, bazı bakanlar, milletvekilleri ile Meclis personeli Meclis'e geldi. Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın çağrısı üzerine dört partiden milletvekilleri ve bakanlar Genel Kurul'da toplandı. Halkın sokakta, vekillerinin ise Meclis’te darbeye karşı direndiği bu sıralarda, TBMM kampüsüne bombalar yağmaya başladı.

TBMM’ye atılan ilk bomba
OYNAT 00:01:22
TBMM’ye atılan ilk bomba
Yeni Şafak
Darbeci askerlerin Ankara’daki hedeflerinden biri de Türkiye Büyük Millet Meclisi’ydi. Gece boyunca Ankara’da alçak uçuşlar devam etti. Albay Ahmet Tosun’un talimatıyla da Pilot Hasan Hüsnü Balıkçı ve Uğur Uzunoğlu TBMM’ye ilk bombayı attı. Bombanın atılma anı güvenlik kameralarınca saniye saniye görüntülendi.

15 Temmuz FETÖ darbe girişimi gecesi uçaklardan TBMM Kampüsü'ne atılan yaklaşık 10 bombadan 3'ü ağır tahribata neden oldu. Bombalar, Başbakanlık makamı, CHP ve MHP Gruplarının bulunduğu kata ve bahçeye atıldı.

Bombaların tehlike arz etmesi üzerine, güvenlik kuvvetlerinin uyarısıyla İsmail Kahraman, bakanlar ve milletvekilleriyle sığınağa indi. Kahraman ve milletvekilleri geceyi sığınakta geçirdi. 6 saat süren bekleyişin sonunda tehlikeli durumun geçtiğinin bildirildi. Kahraman ve milletvekilleri sığınaktan sabah 09.30'da çıkarak tekrar Genel Kurul Salonuna geçti.

Bekir Bozdağ: Yapacağımız şey burada ölmektir!
OYNAT 00:03:08
Bekir Bozdağ: Yapacağımız şey burada ölmektir!
Yeni Şafak
Darbecilerin meclisi hedef aldığı sıralarda milletvekilleri de meclis te toplanmaya başlanmıştı. Milletvekillerinin ne yapmaları gerektiklerini aralarında tartışırlarken Bekir Bozdağ, Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın yanına giderek meclisin kapanmaması gerektiğini söyledi. Meclis kapanırsa vatandaşların güveni kırılır diyen Bozdağ, milletvekillerine “Bizim yapacağımız şey burada ölmektir” diye seslendi.

Tarihi anlar, unutulmaz bildiri

16 Temmuz Cumartesi günü Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın çağrısıyla olağanüstü toplanan Meclis Genel Kurul'unda tarihi anlar yaşandı. Mecliste bulunan 4 partinin katılımıyla darbeye karşı ortak bildiri yayınlandı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından söz alan Meclis Başkanı İsmail Kahraman, İstiklal Marşı'nın kalan kıtalarını okudu. Başkan Kahraman, "Milletimize bu acıyı yaşatanlar müstahak oldukları cezaya çarptırılacaklardır. Gazi Meclis'e bomba atılmıştır. Milletin beslediği, eline silah verdiği unsurlar milletin bağrına silah dayamışlardır. Milletimize geçmiş olsun diyor, bir daha böyle bir kara gündem yaşanmamasını cenabı haktan niyaz ediyorum. Şimdi sağduyumuzu koruyarak, kararlığımızdan hiçbir şey yitirmeden meseleyi kökünden halletmek için çalışma, yaraları sarma zamandır. Meclis dün gece demokrasi nöbetindeydi. Bugün de burada 4 partimizin ortak bir metinini birlikte okuyacağız, topluma sunacağız. Duvarımızda yazdığı gibi egemenlik millete aittir ve toplum bunu haykırmıştır'' şeklinde konuştu.

Ekim ayında gerçekleşen meclis açılışında 15 Temmuz gecesini hatırlatan Meclis Başkanı İsmail Kahraman, bombaların hasar verdiği Meclis'in bir bölümünün müze olarak muhafaza edileceğini kaydederek, "Bizler topyekun üzerimize atılan bombalar altında milletin egemenliğini koruma görevimizi yerine getirerek ikinci defa Gazi Meclis unvanını almış olduk.” açıklamasında bulundu.

Millet Meclisi bombalandı
OYNAT 00:03:27
Millet Meclisi bombalandı
Yeni Şafak
Ankara’da Genelkurmay, Kızılay Meydanı ve Ankara Emniyet Müdürlüğü gibi yerlere saldırıda bulunan darbeciler Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni de bombaladı. 01.35’te TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın geldiği Başbakanlık Koordinasyon Merkezi’nde Meclis’i açık tutma kararı alınınca milletvekilleri TBMM’de toplandı. Bombalanma anı Meclis kameralarına saniye saniye yansıdı.

Meclisime geldim Milletin iradesini açık tuttum
OYNAT 00:03:42
Meclisime geldim Milletin iradesini açık tuttum
Yeni Şafak
Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman, demokrasi nöbetlerinde Ankara'da binlerce kişiye seslendi Kahraman, "Abdestimi aldım. Meclisime geldim ve Milletin iradesini açık tuttum. Biz bu vatanın sahibiyiz" dedi.