15 Temmuz Darbe Girişimi Recep Tayyip Erdoğan

Recep Tayyip Erdoğan

KART NO 1

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, FETÖ'nün darbe girişimini tatilde bulunduğu Marmaris'te eniştesinin açtığı telefonla öğrendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ihanet girişiminin haberini aldıktan sonra besmele çekti ve iki rekat sefer namazı kıldı.

"21.30 gibi eniştem beni arıyor. Daha önce saatleri karıştırdık. ‘Beylerbeyi Sarayı'nın orada bir hareketlilik var’ diyor. Bu haberi aldıktan sonra ben inanamadım. ‘Ziya dalga mı geçiyorsun, ne alakası var’ dedim. Daha sonra MİT Müsteşarı'nı, Genelkurmay Başkanı'nı aradım, ulaşamadım.”

AÇIKLAMA
NOT: Ziya İlgen kimdir?
 • Erdoğan'ın bahsettiği eniştesi, kız kardeşinin eşi olan Ziya İlgen. İlgen emekli bir öğretmen. İlgen kamuoyu önüne çıkmayı sevmeyen ve açıklama yapmayan bir işadamı olarak da biliniyor. İlgen, sessiz bir kişiliğe sahip.

KART NO 2

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CNN’den Hande Fırat’ın programına Facetime’la bağlanarak askeri kalkışmaya tepki gösterdi ve halkı yeniden meydanlara davet etti.

AÇIKLAMA
NOT:CNN Türk'e FaceTime'la bağlandı
 • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan askeri darbeyle ilgili televizyona ilk açıklamasını yaptı. CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Hande Fırat'ın telefonu üzerinden canlı yayın yapan Erdoğan, darbeye karşı çıktı. Erdoğan, "Bugünkü bu gelişme gerçekten Silahlı Kuvvetlerimizin içerisindeki bir azınlığın ne yazık ki kalkışma hareketidir ve bu malum yapıya ait, paralel yapılanmanın teşvik ettiği, üst akıl olarak onların kullandığı bir harekettir. Ülkemizin birliği, beraberliği, bütünlüğüne yönelik bu harekete karşı inanıyorum ki milletçe vereceğimiz güzel bir cevapla bunlar gerekli olan cezayı alacaklardır" dedi.

KART NO 3

FOTOĞRAF: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın uçuş bilgileri rota kayıtlarına da yansıdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'a gelmek için Marmaris'ten ayrılarak İstanbul'a gelmek için helikopterle Dalaman'a doğru hareket etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan kalkıştan önce kokpitteki iki pilota "Bana mertçe söyleyin, kimden yanasınız?" diye sordu. Pilotlar da aynı kararlılıkla "Sizden yanayız" cevabını verdi.

RÖPORTAJ
Kaynayan kazanın içine düştük
OYNAT 10:05

Kaynayan kazanın içine düştük

R.Y.K. : Yarbay Bahattin Akgül Röportaj Yapılan Kişi
10:05
FETÖ tarafından gerçekleştirilen 15 Temmuz darbe girişimi sırasında  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Marmaris'te kaldığı otele yapılan saldırının gecikmesini sağlayan Pilot Kurmay Yarbay Bahattin Akgün, “Hain olduklarını ‘Yarın ya kahraman ya hain olacağız’ sözü üzerine anladım. O an fark ettim ki kaynayan bir kazanın içine düşmüştük. Öyle sinsice bir olay ki” dedi. 
KART NO 4

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast için gelen askerler Marmaris'te otelin olduğu yere vardı. Üç ayrı bölgeye inmeye çalışan helikopterler toz nedeniyle inemeyince suikast timi iple indirme gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı'nın kaldığı yere saldırı için sahilde buluşan suikast timi oteli abluka altına aldı. Çıkan çatışmada Cumhurbaşkanlığı koruması Mehmet Çetin ile Marmaris İlçe Emniyet Müdürlüğü personeli olan polis memuru Nedip Cengiz Eker şehit oldu, 9 polis de yaralandı.

FOTO GALERİ
13 FOTOĞRAF
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, FETÖ'nün darbe girişimini tatilde bulunduğu Marmaris'te eniştesinin açtığı telefonla öğrendi.
Basın mensuplarını otele toplayarak yaşanan darbe girişimine ilişkin açıklama yaptı.
Kalkışmaya karşı halkı meydanlarda toplanmaya davet etti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tatil yaptığı otel.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Marmaris'te kaldığı otele baskın yapacak MAK ve SAD ekipleri Çiğli Ana Jet Üs Komutanlığı'nda hazırlanmaya başladı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’a suikast için gelen askerler Marmaris’te otelin olduğu yere vardı.
Cumhurbaşkanı’nın kaldığı yere saldırı için sahilde buluşan suikast timi oteli abluka altına aldı.
Cumhurbaşkanı korumaları ve özel harekat polisleri darbecilere karşılık verdi.
Cumhurbaşkanı korumaları ve özel harekat polisleri darbecilere karşılık verdi.
Erdoğan'ın kaldığı otele yapılan saldırıda odalar adeta kurşun yağmuruna tutuldu.
Erdoğan'ın kaldığı otele yapılan saldırıda odalar adeta kurşun yağmuruna tutuldu.
Erdoğan'ın kaldığı otele yapılan saldırıda odalar adeta kurşun yağmuruna tutuldu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın darbe girişimin ilk saatlerinde bulunduğu Marmaris’teki otele ağır silahlarla helikopterlerden ve karadan ateş açan suikast timi, darbe girişiminin başarısız olması sonucu bölgeden kaçtı.

KART NO 5

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile beraberindekileri taşıyan TC-ATA uçağı darbecilerin F-16 uçaklarını atlatarak İstanbul Atatürk Havalimanı'na indi. Başbakanlık filosuna bağlı TC-ATA uçağının pilotuna bilgi veren kontrolör F-16 uçaklarının durumunu dakika dakika rapor etti. Uçak aprona hızla park edebilmesi için 3-5 sol numaralı piste indirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan havalimanında binlerce kişi tarafından karşılandı.

FOTO GALERİ
16 FOTOĞRAF
Darbeci askerlerin kontrolündeki tanklar ve zırhlı personel taşıyıcıları Atatürk Havalimanına hareket etti.
Havalimanı girişini kapatan zırhlı personel taşıyıcı.
Havalimanı girişini kapatan zırhlı personel taşıyıcı.
Binlerce kişi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı üzerine Atatürk Havalimanı'na doğru yürüyüşe geçti.
Atatürk Havalimanına doğru yürüyen binlerce kişi seferleri durdurulan metrobüslerle insan seli oluşturdu. Araçları olanlar da klaksiyonlarını çalarak yola çıktı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İstanbul'a geleceği bilgisi üzerine İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan'ın Özel Harekât ekiplerine verdiği emirle Atatürk Havalimanı'nın Hava Trafik Kontrol Kulesi’ne operasyon yapıldı.
Darbe girişiminin ardından çok sayıda vatandaş Atatürk Havalimanına akın etti.
Binlerce vatandaş terminalden aprona girdi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile beraberindekileri taşıyan TC-ATA uçağı havalimanında binlerce kişi tarafından karşılandı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan Atatürk Havalimanı'nda açıklama yaptı. F-16'larla uçağının tecrit edilmeye çalışıldığını belirten Erdoğan, darbecilerin işgalci olduğunu ve bu ülkenin onlara bırakılmayacağını vurguladı.
Darbe girişimi nedeniyle hava trafiğinde yaşanan aksamalar devam ederken, THY yurt içi ve dışı olmak üzere 179 seferini iptal ettiğini duyurdu.
Atatürk Havalimanı’nda darbe girişiminde bulunan 45 asker polis tarafından gözaltına alındı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk Havalimanı’nda ikinci açıklamasını yaptı.
Havalimanı’nda toplanan kalabalığa hitap eden Erdoğan, darbecileri alçak olarak tanımladı.
Durum normalleşene kadar milletin sokaktan ayrılmaması gerektiğini belirten Erdoğan, birlik ve beraberlik vurgusu yaptı.
Genelkurmay Başkan Vekili Orgeneral Ümit Dündar, Atatürk Havalimanı Devlet Konuk Evi'nde basın toplantısı düzenledi. İstanbul ve Ankara başta olmak üzere Türkiye'nin muhtelif şehirlerinde emir komuta zinciri dışında askeri bir hareketlilik yaşandığını vurgulayan Dündar, Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakanlar, TSK ile tam bir dayanışma içinde demokrasi ve hukuk devleti yanında yer alarak darbe girişiminin önlendiğini belirtti.

KART NO 6

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk Havalimanı'nda açıklama yaptı.

AÇIKLAMA
NOT:Erdoğan 'Başkomutan' sıfatıyla konuştu
 • "Bu hareketliliğin neticesinde TSK içinde bir azınlık ne yazık ki ülkemizin birliğini, beraberliğini hazmedemeyen, milletimiz birliğin beraberliğin kabullenemeyen bu grup paralel devlet yapılanmasının ta kendisiydi. Bu yapılanma tabii 40 yıllık bir sürecin neticesinde silahlı kuvvetlerimizin içinde de, emniyet teşkilatımızda da kendine yer bulmuş, her türlü kılığa girmiş ve bu günlere kadar bu şekilde gelmişti. Şu anda yapılan hareket bir ihanet hareketidir.

  Bir ayaklanma hareketidir. Bu vatana ihanet hareketinin bedelini de çok ağır ödeyecekler. 

  Burada milletin oyları ile işbaşına gelmiş bir hükümete, anayasa ifadesi ile başkomutan Tayyip Erdoğan'ı hazmedemeyişleri bu iş onları için bitiş olmayacak. Onlar hangi yola başvurularla şunu bilsinler; biz bu kutlu davaya başımızı koymuşuz. Biz buraya canımızla, kefenimizle bu yola çıkmışız. Her olanda hayır vardır anlayışından harekete şu anda bu hareket Allah'ın bize büyük bir lütfu. Çünkü bu tertemiz olması gereken silahlı kuvvetlerimizi temizlenmesine vesile olacak olan bir hareket."

KART NO 7

FOTOĞRAF: Vatandaşlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geleceği Kısıklı'ya akın etti.

Darbe girişiminin ardından geceyi Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde geçiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kısıklı'daki konutuna geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konutunun girişinde ellerinde Türk bayraklarıyla kendisini bekleyen vatandaşları görmesi üzerine aracından indi. Erdoğan, kendisine yoğun sevgi gösterisinde bulunan vatandaşlarla tokalaştı, sohbet etti. Vatandaşlar zaman zaman, "Recep Tayyip Erdoğan" ve "Dik dur eğilme bu millet seninle" sloganları attı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar ve damadı Selçuk Bayraktar'la yürüyerek konutuna geçti.

FOTO GALERİ
18 FOTOĞRAF
Darbe girişiminin ardından geceyi Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde geçiren Cumurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, öğle saatlerinde buradan ayrılıp, Kısıklı'daki konutuna geçti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan konutu önünde toplanan halkı selamladı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan konutu önünde toplanan halkı selamladı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan konutu önünde toplanan halkı selamladı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan konutu önünde toplanan halkı selamladı.
Cumhurbaşkanlığı konutu önünde toplanan vatandaşlar.
Vatandaşlar ellerinde Türk bayraklarıyla bekliyor.
Vatandaşlar ellerinde Türk bayraklarıyla bekliyor.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı korumak için yoğun güvenlik önlemleri alındı.
Ellerinde Türk bayrağı ile dua eden bir vatandaş.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı korumak için yoğun güvenlik önlemleri alındı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölücü terör örgütü FETÖ mensuplarının darbe girişimine tepki göstermek amacıyla Üsküdar Kısıklı'da toplanan vatandaşlara seslendi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin Paralel Devlet Yapılanması'ndan çok çektiğini belirterek,
Erdoğan, vatandaşların
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
Silahlı Kuvvetlerimiz inşallah kendine yakışır bir noktaya doğru gidecek. Bu arada yargıya da çok teşekkür ediyorum, çünkü yargı; dört bir yanında ülkemizin, makamlarına, mevkilerine rütbelerine bakmadan, kim olursa olsun emniyet teşkilatıyla el ele vermek suretiyle bunları toplayarak tutuklama kararlarını verdiler ve bunları tutukladılar.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan
Cumhurbaşkanlığı konutu önünde ellerinde Türk bayraklarıyla toplanan vatandaşlar.

KART NO 8

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kısıklı'da darbe girişimine karşı toplanan halka seslendi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama'ya çağrı yaparak "'Pensilvanya’daki dört yüz dönüm arazinin içindeki bu zatı ya deport edin ya da bize verin' demiştim. İhanet içerisinde olduğunu sizlere söyledim ama dinletemedim. Şimdi buyrun, bu darbe girişiminden sonra tekrar sesleniyorum. Pensilvanya’daki bu zatı artık Türkiye’ye teslim edin. 'Eğer biz, stratejik ortaksak model ortaksak, o zaman ortağınızın bu talebini lütfen yerine getirin' diyorum" dedi.

HARITALAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rotası
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rotası

Darbe girişimi esnasında ailesiyle birlikte Marmaris'te bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, zorlu koşullar altında darbecilerin tehlikelerine karşı İstanbul'a hareket etti. Erdoğan'ın izlediği güzergah hava yoluyla Marmaris-Dalaman-İstanbul'du.

Aslen Rizeli olan Recep Tayyip Erdoğan, 26 Şubat 1954'te İstanbul'da doğdu. 1965 yılında Kasımpaşa Piyale İlkokulu'ndan, 1973 yılında ise İstanbul İmam Hatip Lisesi'nden mezun oldu. Fark dersleri sınavını vererek Eyüp Lisesi'nden de diploma aldı. Üniversiteyi Marmara Üniversitesi İktisadî ve Ticarî Bilimler Fakültesi'nde okuyan Erdoğan, bu okuldan 1981 yılında mezun oldu.

Gençlik yıllarından itibaren sosyal hayat ve siyasetle iç içe bir yaşamı tercih eden Erdoğan, disiplinli ekip çalışmasının ve takım ruhunun önemini kendisine çok genç yaşlarda öğreten futbolla, 1969-1982 yılları arasında amatör olarak ilgilendi. Lise ve üniversite yıllarında Millî Türk Talebe Birliği öğrenci kollarında aktif görev alan Recep Tayyip Erdoğan, 1976 yılında MSP Beyoğlu Gençlik Kolu Başkanlığı'na ve aynı yıl MSP İstanbul Gençlik Kolları Başkanlığı'na seçildi. 1980 yılına kadar bu görevlerini sürdüren Erdoğan, siyasi partilerin kapatıldığı 12 Eylül döneminde özel sektörde bir süre müşavirlik ve üst düzey yöneticilik yaptı.

1983 yılında kurulan Refah Partisi ile fiilî siyasete geri dönen Recep Tayyip Erdoğan, 1984 yılında Refah Partisi Beyoğlu İlçe Başkanı, 1985 yılında ise Refah Partisi İstanbul İl Başkanı ve Refah Partisi MKYK üyesi oldu. İstanbul İl Başkanlığı görevi sırasında diğer siyasi partiler için de model olan yeni bir örgütsel yapı geliştiren Erdoğan, bu dönemde özellikle kadınların ve gençlerin siyasete katılımını artırmaya yönelik çalışmalar yaptı. Bu yapılanma, mensubu bulunduğu Refah Partisi'ne 1989 Beyoğlu yerel seçimlerinde büyük bir başarı kazandırırken, yurt genelinde de parti çalışmaları için örnek teşkil etti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı

27 Mart 1994 yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, siyasî yeteneği, ekip çalışmasına verdiği önem, insan kaynakları ve malî konulardaki başarılı yönetimiyle dünyanın en önemli metropollerinden biri olan İstanbul'un kronikleşmiş sorunlarına doğru teşhis ve çözümler üretti. Su sorunu, yüzlerce kilometrelik yeni boru hatlarının döşenmesiyle; çöp sorunu ise dönemin en modern geri-dönüşüm tesislerinin kurulmasıyla çözümlendi. Hava kirliliği sorunu Erdoğan döneminde geliştirilen doğalgaza geçiş projeleriyle son bulurken, kentin trafik ve ulaşım açmazına karşı 50'den fazla köprü, geçit ve çevre yolu inşa edildi; sonraki dönemlere ışık tutacak birçok proje geliştirildi. Belediye kaynaklarının doğru kullanımı ve yolsuzluğun önlenmesi amacıyla olağanüstü önlemler alan Erdoğan, 2 milyar dolar borçla devraldığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin borçlarını büyük ölçüde ödedi ve bu arada 4 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirdi. Böylece, Türkiye'nin belediyecilik tarihinde yeni bir çığır açan Erdoğan, bir yandan diğer belediyelere örnek olurken, bir yandan da halk nezdinde büyük bir güven kazandı.

Hapis cezası ve AK Parti’nin kuruluşu

Recep Tayyip Erdoğan, 12 Aralık 1997'de Siirt'te halka hitaben yaptığı bir konuşma sırasında, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlere tavsiye edilen ve bir devlet kuruluşu tarafından yayınlanan kitaptaki bir şiiri okuduğu için hapis cezasına mahkum edildi ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine son verildi. Recep Tayyip Erdoğan, 4 ay kaldığı cezaevinden çıktıktan sonra kamuoyunun ısrarlı talebi ve gelişen demokratik sürecin bir sonucu olarak 14 Ağustos 2001'de arkadaşlarıyla birlikte Adalet ve Kalkınma Partisi'ni (AK Parti) kurdu ve Kurucular Kurulu tarafından AK Parti'nin Kurucu Genel Başkanı seçildi. AK Parti, 2002 yılı genel seçimlerinde üçte ikiye yakın parlamento çoğunluğuyla (363 milletvekili) tek başına iktidar oldu.

Siyasi yasağın kalkması ve Başbakanlık

Hakkındaki mahkeme kararı nedeniyle 3 Kasım 2002 seçimlerinde milletvekili adayı olamayan Erdoğan, yapılan yasal düzenlemeyle milletvekili adaylığının önündeki yasal engelin kalkması üzerine, 9 Mart 2003'te Siirt ili milletvekili yenileme seçimine katıldı. Bu seçimde oyların yüzde 85'ini alan Erdoğan, 22. Dönem Siirt Milletvekili olarak parlamentoya girdi.

15 Mart 2003 tarihinde Başbakanlık görevini üstlenen Recep Tayyip Erdoğan, aydınlık ve sürekli kalkınan bir Türkiye idealiyle, hayatî öneme sahip birçok reform paketini kısa süre içinde uygulamaya koydu. Ülke ekonomisi ve toplum psikolojisini olumsuz yönde etkileyen ve on yıllardır çözülemeyen enflasyon kontrol altına alındı, itibarını yeniden kazanan Türk Lirası'ndan 6 sıfır atıldı. Devletin borçlanma faiz oranları aşağı çekildi, kişi başına düşen millî gelirde büyük artış gerçekleştirildi. Ülke tarihinde daha önce görülmemiş hız ve sayıda baraj, konut, okul, yol, hastane ve enerji santrali hizmete girdi. Bütün bu olumlu gelişmeler, bazı yabancı gözlemciler ve Batılı liderler tarafından "Sessiz Devrim" olarak adlandırıldı.

Seçim zaferleri

Recep Tayyip Erdoğan, 22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde yüzde 46.6 oy alarak büyük bir zafer kazanan Ak Parti’nin Genel Başkanı olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin 60. Hükümeti’ni kurdu ve tekrar güvenoyu aldı.

Recep Tayyip Erdoğan, 12 Haziran 2011 seçimlerinden de daha büyük bir zaferle çıktı ve yüzde 49.8 oy alarak 61. Hükümeti kurdu.

Fotoğraflarla Erdoğan'nın hayatı
19 FOTOĞRAF
Aslen Rizeli olan Recep Tayyip Erdoğan 26 Şubat 1954 yılında İstanbul'da doğdu.

Aslen Rizeli olan Recep Tayyip Erdoğan 26 Şubat 1954 yılında İstanbul'da doğdu.

4 kardeş olan Erdoğan’ın babası Ahmet Erdoğan, annesi Tenzile Erdoğan’dır.

4 kardeş olan Erdoğan’ın babası Ahmet Erdoğan, annesi Tenzile Erdoğan’dır.

Recep Tayyip Erdoğan 1965 yılında ilkokuldan mezun oldu.

Recep Tayyip Erdoğan 1965 yılında ilkokuldan mezun oldu.

1966 yılında şehrin tek imam-hatip lisesi olan, İstanbul İmam-Hatip Lisesi'ni yatılı olarak kazandı.

1966 yılında şehrin tek imam-hatip lisesi olan, İstanbul İmam-Hatip Lisesi'ni yatılı olarak kazandı.

Erok Spor Kulübü'nde başladığı futbol hayatına amatör ligde Camialtı Spor Kulübünde devam etti.

Erok Spor Kulübü'nde başladığı futbol hayatına amatör ligde Camialtı Spor Kulübünde devam etti.

1973 yılında İmam-Hatip Lisesi'nden mezun oldu. İmam Hatip mezunu olması nedeniyle pekçok üniversitenin kapısı kendisine kapalıydı. Bu engeli aşmak için fark derslerini vererek, Eyüp Lisesi'nden de diploma aldı.

1973 yılında İmam-Hatip Lisesi'nden mezun oldu. İmam Hatip mezunu olması nedeniyle pekçok üniversitenin kapısı kendisine kapalıydı. Bu engeli aşmak için fark derslerini vererek, Eyüp Lisesi'nden de diploma aldı.

Marmara Üniversitesi İktisadî ve Ticarî Bilimler Fakültesi'ne girdi. Üniversite ile birlikte öğrenim hayatı bir üst lige çıkarken, futbol hayatında da aynı sıçramayı yaparak İETT Spor Kulübü'ne transfer oldu.

Marmara Üniversitesi İktisadî ve Ticarî Bilimler Fakültesi'ne girdi. Üniversite ile birlikte öğrenim hayatı bir üst lige çıkarken, futbol hayatında da aynı sıçramayı yaparak İETT Spor Kulübü'ne transfer oldu.

1976 yılında Milli Selamet Partisi Beyoğlu İlçe Gençlik Kolu Başkanlığı'na ve aynı yıl MSP İstanbul İl Gençlik Kolları Başkanlığı'na seçildi.

1976 yılında Milli Selamet Partisi Beyoğlu İlçe Gençlik Kolu Başkanlığı'na ve aynı yıl MSP İstanbul İl Gençlik Kolları Başkanlığı'na seçildi.

Erdoğan, 04 Temmuz 1978'de Emine Gülbaran'la evlendi.

Erdoğan, 04 Temmuz 1978'de Emine Gülbaran'la evlendi.

1980 yılına kadar bu görevlerini sürdüren Erdoğan, siyasi partilerin kapatıldığı 12 Eylül döneminde, özel sektörde bir süre müşavirlik ve üst düzey yöneticilik yaptı.

1980 yılına kadar bu görevlerini sürdüren Erdoğan, siyasi partilerin kapatıldığı 12 Eylül döneminde, özel sektörde bir süre müşavirlik ve üst düzey yöneticilik yaptı.

1983 yılında kurulan Refah Partisi ile fiilî siyasete geri dönen Recep Tayyip Erdoğan, 1984 yılında Refah Partisi Beyoğlu İlçe Başkanı, 1985 yılında ise Refah Partisi İstanbul İl Başkanı ve Refah Partisi MKYK üyesi oldu.

1983 yılında kurulan Refah Partisi ile fiilî siyasete geri dönen Recep Tayyip Erdoğan, 1984 yılında Refah Partisi Beyoğlu İlçe Başkanı, 1985 yılında ise Refah Partisi İstanbul İl Başkanı ve Refah Partisi MKYK üyesi oldu.

1994 yerel seçimlerinde elde ettiği %25,19'luk oy oranı ile İstanbul büyükşehir belediye başkanı seçildi.

1994 yerel seçimlerinde elde ettiği %25,19'luk oy oranı ile İstanbul büyükşehir belediye başkanı seçildi.

12 Aralık 1997 tarihinde Siirt’te vatandaşlara hitap ederken, Ziya Gökalp'in 1912 yılında Balkan Savaşı için yazdığı Asker Duası şiirini okuduğu için 4 ay hapis cezasına mahkum edildi.

12 Aralık 1997 tarihinde Siirt’te vatandaşlara hitap ederken, Ziya Gökalp'in 1912 yılında Balkan Savaşı için yazdığı Asker Duası şiirini okuduğu için 4 ay hapis cezasına mahkum edildi.

14 Ağustos 2001'de kurulan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin kurucuları arasında yer aldı ve partinin genel başkanlığına seçildi.

14 Ağustos 2001'de kurulan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin kurucuları arasında yer aldı ve partinin genel başkanlığına seçildi.

9 Mart 2003'te gerçekleştirilen ara seçimlerinde Siirt milletvekili olarak meclise girdi, 14 Mart 2003'te başbakanlık görevine geldi.

9 Mart 2003'te gerçekleştirilen ara seçimlerinde Siirt milletvekili olarak meclise girdi, 14 Mart 2003'te başbakanlık görevine geldi.

Recep Tayyip Erdoğan, 22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde %46.6 oy alarak büyük bir zafer kazanan Ak Parti’nin Genel Başkanı olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin 60. Hükümeti’ni kurdu ve tekrar güvenoyu aldı.

Recep Tayyip Erdoğan, 22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde %46.6 oy alarak büyük bir zafer kazanan Ak Parti’nin Genel Başkanı olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin 60. Hükümeti’ni kurdu ve tekrar güvenoyu aldı.

2007 yılında cumhurbaşkanının ilk defa doğrudan halk oyuyla seçilmesinin önü açıldı ve Erdoğan adaylığını koyduğu 2014'te yapılan seçimlerde aldığı %51,79'luk oy oranıyla cumhurbaşkanı seçildi.

2007 yılında cumhurbaşkanının ilk defa doğrudan halk oyuyla seçilmesinin önü açıldı ve Erdoğan adaylığını koyduğu 2014'te yapılan seçimlerde aldığı %51,79'luk oy oranıyla cumhurbaşkanı seçildi.

Recep Tayyip Erdoğan, 12 Haziran 2011 seçimlerinden de daha büyük bir zaferle çıktı ve % 49.8 oy alarak 61. Hükümeti kurdu.

Recep Tayyip Erdoğan, 12 Haziran 2011 seçimlerinden de daha büyük bir zaferle çıktı ve % 49.8 oy alarak 61. Hükümeti kurdu.

10 Ağustos 2014 Pazar günü, Türk siyasi tarihinde ilk kez doğrudan halkın oylarıyla ve ilk turda 12. Cumhurbaşkanı seçildi.

10 Ağustos 2014 Pazar günü, Türk siyasi tarihinde ilk kez doğrudan halkın oylarıyla ve ilk turda 12. Cumhurbaşkanı seçildi.

Fotoğraflarla Erdoğan'nın hayatı
Halkın seçtiği ilk Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kasımpaşa semtinden Ankara'ya uzanan 60 yıllık hayat hikayesi...

Halkın seçtiği ilk cumhurbaşkanı

10 Ağustos 2014 Pazar günü, Türk siyasi tarihinde ilk kez doğrudan halkın oylarıyla ve ilk turda 12. Cumhurbaşkanı seçildi. Erdoğan, 28 Ağustos 2014'te yemin etti ve Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı olarak göreve başladı.

15 Temmuz Süreci

15 Temmuz darbe girişimi ve Erdoğan’ın çağrısı

15 Temmuz 2016 tarihinde, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde kendilerini ‘Yurtta Sulh Konseyi’ olarak tanımlayan bir grup asker tarafından bir darbe girişimi gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan darbe girişimini Marmaris'te haber aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gazetecileri kaldığı otele toplayıp basın açıklaması yaptı. Darbe girişiminin milli iradeye yönelik bir ayaklanma hareket olduğunu söyleyen Erdoğan, hukuk kuralları çerçevesinde bu kişilerin gerekli cezaları alacağını vurguladı. Erdoğan, kalkışmaya karşı halkı meydanlara davet etti. TRT’nin Oran Yerleşkesi'ne giriş ve çıkışları engellemekle görevli polis ekibini aşan darbeci 300 asker TRT binasını işgal etti. Cuntacı askerler TRT’nin televizyon ve internetteki yayınlarını durdurdu. Korsan bildirinin TRT’de okutulmasından sonra TÜRKSAT TRT’nin yayınını kestiği için basın açıklaması yayınlanamadı.

Erdoğan’ın ilk açıklaması
OYNAT 00:04:40
Erdoğan’ın ilk açıklaması
Yeni Şafak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gazetecileri kaldığı otele çağırıp basın açıklaması yaptı. Darbe girişiminin milli iradeye yönelik bir ayaklanma hareketi olduğunu söyleyen Erdoğan, halkı meydanlara davet etti. Ancak bu basın açıklaması gerçek zamanlı olarak halka ulaşmadı. Olaylardan saatler sonra sosyal medya üzerinden yayıldı.

TRT'de açıklaması yayınlanmayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, CNN Türk'te gerçekleştirilen görüntülü konuşmada darbecilere hiçbir şekilde imkan tanınmayacağını ifade ederek halkı darbeye tepki göstermek için sokağa çıkmaya davet etti. Çağrının ardından Türkiye'nin birçok ilinde darbe karşıtı protesto gösterileri düzenlendi.

Başkomutan’dan halkına çağrı!
OYNAT 00:05:48
Başkomutan’dan halkına çağrı!
Yeni Şafak
İhanetin yaşandığı gece gazetecilere yaptığı açıklamanın yayınlanmadığını gören Cumhurbaşkanı Erdoğan, facetime üzerinden Hande Fırat’ın sunduğu CNN programına katılarak halkı darbeye direnmeye çağırdı. Hainlerin cezalarının verileceğini söyleyen Erdoğan “Tüm halkımı meydanlara, havalimanlarına davet ediyorum” diyerek çağrıda bulundu.

Suikast timleri ve havalimanı karargahı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ailesi, darbe girişiminin meydana geldiği 15 Temmuz gecesi tatil için bulundukları Marmaris'ten, darbeci askerlerin suikast timinden 15 dakika önce ayrıldı ve ATA uçağı ile İstanbul'a hareket etti. Uçak saat 03:15'te Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'ne geldi. Erdoğan, yanında damadı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Ak Parti İstanbul milletvekili Metin Külünk, Ak Parti İstanbul milletvekili Halis Dalkılıç ve AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci ile gazetecilere bir açıklama yaptı. Erdoğan yaptığı açıklamada, kendisinin ayrılmasının ardından kaldığı otele saldırı düzenlendiğini açıkladı.

Berat Albayrak darbe ve suikast girişimini anlattı
OYNAT 00:05:15
Berat Albayrak darbe ve suikast girişimini anlattı
Yeni Şafak
İhanet girişiminin yaşandığı gece darbecilerden bir ekip de Marmaris’te tatilde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a suikast için hareket geçmişti. Marmaris’te Erdoğan’ın yanında bulunan Berat Albayrak, darbe girişimi gecesi Erdoğan’ın girişimi nasıl öğrendiğini, nasıl tepki verdiğini, ne şekilde harekete geçtiğini tüm ayrıntılarıyla anlattı.

“Biz bu kutlu davaya başımızı koymuşuz”

Sözlerini sürdüren Erdoğan, “Şu anda yapılan hareket bir ihanet hareketidir. Bir ayaklanma hareketidir. Bu vatana ihanet hareketinin bedelini de çok ağır ödeyecekler. Burada milletin oyları ile işbaşına gelmiş bir hükümete, anayasa ifadesi ile Başkomutan Tayyip Erdoğan’ı hazmedemeyişleri, bu iş, onlar için bitiş olmayacak. Onlar hangi yola başvurularsa şunu bilsinler; biz bu kutlu davaya başımızı koymuşuz. Biz buraya canımızla, kefenimizle bu yola çıkmışız. Her olanda hayır vardır anlayışından hareketle şu anda bu hareket Allah’ın bize büyük bir lütfu. Çünkü bu tertemiz olması gereken silahlı kuvvetlerimizi temizlenmesine vesile olacak olan bir hareket” dedi.

Ölümle yüz yüze yolculuk

30 Temmuz’da Ahaber-ATV ortak yayınında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, darbe gecesi Marmaris’ten İstanbul’a ne şartlar altında geldiklerini şu şekilde anlattı: "Yayınımızı yaptık ve helikopterdeki pilot benim tabii yıllardır yanımda. Dedim buradan Dalaman'a kaç dakikada gidersin? Peki güvenliğin ne? Dedi ki, burası çok enteresan, 'Ben yakıtım bitene kadar bunlara yakalanmam' ve hemen biz ailece dolduk, havalandık, kararttık ve dört ayrı noktada aslında hazırlığımız vardı. Dört ayrı noktada da uçaklar bizi bekliyordu. Dalaman, Bodrum, Çıldır, İzmir... Bu arada İstanbul ile irtibatımız devam ediyor ama pilot da bizim nereye uçağımızı bilmiyor. Pilota 'Sen bunun ortalamalasını al, uç' dedim. Pilot benim yıllardır bildiğim pilot. Daha sonra farklı bilgiler geldi. Kendisine 'pist ne alemde' dedim. 'Pist karartılmış' dedi. Meğerse kule işgal altında. İstanbul Emniyet Müdürü'yle irtibat kurduk. 'Kaç dakikada temizlersin' dedim. '10-15 dakikada temizlerim' dedi. Sağolsun temizlediler. Pist aydınlatıldı. Biz zaten devam ediyorduk. Aydınlatılmasa da inecektik. Ben pilota yalnız şunu sordum: 'Sen karanlık haliyle de inebilir misin?' 'İnerim ama sizi riske edemem' dedi. 'Niye' dedim. 'Oraya bir unsur koyabilirler' dedi, kamyon olur, tank olur. Bizim uçağımız çok kısa mesafede havalanabilen bir uçak. 'Ben sizi riske edemem' dedi. 'Yakıtın ne kadar' dedim. Üç dört saatlik yakıtım var dedi. Kendi zaten farlarıyla bunu yapabileceğini söyledi. İndik ama indiğimiz andan itibaren uçaklar alçak uçuş yapıyorlar. Bu alçak uçuşlar tabi ses hızının üzerine çıkınca ciddi patlama sesi oluyor. Yanımda torunlarım var, ürküyorlar."

Erdoğan’ın uçağına baskın
OYNAT 00:02:20
Erdoğan’ın uçağına baskın
Yeni Şafak
Hainlerin, bulunduğu otele baskın yapacağı istihbaratını alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, uçağını Dalaman Havalimanı’na çağırdı. Erdoğan’ı uçakta sanan darbeciler uçak iniş yaptığı an baskın yaptılar ancak Erdoğan’ı uçakta bulamadılar. Hedeflerine ulaşamayan darbeciler havalimanından ayrıldıktan sonra ise Cumhurbaşkanı Erdoğan Dalaman’a geldi. Darbecilerin uçağa baskın anları güvenlik kameralarına yakalandı.

“Helikopterlerin silahları bize doğrultuldu”

Bilal Erdoğan ise o gece yaşananları Yeni Şafak gazetesine verdiği röportajda şöyle anlattı: “Yollar epey sıkışık olduğu için ara yollardan, çevrelerden dolanarak saat 2,5 gibi varabildik havaalanına. Havaalanına vardığımızda Cumhurbaşkanımız geldi ve F-16'ların alçak uçuş, sonik patlama yaptıkları şeyi orada birkaç kere daha yaşadık. O arada eşim ve çocuklarım da aynı şeyi Tarabya'da yaşadı. Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde gün aydınlanırken, Cumhurbaşkanımız daha oradayken bir helikopter çevremizden tur attı. Bir ara camı araladım ve helikopteri silahları bize doğrultulmuş şekilde geçerken gördüm.”

Erdoğan havalimanında basın açıklaması yaptı
OYNAT 00:10:44
Erdoğan havalimanında basın açıklaması yaptı
Yeni Şafak
Cumhurbaşkanı Erdoğan, TC-ATA uçağı ile Dalaman’dan İstanbul Atatürk Havalimanı’na geldi ve binlerce kişi tarafından büyük bir coşkuyla karşılandı. Erdoğan, vatandaşları selamladıktan sonra havalimanının basın odasına giderek basın mensuplarına bir açıklama yaptı. İçinde bulunulan durumun Paralel Devlet Yapılanması’nın bir ayaklanma hareketi olduğunu bildiren Erdoğan, “Milletin onlara verdiği silahı dönüp millete doğrultanlar bunun hesabını çok ağır ödeyecekler” dedi.

16 Temmuz sabahı, darbe girişimi bastırıldı ve askerler silahlarıyla birlikte teslim oldu. Geceyi Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde geçiren Erdoğan, öğle saatlerinde buradan ayrılıp Kısıklı'daki konutuna geçti.

15 Temmuz'da Cumhurbaşkanı Erdoğan
23 FOTOĞRAF
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, darbe girişiminin olduğu 15 Temmuz cuma gecesi saat 24.00 sıralarında, tatil yaptığı Grand Yazıcı Club Turban otelinin yan tarafındaki Grand Yazıcı Mares Otel'de aralarında DHA muhabirinin de bulunduğu gazetecilere ilk açıklamayı yaptı. Yanında, damadı olan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga da yer aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, darbe girişiminin olduğu 15 Temmuz cuma gecesi saat 24.00 sıralarında, tatil yaptığı Grand Yazıcı Club Turban otelinin yan tarafındaki Grand Yazıcı Mares Otel'de aralarında DHA muhabirinin de bulunduğu gazetecilere ilk açıklamayı yaptı. Yanında, damadı olan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga da yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, saat 03.15'te Atatürk Havalimanı'na geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, saat 03.15'te Atatürk Havalimanı'na geldi.

Erdoğan, Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde kendisini bekleyen yüzlerce kişi tarafından karşılandı.

Erdoğan, Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde kendisini bekleyen yüzlerce kişi tarafından karşılandı.

Erdoğan, Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde kendisini bekleyen yüzlerce kişi tarafından karşılandı.

Erdoğan, Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde kendisini bekleyen yüzlerce kişi tarafından karşılandı.

Dalaman’dan Atatürk Havalimanı’na gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan basın toplantısı düzenledi.

Dalaman’dan Atatürk Havalimanı’na gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan basın toplantısı düzenledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve AK Partili milletvekillerinin bulunduğu toplantıda

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve AK Partili milletvekillerinin bulunduğu toplantıda "Şu anda yapılan hareket bir ihanet hareketidir, bir ayaklanma hareketidir diyen Erdoğan “bu vatana ihanet hareketinin bedelini de tabii çok ağır ödeyecekler. Bunu peşinen söyleyeyim" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, darbeci askerler tarafından yapılan kalkışma sonrası Atatürk Havalimanı’nda bekleyişini sürdürürken vatandaşlara hitaben ikinci konuşmasını yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, darbeci askerler tarafından yapılan kalkışma sonrası Atatürk Havalimanı’nda bekleyişini sürdürürken vatandaşlara hitaben ikinci konuşmasını yaptı.

Atatürk Havalimanı Konukevi’nden çıkarak Üsküdar Kısıklı’daki evine geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisini Türk bayraklarıyla karşılayan vatandaşa seslendi.

Atatürk Havalimanı Konukevi’nden çıkarak Üsküdar Kısıklı’daki evine geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisini Türk bayraklarıyla karşılayan vatandaşa seslendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bölücü terör örgütü FETÖ mensuplarının darbe girişimine tepki amacıyla gittiği Boğaziçi Köprüsü'nde hayatını kaybeden Arter Ajans'ın sahibi reklamcı Erol Olçak (53) ile oğlu Abdullah Olçak (16) ve Yeni Şafak Gazetesi foto muhabiri Mustafa Cambaz için Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii'nde düzenlenen cenaze namazına katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bölücü terör örgütü FETÖ mensuplarının darbe girişimine tepki amacıyla gittiği Boğaziçi Köprüsü'nde hayatını kaybeden Arter Ajans'ın sahibi reklamcı Erol Olçak (53) ile oğlu Abdullah Olçak (16) ve Yeni Şafak Gazetesi foto muhabiri Mustafa Cambaz için Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii'nde düzenlenen cenaze namazına katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cenaze namazı sonrası yaptığı konuşma sırasında gözyaşlarını tutamadı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cenaze namazı sonrası yaptığı konuşma sırasında gözyaşlarını tutamadı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili olarak yayımladığı video mesajla halka hitap etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili olarak yayımladığı video mesajla halka hitap etti.

Barcelona'da forma giyen milli futbolcu Arda Turan da, Cumhurbaşkanı Recep TayyipErdoğan'a sevgisini, Instagram hesabından yaptığı paylaşımla vurguladı.
Erdoğan'dan övgüyle bahseden Turan,

Barcelona'da forma giyen milli futbolcu Arda Turan da, Cumhurbaşkanı Recep TayyipErdoğan'a sevgisini, Instagram hesabından yaptığı paylaşımla vurguladı. Erdoğan'dan övgüyle bahseden Turan, "Ben inanıyorum ki bu ülkeyi yeniden birleştirecek, insanları toparlayacaksınız Benim başkomutanım sizsiniz" ifadelerini kullandı.

Arda Turan'dan sonra Burak Yılmaz da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sonuna kadar destek verdiğini şu sözlerle dile getirdi: Burak Yılmaz:

Arda Turan'dan sonra Burak Yılmaz da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sonuna kadar destek verdiğini şu sözlerle dile getirdi: Burak Yılmaz: "Güzel Ülkemin Demokrasi Mücadelesinde Değerli Büyüğüm Sevgili Cumhurbaşkanım SONUNA KADAR YANINDAYIZ.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişiminde, Meclis'in bombalanan bölümlerinde incelemelerde bulunmak üzere TBMM'ye geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişiminde, Meclis'in bombalanan bölümlerinde incelemelerde bulunmak üzere TBMM'ye geldi.

Erdoğan zarar gören meclisin salonun da açıklamalarda bulundu.

Erdoğan zarar gören meclisin salonun da açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz gecesi darbeci askerler tarafından rehin alınan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ı Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kabul etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz gecesi darbeci askerler tarafından rehin alınan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ı Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kabul etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuntacı pilotlar tarafından bombalanan Özel Harekat Daire Başkanlığı'nı ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuntacı pilotlar tarafından bombalanan Özel Harekat Daire Başkanlığı'nı ziyaret etti.

Darbe girişimi sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla 'Demokrasi ve Şehitler’ mitingi İstanbul Yenikapı'da düzenlendi.

Darbe girişimi sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla 'Demokrasi ve Şehitler’ mitingi İstanbul Yenikapı'da düzenlendi.

Mitinge, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar da katıldı.

Mitinge, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar da katıldı.

Mitinge, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar da katıldı.

Mitinge, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar da katıldı.

Demokrasi nöbetinin son gününde Cumhurbaşkanlığı Külliyesinin bahçesinde vatandaşlara seslendi.

Demokrasi nöbetinin son gününde Cumhurbaşkanlığı Külliyesinin bahçesinde vatandaşlara seslendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, babası Ahmet, annesi Tenzile Erdoğan ile 15 Temmuz şehitleri Erol Olçak ve oğlu Abdullah Tayyip Olçak'ın Karacaahmet Mezarlığı'ndaki kabirlerini ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, babası Ahmet, annesi Tenzile Erdoğan ile 15 Temmuz şehitleri Erol Olçak ve oğlu Abdullah Tayyip Olçak'ın Karacaahmet Mezarlığı'ndaki kabirlerini ziyaret etti.

15 Temmuz'da Cumhurbaşkanı Erdoğan
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki Fethullahçı Terör Örgütü’ne mensup bazı askerlerin 15 Temmuz’da püskürtülerek başarısızlıkla sonuçlanan darbe girişiminde suikastten son anda kurtuldu. 15 Temmuz akşamı darbecilerin işgal ettiği TRT'ye bağlanamayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, CNN kanalında Hande Fırat’ın programına Facetime’la bağlanarak askeri kalkışmaya tepki gösterdi ve halkı yeniden meydanlara davet etti.

Ankara'ya geçmesi beklenen Erdoğan, programında değişiklik yaparak, 17 Temmuz Pazar günü darbeci askerler tarafından köprüde şehit edilen reklamcı Erol Olçak ile oğlunun cenaze törenine katıldı. 17 Temmuz akşamı Ankara’ya geçen Recep Tayyip Erdoğan, çalışmalarını burada sürdürdü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan demokrasi nöbetindeydi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 17 Temmuz akşamı İstanbul Kısıklı'daki konutunun önünde demokrasi nöbetleri kapsamında alana kurulan platformda vatandaşlara seslendi.

Erdoğan, "Bu ülke, bu paralel devlet yapılanmasından çok çekti. Tabanı ibadet, ortası ticaret, tavanı ihanet olan bu yapıdan çok çekti. Bu milletin zekatından, fitresinden, sadakasına varıncaya kadar her şeyini emdiler.

Sonra da bu milleti yurt dışından, Amerika'sından Avrupa ülkelerine varıncaya kadar her yerde bu devleti, bu ülkeyi yalan yanlış, asparagas haberlerle adeta şikayet ettiler. Şimdi ben buradan Amerika'ya sesleniyorum, Amerika'ya sesleniyorum, Sayın Başkan'a sesleniyorum, diyorum ki; Sayın Başkan sizin kendinize bunu söyledim, 'Pensilvanya'daki 400 dönüm arazinin içinde yer alan bu zatı ya deport edin ya da bize verin' demiştim ve bunların darbe girişimi içerisinde olduğunu size söylemiştim ama dinletemedim. Şimdi bugün bu darbe girişiminden sonra tekrar sesleniyorum, diyorum ki; Pensilvanya'daki bu zatı artık Türkiye'ye teslim edin. Eğer biz stratejik ortaksak, eğer biz model ortaksak o zaman ortağınızın bu talebini lütfen yerine getirin, diyorum. Zira siz bizden hangi teröristi istediyseniz biz sizlere teslim ettik. Şimdi artık terör listemizin içerisinde yer alan bu zatı da teslim edin."açıklamalarında bulundu.

Erdoğan Kısıklı’da halka seslendi
OYNAT 00:02:12
Erdoğan Kısıklı’da halka seslendi
Yeni Şafak
Cumhurbaşkanı Erdoğan, darbe girişimi gecesi önce Marmaris’ten Dalaman’a, daha sonra ise oradan İstanbul Atatürk Havalimanı’na geçmişti. Sabaha kadar havalimanının konukevinde kalan Erdoğan, oradan da Kısıklı’da bulunan konutuna geçti. Binlerce insanın karşılamasıyla konutuna gelen Erdoğan, burada halka seslendi. Darbecilerin hedeflerine ulaşamayacağını belirten Erdoğan, halkın idam isteğine de olumlu cevap verdi.

FETÖ'cü darbe girişimi sonrasında başlayan ve aralıksız olarak kararlılıkla sürdürülen demokrasi nöbetlerine 27 gün sonra son verildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 10 Ağustos akşamı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin bahçesinde vatandaşlarla buluştu.

Külliye’yi dolduran 7’den 70’e çok sayıda vatandaşa Şeref Kapısı önüne kurulan platformdan seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin er veya geç tercih yapması gerektiğini belirterek, "Ya FETÖ ya Türkiye" dedi. Erdoğan, “Bir taraftan PKK, bir taraftan FETÖ, bir taraftan PYD, bir taraftan DAEŞ, bir taraftan YPG, topunuz gelin! Allah'ın izniyle bu milleti aşamayacaksınız!” sözleriyle sert tepki gösterdi.

Erdoğan, Külliye'de halka seslendi
OYNAT 00:33:45
Erdoğan, Külliye'de halka seslendi
Yeni Şafak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin bahçesinde vatandaşlarla buluştu. Külliye'nin bahçesine kurulan platformdan halka seslenen Erdoğan, terör örgütlerinden bahisle “Bir taraftan PKK, bir taraftan FETÖ, bir taraftan PYD, bir taraftan DAEŞ, bir taraftan YPG, topunuz gelin!" diyerek tarihi bir konuşmaya imza attı.