15 Temmuz Darbe Girişimi Barack Hüseyin Obama

Barack Hüseyin Obama

Kenyalı bir baba ile Amerikalı bir annenin oğlu olan 44. ABD Başkanı Barack Hüseyin Obama, 4 Ağustos 1961 tarihinde, ABD'nin Hawaii Eyaleti'nin Honolulu şehrinde dünyaya geldi. İlk olarak 4 Kasım 2008'de yapılan 2008 ABD başkanlık seçimleri'nde ABD'nin 44. devlet başkanı seçildi ve 20 Ocak 2009 tarihinde bu görevi George W. Bush'tan devraldı. 6 Kasım 2012 tarihinde yapılan 2012 ABD başkanlık seçimlerinde Mitt Romney karşısında seçimi kazandı ve Amerika Birleşik Devletleri Başkanlığına ikinci kez seçildi. ABD tarihindeki ilk siyahî devlet başkanı olarak Amerika Birleşik Devletleri'ndeki büyük siyasi gelişmelerden birine imza attı. 

15 Temmuz süreci 

15 Temmuz gecesi olaylar devam ederken Türk hükümeti bunun bir darbe girişimi olduğunu belirterek Amerika’dan seçilmiş hükümete desteğini açıklamasını talep etti. Bu destek açıklaması neredeyse saatlerce geciktirildi. Washington’dan beklenen o açıklama darbenin başarısızlığa uğrayacağı belli olmaya başlayınca geldi. Türkiye saatiyle 02.05'te Beyaz Saray ve ABD Dışişleri'nden eş zamanlı bir açıklama geldi. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye'deki gelişmeleri Dışişleri Bakanı John Kerry ile değerlerlendirdiği ve Türkiye'deki tüm tarafların tarafların demokratik yollarla seçilmiş hükümeti desteklemesi gerektiği konusunda mutabık kaldığı belirtildi. 

“Gülen’in iadesiyle ilgili bir dahlim yok” 

22 Temmuz tarihinde Beyaz Saray’da düzenlenen bir basın toplantısında darbe teşebbüsüne değinen Obama, darbe girişimini haber aldıkları andan itibaren Türkiye'de demokratik yollarla seçilmiş yönetime olan desteklerini dile getirdiklerini ve darbe  girişimini reddettiklerini ifade etti.  Obama, "Türkiye'de demokratik şekilde  seçilmiş yönetimi destekliyoruz." dedi. Türk halkının siyasi görüş ayırt etmeksizin darbeye karşı kararlı bir  duruş sergilediğini dile getiren Obama, darbeye karşı gösterilen direnişten  övgüyle bahsetti. Obama, "ABD'nin, Türkiye'deki darbe girişimiyle ilgisi olduğu  yönündeki tüm iddialar asılsızdır." ifadesini kullandı ve Gülen'in iadesiyle ilgili süreçte kendisinin herhangi bir dahlinin olmadığını iddia etti.