15 Temmuz Darbe Girişimi Tüm Medyalar

Tüm Medyalar

34
sn.
15

Haritalar

Tümü
15 Temmuz Gecesi İstanbul
15 Temmuz Gecesi İstanbul
15 Temmuz gecesi İstanbul'da Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprülerini trafiğe kapatan darbeciler sırayla, İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü, İstanbul Valiliği, Borsa İstanbul, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, AKOM, Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı, TRT Radyosu, Taksim Meydanı, CNN Türk Binası ve Çengelköy Polis Merkezi gibi yerlere baskın düzenledi.
15 Temmuz Gecesi Ankara
15 Temmuz Gecesi Ankara
Ankara, 15 Temmuz gecesi darbe girişiminin merkez üssü olarak kullanıldı. Akıncı 4. Ana Jet Üssü'nden darbe girişimini yöneten darbeciler, Genelkurmay Karargahını ele geçirerek komutanları derdest etti. TBMM, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, MİT Müsteşarlığı, Gölbaşı Özel Harekat Merkezi, TÜRKSAT ve Ankara Emniyet Müdürlüğü darbeciler tarafından bombalandı.
15 Temmuz Gecesi Türkiye
15 Temmuz Gecesi Türkiye
15 Temmuz günü FETÖ mensubu cuntacılar daha önce hazırladıkları sözde yeni 'görevlendirmeleri' 81 ildeki darbeci askerlere gönderdi. 'Yurtta Sulh Konseyi'nin talimatı sonrasında 25'in üzerindeki ilde askeri hareketlilik yaşanırken, kalkışma esnasında çok sayıda savaş uçağı, helikopter ve tank kullanıldı. Darbecilerin saldırısı sonucu çok sayıda sivil, polis ve asker şehit oldu veya yaralandı. Halkın şanslı direnişi ile hain darbe girişimi püskürtüldü.
15 Temmuz Şehitleri Ankara
15 Temmuz Şehitleri Ankara
15 Temmuz gecesi darbecilerin en yoğun saldırı gerçekleştirdiği şehirlerden biri Ankara oldu. Darbeciler başkentte birçok devlet kurumunu havadan bombaladı. Genelkurmay Başkanlığı’nın önü, Kazan, Kızılay, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin önü, Gölbaşı Özel Harekat Dairesi, TÜRKSAT, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü, Özel Kuvvetler Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve AK Parti Genel Merkez binasının önünde olmak üzere birçok noktada darbecilerin saldırısı sonucu 145 sivil, polis ve darbe karşıtı asker şehit oldu.
15 Temmuz Şehitleri İstanbul
15 Temmuz Şehitleri İstanbul
15 Temmuz gecesi darbeciler Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri, Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı, Çengelköy, Saraçhane ve İBB, Kadıköy Türk Telekom, Kurtköy Orhanlı Gişeleri, Borsa İstanbul, AKOM, Bayrampaşa ve İstanbul’un diğer bölgelerinde kontrolü ele geçirmeye çalıştı. Darbeye karşı direnen 94 sivil, polis ve asker şehit oldu.
15 Temmuz Şehitleri Türkiye
15 Temmuz Şehitleri Türkiye
15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı ile Türkiye’nin 81 ilinde meydanlara inen milyonlarca kişi darbe girişimine karşı mücadele etti. Cuntacıların doğrudan sivillere yönelik saldırıları sonucu 241 vatan kahramanı şehit olurken, 2 bin 194 kişi de darbecilerin saldırıları sonucu yaralandı.
FETÖ Yapılanması - Dünya
Dünya
FETÖ Yapılanması - Dünya
1989 yılında yurt dışına açılmaya başlayan FETÖ'nün Afrika, Avrupa, Asya, Avustralya ve Amerika'da çok sayıda okul, kolej, dernek, vakıf, medya merkezi ve üniversitesi bulunmaktadır. Dünyanın 170 ülkesinde örgütlenen FETÖ'nün toplamda 3 bine yakın kurum ve kuruluşu olduğu tahmin ediliyor. 
FETÖ Yapılanması - Kuzey Amerika
Kuzey Amerika
FETÖ Yapılanması - Kuzey Amerika
FETÖ’nün dünyada en etkin olduğu ülkelerin başında ABD ve Kanada gelmektedir. Amerika'da 140 civarında sözleşmeli okulu, çok sayıda üniversitesi, düşünce kuruluşu ve derneği bulunan FETÖ, bu okullar vasıtasıyla devletten yılda yaklaşık 500 milyon dolarlık gelir elde ediyor. Kanada ise FETÖ'nün lobi kurmaya çalıştığı ülkelerden biridir.
FETÖ Yapılanması - Güney Amerika
Güney Amerika
FETÖ Yapılanması - Güney Amerika
FETÖ, 1990'lı yıllardan beri Güney Amerika'da etkinlik kurmaya çalışıyor.  Özellikle Bolivya, Venezuella, Brezilya, Uruguay ve Arjantin gibi ülkeler FETÖ'nün hedefindeki ülkelerin başında geliyor. Güney Amerika'da dikkati en fazla çeken şey ise ABD karşıtlığının yüksek olduğu bu ülkelerdeki FETÖ okullarının ABD yönetimi tarafından destekleniyor olmasıdır. 
FETÖ Yapılanması - Kuzey Avrupa
Kuzey Avrupa
FETÖ Yapılanması - Kuzey Avrupa
1990'lı yıllardan beri Avrupa ülkelerinde etkin olmaya çalışan FETÖ'nün bu bölgede çok sayıda okul,dernek, vakıf, üniversite, finansal şirketler, düşünce kuruluşu ve dil okulları bulunuyor.  FETÖ, İngiltere, Almanya, Fransa, Avusturya, İsviçre gibi ülkelerin yanı sıra İskandinavya ülkelerinde de etkindir. FETÖ mensupları Avrupa'da etkin bir lobiye sahiptir.
FETÖ Yapılanması - Güney Avrupa
Güney Avrupa
FETÖ Yapılanması - Güney Avrupa
FETÖ, Almanya, İngiltere ve Fransa gibi ülkelerin yanı sıra İtalya, Hırvatistan, Yunanistan, Bulgaristan, Bosna Hersek, Makedonya gibi ülkelerde de etkinliğe sahip. Özellikle Balkan ülkelerinde geniş bir ağa sahip olan FETÖ'nün birçok üniversitesi, dershanesi, dil kursu, okulları ve vakıfları bulunmaktadır. Son dönemde etkin olduğu ülkelerde Türkiye aleyhine büyük bir karalama kampanyası yürütüyor.
FETÖ Yapılanması - Kuzey Afrika
Kuzey Afrika
FETÖ Yapılanması - Kuzey Afrika
Afrika kıtasında etkin bir yapıya sahip olan FETÖ, Güney Afrika ve Orta Afrika ülkelerine nazaran Kuzey Afrika'da daha az bir etkinliğe sahiptir. Kuzey Afrika'da özellikle Fas ve Tunus'ta etkin olan FETÖ, bölgedeki etkinliğini artırmaya çalışıyor. 
FETÖ Yapılanması - Orta Afrika
Orta Afrika
FETÖ Yapılanması - Orta Afrika
FETÖ'nün Afrika'da en etkin olduğu bölge Orta Afrika Bölgesi olarak öne çıkıyor. Özellikle, Nijerya, Togo, Benin, Gana, Mali, Fildişi Sahili, Demokratik Kongo Cumhuriyeti gibi ülkelerde etkin olan FETÖ'nün bu ülkelerde çok sayıda okulu, derneği, üniversitesi ve hastanesi bulunuyor. FETÖ, bu ülkelerde zengin iş adamları ve siyasetçiler ile yakın ilişkiler kurmaya çalışıyor.
FETÖ Yapılanması - Güney Afrika
Güney Afrika
FETÖ Yapılanması - Güney Afrika
FETÖ'nün Afrika kıtasında en etkin olduğu bölgelerden biri de Güney Afrika ülkeleridir. FETÖ, başta Güney Afrika Cumhuriyeti, Angola, Mozambik, Tanzanya ve Kenya olmak üzere birçok ülkede etkin bir yapıya sahiptir. Özellikle Güney Afrika Cumhuriyeti, FETÖ'nün Afrika'daki ana merkezi olarak biliniyor. 
FETÖ Yapılanması - Ortadoğu
Ortadoğu
FETÖ Yapılanması - Ortadoğu
FETÖ'nün Ortadoğu'daki etkinliği diğer bölgelerle karşılaştırıldığında zayıftır. Ancak buna rağmen FETÖ'nün Irak, Yemen, Ürdün ve BAE'de etkin bir yapılanma ağı bulunmaktadır. Özellikle Irak ve Yemen'de çok sayıda kurum ve kuruluşu bulunan FETÖ'nün Yemen'deki okulları yaşanan iç savaşa rağmen Husiler tarafından desteklenmeye devam ediliyor.
FETÖ Yapılanması - Kafkasya ve Asya
Kafkasya ve Asya
FETÖ Yapılanması - Kafkasya ve Asya
FETÖ'nün yurt dışındaki ilk okulları Türki Cumhuriyetleri'nde açıldı. Soğuk Savaşın sona ermesinden sonra bölgeye açılan FETÖ, Kazakistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Kırgızistan, Gürcistan ve Moğolistan gibi ülkelerde etkin bir yapı kurdu. FETÖ'nün bu ülkelerde çok sayıda okulu, derneği, vakfı, üniversitesi ve dershaneleri bulunmaktadır. 
FETÖ Yapılanması -  Güney Asya ve Uzak Doğu Asya
Güney Asya ve Uzak Doğu Asya
FETÖ Yapılanması - Güney Asya ve Uzak Doğu Asya
FETÖ'nün Asya kıt'asında Afganistan, Hindistan, Bangladeş, Pakistan, Kamboçya, Malezya, Endonezya, Filipinler ve Japonya başta olmak üzere birçok ülkede okulları, dershaneleri, medya kurumları, dernekleri, vakıfları ve dil okulları bulunmaktadır. 
FETÖ Yapılanması - Okyanusya
Okyanusya
FETÖ Yapılanması - Okyanusya
FETÖ'nün Avustralya, Yeni Zelanda ve Papua Yeni Gine'de de çok sayıda okul, dernek ve vakfı bulunmaktadır. Özellikle Avustralya kıtasında etkin bir yapıya sahip olan FETÖ, son dönemde Türkiye karşıtı propaganda faaliyeti yürütüyor. 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rotası
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rotası
Cumhurbaşkanı Erdoğan, darbe girişimini Marmaris'te bulunduğu otelde öğrendi. Daha sonra TV yayınına katılan Cumhurbaşkanı, halkı darbe girişimine karşı halkı meydanlara davet etti. Darbe girişimine karşı büyük bir liderlik sergileyen Erdoğan, önce Dalaman'a oradan da İstanbul Atatürk Havaalanına geldi. 
Başbakan Binali Yıldırım'ın Rotası
Başbakan Binali Yıldırım'ın Rotası
15 Temmuz günü Dolmabahçe Saray'ındaki Başbakanlık Ofisinde bulunan Başbakan Binali Yıldırım, Ankara'ya gitmek için yola çıktı. Tuzla'da yaşanan olağanüstü durumdan haberdar olan Yıldırım, Ankara'ya doğru yola çıktı. Bolu'da Ankara'daki çatışmaların daha da arttığı öğrenen Yıldırım'ın konvoyu Ilgaz'a doğru yolunu değiştirdi ve Kastamonu'ya geçti.
CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun Rotası
CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun Rotası
15 Temmuz gecesi Ankara'dan İstanbul'a gelen Kemal Kılıçdaroğlu, Atatürk Havalimanı'na indikten sonra darbe girişiminden haberdar oldu. Geceyi Bakırköy'de geçiren Kılıçdaroğlu, 16 Temmuz sabahı önce tekne ile Pendik'e geçti. Pendik'ten Ankara'ya kara yolu ile gelen Kılıçdaroğlu, TBMM'nin düzenlediği oturuma katılarak darbeye karşı bir konuşma yaptı. 
Genelkurmay Başkanı Akar'ın Rotası
Genelkurmay Başkanı Akar'ın Rotası
15 Temmuz gecesi darbeci askerler, Genelkurmay Karargahı'nda bulunan Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ı derdest ederek, karargahı ele geçirdiler. Akar'ı helikopter ile ana merkezi olarak kullandıkları Akıncı 4. Ana Jet Üssü'ne götürdüler. Gece boyunca burada tutulan Akar, 16 Temmuz sabahı gerçekleştirilen operasyon ile kurtarılarak Çankaya Köşkü'ne getirildi.
Orgeneral Abidin Ünal'ın Rotası
Orgeneral Abidin Ünal'ın Rotası
Korgeneral Mehmet Şanver'in kızının düğününe katılmak için Moda Deniz Kulübü'nde Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal darbeciler tarafından derdest edildi. Helikopterle önce Sabiha Gökçen Havaalanına götürülen Ünal, daha sonra darbecilerin ana merkez olarak kullandıkları Akıncı 4. Ana Jet Üssü'ne götürüldü.
Zekai Aksakallı Paşa'nın Rotası
Zekai Aksakallı Paşa'nın Rotası
15 Temmuz akşamı Ankara Gazi Orduevinde bir düğüne katılan Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı, düğünden ayrıldıktan sonra önü kesilerek derdest edilmek istendi. Darbecilerden kaçarak Çukurambar taraflarında güvenli bir bölgeye geçen Aksakallı, daha sonra emrindeki askerlerle birlikte Özel Kuvvetler Karargahı'na giderek komutanlığı darbecilerden temizledi.
Semih Terzi'nin Rotası
Semih Terzi'nin Rotası
Silopi'de bulunan darbeci Tuğgeneral Semih Terzi, 15 Temmuz gecesi 100 kişilik tim ile birlikte Silopi'den Diyarbakır'a geçti. Buradan 40 kişilik tim ile birlikte helikopterle Akıncı 4. Ana Jet Üssü'ne geçen Terzi, buradan bir grup askerle birlikte Özel Kuvvetler Komutanlığı'na geldi. Terzi, kahraman Astsubay Ömer Halisdemir tarafından komutanlığın girişinde öldürüldü.
Eskişehir 1. Ana Jet Üs Komutanlığı
Eskişehir 1. Ana Jet Üs Komutanlığı
Hava Kuvvetleri Ana Karargahı'nın darbecilerin eline geçmesinden sonra Orgeneral Abidin Ünal'ın emri ile Eskişehir 1. Ana Jet Üs Komutanlığı darbe girişimine karşı ana karargah olarak kullanılmaya başlandı. Tuğgeneral Recep Ünal'ın yönettiği operasyonlar çerçevesinde darbecilere karşı harekete geçildi. Eskişehir'den kalkan uçaklar darbecilerin uçuşlarını engelledi.
Suikast Timinin Rotası
Suikast Timinin Rotası
15 Temmuz akşamı İzmir Çiğli Ana Jet Üssü'nde bulunan bir darbeci timi Marmaris'te bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oteline saldırmak için hazırlanmaya başladı. İstanbul Samandıra Askeri Üssü'nden kalkış yapan bir helikopter de destek için Çiğli'ye geldi. Gece saatlerinde harekete geçen suikast timi Marmaris'teki otele saldırı gerçekleştirdi.
İçişleri Bakanı Efkan Ala
İçişleri Bakanı Efkan Ala
15 Temmuz akşamı Erzurum'dan Ankara'ya gelmek için havalanan İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın uçağı, darbeciler tarafından Malatya'ya indirilmek istendi. Akıncı'da bulunan darbeci askerler Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü'nden kalkış yapan darbeci pilotlara, Efkan Ala'nın uçağının Malatya'ya indirilmesi talimatını verdi.
İncirlik Üssü'ndeki Tanker Uçakları
İncirlik Üssü'ndeki Tanker Uçakları
İncilik Üssü'nde bulunan askerler ve tanker uçakları 15 Temmuz darbe girişimine büyük destek sağladı. Üste bulunan 1, 2 ve 3 numaralı tanker uçakları 15 Temmuz gecesi havalanarak Ankara, Kayseri ve Marmara bölgesi taraflarında uçuş gerçekleştiren darbeci pilotlara yakıt desteği sağladı. 16 Temmuz sabahı üç tanker uçağı yeniden üslerine geri döndü.
Erkilet 12. Hava Üs Komutanlığı
Erkilet 12. Hava Üs Komutanlığı
15 Temmuz gecesi Kayseri Erkilet 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı'ndan kalkış yapan 8 uçak Malatya'daki darbeci askerlere destek verdi. Kayseri'den Malatya'ya doğru harekete geçen uçaklar Malatya'ya iniş yapmaya çalıştı. 
Orta Karadeniz Bölgesi Alçak Uçuş
Orta Karadeniz Bölgesi Alçak Uçuş
Ankara Akıncı 4. Ana Jet Üssü'nden kalkış yapan darbeci pilotlar Orta Karadeniz Bölgesi üzerinden alçak uçuş gerçekleştirdi. Bölgede sonik patlamalar yapan darbeci pilotlar halkı korkutmaya çalıştı.
Balıkesir 9. Ana Jet Üssü
Balıkesir 9. Ana Jet Üssü
Balıkesir 9. Ana Jet Üssü'nden kalkış yapan darbeci pilotlar İstanbul ve Marmara Bölgesi üzerinde alçak uçuş gerçekleştirdi. Üs, 16 Temmuz sabahı gerçekleştirilen operasyonla darbecilerden temizlendi. Üsteki kontrolün sağlanmasından sonra buradan kalkış yapan TSK uçakları darbecilerin elinde bulunan Akıncı 4. Ana Jet Üssü'nün pistlerini vurdu.
Yenikapı Meydanı
Yenikapı Meydanı
İstanbul Samatya’dan Yenikapı'daki vapur iskelesine kadar uzanan ve 673 bin metrekarelik bir alanı kapsayan Yenikapı Meydanı, denize dolgu yapılarak 2014'te kullanıma hazır hale getirildi.
Pensilvanya
Pensilvanya
1999'da ABD'ye kaçan FETÖ elebaşı Fetullah Gülen Pensilvanya eyaletinin Saylorsburg kentinde yaşıyor. Altın Nesil İbadet ve Dinlenme Merkezi olarak bilinen bir çiftlik evinde yaşayan Gülen, kurduğu yapılanmayı buradan yönetiyor.