15 Temmuz Darbe Girişimi Emin Güner

Emin Güner

15 Temmuz darbe girişimi gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısıyla meydanlara koşan milyonlardan biri olan 46 yaşındaki Ankaralı işadamı Emin Güner, AK Parti Genel Merkezi’nde giderek darbecilere karşı direndi. Bir darbecinin elindeki tankı kontrol etmek için harekete geçen Güner, 4 kilometre boyunca tanka asılı kaldığı halde direndi. Ancak darbeci askerin aracı hızlı hareket ettirmesi sonucunda boynu kırılarak şehit oldu.

4 yaşında bir kız babası olan Güner, evinin yakınındaki Ankara AK Parti Genel Merkezi'ne doğru harekete geçen tanklardan birinin paletleri arasına taşlar sokup, camına sprey boyalar sıkarak olay yerinden kaçırmayı başaran vatandaşların arasındaydı.

Tank üzerinde 4 km

Diğer bir tank ise Emin Güner ve 5 kişi tarafından FETÖ’cü askerle birlikte alıkonuldu. Ancak tekrar tankın içine giren darbeci asker tankı hareket ettirince üzerindeki Emin Güner ve 5 kişi, tankla mücadele etmeye başladı. Bir iki vatansever hızla hareket eden tankın üzerinden tutunarak inmeyi başardı. Diğer vatandaş ise büyük cesaret örneği göstererek, tankı kontrol eden cuntacı askeri etkisiz hale getirmek için tankın içine girdi ve 3 yerinden kurşunlandı.

Genelkurmay’a tam teşekküllü saldırı
OYNAT 02:20
Genelkurmay’a tam teşekküllü saldırı
Yeni Şafak
Darbe girişiminin yaşandığı gece hainler Genelkurmay Başkanlığı’na tam teşekküllü saldırı düzenledi. Hem havadan hem karadan saldıran darbeciler, F-16’larla sürekli alçak uçuş yaparken, karadan da tanklarla Genelkurmay’a saldırdı. Polis araçlarını ezerek geçen tanklar, vatandaşların karşı durması üzerine ateş ederek tankları üzerlerine sürdüler. Bunun üzerine vatandaşlar, tankların görüş açılarını kapatmak için üzerlerine branda sererek durdurabildi.

“Şehadet en son nokta”

Tankın üzerinde tek başına kalan Güner, top kulesine tutunarak 4 kilometre giderek direndi. Tankı kullanan cuntacı askerin tankın topunu hızla çevirmesi ile başına aldığı darbe sonucu boynu kırılarak tankın üzerinden düşen Güner, olay yerinde saat 00.40’da şehit oldu.

Güner’in hain askerlere direnmek için meydanlara çıktığını bilen ve durumunu merak eden şehit eşi İlknur Güner, saat 01.42’de eşine mesaj attı ancak cevap gelmedi. Eşinin şehit olmayı çok istediğini anlatan İlknur Güner, “Bana hep bunun olabilecek en son nokta olduğunu söylüyordu. Eşimi şehit olduktan sonra rüyamda gördüm ve bana dünyada olmayan bir yer gösterdi. Güzel makamlarının olduğunu söyledi” diye konuştu.

“Kahraman babam…”

Kızının babasına her zaman “kahraman babam” dediğini anlatan Güner, “Kızım bazen ağlıyor, babasının şehit olduğunu söylüyoruz. Soyut kavramları bilmediği için şehitliğin ne olduğunu anlatamıyoruz tabi. Babasının kahraman olduğunu söylüyoruz” ifadelerini kullandı.

Güner, Ankara Karşıyaka Camisi'nde kılınan cenaze namazından sonra Karşıyaka Mezarlığı'nda toprağa verildi. 46 yaşında şehadete yürüyen Güner’in, 4 yaşında bir kızı vardı. ODTÜ Fizik bölümü mezunu olan Güner, Dijital Radyoloji Sistemleri Limited şirketinin sahibiydi.

Şehit Emin Güner’in ismi, Iğdır merkezinde bulunan bir imam hatip ortaokuluna verildi.

Şehitlerin memleketleri
Şehitlerin memleketleri
15 Temmuz direnişinde 59 ilden toplam 248 kişi şehit düştü. En çok şehit veren 5 şehir ise Ankara, İstanbul, Yozgat, Çorum ve Rize olarak sıralandı
15 Temmuz Şehitleri Ankara
15 Temmuz Şehitleri Ankara