15 Temmuz Darbe Girişimi Fatih Satır

Fatih Satır

26 yaşındaki Fatih Satır, 15 Temmuz gecesi darbecilere direndiği Borsa İstanbul binası önünde açılan ateşle şehit düştü. Satır’dan geriye, vurulduğu sırada üzerinde bulunan Türk bayrağı kaldı.

Darbe girişimini arkadaşlarından öğrenerek meydanlara çıkan Fatih Satır, arkadaşının “gitme” demesine karşılık, “Ben gidiyorum. Memleketi bir avuç çapulcuya mı temsil edeceğiz?” karşılığını vermişti. Fatih’in ablasının darbe yapıldığını söylemesi üzerine, babasının ağzından gayri ihtiyari “'Bir şehit de bizim evden çıksın” cümleleri dökülmüştü. Ablası Fatih’in gitmesini istemedi ama şehitleri gördükçe gözyaşı döken babası, “Bırakın gitsin. Bu vatanı kim kurtaracak?” cevabını verdi.

Son sözleri: Sizi çok seviyorum

Baba Turan Satır, saat 01.43 sıralarında oğlunu aradı. Fatih Satır, bu konuşma sırasında, "Baba ölmek var, dönmek yok. Hakkını helal et. Şehit olmaktan geriye dönüş yok. Sizi çok seviyorum" dedi ve bunlar son sözleri oldu. Baba oğulun konuşmasından 20 dakika sonra Fatih Satır’ın ağabeyi Osman Satır, “Baba kardeşimi vurmuşlar. Hastaneye götürmüşler” diyerek Fatih’in şehadet haberini verdi.

Türk Hava Kurumu’nda pilot olma hayali kuran ve girdiği sınavları kazanan Şehid Fatih Satır’ın mülakat için son bir sınava gireceği öğrenildi.

“Kanlı bayrağı asla yıkatmam”

Büyük oğlu Osman'ın inşaat mühendisi, küçük oğlu Fatih'in ise bilgisayar mühendisi olduğunu ifade eden Satır, oğlunun çok cesur olduğunu, Fatih'i tarif edecek kelime bulamadığını söyledi. Baba Satır, sözlerine şöyle devam etti: "İşte oğlumun kanlı bayrağı. Vurulurken göğsündeydi bu bayrak. Bakın insan niçin ölür? Bayrağı, vatanı, namusu için ölür. O vatanını, bayrağını, namusunu kurtarmak için gitti. Şehit edildi. Şehit oğlumun üzerindeki kanlı bayrağı asla yıkatmam."

“Oğlum bu vatana helal olsun”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile oğlunun cenaze töreninde telefonla görüştüğünü ve samimi duygularını dile getirdiğini ifade eden Satır, sözlerini şöyle sürdürdü: “Erdoğan, kocaman bir yüreğe sahip. Halkı, milleti, vatanı ve bayrağı için canını ortaya koydu. Cumhurbaşkanı Erdoğan o gece uçağına binip halkının arasına gelmedi mi? Milletini meydanlara çağırmadı mı? Onun inancı, samimiyeti olmasaydı, insanlar kendilerini tehlikeye atarlar mıydı? Ona 'diktatör' diyenlere yazıklar olsun. Bizleri sevgimiz birleştirdi. Oğlum bu vatana helal olsun. Benim kanım canım da feda olsun. Artık bu ülkede Fatih gibi vatan için can verecek binler var."

Şehit Fatih Satır’ın ismi, İstanbul Sarıyer’de bulunan bir Anadolu imam hatip lisesine verildi.

Şehitlerin defin yerleri
Şehitlerin defin yerleri
15 Temmuz darbe girişimi sırasında şehit olan 248 kahramanın defin yerleri.
15 Temmuz Şehitleri İstanbul
15 Temmuz Şehitleri İstanbul
Borsa İstanbul’a işgal girişimi
OYNAT 00:01:08
Borsa İstanbul’a işgal girişimi
Yeni Şafak
15 Temmuz gecesi darbecilerin ele geçirmek istedikleri bir diğer nokta da Borsa İstanbul’du. Bomba ihbarı üzerine geldiklerini söyleyerek içeri giren darbeciler borsa sistemlerini kapattırmak istedi ancak personel onları oyalamayı başardı. O esnada Beştepe Külliyesi’nde bulunan Borsa İstanbul Yönetim Başkanı Hikmet Karadağ’ın Sarıyer Emniyet Müdürlüğü’ne durumu bildirmesiyle binaya operasyon düzenlendi. Operasyon sonucunda darbeciler etkisiz hale getirildi.