15 Temmuz Darbe Girişimi Muhammed Oğuz Kılınç

Muhammed Oğuz Kılınç

1990 Antalya doğumlu Muhammet Oğuz Kılınç, babası gibi yiğit bir polisti. Asıl görev yeri İstanbul olan Kılınç, 15 Temmuz gecesi geçici olarak gönderildiği Ankara Emniyet Müdürlüğü’ndeydi.

15 Temmuz akşamı eve döndükten sonra 20:00 sularında tekrar çağırılan Kılınç, hiç düşünmeden görev başına geçti. Emniyetteki silahları depodan çıkarmış ve arkadaşları arasında bölüşmüşlerdi. Şehit Muhammet Oğuz Kılınç, ilk başta askere silah doğrultmak istemese de karşısındakiler asker değil vatan hainiydi. Çıkan çatışmada başından ağır yaralanan Kılınç, bir süre sonra bulunduğu yerde şehit düştü.

2016’nın başlarında memleket sevdası ile şark hizmeti yapmak istemiş ve dilekçe yazmıştı. Bunun üzerine Van’a tayini çıkan Şehit Kılınç, bir an önce oraya gidip hizmet etmek için gün sayıyordu.

'Baba darbe ne demek?'

Muhammet Oğuz, şehit olmadan 20 dakika önce babasıyla konuşmuş ve ona “Seni Allah’a emanet ediyorum” diyerek telefonu kapatmıştı. 29 yıllık polis memuru babası Zeki Kılınç, şehit olmanın ona değil oğluna nasip olduğunu dile getirerek şu açıklamalarda bulundu: "Bir polis memuru, bir fert olarak bayrağın inmemesi, ezanların susmaması için mücadele ettim. Benim 17 yaşında bir oğlum daha var. Darbe teşebbüsü sırasında 'Baba darbe ne demek?' diye sordu. Anlatınca, 'Sakın teslim olma, mücadele et gerekirse çatış baba.' diyerek beni evden o şekilde gönderdi. Oğlum Ankara'da çarpışırken, ben de buradaki ilgili kurumlarda nöbet bekledim. Bu güzel ülkede yaşamak istiyorsak, yeri geldiğinde canımızı vermekten çekinmemeliyiz. Şehitlik ve gazilik hoş geldi, sefa geldi. Oğlumun mekanı muhakkak ki cennet olacaktır. İsmi Muhammet Oğuz. Çocuklarımın ismini bilinçli olarak koydum. Bir Mehmet Onur'um daha var. Bir de Zeki Kılınç var. Ben şehit olmak istedim, 53 yaşındayım olamadım ama çocuğum benim yerime oldu."

Şehit polis Muhammet Oğuz Kılınç’ın yıllar önce babasına yazdığı ve "Senin gibi polis olmak istiyorum" dediği mektup, şehit edildikten sonra ailesine teslim edilen cüzdanından çıktı. Babası polis memuru Zeki Kılınç, yazdığı cevap mektubunu oğlunun kabri başında okudu.

Şehit Kılınç'ın cenaze namazı, 17 Temmuz Pazar günü ikindi namazında Ankara Kocatepe Camii'nde kılındı ve naaşı memleketi Antalya'da defnedildi. Şehit Polis Muhammet Oğuz’un adı, Altınova Polis Merkezi Amirliğine ve Antalya’da bir Anadolu imam hatip lisesine verildi.

Şehit polisin babası oğlu için türkü besteledi
OYNAT 00:02:50
Şehit polisin babası oğlu için türkü besteledi
Yeni Şafak
15 Temmuz'da hain darbe girişimi sırasında Ankara'da darbeciler tarafından şehit edilen polis memuru Muhammed Oğuz Kılınç'ın polis memuru babası Zeki Kılınç, şehit oğlu için bir türkü besteleyip, seslendirdi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne bombalı saldırı
OYNAT 00:57
Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne bombalı saldırı
Yeni Şafak
Darbecilerin hedeflerinden biri olan Ankara Emniyet Müdürlüğü, karadan ve havadan saldırılara maruz kaldı. 4 TOMA ile müdürlüğe giden yol kapatılarak tankların ilerleyişi engellenmeye çalışıldı. Ancak bu sefer de darbeciler havadan saldırdı. Darbeci Yüzbaşı Mustafa Mete Kaygusuz’un talimatıyla Pilot İlhami Aygül Ankara Emniyet Müdürlüğü’nü bombaladı.