15 Temmuz Darbe Girişimi Özgür Mustafa Karasakal

Özgür Mustafa Karasakal

Öğrenci

Adı gibi özgür yaşadı

15 Temmuz darbe girişiminin en genç şehitlerinden biri olan 17 yaşındaki Özgür Mustafa Karasakal, Genelkurmay Başkanlığı’nın önünde helikopterden açılan ateş sonucu şehit oldu. Vurulduktan sonra 40 dakika ambulans bekleyen Karasakal, babası ve iki kardeşinin gözleri önünde şehit oldu.

Şehit Karasakal’ın üvey babası Muhyiddin Şahbaz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın halka yaptığı çağrı üzerine meydanlara çıkmaya karar verdi. Mustafa Karasakal, iki kardeşi, babası ve kuzeni ile birlikte Kızılay’a gitti. Ellerinde bayraklar ve tekbir sesleriyle Genelkurmay Başkanlığı’nın önüne kadar kalabalıkla birlikte yürüdüler. Darbeci hainler tankları kalabalığın üstüne sürdü. Tank namlusunu indirdi ve insanların bir kısmını köprüden aşağı attı, bir kısmını ezdi. Karasakal ve ailesi Genelkurmay duvarının dibine sığındılar ancak helikopterden ateş açıldı ve kurşunlar 17 yaşındaki Özgür Mustafa Karasakal’a isabet etti. Vurulan Karasakal, babasının ayaklarının dibine yığıldı. Ambulanslar darbecilerin engellemeleri sebebiyle müdahale edemedi ve 17 yaşındaki Özgür Mustafa Karasakal orada şehit oldu.

Özgür Mustafa Karasakal'ın cenazesi, Gölbaşı Mezarlığı'nda toprağa verildi. Karasakal, FETÖ’cü hainler tarafından şehit edilmeseydi 11 Eylül'de 18 yaşına girecekti.

17'sinde vatana şehit oldu
OYNAT 05:08
17'sinde vatana şehit oldu
R.Y.K. : Möhyeddin Şahbaz Röportaj Yapılan Kişi
05:08
FETÖ tarafından gerçekleştirilen 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığı önünde hainlerin açtığı ateş sonucu şehit olan 17 yaşındaki Özgür Mustafa Karasakal’ın babası Möhyeddin Şahbaz, “Cumhurbaşkanımızın çağrısı ile çocuklara ‘haydi’ dedim. İşten geldikleri için yorgun olduklarını söylediler ancak ‘Bugün yorgunluk günü değil’ diyerek sokağa çıktık” dedi.
Genelkurmay’a etten duvar örüldü
OYNAT 03:16
Genelkurmay’a etten duvar örüldü
Yeni Şafak
Genelkurmay’ı ele geçirmek isteyen darbeciler yerleşkeye baskın düzenledi. Alçak uçuş yapan jetlerle ve helikopterlerle Genelkurmay’ı ele geçirmek isteyen darbeciler görevli asker ve polislerle çatışmaya girince halk sokağa çıktı. Darbeyi engellemek için sokağa çıkan halkı püskürtmek isteyen darbeciler helikopterle halkı taradı. Çatışmaların en uzun ve yoğun yaşandı Genelkurmay Yerleşkesi’nde çok sayıda vatandaş şehit oldu.