15 Temmuz Darbe Girişimi Resul Nişancı

Resul Nişancı

Bağlı olduğu birlik komutanlarının "tatbikat var" emriyle silahlanarak çıkan ve darbe girişimini su almak için girdiği bir kafede televizyondan öğrenen Er Resul Nişancı’nın kameralara yansıyan görüntüleri, darbecilerin birçok masum askeri de kendi planlarına nasıl dahil ettiğini ortaya koyarak 15 Temmuz’un unutulmaz sahnelerinden biri oldu.

15 Temmuz'da akşam saatlerinde komutanları tarafından "tatbikat var" emriyle uyandırılan Er Resul Nişancı ve arkadaşları, gerekli hazırlıkların yapılması ve teçhizatların sağlanmasının ardından alay binası önünde toplandı. O gece araç şoförü olarak görevlendirilen Resul Nişancı, şoförlerle garajdan arabaları çıkardı. Tanımadıkları üç komutan emir komutayı aldı. Tatbikatın kışla içinde olduğunu düşünen Nişancı ve diğer erlerin darbeden haberi yoktu.

‘Ateş edin’ emrini dinlemedi

Er Resul Nişancı ve diğer erler, İstanbul Valiliğine vardıklarında kavşağın başında “hiç kimseyi geçirmeme” emri aldılar. Orada evleri olan halkı mecburen geçiren Nişancı, halkın yoğunlaşması üzerine komutandan “yaklaşan olursa ayağına ateş edin” emrini aldı. Fakat bu emri ne kendisi ne de diğer arkadaşları dinlemedi.

İstanbul Valiliği’ne baskın
OYNAT 00:06:33
İstanbul Valiliği’ne baskın
Yeni Şafak
Darbeci askerlerin bir diğer hedefi İstanbul Valiliği idi. İstanbul Valiliği’ni ele geçirip darbenin başarılı olmasını bir adım daha kolaylaştırmak isteyen darbeciler, 47. Motorlu Piyade Alayı’ndan bir grup askeri İstanbul Valiliği’ne sevk etti. Valiliği basan darbeciler tek tek tüm odaları dolaşarak kontrol etti. Daha sonra ise darbecileri engellemek isteyen halk, tekbirler eşliğinde valilik binasına giriş yaparak işgali engelledi.

Darbeyi televizyondan öğrendi

Televizyonda gördüğü görüntüler karşısına bilmeden bir darbe girişiminin parçası olduğunu anlayan Resul Nişancı, adeta perişan oldu. Yaşadığı şaşkınlığı arkadaşlarıyla paylaşan Nişancı, çevredekilere darbeyle bir alakaları olmadığını açıkladı ve vatandaşlar kendilerine sahip çıktı.

“Ben vatanımı satmam, hain değilim”

Nişancı, komutanlarının emrini dinlemeyip halkın yanında yer aldıklarına dikkati çekerek, polise teslim oldukları anları şöyle anlattı: “Ben vatanımı kesinlikle satamam, vatan haini değilim. Bayrağımı severek askere gittim. Beni şu an çağırsınlar, seve seve bayrağım için, vatanım için yine giderim. Bu olanların ardından kışlaya döneceğimiz söylendi ve araçlara bindik. Köprüde polisler önümüzü kesti ve 'teslim olacağız' dedim. Silahların doldur boşaltını yaptık ve onlara verdik, teslim olduk.”

Darbe girişiminin yaşandığı gece terhisine 2 gün kalan Er Resul Nişancı, soruşturma kapsamında gözaltına alındı ve 8 gün askerliği uzadı.

Resul Nişancı'nın darbe girişimini öğrendiği anlar, kafenin güvenlik kameralarınca görüntülenmiş, sonrasında yaşadığı şaşkınlık ve üzüntü, yazılı ve görsel basında geniş yer almıştı.