15 Temmuz Darbe Girişimi Zekai Aksakallı

Zekai Aksakallı

KART NO 1

Aksakalllı’nın anayola çıkışına yaklaşık 40 metre kala siyah renkli Mercedes Vito marka bir minibüs hızla yanaştı ve Aksakallı’yı rehin almaya kalkıştı.

AÇIKLAMA
NOT:Aksakallı o anları anlatıyor
 • “Yanımızdan geçerek, ani frenle önümüzde durdu. Arabadan inen sivil giyimli iki kişi oturduğum sağ arka kapıya yaklaşarak camdan, ‘Bizimle geleceksiniz’ dedi. Eşim kolundan yaralandı. Sağ arka kapıyı açıp inecek gibi yaptım, sağ ayağımla öndekine tekme atınca ikisi birden sendeledi. Geri viteste bekleyen şoförün hızlı hareketiyle kıskaçtan kurtulduk.

  Çukurambar’a ulaştığımda Jandarma Genel Komutanı’nı, Genelkurmay 2. Başkanı’nı, Kara Kuvvetleri Komutanı’nı aradım ulaşamadım. Özel Kuvvetler Harekât Merkezi’ni aradım. Darbeci Albay Ümit Bak’ın telefonu alması üzerine bu yaptıkları hatadan vazgeçmelerini söyledim. Terzi’nin emirlerine uyacağını söyledi."

KART NO 2

FOTOĞRAF: Adana'nın İncirlik beldesinde bulunan ve şehir merkezinin 8 km doğusunda yer alan İncirlik Hava Üssü.

Aksakallı, Adana Tümen Komutanı Tümgeneral Osman Erbaş’ı aradı. İncirlik’in kritik olduğunu ifade eden Aksakallı, Erbaş’ı dikkatli olması yönünde uyardı.

HARITALAR
İncirlik Üssü'ndeki Tanker Uçakları
İncirlik Üssü'ndeki Tanker Uçakları

Darbe girişimine İncilik'ten de darbeci askerler destek verdi. 1, 2 ve 3 numaralı tanker uçaklar, havadaki jetlere yakıt sağladı bir rota çizdi.

KART NO 3

Aksakallı, darbe girişiminin gerçekleştiği gece birçok kez MİT Müsteşarı Hakan Fidan’la irtibat sağladı. Telefon görüşmelerinde Aksakallı önceden tahmin ettikleri FETÖ’cü generallerin isimlerini Fidan’la paylaştı.

AÇIKLAMA
NOT:Aksakallı’nın anlattıkları
 • “MİT’ten K.E. ile konuştuk, ÖKK kışlasını darbecilerden temizlemek için gönderdikleri arkadaşlarının tabancadan başka silahlarının olmadığını belirterek, silah ve mühimmat talebinde bulundum. Her türlü yardımı yapabileceğini ifade etti. Koruma Astsubayı Makbul Uluğ’a, Ankara’ya intikal halinde olduğunu öğrendiğim Semih Terzi’yi telefon ile aramasını söyledim. Terzi’nin Uluğ’a ‘Konuşmalarını anlamıyorum ama konuşmaya devam et, anlat anlat’ tarzında alaycı cümlelerle cevap verdiğini öğrendim.”

KART NO 4

Aksakallı, 15 Temmuz’un gidişatını değiştirecek konuşmayı gerçekleştirdi.

Yaklaşık 3 yıldır koruma astsubaylığı görevinde bulunan Ömer Halisdemir’e darbeci General Semih Terzi’yi vurması emrini veren Aksakallı, Halisdemir ile arasında yaşananları şöyle anlattı:

“Özel Kuvvetler Komutanı makamında koruma nöbetçiliği görevi yapan Ömer Halisdemir ile Koruma Astsubayı Makbul Uluğ vasıtası ile irtibata geçerek Özel Kuvvetler Karargâhı içerisinde darbecilerin başı olan Albay Ümit Bak ve darbeci Yarbay Mehmet Ali Çelik’in ne yaptıklarını, takip etmesini ve fırsat bulursa etkisiz hale getirmesi talimatını verdim. Durumun takibi ile ilgili Ömer Halisdemir ile 8 defa görüştüm. Yaklaşık 3 yıldır Ömer Halisdemir bana koruma astsubayı olarak görev yapıyordu. Ömer Halisdemir güvendiğim bir askerdi. Son görüşmemizde ona ‘Semih Terzi’nin hain, darbeci olduğunu, vatanımız ve milletimiz adına onu vurması emrini verip, bunun sonunda şehadet olduğunu söyleyip, hakkını helal etmesini’ istedim. O da ‘sonuna kadar helal olsun baş üstüne komutanım’ dedi. Helalleştik.

AÇIKLAMA
NOT:Aksakallı'nın verdiği 8 emir
 • Güvenlik Uzmanı Mete Yarar, Zekai Aksakallı Paşa'nın Özel Kuvvetler 'deki bütün personelin cebine koyduğu 8 emir olduğunu söyledi. Yarar, son emrin şahadet olduğunu belirtti. Aksakallı'nın verdiği 8 emir şöyle:

  Özel Kuvvetler Temel Prensipleri

  1. Bütün faaliyetlerde yasallık esastır.
  2. Başarı için görevlere ve olaylara daima soğukkanlı ve pozitif yaklaşım esastır.
  3. Her zaman çözüm ve sonuç odaklı çalışma esastır.
  4. Nitelikli, yetişmiş, özgüveni tam ve vazife için adanmış insan gücü her şeyden daha önemlidir.
  5. Değişik coğrafya, durum ve şartlara göre yüksek durumsal farkındalığa dayalı bireysel ve kurumsal güvenlik anlayışı esastır.
  6. Her türlü ortamda adalet, merhamet, karşılıklı güven, itimat, saygı, kalben bağlılık ve birbiri için canını veren birliktelik oluşturmak herkesin temel görevidir.
  7. Kural hatası, kan gözyaşı ve başarısızlık demektir.
  8. Durum ve şartlar ne olursa olsun telim ve esarete düşmek düşünülemez, şahadet esastır.
HARITALAR
Semih Terzi'nin Rotası
Semih Terzi'nin Rotası

15 Temmuz gecesi Özel Kuvvetler Komutanlığı’nı (ÖKK) teslim almak için Şırnak'ın Silopi ilçesinden Diyarbakır’a, oradan da  Ankara’ya giden darbeci general Semih Terzi'nin rotası Halisdemir'in son kurşunuyla son buldu.

İNFOGRAFİK
Ömer Halisdemir’in şehitliğe giden yolu
Ömer Halisdemir’in şehitliğe giden yolu
Astsubay Ömer Halisdemir, darbe girişiminin en kritik noktalarından olan Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda tarih yazdı. Darbeci Tuğgeneral Semih Terzi’yi alnından vuran Halisdemir, hainlerin kurşunlarıyla şehit düştü.
KART NO 5

Zekai Aksakallı, kendisine gelen bilgi ile darbeci General Semih Terzi’nin Astsubay Ömer Halisdemir tarafından vurulduğunu ve helikopter ile GATA’ya götürüldüğünü öğrendi.

İNFOGRAFİK
Darbeci General Semih Terzi’nin 15 Temmuz’da İzlediği Güzergâh
Darbeci General Semih Terzi’nin 15 Temmuz’da İzlediği Güzergâh
Darbe girişimine katılan ilk üst düzey rütbelilerden biri olan General Semih Terzi, Ankara’daki Özel Kuvvetler Komutanlığı’nı ele geçirmeye kalkışmış ve Astsubay Ömer Halisdemir tarafından vurularak öldürülmüştü. Darbe girişiminin seyrini değiştiren bu olay öncesinde Terzi’nin Ankara’ya geliş hikâyesi ise dikkatleri çekiyor.
KART NO 6

Genelkurmay Karargahı’ndaki koruma personeli ile irtibata geçen Aksakallı, darbecilerin etkisiz hale getirilmesi yönünde emir verdi.

HARITALAR
Zekai Aksakallı Paşa'nın Rotası
Zekai Aksakallı Paşa'nın Rotası

Darbe girişiminin başlayacağı anlarda Gazi Orduevi'ndeki bir düğünde bulunan Aksakallı, darbecilerin harekete geçmesiyle birlikte önce Çukurambar'da güvenli bir yere geçti ardından da Gölbaşı'nda ÖKK'ya geçerek bir rota izledi.

2009 yılında gerçekleştirilen Yüksek Askeri Şura sonrası Tank Kurmay Albay Komutanlığı görevinden tuğgeneralliğe terfi eden Zekai Aksakallı, 2013 yılında tümgeneralliğe terfi etti. 15 Temmuz darbe girişimine karşı, “Eşkiyalar başarılı olamayacaklar” diyerek tepki gösteren Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Zekai Aksakallı, YAŞ kararları kapsamında korgeneralliğe yükseldi.

Darbe girişiminin yaşandığı gece en kritik hedeflerden biri Özel Kuvvetler Komutanlığı’ydı. Darbecilerin Özel Kuvvetler Komutanlığı’nı ele geçirme planlarını verdiği emirlerle alt üst eden Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı, darbeci askerlerin pususundan da kurtulmayı başardı.

Aksakallı’ya pusu

15 Temmuz akşamı eşi ile birlikte Gazi Orduevi’nde bir düğünde bulunan Zekai Aksakallı, gelen telefonlardan sıra dışı bir durum olduğunu fark etti. Gazi Orduevi’nden ayrılmaya hazırlandığı sırada kurmaylarını arayıp alarma geçirdi. Orduevi’nden çıkmak için biran önce harekete geçen Aksakallı, bazı askerlerin engellemesiyle karşılaşsa da eşi ile birlikte çıkmayı başardı. Çukurambar’a doğru ilerleyen makam aracının önü bir anda kesildi. Aksiyon filmlerini aratmayan bu olayda 2 asker araçlardan inerek makam aracına yaklaştı. Aksakallı, kendisini indirmeye çalışan askeri tekmeyle yere düşürdü, kapıları kapadıktan sonra makam aracı kıvrak manevralarla pusudan kurtuldu.

O an için Zekai Aksakallı’nın haberdar olmadığı nokta ise Gölbaşı’ndaki Özel Kuvvetler Karargahı’nın, darbeci personel tarafından kontrol altında tutulması oldu. Özel Kuvvetler Komutanlığı’na bağlı bir helikopter karargâha ulaşmaya çalışanların yaklaşma istikametlerini ateş altına aldı. Karargahtaki darbeci kadro, Silopi’den Diyarbakır’a oradan da Ankara’ya helikopter ile intikal etmekte olan Semih Terzi’nin emirlerini uyguluyor ve onu bekliyordu.

Zekai Aksakallı'ya pusu
OYNAT 00:02:39
Zekai Aksakallı'ya pusu
Yeni Şafak
15 Temmuz gecesi Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı bir komployla düğüne gönderildi. Düğün çıkışında da Gazi Orduevi’nin önünde 3 araçla önü kesilerek ele geçirilmek istendi. Kendisini almaya gelen darbecilerin elinden kurtulmayı başaran Aksakallı, Kara Harp Okulu yakınlarında güvenli bir bölgeye intikal etti. Daha sonra ise Aksakallı’nın koruma ekibi Kara Harp Okulu’na onu almaya geldi ancak darbeciler helikopterden anti-tank füzesiyle onlara saldırdı. Saldırı sonucu bir uzman çavuşun bacağı koptu.

Halisdemir’e şehadet emri

Bu girişimden kurtulduktan sonra yolda Tuğgeneral Semih Terzi’nin Ankara’ya geldiği bilgisini alan Aksakallı, bunun üzerine Ankara’da bulunan astlarını sırayla aradı. “Semih Terzi karargâhı ele geçirmeye geliyor” deyip, acil olarak karargâha gitmeleri için emir verdi. Gölbaşı’ndaki Özel Kuvvetler Karargahı’nda nöbetçi olan Astsubay Başçavuş Ömer Halisdemir’i arayan Aksakallı, “Tuğgeneral Semih Terzi vatan hainidir. Onu karargâha girmeden öldür! Biliyorsun bunun sonunda şahadet var. Hakkını helal et” emrini verdi. Halisdemir’in yanıtı sadece iki cümleden oluştu: “Başüstüne komutanım, hakkım helal olsun. Siz de helal edin”

Ömer Halisdemir darbeci Terzi’yi kafasından vurdu
OYNAT 00:02:57
Ömer Halisdemir darbeci Terzi’yi kafasından vurdu
Yeni Şafak
Özel Kuvvetler Birinci Tugay Komutanı Semih Terzi, 40 kişilik bir ekiple Özel Kuvvetler Komutanlığı’na geldi. Zekai Paşa’dan, Semih Terzi’yi öldürme görevini alan Halisdemir de gelen ekibin arasına karışarak Semih Terzi’yi kafasından vurdu. Hemen olay yerinde hainlerin kurşunlarına hedef olan Halisdemir, karargâhın önünde bir kenara taşındı. Halisdemir’in hala son nefesini vermediğini fark eden Üsteğmen Mihrali Atmaca, sıktığı son kurşunla Ömer Halisdemir’i şehit etti.

Aksakallı’dan “Semih Terzi’yi öldür” emrini alan Astsubay Ömer Halisdemir, bahçeye indi ve bir ağacın arkasına gizlenip beklemeye başladı. O dakikalarda karargâhın pistine inen iki helikopterden birinden Tuğgeneral Semih Terzi indi. Karargâh binasına doğru yürüyen Terzi’nin etrafında Özel Kuvvet mensubu askerler vardı. 15 kişilik bu grup, Ömer Halisdemir’in arkasında gizlendiği ağacın hizasına geldiğinde Başçavuş Ömer Halisdemir bulunduğu yerden çıktı ve hiçbir şey söylemeden hızlıca Semih Terzi’ye doğru ilerledi. Darbeci generalin kafasına tabancasını dayayıp iki el ateş etti.

Aksakallı’nın stratejik hamlesiyle darbeci askerler psikolojik kırılma yaşadı. Karargâhı ele geçiren isyancılar uzun bir çatışmanın ardından teslim oldu. Bir süre sonra da karargâh bütünüyle kontrol altına alındı.

15 Temmuz sürecinden sonra terfi ettirilen Korgeneral Zekai Aksakallı, 24 Ağustos’ta başlayan ve Türk Ordusu tarafından DAEŞ’e karşı Suriye’de yürütülen Fırat Halkanı harekatını komuta etmekle görevlendirildi.