AYDINLIK TÜRKİYE'NİN HABERCİSİ

G Ü N D E M

Munzur'da festival ateşi

Tunceli'de, bu yıl 4'ncüsü düzenlenen Munzur Kültür ve Doğa Festivali başladı. Yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda Tuncelilinin "Toprağına geri dön, Munzur'a sahip çık" sloganı altında festivale katılmak için kente geldi. Tunceli Belediye binası önünde düzenlenen festivalin açılışı, yapılan koşuda dereceye girenlerin festival meşalesini yakmasıyla başladı. Vali Ali Cafer Akyüz, yaptığı konuşmada, ilin doğa güzellikleri ve kültür zenginliğinin tanıtımı açısından büyük önem taşıyan festivali düzenleyenlere teşekkür etti.

Tunceli'de yakalanan huzur ve güven ortamının bir daha asla bozulmayacağını ifade eden Vali Akyüz, "Vatandaşların huzuru ve birliği bizim için önde geliyor. Bu huzuru bozmaya çalışanlara asla izin vermeyeceğiz" diye konuştu.


 • 'Murat Kurnaz kurtarılsın'

  Mazlumder tarafından Afganistan'daki harekatın ardından tutuklanarak Küba'daki ABD üssü Guantanamo'ya götürülen 8 Türk arasındaki Murat Kurnaz'ın Türkiye'ye getirilmesinin sağlanması amacıyla Başbakanlığa bir dilekçe gönderildi. İstanbul Valiliği'ne, bir grup dernek üyesiyle birlikte gelen Mazlumder Hukuk Komitesi Başkanı Mustafa Ercan, Kurnaz'ın Guantanamo'dan getirilmesi istemiyle ilgili dilekçeyi, Başbakanlık makamına iletilmek üzere görevlilere verdi. Ercan, Kurnaz'ın 2001 yılı Ekim ayından beri uluslararası hukuka ve insan haklarına aykırı bir şekilde Guantanamo'da tutulduğunu anlatarak, Türkiye'nin bu konuda girişimde bulunmadığını ileri sürdü.


 • Fatsa, 78'lilerden özür diledi

  AK Parti Grup Başkanvekili Eyüp Fatsa, 78'lilerden özür diledi. AK Parti ve CHP tarafından ortak hazırlanarak, 12 Eylül askeri darbesinden sonra, gözaltına alınıp tutuklanan ve daha sonra cezaları infaz edilenlerin temel haklarının iadesini öngören yasa teklifinin görüşülmesi yeni döneme kaldı. AK Parti Grup Başkanvekili Eyüp Fatsa, yasa teklifinin yeni yasama yılına kalmasında art niyet aranmaması gerektiğini belirterek, "Biz de CHP de yasa teklifinin bu yasama dönemine yetiştirilmesi için çok istekliydik. Ancak gündemin yoğunluğu nedeniyle komisyonda görüşülemedi. Yeni yasama döneminde ilk görüşeceğimiz maddelerden birisi bu olacak" dedi. 12 Eylül mağdurlarının "78'liler Vakfı" çatısı altında biraraya geldiğini hatırlatan Eyüp Fatsa, "78'li arkadaşlarımızın en temel haklarını kullanamamaları büyük bir ayıp. Bu ayıbı yeni dönemde temizleyeceğiz. Konu Başbakan'a da anlatıldı" diye konuştu.

 • SAMİ GÖKÇE


 • İZTO'nun "e-oda@" portalı'ı dünyaya örnek olacak

  Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Tansu Yeğen, İzmir Ticaret Odası (İZTO) tarafından yaptırılan ''E-Od@ Portalı Projesi''ni tüm dünyadaki ofislerine başarı hikayesi olarak göndereceklerini söyledi. İZTO'nun web sitesinin portala dönüştürülmesi nedeniyle İZTO Meclis Salonu'nda tanıtım toplantısı yapıldı. Toplantıda konuşan Yeğen, Türkiye'nin internet kullanımında çok gerilerde kaldığını savundu. Türkiye'deki KOBİ'lerin yüzde 23'ünde bilgisayar bulunduğunu, ancak bu kesimin yüzde 56'sının ''bilgisayar benim işime yaramıyor'' dediğini söyleyen Yeğen, ''Bilgisayarların onların işlerine yarayabilmesi için böyle bir portala ihtiyaç vardı. Böylece bir hayalin gerçekleştirilmesi için ilk adım atılıyor'' dedi. Yeğen, şöyle konuştu: ''İZTO, bu projeyle üyelerine rekabet avantajı yarattı. Ancak üyelerin de bu portalı desteklemesi lazım. Bu portalı ABD'deki KOBİ'lere yönelik bir portalın sisteminden yararlanarak hazırladık. Bu portalı tüm dünyadaki ofislerimize bir başarı hikayesi olarak göndereceğiz.''


 • Sanatçılar korsana savaş açtı

  Popüler Müzik Sanatı Vakfı (Popsav) üyesi bir grup sanatçı, korsan CD ve kaset üretimi ile satışına karşı İstanbul Valisi Muammer Güler'e suç duyurusu dilekçesi verdi. Popsav Başkanı Hakan Peker, korsan CD ve kasetlerin yollarda ve hatta mağazalarda satıldığına dikkat çekti. "Emeklerimiz boşa gidiyor. Bu konuda gereğin yapılması için suç duyurusunda bulunmaya geldik" diyen Peker, korsan CD ve kasetler konusunda sanatçıların muhatabının, bu işi yapanlar değil, kanun ve devletin olduğunu söyledi. Korsan CD ve kaset konusunun kurumsallaştığını, çeteleştiğini, çıkar amaçlı suç örgütlerinin işlediği suç haline geldiğini de ifade eden Vali Güler, "Korsan kasetçiliğin de bir anlamda çeteler ve organize şebekeler tarafından yapıldığını tespit ettik. Emeğinizin kapılıp kaçılmasını biz de istemiyoruz" diye konuştu.


 • Adliye önünde birbirlerine girdiler

  Kız kaçırma iddiasıyla gözaltına alınan 4 kişinin adliyeye çıkarılmasını bekleyen taraflar, Konya Adliyesi önünde kavga etti. Kavgada, yaklaşık 30 kişi gözaltına alınırken, çok sayıda ekmek bıçağı ele geçirildi. Doğanlar Mahallesi'nde oturan Çay ve Salıvar aileleri, önceki gün kız kaçırma ve saklama iddiasıyla kavga etti. Olaya müdahale eden polis, 28 kişiyi ifadeleri alınmak üzere gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan 28 kişiden 4'ünün Nöbetçi Savcılığa çıkarılacağını öğrenen her iki aileden çok sayıda kişi, Konya Adliyesi önünde toplandı. Taraflar arasındaki sözlü tartışma, kısa sürede kavgaya dönüştü. Adliye binasında görevli güvenlik güçlerinin müdahalesine karşın dağılmayan ve yanlarında getirdikleri bıçakları çıkararak kavga etmeyi sürdüren guruba müdahale güvenlik güçleri yaklaşık 30 kişiyi gözaltına aldı. Kavga sonunda olay yerine atılmış 10 adet ekmek bıçağı ele geçirildi.


 • Gönen: Kızılay tüm davalarda aklandı

  Kızılay Genel Başkanı Ertan Gönen, bugüne kadar verilmemiş ve verilemeyecek hiçbir hesaplarının olmadığını belirterek, "Kızılay açılan tüm davalarda aklanmıştır" dedi. Gönen, yaptığı yazılı açıklamada, dün bir gazetede yayınlanan ve "Kızılay için yine yolsuzluk iddiaları var" başlıklı haberde yer alan iddiaların asılsız olduğunu bildirdi. Kızılay'a yöneltilen bütün eleştirilerin başta Meclis araştırma komisyonu olmak üzere devletin ilgili tüm birimleri tarafından tek tek incelendiğini belirten Gönen, bunların bir kısmının da yargıya intikal ettirildiğini ifade etti. Kızılay'ın açılan tüm davalarda aklandığını kaydeden Gönen, eski haberlerin tekrar gündeme getirilmesinin camiayı üzdüğünü bildirdi.


 • Mail Büyükerman'dan "Osmanlı Tarihi" kitabı Eskişehir 21. Dönem Milletvekili Mail Büyükerman, yaklaşık 10 yıldır üzerinde çalıştığı 9. kitabı "Osmanlı Tarihi" adlı kitabını yayımladı. Büyükerman, tarih kitabı yazmanın büyük sorumluluk istediğini ve objektif bakış açısı gerektirdiğini belirterek, uzun süredir üzerinde araştırma yaptığı "Osmanlı Tarihi" kitabını hiçbir yorum yapmadan, belgelere dayalı olarak hazırladığını kaydetti. Osmanlı Devleti'nde 36 padişahın, taht ve saltanat uğruna kardeşleri, çocukları ve babalarıyla yaptıkları kanlı olayları kaleme aldığını ifade eden Büyükerman, "Yaklaşık 10 yıllık titiz çalışma ve sorumluluk içinde yazdığım bu kitap Osmanlı tarihine ışık tutacak" diye konuştu.


 • Şarbon tehlikesi yok

  Konya İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Kara, şarbon konusunda çalışmaların, ilgili kamu kuruluşları ile koordineli olarak sürdürüldüğünü, halk sağlının tehdit altında bulunmadığını bildirdi. Kara, düzenlediği basın toplantısında, önceki gün şarbon hastalığına yakalanan bir kişinin, tedavi için geç kalması nedeniyle öldüğünü söyledi. Türkiye'de her yıl yüzlerce kişinin şarbona yakalandığını, ancak ölümlerin yok denecek kadar az olduğunu belirten Kara, Konya'da da 1999 yılından bu yana ilk kez bu hastalıktan ölüm gerçekleştiğini ifade ederek, il genelinde kimsenin paniğe kapılmaması istendi.


 • İTÜ, üniversite adaylarını ağırladı

  İstanbul Teknik Üniversitesi'nde (İTÜ), üniversite adaylarına eğitim imkanları ve fakülteler hakkında bilgi vermek, tercihlerinde kolaylık sağlamak amacıyla tanıtım günü düzenlendi. İTÜ'nün Ayazağa Yerleşkesi'ndeki Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen tanıtım günü etkinliğinde her fakülte ve bölüm birer stand açtı. Aileleriyle birlikte yerleşkeye gelen üniversite adayları, ilgi duydukları fakülte ve bölümler hakkında öğretim üyeleri ile görevlilerden bilgiler aldı, verilen broşürleri inceledi. İTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Naciye Talınlı, üniversite adaylarının tercih yaparken aldıkları puanın cazibesine kapılmamaları gerektiğini ifade ederek, "İstediğiniz bölümü okuyun. Türkiye'de çok iyi üniversiteler var" dedi.


 • SAÜ, uzaktan eğitime 2100 öğrenci alacak

  Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Durman, internet üzerinden 2 yıldır verilen uzaktan eğitim sistemine ilginin arttığını söyledi. Prof. Dr. Durman, bugüne kadar sisteme dahil olan toplam 1160 öğrencinin bilgisayar teknolojisi ve programları, mekatronik, endüstriyel elektrik, bilgi yönetimi ve işletme bölümlerinde eğitim aldığını ifade ederek, "Bu yıl 2 bin 100 öğrenci alınacak" dedi. Bu arada Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Türk Musikisi Devlet Konservatuarı'na (TMDK) 2003-2004 akademik yılında özel yetenek sınavıyla 60 öğrenci alınacak.


 • Afyon'da 4.4'lük deprem

  Afyon'da, orta büyüklükte bir deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü yetkililerinden alınan bilgiye göre, dün saat 00.10'da merkez üssü Afyon'un Sultandağı İlçesi olan 4.4 büyüklüğünde bir deprem kaydedildi.


 • Tarihi hamam 'kafe' oldu

  Bolu'nun Mudurnu ilçesinde 621 yıl önce Yıldırım Bayezid tarafından yaptırılan hamam, restore edilerek kafeye dönüştürüldü. Gençlerin uğrak yeri haline gelen hamam kafeye Mudurnulu vatandaşlar, evlerindeki eski eşyaları bırakarak, katkıda bulundular. Hamamı gezmek isteyenlerden 500 bin lira ücret alınırken, yiyecek ve içecek servisi de yapılıyor.


 • Renault Fiat'a kızdı

  Fiat tarafından piyasaya çıkarılacak yeni aile arabası "Panda" Renault firması tarafından eleştirildi. Fiat, 1 Eylül'de yapılacak törende yeni aile arabası "Panda"nın piyasaya sunulacağını duyururken Renault, Fiat'ın yeni modeli "Panda"nın kendi firmalarına ait küçük araba türüne giren 11 yıllık "Twingo" ile çok benzeştiğini öne sürdü. Fiat, modelin ismini küçük oluşundan dolayı "Gingo" diye duyurmuş daha sonra "Panda" olarak değiştirmişti.


 • Dikkat gergedan çıkabilir

  Güney Afrika'da karayollarında bulunan "Dikkat Gergedan Çıkabilir" uyarı tabelaları, bölgeye gelen turistleri şaşırtıyor. Mpumalanga kentindeki Hazyview civarını mekan tutan gergedanlar özellikle arabalı turistler için tehlike oluşturuyor. Yaşanan olayların tecrübesiyle yetkililer tarafından yerleştirilen "Dikkat Gergedan Çıkabilir" tabelaları turistleri dikkatli olmaları hususunda uyarıyor. Tüm uyarılara rağmen gergedanların geçen hafta yine bir grup turiste saldırdığı bildirildi.  1 Ağustos 2003
  Cuma
   
  Künye
  Temsilcilikler
  Abone Formu
  Mesaj Formu
  Ana Sayfa | Gündem | Politika | Ekonomi | Dünya
  Kültür | Spor | Yazarlar | Televizyon | Hayat | Arşiv
  Bilişim
  | Dizi | Karikatür | Çocuk

  Bu sitede yayınlanan tüm materyalin HER HAKKI MAHFUZDUR. Kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz.
  © ALL RIGHTS RESERVED