AYDINLIK TÜRKİYE'NİN HABERCİSİ
Albaraka Türk

T E L E V İ Z Y O N
Serseri olma, sadece izle

Ağa, mafya babası, taşfırın erkeği derken, şimdi de bir 'serseri'miz var. Kanal D'nin 'Serseri'si Okan Yalabık, insanları özendirmemek için dikkat etmek gerektiğini söylüyor.

 • MUSTAFA NİZAMOĞLU
  TV kanalları yazla birlikte, birçok dizi ve programın yayınına son verirken, bir taraftan da yeni yazlık dizileri ekrana getirmeye devam ediyor. Özellikle yazlık dizileriyle dikkat çeken Kanal D, birbirinden renkli yeni yapımlarla yaz ekranını dolduruyor. Bunlardan biri de, başrollerinde iki genç oyuncu Okan Yalabık ve Gamze Özçelik'in oynadığı Serseri. Yönetmenliğini Cem Akyoldaş'ın, yapımcılığını Osman Yağmurdereli'nin üstlendiği dizide, hırsız bir genç ile, çocukluk aşkının maceraları anlatılıyor. Dizinin sevimli 'serseri'si Ömer'i canlandıran Okan Yalabık, diziden oldukça umutlu görünüyor. Yılan Hikayesi ile yüzü tanınmaya başlayan, Yıldızların Altında, Zeybek Ateşi ve Çaylak gibi dizilerde rol alan, Serseri ile ilk defa başrol oynayan Okan Yalabık, yazlık bir iş olarak tasarlanmasına rağmen, ilk iki bölümde çok iyi bir izlenme payı aldıklarını söylüyor.

  Serseri zor bir rol

  Serseri kelimesinin ilk bakışta iyi şeyler çağrıştırmadığını ve uzak durulması gereken bir insan olarak algılandığını söylüyor Okan Yalabık. Böyle bir insanı dizinin baş kahramanı olarak oynamanın ise büyük bir sorumluluk getirdiğine inanıyor. "Çünkü, örnek alınabilirsiniz. Serserisiniz ama bunu özendirmemeniz gerekiyor" diyor ve dikkatli davrandıklarını, dizinin ekibi ile sürekli istişarede bulunduklarını anlatıyor.

  Diğer yandan, böyle bir insanı canlandırmanın artıları olduğunu belirten Yalabık, şöyle devam ediyor: "Ömer, kardeşi ve bazı ailevi durumları sebebiyle iyi bir insan olmak istiyor. Ancak geçmişi onu rahat bırakmıyor. Sürekli dramatik bir iç çatışma yaşıyor. Bunu gereği şekilde yansıtabilmek bir oyuncu için oldukça önemli. Bu da benim için bir şanstır."

  'Serseri'nin üzerine yapışması gibi bir şeyi düşünmediğini söylüyor genç oyuncu ve gülerek devam ediyor: "Geçici olarak yapışması fena olmaz. Bu, dizinin tuttuğunu gösterir. Ben daha sonra yeni şeylerle insanların karşısına çıkarak, onu söker atarım."

  Dînî hayat bu dizide de var

  Yaz sezonunda ekrana getirilen ve beklenenden yüksek rating toplayan Serseri adlı dizide, Gamze Özçelik ile birlikte başrolü paylaşan Okan Yalabık, dizinin ikinci bölümünde, gece düşünceli bir şekilde yolda yürürken ezan sesini duyup camiye gidiyor ve cemaatle birlikte yatsı namazını kılıyor. Namazın ardından huşû içinde oturduğu camide tevbe ediyor ve kendisine yardımcı olması için Allah'a yakarıyor.

  Böylelikle, eskiden TV dizilerinde görmeye çok da alışkın olmadığımız ancak son yıllarda bir- iki diziyle de olsa ekrana getirilen dînî hayat, bu dizide de yerini alıyor. Genç oyuncu Okan Yalabık da, bunun farkında olduğunu söylüyor ve şöyle devam ediyor: "Eskiden böyle bir durum vardı. Çok fazla konuşulması, gösterilmesi istenmeyen bir şeydi bu. Ama böyle bir gerçek var. İnsanların iç dünyasında var olan bir şey yeri geldiğinde yansıtılmalı."


  Watergate böyle ortaya çıktı

  Amerikan siyasi tarihine Watergate Skandalı olarak geçen olayın beyazperde uyarlaması olan film, bir gazetecilik başarısını öykülüyor. 1972 seçimlerinin hemen öncesinde, Washington Post gazetesinde çalışan Bob Woodward, Demorkat Parti içindeki çatlakları araştırmaktadır. Ancak parti binasına giren hırsızlarla ilgili davaya katıldığında olayın ardında bambaşka entrikaların yattığını görür. Gazete editörü ise bu hikayeyi araştırmaları için Woodword ile Bernstein'ı görevlendirir. 1976'da En İyi Uyarlama Senaryo dalında Oscar kazanan film, Jason Robards, Sr.'a da en iyi yardımcı erkek oyuncu Oscar'ını getirmişti.

  Başkanın Tüm Adamları

  Orj Adı: All The President's Men Yön: Alan J. Pakula Oyn: Dustin Hoffman, Robert Redford
  Show Tv / 23.45


  SEYR-İ ŞAHANE

  İzleyin, tarih bilginiz artsın

  Ekran Virüsü uzun bir aradan sonra yeniden sayfamıza konuk oluyor: "Discovery Channel bir belgesel yayınladı Türkiye ile ilgili. Fetih dönemi, Kanuni ve II. Beyazıt dönemini de anlattı. Enteresandır, "İstanbul'un fethiyle ilgili olarak bazı tarihçilerin aksine İstanbul'un fethi yapıcı bir harekettir. Fetihten sonra da şehir gelişmiş ve diğer dinler, inançlar korunarak bugüne dek yaşayagelmiştir" şeklinde ifadeler kullanıldı. Mimar Sinan anlatılırken de, Sinan'ın devşirme olduğu ama devşirme sisteminin sanıldığının aksine çocuğu annesinden koparmak anlamı taşımadığı, çoğu zaman ailelerin çocuklarının devşirme olmasını istedikleri anlatıldı. Zira böylelikle sarayda ve devlet yönetiminde yükselmek çok daha kolaydı. Harem hakkında bilgi verilirken de, klasik Batılı bakış yerine, objektif bilgiler tercih edildi belgeselde. Fethin yıldönümünde, sırf karalama amaçlı gazete yazıları kaleme alan muhteremler, biraz Discovery Channel izleseler iyi olur herhalde, tarih bilgilerinin arttırılması bağlamında."

 •  
  Şakacı Sultanahmet'te...
  Çetin Çiftçioğlu'nun sunduğu Şakacı, en güzel bölümleriyle ekrana geliyor. Sultanahmet Meydanı'nda dolaşan Şakacı talih kuşu sayesinde büyük ikramiyeyi kazandığına insanları inandırıyor, meydanda insanlar talih kuşu için beklemeye başlıyor. Şakacı ayrıca adres sorduğu kişilerden tarifi köpeğine yapmalarını istiyor ve kahkaha tufanı kopuyor.
  Kanal 7 / 23.30

  Siz de bir Ally McBeal misiniz?
  Ece Temelkuran'ın sunduğu Kıyıdan, yerli Ally McBeal'leri biraraya getirmeye çalışan Oya Ebru Topaç'ı ağırlıyor. Programda "Siz yerli bir Ally McBeal misiniz?", "Siz onun kadar düşer misiniz?", "İş hayatında bir kere düşseniz Ally kadar şanslı bir şekilde ayağa kalkabilir misiniz?" soruları tartışılıyor.
  TV8 / 15.30

  Dünyanın müziği burada...
  Ekranda bugün müzik rüzgarı esiyor. Sezen Cumhur Önal'ın hazırlayıp sunduğu 'Müzik Rüzgarı'nda Marc Anthony, Julia Iglesias, Jennifer Lopez, Jose Faliciano, Carlos Santana, Ricky Martin, Adamo, Sting ve Elton John gibi dünyaca ünlü starlar şarkılarıyla konuk oluyor. Programın ikinci bölümünde ise geçtiğimiz yıl hayata gözlerini yuman sanatçılar yer alıyor. Kanal D / 01.20
  25 Temmuz 2003
  Cuma
   
  Künye
  Temsilcilikler
  AboneFormu
  MesajFormu
  Ana Sayfa | Gündem | Politika | Ekonomi | Dünya
  Kültür | Spor | Yazarlar | Televizyon | Hayat | Arşiv
  Bilişim
  | Dizi | Karikatür | Çocuk

  Bu sitede yayınlanan tüm materyalin HER HAKKI MAHFUZDUR. Kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz.
  © ALL RIGHTS RESERVED