Yeni Altay Tankı yerli motorla yürüyecek

Türk savunma sanayisi bünyesinde geliştirilen Yeni Altay Tankı, yerli ve milli imkanlarla geliştirilen motorla birlikte seri üretim için gün sayıyor.

Haber Merkezi AA
Yeni Altay tankı seri üretim öncesi 6 bin testten geçecek.

Türkiye, son yıllarda dışa bağımlılıktan kurtulmak için savunma sanayisinde giriştiği büyük çalışmalarla gururlandırmaya devam ediyor.

Bu kapsamda atılan dev adımlar dünyaya örnek oluyor.

Yerli motor Yeni ALTAY Tankı'nı yürütmeye hazırlanıyor

Türk savunma sanayisi bünyesinde geliştirilen Yeni Altay Tankı ve yerli güç grubu yürütülen testlerle seri üretim için hazırlanıyor. BMC Savunma Genel Müdürü Mehmet Karaaslan, Yeni ALTAY Tankı, Altuğ 8X8 ve Yeni Nesil Fırtına Obüsü projelerinin güncel durumuna ilişkin bilgi verdi. Karaaslan, son olarak araçlarını sergiledikleri 16'ncı Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nın (IDEF'23) çok yoğun geçtiğini, çok sayıda heyetin tedarik ihtiyaçları için görüşmeler yürüttüğünü söyledi. Yeni ALTAY Tankı'nı birkaç ay önce düzenlenen törenle testler için Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) teslim ettiklerini belirten Karaaslan, tankta eskisine göre bir dizi yenilikler ve geliştirmeler söz konusu olduğunu bildirdi.

Bütün testler yapılıp doğrulanmış durumda

Karaaslan, "Muharebe sahasının ihtiyaçları, biraz da zorunlu yerlileştirilen alt sistemler ve bunların testleri bizim için bir süreç. Bu sürecin 2024 yılı içinde de devam edeceğinden bahsetmiştik. O plana uygun şekilde kullanıcıyla birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, Savunma Sanayii Başkanlığı'nın katılımıyla test süreçleri devam ediyor. Seri üretime geçerken zaten yapılması gereken bir ara aşama bu. Fuarda sergilediğimiz mühendislik tankımız testlerdeki 2 tanktan biri değil. Bu tank ve diğer tanklarımızda bütün testler yapılıp doğrulanmış durumda. Bir de bunları kullanıcıyla yapmamız gerekiyor, o sürecin içindeyiz" dedi. Seri üretime hazırlığın ikinci ayağının fabrika kurulumu olduğuna işaret eden Karaaslan, Ankara'da tankın üretimine yönelik yüksek teknolojiye sahip fabrikanın kurulum çalışmalarının başladığını ve plana uygun devam ettiğini dile getirdi. Karaaslan, "2025 başına kadar bu faaliyetlerin tamamını bitirip yıl içinde de seri üretim tanklarının devamını Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim etmeyi hedefliyoruz. Umarım herhangi bir gecikme yaşamadan bu süreci tamamlarız" diye konuştu.