Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bunlar Avrupa'nın 'aferin' demesine muhtaç

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sultanbeyli'de restorasyonu tamamlanan Aydos Kalesi ile Sultan Korusu'nun açılış töreninde konuştu. Altı Masa'yı eleştiren Erdoğan, "Avrupa'nın 'aferin' demesine bunlar muhtaç. Bizim ise milletimin 'aferin' demesine ihtiyacımız var" dedi.

Haber Merkezi AA
Cumhurbaşkanı Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sultanbeyli'de restorasyonu tamamlanan Aydos Kalesi ile Sultan Korusu'nun açılışında yaptığı konuşmada, Sultanbeyli'nin kalplerinde ayrı bir yeri olduğunu ifade ederek, burayı bazıları gibi yalan yanlış gazete, televizyon haberlerinden duymadıklarını, Sultanbeyli ile muhabbetlerini gençlik yıllarından beri her mahallesiyle her sokağıyla adım adım dolaşarak kurduklarını, geliştirdiklerini söyledi.https://twitter.com/hashtag/CANLI?href=hash&ref_href=twhref%5Etfw


Malum olduğu üzere İstanbul'un çevresindeki pek çok yer gibi Sultanbeyli'nin de 1960'larda başlayan ve 1980'lerde adeta patlama yapan bir büyümeyle ilçe olduğunu anlatan Erdoğan, Sultanbeyli'nin ilk yapılaşma dönemlerinde, herkesin bildiği sebeplerle sağlıksız şehirleşmenin sembollerinden biri haline geldiğini hatırlattı.


Erdoğan, Büyükşehir Belediye Başkanlığıyla başlayan, Başbakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı döneminde devam eden süreçte, Sultanbeyli'nin sorunlarını çözdüklerini, altyapısını tamamladıklarını dile getirerek, elbette hala düzeltilmesi gereken görüntülere rastladıklarını, buna rağmen artık Sultanbeyli'nin 350 bini aşan nüfusuyla İstanbul'un en cazip ilçelerinden biri olarak öne çıktığını kaydetti.


Şu anda karşısında muhteşem bir katılım gördüğünü, bunun Sultanbeyli'nin nereye doğru yürüdüğünü gösterdiğini söyleyen Erdoğan, "2023 Haziran'ına değil, şimdi 14 Mayıs'ına hazır mıyız? Kapı kapı dolaşıyor muyuz?" sorusunu yönelttiği vatandaşlardan "Evet." yanıtını aldı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bunlar Avrupa'nın 'aferin' demesine muhtaç

Vatandaşlara seslenen Erdoğan, "Ana kademe, girilmedik ev bırakmayacaksınız. Anneler, çalmadık kapı bırakmayacaksınız. Gençler, arkadaşlarınızı tek tek, evelallah sandığa götüreceksiniz." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 30 yaşından önce 25'e, sonra 18'e seçme-seçilme yaşını getirenin kendileri olduğunu hatırlatarak, "Gençlere, 'Parlamentoyu çoluk çocuğa mı bırakacağız?' diyenler kimdi? Bu CHP. Biz ne dedik? Biz dedik ki, 'Fatih 18 yaşında bir çağ kapadı, bir çağ açtı. Onun torunları olarak, bizim gençliğimiz de evelallah parlamentoda yerini alır.' Ve aldılar." ifadelerini kullandı.

"İstanbul'u biz yeniden ayağa kaldırdık"

Bugün enteresan bir toplantı yaptıklarından bahseden Erdoğan, şunları kaydetti:


"Bir yanı Aydos Dağı'na, diğer yanı Teferrüç Tepesi'ne dayanan ilçemizi, bugün her iki tarafta da iki büyük esere kavuşturuyoruz. Bugün açılışını yaptığımız eserler, konumları ve hikayeleriyle ihtimamı hak eden yerlerdir. Aydos Kalesi 11. yüzyıla kadar uzanan geçmişi ve Abdurrahman Gazi'nin kahramanı olduğu fetih hikayesiyle milletimizin gönlünde ayrı bir yere sahiptir. Kalede 13 yıldır adeta iğneyle kuyu kazar gibi sürdürülen çalışmaların ve belediyemizin yaptığı yatırımların neticesinde ortaya böyle bir eser çıktı. Sultan Korusu da yaklaşık 127 bin metrekare bir alanda, kütüphanesinden sosyal, kültürel, sportif tesislerine, yürüme ve bisiklet yollarından otoparkına kadar ilçemize yakışır bir mesire yeri oldu. Açılışını yapmak üzere bir araya geldiğimiz Aydos Kalesi'nin ve Teferrüç Tepe'deki Sultan Korusu'nun ilçemize, şehrimize, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Maziden atiye kurduğu güçlü köprüyle büyüyen, gelişen Sultanbeyli'ye bu güzel eserleri kazandıran belediyemizi, belediye başkanımızı ve ekibini tebrik ediyorum."


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'un asla ihmale gelmeyen bir şehir olduğunu, itina, fedakarlık, gayret ve hepsinden öte kendisine tutkuyla bağlanılmasını istediğini belirterek, şunları aktardı:


"Burası öyle bir yerdir ki bu şehre aşkla hizmet edenin aşamayacağı hiçbir engel, üstesinden gelemeyeceği hiçbir sıkıntı olmaz. Biz siyasete başladığımız ilk yıllardan belediye başkanlığı dönemimize, sonrasında sorumluluk üstlendiğimiz her yerde bu anlayışla hareket ettik. Bakanlıklarımızla kurumlarımızla bu şehri hak ettiği yatırımlara kavuşturmak için gece gündüz çalıştık. Hangi işin, hangi kurumun sorumluluğunda olduğuna bakmadan, İstanbul'un her meselesinin çözümüne dört elle sarıldık. Şayet kendi halinde devam etse ulaşımıyla suyuyla çöpüyle kanalizasyonuyla arıtmasıyla elektriğiyle doğal gazıyla velhasıl tüm altyapısıyla çöküp, kalkacak, ayakta duracak mecali olmazdı. Ama İstanbul'u biz yeniden ayağa kaldırdık."


Kendileri gelmeden önce İstanbul'da çöp, çukur, çamur olduğunu, CHP'nin bu demek olduğunu dile getiren Erdoğan, "Bay bay Kemal'e 14 Mayıs'ta dersi vermeye hazır mısınız? Yandaşlarına dersi vermeye hazır mısınız?" sorusunu yönelttiği vatandaşlardan "Evet." cevabını alması üzerine, "Sağ olun, var olun. Ben size inanıyorum. Size güveniyorum. Evelallah durmak yok." dedi.


Babacan'ın 'Avrupa bize aferin diyecek' sözlerine CHP arka çıktı: Az bile söylemiş


"Biz laf üretmedik, iş ürettik"


Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptıkları yatırımlardan söz ederek, şu değerlendirmede bulundu:


"Boğaz'ın her iki yakasında yaptığımız devasa yatırımları Yahu denizin altından geçirdiğimiz Marmaray ve Avrasya Tüneli'yle biz bu ülkede tarih yazdık, tarih. Fatih, karadan kadırgaları yürüttü, onun torunları olarak biz de Marmara'nın altından raylı sistemi yürüttük. Bay bay Kemal, var mı böyle bir eseriniz? Yanındakiler, var mı böyle bir eseriniz? Büyükşehirler var elinizde. Bu büyükşehirlerde ne yaptınız ya söyleyin? 'Şunu yaptık.' deyin. İstanbul susuz muydu? İstanbul'a suyu, 110 kilometreden, Istranca Dağları'nı delerek biz getirmedik mi? Bu bölgeler susuz değil miydi? Buralar da susuzdu. Ta Sakarya'dan, aynı şekilde buraya suyu biz getirmedik mi? Biz laf üretmedik, iş ürettik, iş. Şehrin ihtiyaçlarını karşılayacak imkanları yüzlerce kilometre öteden alıp buralara taşıdık. İşte Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü yaptık mı? Şimdi düşünün, nerelerden nerelere geldik. İlçelerde de belediye başkanlarımızın verdikleri mücadelenin, gösterdikleri gayretin yakın şahidiyiz."


"Bunlar herkese eyvallah ederler"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir şehri bünyesindeki kanserli hücrelerden arındırmanın, ardından ekonomik ve sosyal potansiyelini harekete geçirmenin, tarihi ve insani güzelliklerini ortaya çıkarmanın kolay olmadığını söyledi.


"Üstelik tüm bu çalışmaları, yaptıklarınızı engellemek, hatta tersine çevirmek için buldukları hiçbir fırsatı kaçırmayan bir güruha rağmen yürütüyorsanız işiniz daha zor." diyen Erdoğan, "Ülkenin ve İstanbul'un enerjisini tüketerek, vaktini ve imkanlarını heba ederek yıllarını çalanlar hiç boş durmadı, durmuyor. Kendi köhne düzenlerini sürdürmek için vesayetten darbeye, terör örgütlerinden emperyalistlere kadar herkese göz kırpanlar hep olduğu gibi yine karşımızda kol kola girdiler." ifadelerini kullandı.


DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'ın altılı masa olarak hazırladıkları ortak mutabakat metni için Batı'nın kendilerini alkışlayacakları şeklindeki sözlerine atıfta bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:


"Ne diyor? Batı ne diyecekmiş? Vay, vay, vay.. Yazıklar olsun. Avrupa'nın aferin demesine bunlar muhtaç. Bizim ise işte karşımdaki milletimin aferin demesine ihtiyacımız var. Bunlar herkese eyvallah ederler. Bir tek değerleriyle inancıyla tarihiyle kültürüyle ihtiyaçlarıyla beklentileriyle bu millete dönüp bakmazlar. Biz de hayatımızın her safhasında olduğu gibi bugün de sadece Allah'a güveniyor, sadece milletimizden destek bekliyoruz."


Şair Mehmet Akif Ersoy'un "Allah'a dayan sa'ye sarıl hükmüne ram ol/ Yol varsa budur, bilmiyorum başka çıkar yol" dizelerini okuyan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:


"Tek parti özentisi, faşist zihniyetin, rahmetli Menderes'in, 'Yeter, söz milletindir' diyerek milletimiz adına sergilediği meydan okumayı, aradan geçen üç çeyrek asra rağmen hala hazmedemediğini görüyoruz. Esasen bizim de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığımızdan başlayarak milletimizle birlikte bunlara karşı girdiğimiz her seçim, kazandığımız her başarı yeni bir meydan okumaydı. Ülkemizin 14 Mayıs'ta gideceği seçimlerde küresel güçleri arkasına alarak yeniden tek parti faşizmini hortlatmak isteyen zihniyete karşı yeni bir meydan okumaya hazırlanıyoruz. Hazır mıyız? Önümüzdeki seçimlerde 'Yeter; söz de karar da gelecek de milletindir' diyerek huzurunuza geliyoruz."


"Eser ve hizmet siyaseti tercihinizi bir kez daha sandıkta göstermenizi istiyorum"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye Yüzyılı'nı beraberce inşa edelim diyerek desteğinize talibiz." diyerek, şunları aktardı:


"Kadınlarımıza gelin Türkiye Yüzyılı'nı birlikte tasarlayalım, birlikte ilmik ilmik dokuyalım diyoruz. Hanımlar hazır mısınız? Durmak yok, çok çalışacağız. Bir hanım 10 hanım, bir genç 10 genç, bir ana kademe 10 ana kademe demektir. Var mıyız? Gençlerimize, gelin size emanet edeceğimiz Türkiye Yüzyılı'nı birlikte kuralım, Türkiye Yüzyılı'nın kodlarını birlikte yazalım diyoruz. Geçtiğimiz 20 yılda İstanbul başta olmak üzere ülkemizin 81 vilayetinin tamamını nasıl asırlık eser ve hizmetlere kavuşturduysak bu altyapı üzerinden Türkiye Yüzyılı destanını hep beraber yazalım. Bu millet bunu yapar mı? Bay bay Kemal yapar mı? Ona şunu söyleyin, onun yanındaki gelenlerden git Okmeydanı SSK hastanesindeki pislikleri temizle. Biz onun maalesef bıraktığı o hastaneyi şimdi Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu modern hastanesi yaptık. Sizlerden güya bize karşı aday çıkarmak için kurdukları masanın altından birbirlerini tekmelemekten başka bir şey yapmaya fırsat bulamayanlara eser ve hizmet siyaseti tercihinizi bir kez daha sandıkta göstermenizi istiyorum."


"CHP'nin başındaki zatın sarıldığı 'Bay Kemal' sıfatını terfi ettirdik"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 14 Mayıs'ta yapılacak seçimlerin önemine vurgu yaparak, şöyle konuştu:


"CHP'nin başındaki zatın büyük bir hevesle sarıldığı 'Bay Kemal' sıfatını terfi ettirdik. Şimdi 14 Mayıs'ta artık adı ne oldu? 'Bay bay Kemal'e' çevireceğinizden şüphe duymuyorum. Kardeşlerim unutmayınız, 14 Mayıs'ta sadece CHP'nin başındaki zata bay bay demekle kalmayacak, aynı zamanda tek parti zihniyetinin bu son çırpınışlarını da beraberce sandığa gömeceğiz. Milleti ve onun iradesini bir kenara bırakıp ülkeyi 6 kişinin hırslarının oyuncağı haline getirmek isteyenlerin heveslerini inşallah kursaklarında bırakacağız. Ülkenin yönetimini, yetkiyi milletten alan kişi yerine hiçbir meşru hakları olmayan bir grup muhterise teslim etmek isteyenlerin oyunlarını inşallah sandıkta bozacağız. Bu zafer aynı zamanda son 3,5 yıldır adeta kaderine terk edilen, unutulan, kaynakları sömürülürken eser ve hizmetten mahrum bırakılan İstanbul'un da ayağına vurulan prangalardan kurtuluşunun işareti olacaktır."


"Vatandaşımı doğruya doğru demeye davet ediyorum"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sultanbeyli'den 14 Mayıs'ta yanında olmalarını beklediklerini dile getirerek, şunları kaydetti:


"Buradan her vatandaşımı, ülkemizin dünden bugüne muhasebesini yaparak doğruya doğru demeye davet ediyorum. Burada her vatandaşımı ülkemizin kazanımlarına sahip çıkmaya, evlatlarımızın geleceğinin sembolü Türkiye Yüzyılı'na katılmaya davet ediyorum. Bizim yolumuz hakkın, hakikatin, doğrunun yoludur. Bizim mücadelemiz istiklalin, istikbalin, huzurun, güvenin, istikrarın mücadelesidir. İşte 20 yıldır karşınızdayız. Ülkemize eser kazandırma, milletimize hizmet etme, mazlumlara ve mağdurlara sahip çıkma, Türkiye'yi büyütme ve güçlendirme dışında bir niyetimizi, bir çabamızı gören var mı? Utanmadan şunu söylüyorlar. 'Adalet yok, işte suistimaller var.' Ey bay bay Kemal, ey yanındakiler bugüne kadar şu ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne siz mi çıkardınız? Bütün bunları yapan kim? Bütün bu altyapıyı yapan kim? 26 havalimanından 57 havalimanına Türkiye'yi çıkaran, Marmaray'ı, Avrasya Tüneli'ni, şehir hastanelerini yapan kim? 76 üniversiteden 208 üniversiteye çıkaran, 6 bin 100 kilometreden 30 bin kilometreye şehirler arasındaki bu yolları yapan kim? Bay Kemal sen mi yaptın? Yoksa senin yanındakiler mi yaptı? Ben bunları sayıyorum, peki o masanın etrafındakiler neyi sayacaklar? Ha sayacaklar biliyorum. Nedir? Bunlar musluk açar musluk. Başka yaptıkları bir şey yok. Çalışan, üreten, er meydanında mücadele eden biziz ve etmeye devam ediyoruz."