Tüm dünya Gazze'ye kilitlenmişken Türkiye ve Yunanistan dikkat çeken hamle

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Türk ve Yunan heyetleri Ortak Eylem Planı Toplantısı ve Siyasi İstişareler için 16-17 Ekim'de Atina'da bir araya gelecek.

Haber Merkezi Diğer
Arşiv

Türkiye ile Yunanistan arasında Ortak Eylem Planı Toplantısı ve Siyasi İstişareler, sırasıyla 16-17 Ekim'de Atina'da yapılacak.


Türkiye ve Yunanistan arasında Pozitif Gündem diyaloğu kapsamında Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Burak Akçapar ve Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Konstantinos Fragogiannis başkanlığındaki heyetler 16 Ekim 2023 tarihinde Atina'da bir toplantı gerçekleştirecek.


Dışişleri Bakanlığı tarafından görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:


"Toplantıda, ikili ticari, ekonomi, enerji, ulaştırma, eğitim, sağlık, çevre ve beşeri ilişkilerin geliştirilmesine yönelik Ortak Eylem Planı’nda, 22 Mart 2023 tarihinde Ankara’da yapılan son toplantıdan bu yana kaydedilen ilerlemenin gözden geçirilmesi ve sürece dahil edilebilecek yeni işbirliği sahalarının istişare edilmesi, ayrıca sürecin geleceği hakkında fikir teatisinde bulunulması öngörülmektedir.


Öte yandan, 17 Ekim 2023 tarihinde de, Türkiye ve Yunanistan Dışişleri Bakanlıkları arasındaki düzenli siyasi istişareler çerçevesinde Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Burak Akçapar ile Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Aleksandra Papadopoulou başkanlığındaki heyetler arasında Atina’da görüşmeler gerçekleştirilecektir.


Siyasi istişarelerde ikili ilişkiler, bölgesel ve uluslararası konular ele alınacaktır."


Yunanistan İsrail'deki 81 vatandaşını tahliye etti

Muğla açıklarında 110 düzensiz göçmen kurtarıldı

MSB açıkladı: Yunanistan sınırında FETÖ üyesi 4 kişi yakalandı