"Göz hakkı sepeti" ile gönülleri kazandı

Bingöl'de Ömer Çakır, elma bahçesinin kenarına astığı "göz hakkı sepeti" ile yoldan geçenlere meyve ikramında bulunuyor. Uygulamaya en çok sevinen çocuklar, sepette elma kalmadığı zaman doldurması için Çakır'ı uyarıyor.

Haber Merkezi AA
Bahçesinde yetiştirdiği elmaları yoldan geçen insanlar da yiyebilsin isteyen Ömer Çakır, "göz hakkı sepeti" ile herkesin takdirini kazanıyor.

Merkeze bağlı Sariçiçek köyü Kantar mezrasında yaşayan 62 yaşındaki Ömer Çakır, Ekinyolu köyündeki meyve bahçesindeki elmaları, "göz hakkı sepeti" uygulamasıyla paylaşıyor. Yoldan geçenlerin bahçedeki ağaçta gördüğü elmaları sepete dolduran Çakır, sezon boyunca geçenlere bahçesindeki elmadan ikram ediyor.

Ben çekinirdim başkaları çekinmesin

Uzun yıllar önce başkasına ait bir bahçenin önünden geçerken ağaçta gördüğü meyveleri yemek istediğini ancak sahibi olmadığı için çekindiğini aktaran Çakır, 3 yıldır uyguladığı yöntem ile sepetten elmayı alanları görmenin kendisini mutlu ettiğini ifade etti.

Yaşadığı sürece ikram etmeye devam edecek

İki yıl önce eşini kaybeden 2 çocuk babası Çakır, ölen eşinin hayrı ve çocuklarının sadakası için yaşadığı müddetçe bahçesinden elma ikramına devam edeceğini vurguladı. Çakır, Kantar mezrasındaki evinin önüne de aynı sepet astığını, evinin önündeki ağaçtan topladığı elmaları çocukların alması için sepete koyduğunu belirterek, şöyle konuştu:

  • "Yoldan gelip geçen bahçedeki elmaları, meyveleri görünce yemek istiyor. Gözü değince, göz hakkı için bende bu sepeti buraya astım. Ondan sonra böyle elmayı dolduruyorum. Gelen istediği kadar, alıp götürüyor. Yetiştirdiğim satmaktan çok insanlara ikram etmek daha çok hoşuma gidiyor. Sadece elma değil, bahardan itibaren çıkan muhtelif meyve ve sebzeler de getirip sepete bırakıyorum."

Yöntemin en çok çocukları sevindirdiğini, sepete elma kalmadığı zaman kendisini uyardıklarını anlatan Çakır, şunları söyledi: "Meyve ikram insanları birbirine yaklaştırıyor, sevindiriyor. Meyveden ziyade insanların gönlü daha hoş olsun istiyorum. Yarım elma gönül elmadır fakat tam elma vermek gönülleri fethetmektir. Herkesin gönlünün hoş olmasını istiyorum."

HAYAT
İnsan yüzlü örümcek görenleri şaşırttı

HAYAT
66 yıl boyunca vücudundaki iğnelerle yaşadı

GÜNDEM
Medyanın imam hatiplere bakışı: Haberlerde nefret söylemi var