Dünya19 STKdan BMye Arakan çağrısı

19 STK'dan BM'ye Arakan çağrısı

Myanmar hükümetinin Arakanlı Müslümanlara yönelik zulmüyle ilgili cılız tepkiler veren Birleşmiş Milletler'in harekete geçmesi için bir kampanya başlatıldı.

Haber MerkeziYeni Şafak
Myanmar hükümetinin zulmünden kaçarak Bangladeş'e sığınan Arakanlı Müslümanlar...
Myanmar hükümetinin zulmünden kaçarak Bangladeş'e sığınan Arakanlı Müslümanlar...

Myanmar hükümetinin Arakanlı Müslümanlara yönelik zulmüne dikkati çekmek ve BM'yi göreve çağırmak için 19 STK bir kampanya başlattı.

Arakan’da Müslümanlara yönelik devlet şiddetinin yarattığı insani trajediye dikkat çekmek ve verilen yaşam mücadelesinde insanların temel ihtiyaçlarını karşılama amaçlı düzenlenecek program, Hazar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği’nin çağrısı ve 19 STK’nın katkısıyla Üsküdar Kızkulesi Restoran’da gerçekleştirilecek.

Programda, 54 STK tarafından desteklenen e-mail ve Twitter kampanyası başlatılarak sorunun çözümü için Birleşmiş Milletler göreve çağırılacak.

Programa Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Betül Sayan Kaya, AK Parti Genel Başkan Yrd. İst. Mv. Sayın Ravza Kavakçı Kan, Başbakanımızın kızı Sayın Büşra Köylübay, Üsküdar Belediye Başkanı Sayın Hilmi Türkmen ve Kızılay Genel Müdürü Sayın Dr. İbrahim Altan katılacak.

  • Program dolayısıyla toplanan bağışlar Türk Kızılayı kanalıyla Arakanlılar’a ulaştırılacak.

STK'lar, BM Genel Sekreteri'nin de aralarında bulunduğu BM yetkililerine çağrı yapılması için mail adreslerini paylaştı:

Genel Sekreteri Antonio Guterres: ag@un.org

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi: grandi@unhcr.org

BM Güvenlik Konseyi Sekretarya Şefi Kelvin Ong: ongk@un.org

BM Yüksek Komiserliği Türkiye Yetkilisi Selin Ünal: unal@unhcr.org

Uluslararası Adalet Divanı: information@icj-cij.org

TSK'dan dev tatbikat
Gündem

TSK'dan dev tatbikat

Türk silahlı Kuvvetleri (TSK), 12’nci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı Bölük Timi Tam Birlik Atışlı Arazi Tatbikatı yapıldığını açıkladı.
Hindistan'da düğün hediyesi paket patladı: 2 ölü
Hayat

Hindistan'da düğün hediyesi paket patladı: 2 ölü

Hindistan'da düğün hediyesi olarak gönderilen paketin patlaması sonucu damat ve büyükannesi öldü, gelin ise ağır yaralandı.
Cenk Tosun Watford maçının son saniyesinde yıkıldı
Spor

Cenk Tosun Watford maçının son saniyesinde yıkıldı

Beşiktaş'tan Premier Lig takımlarından Everton'a transfer olan Cenk Tosun, Watford maçına 57. dakikada dahil oldu. Milli futbolcunun oyuna girdiği sırada deplasman tribününde bulunan Evertonlular, başarılı oyuncuya alkışlarla destek verdi. Cenk'in oyuna girmesinden 22 dakika sonra golü yiyen maviler, son saniyede milli futbolcuyla çok önemli bir fırsattan yararlanamadı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan seferberlik açıklaması
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan seferberlik açıklaması

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş'ta partisinin 6. olağan il kongresinde konuştu. Erdoğan, Türkiye'nin terörle mücadelede sivilleri vurduğu iddialarına "Vicdansızlar, ahlaksızlar, edepsizler bizim kanımızda sivilleri vurmak yok ama sizin kanınızda var" ifadeleriyle tepki gösterdi. Kongrede konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sefer görev emri olanlar göreve hazır olsun ama şu anda ihtiyaç yok" diye konuştu.
Yerelleştirme tuzağına dikkat
Hayat

Yerelleştirme tuzağına dikkat

Yeni Şafak, kamu ve özel teşebbüse mikrofon uzatıp Türkiye’yi ilaç sanayiinde sıçratacak önerilerini derledi. “Acil eylem planı” ve "Stratejik ürünlere ayrıcalık" başlıkları öne çıkarken; istihdam ve ithalatı azaltmasıyla cezbeden yerelleştirmeye dikkat çekildi: Bazı global firmalar lisans verip pazar ve ihtiyaç oluşturuyor, sonra ya yerliyi satın alıyor ya ürünü geri götürüyorlar.