Dünya Afganistanda ateşkes Bayram nedeniyle Taliban ile hükümet arasında 3 gün süreyle ateşkes ilan edildi

Afganistan'da ateşkes: Bayram nedeniyle Taliban ile hükümet arasında 3 gün süreyle ateşkes ilan edildi

Taliban tarafından yapılan açıklamada bayram süresince Afganistan hükümeti ile karşıklıklı ateşkes ilan edildiğini açıkladı. Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, güvenlik güçlerinin de aynı şekilde bayram günlerinde Taliban'a karşı hiçbir operasyon düzenlemeyeceğini duyurdu.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Taliban ile Afganistan hükümeti arasında Ramazan Bayramı nedeniyle karşılıklı ateşkes ilan edildi.

Bayram boyu ateşkes

Taliban'dan yapılan açıklamada, vatandaşın rahatça bayramı geçirmesi için bayram süresince ateşkes yaptıkları bildirildi.

Saldırı gelirse gerekli karşılık verilecek

Ülke genelindeki militanların bu 3 gün içerisinde asla saldırı düzenlemeyeceği vurgulanan açıklamada, karşı taraftan saldırı gerçekleştiği takdirde ise gerekli karşılığın verileceği kaydedildi.

Açıklamada, militanların ayrıca ateşkes süresince kontrollerinde bulundurduğu bölgelerin dışına çıkmayacağı belirtildi.

Afgan hükümetinden açıklama

  • Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani de Taliban'ın ateşkes kararını olumlu karşıladıklarını ve kendilerinin de bayram günlerinde ateşkes kararı aldıklarını bildirdi.
  • Gani, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, güvenlik güçlerinin de aynı şekilde bayram günlerinde Taliban'a karşı hiçbir operasyon düzenlemeyeceğini aktardı.

Afganistan’da siyasi kriz uzlaşı ile aşıldı
DÜNYA
Afganistan’da siyasi kriz uzlaşı ile aşıldı
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.