|

Almanya'da IŞİD operasyonu!

Almanya'da 7 eyalette düzenlenen operasyonda, terör örgütü IŞİD'i desteklemekle suçlanan 15 kişinin evinde arama yapıldı. Başsavcılıktan yapılan açıklamada, Baden-Württemberg, Hamburg, Hessen, Kuzey-Ren Vestfalya, Rheinland-Pfalz, Saksonya ve Schleswig-Holstein eyaletlerinde terör örgütü IŞİD'i destekledikleri iddia edilen kişilerin evleri arandı.

Aa
00:00 - 18/10/2014 Cumartesi
Güncelleme: 17:26 - 18/10/2014 Cumartesi
Yeni Şafak
Almanya'da IŞİD operasyonu!
Almanya'da IŞİD operasyonu!

Federal Başsavcılık tarafından yapılan açıklamaya göre, Baden-Württemberg, Hamburg, Hessen, Kuzey-Ren Vestfalya, Rheinland-Pfalz, Saksonya ve Schleswig-Holstein eyaletlerinde terör örgütü IŞİD'i destekledikleri iddia edilen kişilerin evleri arandı.

Tunus vatandaşı 38 yaşındaki Kamel Ben Yahia S'nin ve Rus vatandaşı 28 yaşındaki Yusup G'nin yanı sıra 13 kişinin daha evlerinin arandığı ifade edilen açıklamada, haklarında yakalama emri bulunan Kamel Ben Yahia S'nin ve Yusup G'nin gözaltında alındığı ve bugün hakim karşısına çıkarılacağı ifade edildi.

Kamel Ben Yahia S'nin, IŞİD'e bin 100 avroluk giysi ve 3 bin 400 avro nakit para yardımı yapmak ve terör örgütü üyelerinin seyahat etmelerine yardımcı olmakla suçlandığı belirtildi.

Zanlının en son 17 yaşındaki bir gencin Suriye'ye kaçak yollarla gitmesini sağladığı ifade edilen açıklamada, Yusup G'nin de kaçakçılık olayına önemli ölçüde katkı verdiği kaydedildi.

Evleri aranan diğer kişilerin de ''Ahrar el-Şam'' terör örgütüne toplam değeri 130 binin üzerinde olan 7 bin 500 bot, 6 bin parka ve 100 askeri gömlek sağlamakla suçlandığı bildirildi. İki kişinin yakalandığı ve bu kişilerin hakim karşısına çıkarılıp çıkarılmayacağına yarın karar verileceği ifade edildi.

Federal Başsavcılığın bu kişiler hakkında soruşturma yürütmesi için Federal Kriminal Dairesi'ni (BKA) görevlendirildiği kaydedildi.

10 yıl önce