|

Almanya'yı ağaçta protesto ediyor

Almanya'da Sudanlı bir kadın, ülkenin mülteci politikasını çıktığı ağacın üzerinde protesto ediyor.

Aa
00:00 - 12/04/2014 Cumartesi
Güncelleme: 11:01 - 12/04/2014 Cumartesi
Yeni Şafak
Almanya'yı ağaçta protesto ediyor
Almanya'yı ağaçta protesto ediyor

Almanya'ya gelen sığınmacıların, ülkenin mülteci politikasını protesto etmek amacıyla başkent Berlin''deki Oranienplatz Meydanı'nda bulunan parkta kurdukları çadır ve barakaların yerel yönetimin kararıyla boşaltılmasının ardından Sudanlı Napuli Langa adlı kadın, parkta bulunan bir ağaca çıkarak eylemini sürdürüyor.

Battaniyeye sarılı olarak ağacın üzerinde gece gündüz yaşayan Langa, sığınmacılara ve mültecilere yönelik politikanın değişmesini istiyor.

Geniş güvenlik önlemi alan polis, Oranienplatz Meydanı'nın çevresini kapatarak Langa''nın yanına özel güvenlik şirketi elemanlarının dışında kimsenin yaklaşmasına izin vermiyor.

Yaklaşık 3 metre yükseklikte, ağacın üzerinde yaşayan Langa''ya gıda ve ilaç malzemeleri, aşağıya sarkıttığı bir ipe bağlı torba vasıtasıyla ulaştırılıyor.

Polis sözcüsü, yaptığı açıklamada, kadının ağaçtan zorla indirilmesinin düşünülmediğini ancak Langa''nın sağlık durumunun kötüye gitmesi halinde ağaçtan indirilebileceğini belirtti.

Meydana gelen ve aralarında Langa''nın Alman nişanlısının da bulunduğu bazı kişiler, diyare olduğu belirtilen kadını sağlık sebebinden dolayı ağaçtan inmesi için ikna etmeye çalışırken, bazı kişiler de Langa''ya destek verdi.

Afrika ve Asya'daki çeşitli ülkelerden Almanya'ya gelen sığınmacılar, ülkenin mülteci politikasını protesto etmek amacıyla Oranienplatz Meydanı'ndaki parkta kurdukları çadır ve barakalarda yaşayarak yaklaşık 18 ay eylem yapmıştı. Eylem yapanlar arasında Napuli Langa da yer alıyordu. Berlin eyalet hükümeti, sığınmacıların geçici olarak evlere yerleştirilmesi ve parkın boşaltılması kararını aldı. Bu karar üzerine parkta kurulan çadırlar ve barakalar salı günü iş makineleriyle yıkılmıştı. Eylemin son bulması için eyalet hükümeti ile sığınmacılar arasında aylardan beri görüşmeler yapılıyordu.

10 yıl önce