Dünya Arakanlılar şimdi de muson kabusuyla karşı karşıya

Arakanlılar şimdi de muson kabusuyla karşı karşıya

Yaklaşan muson mevsimi, Bangladeş'teki kamplarda yaşam mücadelesi veren Arakanlı Müslümanlar için tehdit oluşturuyor. Arakanlı Müslümanların yaşadığı derme çatma barınaklar, muson mevsiminin şiddetli yağış ve rüzgarlarına dayanıksız. Kamplarda hijyenik ortamın olmaması salgın hastalık riskini de artırıyor. Olası heyelan ve sellerde 200 binden fazla kişinin kişinin evsiz kalmasından, olası salgınlarda da binlerce kişinin ölmesinden endişe ediliyor.

Haber Merkezi AA
Arşiv
Arşiv

Myanmar'da uğradıkları zulümden kaçmak için Bangladeş'e sığınan ve kamplarda yaşam mücadelesi veren Arakanlı Müslümanları burada da muson mevsiminin getireceği tehlikeler bekliyor.

Myanmar'ın 1970'lerden bu yana yürüttüğü sistematik baskılardan ve şiddet olaylarından kaçan Arakanlı Müslümanların Bangladeş'in Cox Bazar bölgesinde sığındığı kamplardaki nüfus 1 milyonu aştı.

Arakanlı Müslümanlar, bu kamplarda her türlü hijyenik ortamdan yoksun, gelen yardımlara muhtaç şekilde son derece ağır şartlarda yaşam mücadelesi veriyor.

Şiddetli yağış ciddi tehdit oluşturuyor

Bangladeş ve çevre ülkelerde haziranda başlayıp eylüle kadar devam eden muson mevsiminin neden olacağı şiddetli yağış ve fırtına, Arakanlı Müslümanların yaşadığı kamplar için ciddi tehdit oluşturuyor.

Bir afet ülkesi Bangladeş'in özellikle Cox Bazar gibi kıyı kesimlerinde hızı saatte 200- 250 kilometreye ulaşan fırtınalar kopuyor, seller binlerce kişiyi etkiliyor. Bölgede 1970'de yaşanan Bhola hortumunda en az 300 bin kişi, 2007'deki Sidr hortumunda da en az 10 bin kişi yaşamını yitirdi.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Sözcüsü Andrej Mahecic, dün BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında Arakanlı Müslümanların sığındığı kampların bulunduğu Cox Bazar'da hafta sonu hızı 70 kilometreye çıkan şiddetli rüzgar ve yağmurların 11 bin kişiyi etkilediğine ve bir bebeğin hayatını kaybettiğine dikkati çekti.

REKLAM

Arakanlı Müslümanların bambu ya da plastikten yaptıkları derme çatma barınaklar, muson mevsimin getirdiği şiddetli yağış, rüzgar ve sellere karşı hiçbir savunma sağlamıyor.

Arakanlı Müslümanlar sesleniyor: Duyuyor musunuz?
OYNAT 01:00
Arakanlı Müslümanlar sesleniyor: Duyuyor musunuz?
Dünyanın kendilerine sağır olduğu Arakanlı Müslümanların verdikleri hayatta kalma mücadelelerindeki sessiz çığlığı duyun...


200 binden fazla kişi evsiz kalabilir

Muson mevsiminde kamplarda yaşanabilecek toprak kaymaları nedeniyle 200 binden fazla kişinin evsiz kalmasından endişe ediliyor.

Hali hazırda hijyenden yoksun kamplarda muson mevsiminde kolera, sıtma ve difteri gibi salgın hastalıkların baş göstermesi de bir başka endişe kaynağı. Zira çok dar bir alanda yoğun nüfusun yaşadığı bölgede olası bir salgın kısa sürede yüzlerce kişinin ölmesine yol açabilir.

Bölgede faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları, salgın hastalıklara karşı aşı kampanyası yürütse de bunun yetersiz kalmasından endişe ediliyor. Diğer yandan acil bir afet anında Arakanlı Müslümanları bölgeden uzaklaştıracak tahliye planı da bulunmuyor.

Sivil toplum kuruluşları, Arakanlı Müslümanları afetlerden korumak için bölgede daha iyi altyapı çalışması yapmak istiyor ancak Bangladeş hükümeti bölgede kalıcı hiçbir yapıya izin vermiyor. Hükümet, kalıcı yapılar kurulduğunda Arakanlı Müslümanların Myanmar'a dönmek istemeyeceklerini ve Bangladeş'e yerleşeceklerini düşünüyor.

Bangladeş hükümetinin Arakanlı Müslümanları yerleştirmeyi planladığı Thengar Char Adası da muson mevsiminde tamamen sular altında kalıyor. İnsan hakları kuruluşları, adanın insan yaşamına elverişli olmadığını dile getirerek Bangladeş'in planını eleştiriyor.

REKLAM

Muson yağmurları 7 bin Arakanlı mülteciyi etkiledi
DÜNYA
Muson yağmurları 7 bin Arakanlı mülteciyi etkiledi

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.