|

Bakanlara 'II. Leopold Nişanı'

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile eski Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış'a, Belçika Veliaht Prensi Philippe tarafından liyakat nişanı verildi.

Aa
00:00 - 18/10/2012 Perşembe
Güncelleme: 23:13 - 18/10/2012 Perşembe
Yeni Şafak
Bakanlara 'II. Leopold Nişanı'
Bakanlara 'II. Leopold Nişanı'

Belçika'nın Ankara Büyükelçisi Pol De Witte, Sheraton Otel'deki törende, Babacan'ın rehberliğinde Türk ekonomisinin ciddi krizlerden güçlü ve başarılı çıktığını söyledi.

Babacan'ın politik kariyerinin sıra dışı olduğunu ifade eden Witte, 'Ancak bizim dikkatimizi çeken ve saygı duyduğumuz nokta halen güven aşıladığınız yatırım ortamı, desteklediğiniz ekonomik reformlar, dikkat çekici yatırım politikaları ile kombine ettiğiniz istikrarlı yatırım ortamı. Daha da fazlası siz, yabancı yatırımcıların endişelerine ilişkin kişisel ilginizi ve düzensizlikleri telafi etmek için kişisel olarak müdahalede bulunmaktan çekinmeyeceğinizi bizlere gösterdiniz' diye konuştu.

Yabancı yatırımcıların ve özellikle Belçikalıların bu durumdan memnuniyet duyduğunu vurgulayan Witte, Babacan'ın, sağlıklı yatırım şartlarını koruyarak, iş dünyasının üstün hizmetler vermesini sağladığını kaydetti.

Açıklığınız biz Belçikalılar için önemli

Witte, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın görev süresi boyunca Türkiye'deki turizmin çok ciddi derecede ilerleme kaydettiğini söyledi.

Geçen yıl Türkiye'yi ziyaret eden 30 milyon turistten 600 bininin Belçikalı olduğunu ifade eden Witte, 'Kültür Bakanı olarak açıklığınızın biz Belçikalılar için ne denli önemli bir araç olduğu ortada' dedi.

Büyükelçi Witte, Dışişleri eski Bakanı Yaşar Yakış'ın Dışişleri Bakanlığı'ndaki ilk atamasının Belçika'nın Antwerp şehri olduğunu söyledi.

'Belçika hakkında en derin bilgiye sahip olan Türk diplomatı siz olabilirsiniz' diyen Witte, Yakış'ın bağımsız düşüncesi ve zekice analizlerine saygı duyulduğunu belirtti.

12 yıl önce