|

Bankaların sonunu açıkladı

Yunanistan Maliye Bakanı Yannis Sturnaras, ''(Güney) Kıbrıs bankaları daha fazla kapalı kalamaz. Aksi takdirde Kıbrıs ekonomisi felakete sürüklenir'' dedi.

Aa
00:00 - 20/03/2013 Çarşamba
Güncelleme: 22:37 - 20/03/2013 Çarşamba
Yeni Şafak
Bankaların sonunu açıkladı
Bankaların sonunu açıkladı

Sturnaras, Yunan Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada, ''Önümüzdeki saatler içinde bir çözüm bulunması gerekir. Yoksa Yunanistan, yapması gerekeni yapacak. Eğer Kıbrıs, bankaların tekrar açılması için alternatif bir plan sunmazsa, Yunanistan'ın, bu durumun ülkeye olası olumsuz etkilerini en aza indirebilmek için sizinle paylaşamayacağım bir 'B' planı var. Önlemlerimizi alıyoruz'' ifadesini kullandı.

Yannis Sturnaras, Yunan bankalarının, ülkede faaliyet gösteren Güney Kıbrıs bankalarının satın alınmasına sıcak baktığını da doğruladı. 

Yunanistan'da ''Kıbrıs Bankası'', ''Cyprus Popular Bank'' ve ''Yunan Bankası'' olmak üzere Güney Kıbrıs'a ait 3 bankanın 340 şubesi bulunuyor.

Bu arada, Sturnaras'ın, Yunanistan Devletin Özel Mülkiyetini Değerlendirme Fonu'nun başına Stilyanos Stavridis'ın getirilmesi önerisi, parlamentonun ilgili komitesi tarafından oy çokluğuyla onaylandı.

Makine mühendisi olan Stavridis, daha önce Atina Su ve Kanalizasyon Teşkilatı (EYDAP) Genel Müdürü olarak görev yaptı.


11 yıl önce