Dünya BM nihayet Çine diklendi Uygurlara baskı yapmayın

BM nihayet Çin'e diklendi: Uygurlara baskı yapmayın

Son zamanların en büyük zulümlerine maruz kalan Uygur Türkleri için BM'den ilk tepki geldi. BM, Çin'in Uygur Türklerine yönelik uyguladığı baskı politikasını eleştirdi. Çin, Doğu Türkistan'da kamuya açık yerlerde başörtüsünü yasaklamıştı. BM yetkilisi, bölgeyi ziyaret etmek için yaptıkları girişimlere Pekin yönetiminin olumlu yanıt vermediğini de ifade etti.

Haber Merkezi Diğer
BM nihayet Çine diklendi: Uygurlara baskı yapmayın

BM İnsan Hakları Raportörü Çin yönetiminin Doğu Türkistan olarak bilinen Sincan bölgesinde yaşayan Uygurlara yönelik "baskı ve korkutma" politikası izlediğini söyledi. 

NTV'de yer alan habere göre BM İnsan Hakları Raportörü Heiner Bielefeldt, Çin'in Uygur Türklerine yönelik tutumun büyük bir sorun teşkil ettiğini söyledi. 

Özel raportör Heiner Bielefeldt, "Ramazan ayında oruç tutan öğrencilere baskı uygulanmasını ve Urumçi'de kamuya açık yerlerde başörtüsünün yasaklanmasını" eleştirdi.

BM yetkilisi, bölgeyi ziyaret etmek için yaptıkları girişimlere Pekin yönetiminin olumlu yanıt vermediğini de ifade etti.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.