|

BM'de Türkiye'ye Afrika övgüsü

Birleşmiş Milletler'de (BM) düzenlenen Afrika haftasında, Türkiye'nin Afrika'daki faaliyetlerinden övgüyle söz edildi.

Aa
00:00 - 24/10/2013 Perşembe
Güncelleme: 10:54 - 24/10/2013 Perşembe
Yeni Şafak
BM'de Türkiye'ye Afrika övgüsü
BM'de Türkiye'ye Afrika övgüsü

BM'de 21-25 Ekim Afrika Haftası dolayısıyla düzenlenen basın toplantısında konuşan Afrika'nın Kalkınması için Yeni Ortaklık (NEPAD) adlı kuruluşun Başkanı Dr. İbrahim Assane Mayaki, ''Türkiye, Afrika'nın kalkınmasında anahtar ülke'' dedi.

Anadolu Ajansı'na açıklamada bulunan Dr. Mayaki, Türkiye'nin Afrika'nın kalkınmasında önemli bir faktör haline geldiğini ifade etti.

Türkiye'nin, Afrika kıtasında eğitim alanındaki girişimleriyle iyi bilinen ülke haline geldiğini belirten Dr. Mayaki, otoyol inşaatları ve iletişim bağlantıları konularında da adından söz ettiren Türkiye'nin kıtaya katkısının daha da artmasının beklendiğini söyledi.

Afrika'nın gelişmesi için ''sanayi, tarım, eğitim, bilgi teknolojileri'' gibi alanlarda eşzamanlı ilerleme sağlanması gerektiğine işaret eden Dr. Mayaki, altyapı eksikliklerinin kıtaya yılda milyarlarca dolara mal olduğunu ve büyümenin yavaşlamasına yol açtığını belirtti.

Ortadoğu ve Kafkasya'da ''ekonomi ve diplomasi alanlarında yükselen yıldız'' olarak nitelendirilen Türkiye, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı Afrika açılımıyla 10 yıl önce 12 olan Afrika'daki diplomatik misyon sayısını 31'e çıkardı.

11 yıl önce